Jump to content

Χαθηκε Ενα Νεον!


Recommended Posts

Γεια σας!

Σημερα αγορασα 4 χρυσοψαρα (μικρο μεγεθος), 4 νεον, 2 απλους γλυφτες (μικρους) και 2 ancistrus dolichopterus (μικρα)! Ειναι τα πρωτα μου ψαρια! Ομως μετα απο μια ωρα που ηταν ολα μαζι στο ενυδρειο χαθηκε ενα νεον! Εψαξα το φιλτρο, κοιταξα μηπως εχει χωθει καπου αλλα δεν ειναι πουθενα! Μετα απο λιγη παρατηρηση ειδα οτι ενας απλος γλυφτης κυνηγουσε τα νεον, υπαρχει περιπτωση να το εφαγε το νεον αυτος ο γλυφτης? Και αν ναι τι ειναι καλυτερο να γινει ωστε να μην φαει και τα αλλα 3 νεον που μεινανε!

Το ενυδρειο ειναι 120l με ολα τα πραγματα του και ολα στημενα σωστα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ολα στημενα σωστα ειναι πολυ σχετικο με αυτη τη ψαροσυνθεση βρε αδερφε. Σε καποιο στομαχι ''κρυβεται'' το νεον. ^^

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

Το ολα στημενα σωστα ειναι πολυ σχετικο με αυτη τη ψαροσυνθεση βρε αδερφε. Σε καποιο στομαχι ''κρυβεται'' το νεον. ^^

Τι να σου πω, στο μαγαζι ρωτησα αν ταιριαζουν ολα αυτα μαζι και μου ειπαν πως ναι! :( αλλα οπως παει ολα τα νεον θα ειναι σε καποιο στομαχι!

Link to comment
Share on other sites

Παμε απο την αρχη.

Τα χρυσοψαρα δεν κανουν με τα αλλα ψαρια,ειναι κρυου νερου και τα αλλα τροπικα.

Ψαρια γλυφτες δεν υπαρχουν,καποιο αλγοφαγο εχεις παρει τωρα εσυ αλλα ποιο ειναι δεν ξερουμε.

Τι φιλτρο εχεις?

Τι υλικα εχει μεσα?

Μετρησεις νερου εχεις κανει και αν ποιες ειναι?

Πως εστρωσες το ενυδρειο σου?

Μερικες ερωτησεις για να ξερουμε που βαδιζουμε.

Ααα και αλλαξε πετσοπ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ολα αυτα τα ψαρια είναι για 3 διαφορετικα ενυδρεια, δεν ταιριάζουν αλλά και δεν χωράνε.

Τα χρυσόψαρα θέλουν μόνα τους πάνω απο 150 λίτρα με μήκος πανω απο 80 ποντους, αν είναι fancy, αλλιως τουλαχιστον 300 με μηκος πάνω απο 1,20.

Τα νεον πρεπει να ειναι από 8-10 και πάνω και θέλουν μαλακό, ζεστο και όξινο νερο , σε αντιθεση με τα χρυσοψαρα που θελουν σκληρο αλκαλικο και κρυο.

Οι "γλυφτες" , αν είναι πλεκοστομοι μπορει να θελουν από ένα 200αρι ο καθενας.

Το μαγαζι για να πουλήσει θα σου εδινε και καρχαρια να βαλεις μέσα

Τα έχεις μπερδεψει και κατι πρεπει να κανεις γρήγορα ή σε έχουν μπερδεψει με αυτα που σου ειπαν.

Το ενυδρείο ειναι στρωμένο ;

Και πως το εστρωσες ;

Τεστ νερού έχεις κάνει ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω ειναι που λεω: http://www.interpet.gr/product.asp?catid=5548

Φιλτρο: Dolphin f-2000, 650 L/H

Εχει μεσα ενα απλο χαλικι περιπου 2cm, 1 πλαστικο φυτο και 3 μικρα διακοσμητικα (αμφορεις και ενα καραβακι) ολα με τρυπες για να μπαινουν τα ψαρια!

Οχι, δεν εχω κανει μετρησεις. Το μονο που ξερω ειναι οτι εχει 25c νερο.

