Jump to content

Πιράνχας Με Όσκαρ


Scubatos

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω ενα ενυδρειο 405L με Όσκαρ, 7 μηνών (15 εκ. Περίπου) και μου αρέσουν εξίσου και τα πιράνχας. Νομίζετε οτι θα μπορούσαν να συνυπάρξουν? Αν ναι, ζευγάρι φτάνει ή θα χρειαστούν παραπάνω ??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις θα τα φάνε, ε? παρόλο αυτα, τα όσκαρ τα εχω παρει απο μωρά και τα μεγάλωσα μαζι με έναν pangasius galacher. Πριν μια ευδομαδα, τα όσκαρ τον έφαγαν!!! να σημείωσω οτι και ο καρχαρίας και τα όσκαρ, ηταν ίδιου μεγέθους (ο καρχαρίας μπορει μεγαλύτερος) και έτρωγαν κανονικά 1 φορά την μερα. Κατα τα αλλα ηταν υγιέστατα με συχνές αλλαγές νερού. Θεωρείτε πως αν δοκίμαζα να βάλω πιράνχας (1), θα ηταν άστοχο?

Link to comment
Share on other sites

πρώτον δεν μπαίνει ένα piranhas .....και θέλη ένα κοπάδι τον 6 ατόμων και πάνω για να στο λέο κάτι ξερω είχα και εγώ ......... ένα από τα δύο θα κράτησης μέσα και τα πιράνχας κοίτα τη όπλο είναι .............!!!!!!!!!!!!!!!!




  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοίτα τη όπλο είναι .............!!!!!!!!!!!!!!!!

Θυμάμαι το χέρι σου Beast και τρομάζω στην ιδέα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok. Ευχαριστω. Με πείσατε!

μπορείς να κανείς μια παρουσίαση το ενυδρείο σου???????????

P.S δεν με πειθεις και ειναι κριμα τα ψαρακια :rip_1:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, ΟΧΙ δεν κανω πειράματα. Τα εχω διαλέξει πολυ προσεκτικά τα ψάρια και δεν θελω να πάθουν τίποτα.

Το ενυδρειο μου ειναι 405L χειροποίητο

Αμμωνία 0

Νιτρικά 0

Νιτρώδη 10ppm

Ph 7,8

Φίλτρο Eheim 600 classic

Με Ζεολυθο, μόνιμο μακαρόνι Symbian, Chemi pure Elite (άνθρακα-denitrate κτλπ), λάβα, σφουγγάρια και υαλοβάμβακα

Θερμοστάτη Eheim 250

50kg χαλαζιακη άμμος

Ρίζες (2)

Πέτρες Καρυστου (5)

Φωτισμός 25 σποτ Led

Ψάρια: 1 Tiger Oscar, 1 Albino tiger Oscar, 1 Red Oscar, 1 Severum Red, 2 Clown, 1 Blue Lobster, 1 Green Terror και 1 Pleco

Ps. Παρόλο αυτα εχω θεμα με τον νερό. Ειναι θολό και σκέφτομαι να πουλήσω αυτο το φίλτρο και να παρω ενα ποιο μεγάλο.

Το ενυδρειο το εχω 1 χρονο, αλλαγές νερού 30% κάθε ευδομαδα με σκούπα βυθού και Καθαριοτητα τα τζάμια κτλπ

Σκοπεύω επισης να αντικαταστήσω τον φωτισμό με 4 Τ5.

Link to comment
Share on other sites

Τον ζεόλιθο γιατί τον έχεις ;

Και κάθε πότε τον αλλάζεις ;

Ξέρεις πως μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα αν δεν προσέχεις ;

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκι επειγοντως αλλο φιλτρο όπωsδήποτε δεν επαρκή για τα λίτρα σου......... βρε βάλε μια φωτο να πάρουμε μάτι !!!!!!!!!!!!


