Jump to content

Βοήθεια


Recommended Posts

Γειά σας.Έχω πρόβλημα με τον καθαρισμό του ενυδρείου.Έχω αγοράσει εξωτερικό φίλτρο της eheim αλλά τις τελευταίες μέρες το νερό είναι πολύ κίτρινο και θολό και πριν λίγες μέρες ήταν μια χαρά.Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό,αλλάζω σχεδόν κάθε μέρα νερό αλλά πάλι τα ίδια και χειρότερα οποίος μπορεί ας μου πει παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε και το βαμβακι του φιλτρου και ξεπλυνε τα υλικα του με νερο του ενυδρειου απο την επομενη αλλαγη που θα κανεις.

Αυτα βεβαια θεωροντας οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας και άλλες πληροφορίες για το ενυδρείο σου τη παραμέτρους έχει ποσα λίτρα κλπ. Για να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο λειτουργεί το ενυδρειο και τι διακόσμηση έχεις μέσα; Ειναι στρωμένο; Έχεις ξύλα; Ρίχνεις βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 125 λίτρα ένα μέτρο μήκος,το εξωτερικό φίλτρο του άλλαξα τώρα τα εσωτερικά του.Στρώσιμο έχει γίνει κανονικά με βακτήρια σερα και ήταν όλα μια χαρά μέχρι πριν λίγες μέρες.Έχει κιτρινισει το νερό βάζω άλλο κάθε μέρα από τότε που άρχισε αλλά πάλι τα ίδια και πιο πολύ.1

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 125 λίτρα ένα μέτρο μήκος,το εξωτερικό φίλτρο του άλλαξα τώρα τα εσωτερικά του.Στρώσιμο έχει γίνει κανονικά με βακτήρια σερα και ήταν όλα μια χαρά μέχρι πριν λίγες μέρες.Έχει κιτρινισει το νερό βάζω άλλο κάθε μέρα από τότε που άρχισε αλλά πάλι τα ίδια και πιο πολύ.1

Τι εννοείς τα εσωτερικά του;Και το βιολογικό υλικό;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν μαξιλάρακια που είναι ότι μου είπαν από το μαγαζί και μου είπαν σε κάθε μεγάλη αλλαγή που κάνω να ρίχνω βακτήρια μέσα τώρα δεν θυμάμαι μλ ακριβώς.Έχω πλαστικά φυτά μέσα και τώρα θα βάλω αληθινά αλλά δεν πιστεύω να φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τη και ποσα ψαράκια? Κανε μας μια γενική περιγραφή του ενιδρύου συν εξοπλισμό και γενικά τη έχεις μέσα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ενυδρείο είναι 125 λίτρα,περιεχει πλαστικα φυτα και ένα καράβι μεγάλο καθώς και μαύρη χαλαζιακη πέτρα 2-3 εκατοστά.Έχει εσωτερικό φίλτρο και εξωτερικό φίλτρο eheim 2215,θερμοστάτη 200 βατ και οξυγόνο με δύο εξόδους,λάμπα 28 βατ τ8 νομίζω.Από ψάρια ένα πλεκοστομο ένα silver shark και ένα penguin tetra αλλά δεν κάνουν το γνωρίζω αυτή την εβδομάδα θα τα αλλάξω.Βακτήρια της εταιρείας σερα.Από μετρήσεις μόνο πχ έχω και είναι 7.2 με νερό από την βρύση.Αλλαγές κάνω κάθε τέσσερις μέρες λίγο και κάθε μήνα πολύ εκτός από τις τελευταίες μέρες που κάνω σχεδόν συνέχεια.Έχω πάρει και κάτι βελτιωτικά νερού αλλά μου είπε να βάλω ξανά στην μεγάλη αλλαγή μου.

Link to comment
Share on other sites

Το κιτρινο νερο που βλεπεις ισως ειναι απο τα πλαστικα που εχεις μεσα.Εγω θα τα εβγαζα ολα και θα εβαζα φυσικα υλικα.

Βαλε στο ενα φιλτρο σου λιγο ανθρακα για 3-4 μερες.

Για τα ψαρια σου το ξερεις και καλα κανεις που θα τα αλλαξεις,ειναι ευκαιρια να αλλαξεις και διακοσμηση.:)

Link to comment
Share on other sites

Τα έβγαλα τα πλαστικά φυτά δύο μέρες τώρα τα έβαλα σε ένα κουτί με νερό και δεν βγάζουν χρώμα καθόλου για αυτό νομίζω ότι δεν φταίει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε και το καραβι,γενικα βγαλε οτι πλαστικο διακοσμητικο εχεις εκει μεσα και βαλε και ανθρακα στο ενα φιλτρο σου για 3-4 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλη τα πλαστικά φυτά και τα ψεύτικα διακοσμητικά εκτός ότι μπορεί να βγάζουν βλαβερές ουσίες για το ενυδρείο και δεν προσφέρουν κάτι ωφέλιμο προς την ποιότητα του νερού.

Βάλε αληθινά εύκολα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τα βγάλω αυτήν την εβδομάδα θα το στήσω πάλι από την αρχή με φυσικά διακοσμητικά.Όταν βγάλω τα πράγματα για να το φτιάξω από την αρχή θα χρειαστεί να προσθέσω και υποστρωμα για τα φυτά ?Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις ευκολα φυτα δεν χρειαζεται να βαλεις υποστρωμα,αρκει να εχεις ψιλο χαλικι η αμμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται χοντρο το χαλικι σου,καλο θα ειναι να εχεις 1-2mm για τα φυτα.

Για ευκολα φυτα κοιτα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα χρειαστεί υποστρωμα μάλλον για τα φυτά αλλά δεν πειράζει.Τώρα να κρατήσω νερό ή να περιμένω πάλι να στρωθεί το ενυδρείο για να προσθέσω τα ψάρια ?

Link to comment
Share on other sites

Σου γραφω οτι αν βαλεις ευκολα φυτα δεν χρειαζεσαι υποστρωμα,πιο ψιλο χαλικι θες.

Κρατα νερο,δεν χρειαζεται να ξαναστρωσεις τιποτα απο τη στιγμη που το φιλτρο σου ειναι στρωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πριν ξεκινήσεις τις αλλαγές ρίξε μια ματιά στα παρακάτω άρθρα.

Σίγουρα θα βρεις πολλές σημαντικές λεπτομέρειες και παραλείψεις που ενδεχομένος έχεις κάνει .

Η Πρώτη Επαφή Με Το Ενυδρείο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς μετρήσεις δεν ξέρεις αν είναι όντως στρωμένο το ενυδρείο σου!

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Και το νέο μπορεί να έχει θολώσει λόγω αμμωνίας. Πόσο καιρό το τρέχεις;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...