Εχει επισης θερμοστατη: Comfort zone 200.

Και Air pump: aqua zone 2500, flowrate 160l.

Έγινε επεξεργασία - irunchuk
Link to comment
Share on other sites

Πως ξερεις οτι το ενυδρειο σου ειναι ετοιμο για να βαλεις ψαρια χωρις να εχεις κανει μετρησεις?

Ακολουθησες καποια διαδηκασια πιο πριν?

Οσο για τους γλυφτες...ειναι ενα λαθος ονομα που εχουν δωσει τα πετσοπ.

Δυστυχως ο υπαλληλος εκει σου εχει δωσει οτι ναναι ψαρια.

Και το φιλτρο σου ειναι μαλλον μικρο για το ενυδρειο σου.Φανταζομαι μονο σφουγγαρια εχει μεσα ε?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

αλλη μια ωραια προταση ψαροσυνθεσης πετσοπα...

τα λογια ειναι περιττα νομιζω..

τα ψαρια επεστρεψε τα πισω αυριο, παρε την πιστωση απο το μαγαζι κι οταν εισαι ετοιμη, ξεκινας σωστα απο την αρχη και πας να παρεις τα σωστα ψαρια που θα επιλεξεις.

εντομεταξυ εχεις αρκετο διαβασμα μπροστα σου..

αλλη λυση δεν υπαρχει, αν δεν γινει αυτο, συντομα θα αρχισεις να μαζευεις πτωματα..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Το καθαρησα το ενυδρειο μονο με νερο και μετα το ειχα γεμισει με νερο, εβαλα ολα τα πραγματα του μεσα και το αφησα να δουλευει ετσι χωρις ψαρια μεσα!

Εβαλα μεσα de-chlorinator και Bacto active και ακολουθησα τις οδηγιες και τον χρονο που ελεγε σε αυτα!

Το φιλτρο πρεπει να ειναι καλο γιατι λεει κανει για 200l ενω εγω εχω μονο 120!

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι "γλυφτες" είναι CAE (Chinese Algae Eater) διαολάκια, δεν θα μεγαλώσουν πολύ αλλά θα κανουν όλα τα ψαρια ανω κατω.

Το φίλτρο αυτο δεν κανει για ολα αυτα τα ψαρια, ειδικα για τα χρυσοψαρα.

Τα πλαστικα και τα διακοσμητικά μόνο κακο μπορουν να κανουν, να προτιμας μόνο φυσικα υλικα, όπως αληθινα φυτα , κανα ξυλο ή καμια πετρα.

Δεν θελω να σε στεναχωρήσω αλλά είναι όλα λαθος, και οχι γιατι το λεω εγώ ή καποιος άλλος, αλλα τα ψάρια αυτα δεν μπορουν να ζησουν μαζι και ουτε στο φυσικο τους περιβαλον έχουν πλαστικα φυτα ή βυθισμενα καραβακια.

Ο πετσοπας σου τα πουλησε ολα αυτα για να κανει τζιρο, δυστυχως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρις μετρησεις δεν μπορεις να ξερεις αν το ενυδρειο σου ειναι ετοιμο για ψαρια.

Τα ψαρια που σου εχει δωσει ειναι οτι ναναι..

Αν βαλεις 1-2 ψαρακια τοτε το φιλτρο σου ειναι καλο,δεν ειναι για πολλα πολλα ομως.

Μεσα τι εχει,μονο σφουγγαρια?

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι "γλυφτες" είναι CAE (Chinese Algae Eater) διαολάκια, δεν θα μεγαλώσουν πολύ αλλά θα κανουν όλα τα ψαρια ανω κατω.

Το φίλτρο αυτο δεν κανει για ολα αυτα τα ψαρια, ειδικα για τα χρυσοψαρα.

Τα πλαστικα και τα διακοσμητικά μόνο κακο μπορουν να κανουν, να προτιμας μόνο φυσικα υλικα, όπως αληθινα φυτα , κανα ξυλο ή καμια πετρα.