P,S έχεις μεγάλη ιχθοφόρτιση είναι πόλη λίγα τα λίτρα!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λιγα λιτρα για ολα αυτα τα ψαρια..αν σκεφτεις οτι ενα ζευγαρι Οσκαρ θελει μονο του 600 λιτρα ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Τον Ζεολυθο τον είχα βάλει διότι μια περίοδο είχα ανεβασμένα νιτρικά (80 ppm). Μου είπαν οτι πρέπει να αλλάζει ανα εξάμηνο. Ισχύει? τα ψάρια το ξερω οτι ειναι πολλα. Σκοπεύω τα 2 Οςκαρ να τα δώσω αν και μου ειναι αρκετά δύσκολο! Θα ανεβάσω φωτο αυριο😉

Link to comment
Share on other sites

Τον Ζεολυθο τον είχα βάλει διότι μια περίοδο είχα ανεβασμένα νιτρικά (80 ppm). Μου είπαν οτι πρέπει να αλλάζει ανα εξάμηνο. Ισχύει?

Ο χρόνος είναι ανάλογα με τη ποσότητα αλλά και την ιχθυοφόρτιση.

Αν βάλεις μεγάλη ποσότητα όμως μπορεί να τραβήξει όλη την αμμωνία και να σου αποδυναμώσει τη βιολογία ή αν δεν προσέξεις μπορεί να αφήσει όση αμμωνία έχει μαζέψει και να έχεις πρόβλημα, και απαγορεύεται αυστηρά το αλάτι, γιατί με το αλάτι επαναφορτίζει, αφήνει την αμμωνία πίσω δηλαδή. Επίσης μπορεί να αφήσει την αμμωνία και με άνοδο της θερμοκρασίας. Επίσης έχω διαβάσει πως όταν γεμίσει μπορεί να αφήνει την αμμωνία σιγά σιγά για αυτό χρησιμοποιείται με πού καλά αποτελέσματα για βελτιωτικό του εδάφους στη γεωργία.

Στα ενυδρεία τον χρησιμοποιούμε σε έκτακτες περιπτώσεις για πολύ λίγο χρονικό διάστημα (πχ 15 ημέρες), όπως υπάρξει ξαφνική άνοδος αμμωνίας για κάποιο λόγο.

Οι 6 μήνες πάντως είναι υπερβολικοί.

Όταν και αν τον βγάλεις κάνε μετρήσεις για καμιά εβδομάδα, και αν δεις ανεβασμένη αμμωνία ή νιτρώδη σημαίνει πως έχει αποδυναμωθεί η βιολογία

Τα νιτρικά 80 σου δείχνουν πως έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση και οι χημικές μέθοδοι για μείωση νιτρικών δεν είναι η καλύτερη λύση

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος είναι ανάλογα με τη ποσότητα αλλά και την ιχθυοφόρτιση.

Αν βάλεις μεγάλη ποσότητα όμως μπορεί να τραβήξει όλη την αμμωνία και να σου αποδυναμώσει τη βιολογία ή αν δεν προσέξεις μπορεί να αφήσει όση αμμωνία έχει μαζέψει και να έχεις πρόβλημα, και απαγορεύεται αυστηρά το αλάτι, γιατί με το αλάτι επαναφορτίζει, αφήνει την αμμωνία πίσω δηλαδή. Επίσης μπορεί να αφήσει την αμμωνία και με άνοδο της θερμοκρασίας. Επίσης έχω διαβάσει πως όταν γεμίσει μπορεί να αφήνει την αμμωνία σιγά σιγά για αυτό χρησιμοποιείται με πού καλά αποτελέσματα για βελτιωτικό του εδάφους στη γεωργία.

Στα ενυδρεία τον χρησιμοποιούμε σε έκτακτες περιπτώσεις για πολύ λίγο χρονικό διάστημα (πχ 15 ημέρες), όπως υπάρξει ξαφνική άνοδος αμμωνίας για κάποιο λόγο.

Οι 6 μήνες πάντως είναι υπερβολικοί.

