Jump to content

Γέννα Microgeophagus Ramirezi


argy1

Recommended Posts

Ευχαριστω! Μος εχω παρα πολυ και ακλαδευτη μαλιστα εδω και καιρο.Το φιλτρο γιατι να το κλεινω οταν ταιζω?

Link to comment
Share on other sites

ωραια, βαλε την μοςς κοντα στα μικρα να την τσιμπολογανε...

η ροη θα φερνει σβουρες την αρτεμια.. αναθεμα κι αν θα φανε, ασε που καμποση ποσοτητα θα την ρουφηξει το φιλτρο.

θελει ηρεμια το ταισμα των γοννων... να μην κινητε φιλο στο νερο, ωστε η τροφη να πεσει εκει που πρεπει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α Μιχαλη, καλυψε και με κατι την εισοδο του φιλτρου για να μην στα ρουφηξει!

Υγρη ποιος σου ειπε πως δεν τρωνε αλλα και πως το καταλαβε αυτος αυτο; Ειδε το υγρο να το φτυνουν;

Τα ψαρακια θελουν πολυ φαι! Κανε οτι μπορεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ολα τρωνε υγρη..

Σωστα .. και τουλι στο φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Στο προφιλτρο μου εχω σφουγγαρι χονδροτρυπο (το κλασικο).να το αφησω ετσι ή να το ντυσω με ενα πανι? Τουλι τοσο ψιλο δεν εχω αλλα και να ειχα το πανι ειναι το ιδιο νομιζω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανι καλυτερα αλλα να ξερεις, θα μαζευεις πολυ βρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο τον τροπο ποια ειναι η γνωμη σας για υγρη τροφη?

https://www.youtube.com/watch?v=y9fuO1kPYaY

Βεβαια ο τυπος εβαλε μεγαλη ποσοτητα στο βιντεο και το τονιζει αλλα σαν μεθοδος λειτουργει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η θηλυκια επιτιθεται συχνα στην φωλια με πολυ αγριο τροπο.

Τι μπορω να κανω?

Να σβησω τα φωτα προς το παρων?

Link to comment
Share on other sites

Να αφήσεις ήσυχο το σφουγγάρι... όπως είναι μια χαρά δουλειά κάνει... αλλά κάθε εβδομάδα καθάριζε το.

Τι εννοείς επιτίθεται στη φωλιά... τρώει τα μικρά;

Από ραμ είναι μόνο το ζευγάρι ή υπάρχουν κι' άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτη η τροφη μου φανηκε λιγο αποτυχια! Πολυς κοπος για το τιποτα και το κοστος νομιζω θα ειναι μεγαλυτερο απο το να πας να παρεις μια υγρη τροφη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την απομονωσα προς το παρων.Ναι η ρουφιανα κρυβεται και μολις βρει ευκαιρια χτυαπει στη φωλια και τρωει μωρα.Υπαρχουν και 13 καρδιναλιοι τους οποιους ομως χειριζεται μια χαρα ο πατερας.Αυτη ηταν το προβλημμα,χτυπαει με μεθοδικοτητα και μισος!

Link to comment
Share on other sites

Μάνα σου λέει μετά, ορίστε οι πατεράδες σηκώνουν το στέμμα ψηλά :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπηκε στην απομονωση τωρα και ησυχασε...

Φιλε αμα εβλεπες πως εκανε,σαν διαολος!

Με μισος κρυβοταν και χτυπουσε με δυναμη την αμμο με τα μωρα και τα ετρωγε!

Link to comment
Share on other sites

Γυναικα παιδι μου, γυναικα!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κατι σχετικο που βρηκα σε μια σελιδα:

"Don’t lose heart if the first few spawnings are unsuccessful. A lot of things can go wrong and it is common for German blue rams to spawn a few times before they get everything right. They might for instance eat a few batches before they become good parents. Once they have started breeding, you can however expect a new batch once a month or so. Young pairs are known to fight quite a lot and the aquarium must contain plenty of hiding spots to avoid stress and injury.