Δεν θελω να σε στεναχωρήσω αλλά είναι όλα λαθος, και οχι γιατι το λεω εγώ ή καποιος άλλος, αλλα τα ψάρια αυτα δεν μπορουν να ζησουν μαζι και ουτε στο φυσικο τους περιβαλον έχουν πλαστικα φυτα ή βυθισμενα καραβακια.

Ο πετσοπας σου τα πουλησε ολα αυτα για να κανει τζιρο, δυστυχως

Μπορει να ειναι και sae.

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια ωραια προταση ψαροσυνθεσης πετσοπα...

τα λογια ειναι περιττα νομιζω..

τα ψαρια επεστρεψε τα πισω αυριο, παρε την πιστωση απο το μαγαζι κι οταν εισαι ετοιμη, ξεκινας σωστα απο την αρχη και πας να παρεις τα σωστα ψαρια που θα επιλεξεις.

εντομεταξυ εχεις αρκετο διαβασμα μπροστα σου..

αλλη λυση δεν υπαρχει, αν δεν γινει αυτο, συντομα θα αρχισεις να μαζευεις πτωματα..

Αυτο που είπε ο tsala.

Μην σε πάρει απο κάτω, δυστυχώς θα πρέπει να τα επιστρέψεις.

Πές μας ποια ψαράκια σου αρέσουν και θα σε βοηθήσουμε να κάνεις τα σωστά βήματα απο δω και πέρα.

Το καλό ειναι οτι έψαξές για βοήθεια νωρίς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι "γλυφτες" ειναι (συμφωνα με το λινκ που μας εδωσε) Gyrinocheilus aymonieri και ξεπερνανε τα 20cm τα ενηλικα.

επισης , μπορεις να μου πεις ποσο αγορασες τα ancistrus dolichopterus ? γιατι παω στοιχημα οτι σου πουλησε ancistrus cf. cirrhosus.

Link to comment
Share on other sites

οι "γλυφτες" ειναι (συμφωνα με το λινκ που μας εδωσε) Gyrinocheilus aymonieri και ξεπερνανε τα 20cm τα ενηλικα.

επισης , μπορεις να μου πεις ποσο αγορασες τα ancistrus dolichopterus ? γιατι παω στοιχημα οτι σου πουλησε ancistrus cf. cirrhosus.

Οπως ειναι στην εικονα ετσι ειναι και τα δικα μου, εχω 2 τετοια! Ηταν 4€.
Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου καλως ηρθες!

Οπως καταλαβα εισαι αρχαρια ( χωρις παρεξηγηση ) στον χωρο και προφανως τα χεις χασει με τοσες πληροφοριες απανωτες! Οποτε θα σου προτεινω να ξεκινησεις να διαβαζεις εδω ολα οσα χρειαζεται να ξερεις για να μπορουμε κι εμεις να σου δωσουμε να καταλαβεις τι παιζει!

Το ενυδρειο σου μπορει να φαινεται ιδανικο τωρα αλλα δυστυχως εχει πολλα λαθη και σε βαθος χρονου ( οχι και πολυ βαθος ) θα αρχισουν να εμφανιζονται προβληματα!

Το πετ δεν ειναι αναγκη να ειναι κακο αλλα σιγουρα δεν βοηθησε καθολου! Μαλλον ζημια εκανε στην προκειμενη! Οποτε ξεκινα διαβασμα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μονο σφουγγαρια και ανθρακα εχει το φιλτρο σου.

Θα πρεπει να βαλεις και βιολογικο υλικο μεσα για να σου κρατησει βιολογια.

Ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικα στον κυκλο του αζωτου.

Εννοειται οτι του πας τα ψαρια πισω και φτιαχνεις κατι σωστο απο την αρχη.

Προσωπικα,θα ελεγα να βγαλεις και τα πλαστικα φυτα και διακοσμητικα και να φτιαξεις κατι φυσικο,με ξυλα πετρες και ευκολα αληθινα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειναι στην εικονα ετσι ειναι και τα δικα μου, εχω 2 τετοια! Ηταν 4€.

αυτο ειναι ο γλυφτης που λες, σωστα? δεν λεω γι αυτους, αλλα για τα 2 ancistrus dolichopterus που αναφερεις

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...