Jump to content

Γέννα Microgeophagus Ramirezi


argy1

Recommended Posts

θα μπορουσε, απλα ειπαμε να αφησει τις κιχληδες να κανουν την δουλεια τους..

Υ.Γ Δεν ειπα οτι χαθηκαν τα μικρα απο το Ph, γενικα το λεω ;)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ! :thumbsd:

Ρε συ Θοδωρη,εχω δωσει μεσα σε μια εβδομαδα ενα 50αρικο για την γεννα,κατι αεραντλιες,κατι θερμαντηρες,αρτεμια να φαμε ολοι μαζι και να μεινει κι'αλλο..Ειπαμε ημουν απροετοιμαστος..Τωρα να αγοραζα και moonlight..

Αφησα ενα φωτακι εκει στο δωματιο να μην ειναι τελειως σκοταδι..

Τα μικρα να τα βγαλω θεωρω πως ειναι αδυνατον.Η αποχη εχει τοσο μεγαλες τρυπες για το γοννο που νομιζω θα ηταν πιο πιθανο να τα τραυματισω εγω.

Τιποτα παιδια μια χαρα πηγαινε το πραγμα μεχρι που στραβωσε η θηλυκια,εκει ξεκινησαν ολα,στην επομενη φορα νομιζω θα τα πανε καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσε, εκανες οτι μπορουσες . Παει , παμε γι' αλλα. Χομπι κανουμε και χαρουμενος πρεπει να εισαι με τα ως τωρα γεγονοτα που σημαινουν οτι τους προσφερεις ο, τι καλυτερο μπορεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mιχαλη, δεν ειπα moonlight! Ενα μικρο φωτιστικακι δεν ειχες να βαλεις διπλα;

Link to comment
Share on other sites

Bρε τρελε, τι αλγες; Μια λαμπιτσα με μια μπριζουλα ισα ισα να βλεπει το ψαρι τα αυγα του! Ενα μικρο φωτιστικακι κομοδινου! Τιποτα τραγικο!

Τελοσπαντων, εκανες καλη δουλεια. Στην επομενη βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοασχετο αλλα ramirezi δεν ειναι το ονομα;

Microgeophagus ramirezi

προφανως του ξεφυγε του φίλου !!

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Εχω σταματησει να μετραω.Το κανω μονο για να δω νιτρικα που ακομα και αν το αφησω μηνα ειναι 0 λογο των φυτων ή αν παρατηρησω καποιο προβλημμα.

Απλα σου λεω οτι μενω Αθηνα και βαζω νερο απο την βρυση μου,τα περισσοτερα ψαρια σημερα ειναι εκτροφης και ακομα και οταν δοκιμαζα να ριξω τις σκληροτητες ειδα οτι δεν πεταγαν απο την χαρα τους και ειχα και απωλειες.

Καλυτερα ας ανοιξουμε ενα νεο θεμα οπως αυτο που ειχες ξεκινησει για την οσμωση να τα πουμε ολα εκει ωστε να μην χαλασουμε αυτο το θεμα και να γβαλουμε και καποια συμπερασματα και ισως καταριψουμε και καποιους μυθους.

;)

1. Θέλεις να κάνω σχόλιο... γι' αυτό;

2. Κι επειδή μένεις Αθήνα... τι σημαίνει;

3. Θα χαλάσει το θέμα σου... επειδή ζήτησα να γράψεις τις μετρήσεις σου (για να βγάλω τα συμπεράσματα μου);

ΔΕΝ έχω κανέναν λόγο... ούτε θέμα νέο να ανοίξω... ούτε να καταρρίψω μύθους... ούτε με προβληματίζει κάτι (το έχω λύσει).- ;)

ΥΓ. Αργύρη.- :kookoo:

Link to comment
Share on other sites

1. Θέλεις να κάνω σχόλιο... γι' αυτό;

2. Κι επειδή μένεις Αθήνα... τι σημαίνει;

3. Θα χαλάσει το θέμα σου... επειδή ζήτησα να γράψεις τις μετρήσεις σου (για να βγάλω τα συμπεράσματα μου);

ΔΕΝ έχω κανέναν λόγο... ούτε θέμα νέο να ανοίξω... ούτε να καταρρίψω μύθους... ούτε με προβληματίζει κάτι (το έχω λύσει).- ;)

ΥΓ. Αργύρη.- :kookoo:

1.Ναι :P

2.Οτι γνωριζεις σκληροτητες νερου

3.Οχι βεβαια,απλα ξερω οτι το θεμα μπορει να ξεφυγει γι'αυτο το ειπα.

Λοιπον οι μετρησεις περι σκληροτητας ειναι οι εξης

ph 7,6

kh 5

gh 8

Υ.Γ. Φιλικα,Αργυρης :P

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να αφήσεις την φύση να κάνει την δουλειά της και να δείς εσύ μετά από 3-4 μήνες (αν η φύση αποτύχει) τι μπορείς να κάνεις. Ισως στο τέλος να αποδειχτούν καλοί γονείς ποτέ δεν ξέρεις. Αλλιώς πάρε είτε τα μωρά μόλις γεννηθούν είτε τα αυγά και ξεκίνα δουλειά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την απάντηση. ;)

Το TDS ΔΕΝ το μετράς... λογικά όμως πρέπει είναι κάπου 140-160 ppm.-

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα παντως κακο δεν θα κανει να έχεις σωστές παραμέτρους !! και με λιγη τυρφη στο φιλτρο θα δειξει και πιο ομορφο το νερο ... εσυ ξερεις ομως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μέσα στους πολλούς που παρακολουθήσαμε τόσες μέρες με αγωνία τις προσπάθειες ένθεν (εσένα) κακείθεν (τους γονείς) για τη σωτηρία των μωρών, με τα δυσάρεστα αποτελέσματα... :bigemo_harabe_net-99:

Γίναμε όλοι πιο σοφοί, μάθαμε από τα λάθη και είμαι σίγουρος ότι η επόμενη, άντε μεθεπόμενη προσπάθεια, θα στεφτεί από πολύ μεγάλο ποσοστό επιτυχίας, :icon_dance: μια και οι γονείς τώρα μάθανε και ξέρω ότι εσύ δεν πρόκειται να καταθέσεις τα όπλα :sword:

Keep breeding :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεννησαν και εμενα στις 3 το μεσημερι εχθες τα ειδα μεχρι τις 10 που ειχα τα φωτα ανοιχτα,το πρωι ελειπαν ολα,εχω μεσα ενα ανσιστρους 6 κορυ και 8 apple snail...ολα ειναι επιφοβα για να καναν την ζημια??

Link to comment
Share on other sites

8 apple ειναι παραπολλα για ενυδρειο..

οποιοδηποτε μπορεσε και μπηκε στην φωλια με τα αυγα, τα εφαγε.. και τα 3 τρωνε αυγα (αν δεν τα εφαγαν οι γονεις)

Link to comment
Share on other sites

πολλα απο πια αποψη?εδω και ενα χρονο ειχα 5 και ουτε γεννα εκαναν,εδω και δυο εβδομαδες προσθεσα αλλα 3 μπας και....

Tα Apple Snail αποβάλλουν πάρα πολλούς ρύπους σαν τα... χρυσόψαρα. Για αυτό σου λέει ο φίλος tsala ότι 8 είναι πολλά. ;)

Φιλικά

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μην χαλασουμε το θεμα του Μιχαλη! Αν θελεις φιλε toykaki ανοιξε ενα καινουριο θεματακι να το συζητησουμε εκει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...