Όταν και αν τον βγάλεις κάνε μετρήσεις για καμιά εβδομάδα, και αν δεις ανεβασμένη αμμωνία ή νιτρώδη σημαίνει πως έχει αποδυναμωθεί η βιολογία

Τα νιτρικά 80 σου δείχνουν πως έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση και οι χημικές μέθοδοι για μείωση νιτρικών δεν είναι η καλύτερη λύση

Ευχαριστω πολυ Τακη. Τα Νιτρικά ηταν ανεβασμένα λόγω του οτι είχα βράχια ασβεστολιθικά μεσα. Εκανα πείραμα με aquaforte και αφρισανε...και αυτα και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Τακη. Τα Νιτρικά ηταν ανεβασμένα λόγω του οτι είχα βράχια ασβεστολιθικά μεσα. Εκανα πείραμα με aquaforte και αφρισανε...και αυτα και εγω!

Ποιος σου το είπε αυτό ;

Τα ασβεστολιθικα ανεβάζουν GH, KH & PH, τα νιτρικά ανεβαίνουν απο τα ψάρια και γενικά απο οργανικούς ρύπους.

Αυτος που σου το είπε κάνει μεγάλο λαθος

Link to comment
Share on other sites

Είχα προβλημα με τα ασβεστολιθικά απο το στήσιμο του ενυδρείου. Ακόμη και πριν μπουν τα ψάρια. Έβαλα τον Ζεολυθο και εξακολουθούσαν να μην πέφτουν. Μολις έβγαλα τα βράχια αμέσως υποχώρησαν τα νιτρικά άλατα. Απλά μετα, τον Ζεολυθο δεν τον έβγαλα ποτε. Θα τον βγάλω ομως μετα απο αυτα που μου λες!

Link to comment
Share on other sites

Είχα προβλημα με τα ασβεστολιθικά απο το στήσιμο του ενυδρείου. Ακόμη και πριν μπουν τα ψάρια. Έβαλα τον Ζεολυθο και εξακολουθούσαν να μην πέφτουν. Μολις έβγαλα τα βράχια αμέσως υποχώρησαν τα νιτρικά άλατα. Απλά μετα, τον Ζεολυθο δεν τον έβγαλα ποτε. Θα τον βγάλω ομως μετα απο αυτα που μου λες!

Τα νιτρικά έπεσαν μολις έβγαλες τον βράχο ; Πως γίνεται αυτό ;

Ο βράχος θα σου ανέβαζε όπως σου είπα και πριν ΚΗ GH & PH, εκτός και αν ήταν βρώμικος με οργανικούς ρύπους, όπως σάπια φυτά ή τίποτα ψόφιο. Δεν στέκει αυτο που λες, κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά

Link to comment
Share on other sites

Τον βράχο πριν τον βάλω, τον είχα πλύνει πολυ καλα με καυτό νερό. Δεν υπάρχει περίπτωση να είχε κατι σάπιο ή ψόφιο πανω! Τον βράχο τον εχω πλέον σαν διακοσμητικό στην βεραντα μου. Δεν εχει τρυπες ή κατι παρόμοιο! Άλλωστε τωρα δεν εχω καθόλου νιτρικά (10ppm). Κάθε ευδομαδα κανω τεστ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια όντως είναι διαλεγμένα... πολύ προσεκτικά... για κακαβιά!!!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια όντως είναι διαλεγμένα... πολύ προσεκτικά... για κακαβιά!!!!! :wacko:

Τα ψάρια εκτός απο το οτι ειναι διαλεγμένα στο να ειναι δυνατό να συμβιώσουν μαζι, ειναι επιλεγμένα και σε οτι αφορά την συμπεριφορά, σε σχέση με αλλα ψάρια όπως οι δίσκοι, τα οποία για μένα ούτε για κακαβιά δεν κάνουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, παιδιά ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν με το θεμα που με απασχολούσε με σκοπό να βοηθήσουν... και οχι να ειρωνεφθουν. Φυσικά κατάλαβα πως δεν συμβιώνουν πιράνχας με Οσκαρ και οτι σχετικά με τα νιτρικά, ίσως να έφταιγε κατι αλλο. Τα λέμε σε κάποιο επόμενο θέμα 😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...