If your couple continues to eat their offspring even after several spawnings it can be a sight of distress in the aquarium. Try to figure out what stresses your fish and do your best to make the aquarium more relaxing for them."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε συ, ειναι λογικο αν ο πατερας ειχε αναλαβει απο νωρις την προστασια και ξεσπουσε και στη μανα, η μανα να εξουδετερωσει την πηγη του κανκου! Δεν ειναι τιποτα!

Μιχαλη, σε τι θερμοκρασια σου γεννησανε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, όλα καλά με τα ψαράκια... αλλά μπορεί να αλλάξει κάποιος τον τίτλο σε Mikrogeophagus, που ειναι το επίσημο ονομα, και όχι Microgeophagus;; Κάθε φορά που το βλέπω μου γυρνάει το μάτι και ειναι κρίμα να χαθεί στην αναζήτηση, ειναι ωραίο θέμα!!

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη στους 26 γεννησανε και σε νερο βρυσης.Το λεω αυτο για το ph επειδη διαβαζω διαφορα τον τελευταιο καιρο απο καταστροφολογους,την μια δεν θα γεννησουν,την αλλη δεν θα εκκολαφθουν..

Οσο για την θηλυκια εχεις δικιο φιλε,το προβλημμα ξεκινησε απο την υπερπροστατευτικοτητα του πατερα,απομονωσε απο νωρις τα μικρα και τα ανελαβε μονος του.Η θυληκια αν θυμασαι στην αρχη ετρωγε ξυλο,δεν την αφηνε να πλησιασει τα μικρα και μετα οταν βρηκε το χρωμα της που εγραψα αρχισε να αμυνεται και στην συνεχεια να επιτιθεται.Ενταξει στην επομενη γεννα ειμαι σιγουρος θα τα πανε καλυτερα οι δυο τους.Προς το παρων θα μεταφερθει και η θηλυκια και οι καρδιναλιοι σε αλλο ενυδρειο,για κανα μηνα μεχρι να μην κινδυνευουν τα μικρα.Αυτη τη φορα θεελω να βαλω το χερι μου,στις επομενες γεννες,αν υπαρξουν,θα αφησω τα πραγμματα να εξελιχθουν μονα τους.Θα υπαρχουν και περισσοτερες κρυψωνες αφου οπως ξερεις επικρατει η αναρχια στο ενυδρειο και το παω για ζουγκλα.Ισως να μην δω ουτε εγω την επομενη γεννα απο τα φυτα.

Βασιλη τον τιτλο τον διορθωσε ο husky πριν λιγες μερες :P απο apistogramma,το ορθογραφικο φανταζομαι πως μολις μπει και το δει θα το διορθωσει και αυτο.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Σε τι ενυδρειο θα μεταφερθουν τα ψαρια; Καποια στιγμη στο παρελθον ειχα κανει ενα πειραμα για τις μονογαμικες κιχλιδες και την αλλαγη ταιριου μετα απο χωρισμο! Σε οσα το εκανα, τα ψαρια αλλαξαν ταιρι μολις χωριστηκαν.

Δεν ειναι ρθογραφικο παιδια! Καποια το λενε mikro και καποιοι micro! Tωρα δεν υπαρχει λογος να τα αναφερουμε ετοιμολογιες και γιατι ο καθε ερευνητης το εγραψε οπως το εγραψε!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων η θηλυκια ειναι σε γενηστρα στο ιδιο ενυδρειο.Ελεγα να μεταφερθει σε ενα 60 αρι προσωρινα με τους καρδιναλιους αλλα μαλλον δεν αξιζει τον κοπο.

Βλεπω 5-6 γονους ζωντανους οποτε δεν αξιζει ολη η φασαρια γιατι δεν ξερουμε και αν αυτοι θα επιβιωσουν μετα το κυνηγητο.Τωρα που την χωρισα σε γεννηστρα λες να μην ξαναταιριαξουν? Αν την αφηνα μπορει και να σκοτωνοντουσαν,μιλαμε για επικους τσακωμους.

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι σίγουρος για τα 5-6 ψαράκια. Εγώ μόνο 3 έβλεπα για κανά δίμηνο και τελικά μέσα στη μος κρυβόταν κι αλλα 6. Εύχομαι να υπάρχουν κι αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...