Jump to content

Nano Reef 39 Lt Main


gallos

Recommended Posts

Δεν θέλω να εκφέρω γνώμη αλλά αν ήταν δικό μου θα επέμενα δραστικές αποφάσεις !

Κάτι δεν παει καλά !

Άσε τις απταιζιες ! Τι να σου κάνει η γαρίδα !

Αυτές θα την φάνε

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κυανο, χαμηλωσε φωτοπεριοδο και δυναμωσε κυκλοφορια ως προσωρινη λυση

Οταν κανεις αλλαγη ρουφηξε οσο μπορεις, φευγει ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να εκφέρω γνώμη αλλά αν ήταν δικό μου θα επέμενα δραστικές αποφάσεις !

Κάτι δεν παει καλά !

Άσε τις απταιζιες ! Τι να σου κάνει η γαρίδα !

Αυτές θα την φάνε

 

Δεν έχεις άδικο για τη γαρίδα ;) Τι εννοείς όμως, πιο δραστικά μέτρα; Ξεστήσιμο;

 

Πολυ κυανο, χαμηλωσε φωτοπεριοδο και δυναμωσε κυκλοφορια ως προσωρινη λυση

Οταν κανεις αλλαγη ρουφηξε οσο μπορεις, φευγει ευκολα

 

Αυτό έκανα και βλέπουμε...Σε ευχαριστώ! Για τη φωτογραφία με τη μέτρηση έχει να πεί κάποιος κάτι;Τη διαβάζω σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να σου πω !

Κοραλια δεν εχεις ! Αν είδα καλά ένα ζωανθους εχεις !

Αντί για χημικά για το κυανό και δεν ξέρω τι για τις απταιζιες αν έβγαζες τον βράχο για νεκρωμα σίγουρα θα γλιτώνες από αυτές !

Πάρε και άλλες γνώμες αλλά εγώ θα ψήφιζα restart!

Σίγουρα πριν κάνω το οτιδήποτε θα έκανα όλα τα τεστ και θα ξανά έβλεπα όλες τις ρουτίνες μου !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ λίγα ζωντανά έχεις μέσα. Μήπως να μην είχες και καθόλου φώτα? ( Μόνο αυτά τα ζωανθάκια έχεις?) 

 

Γενικά εγω προσωπικά τα βαριέμαι τα restart.  Αλλα στην περίπτωσή σου που είσαι μόνο 40 λτ θα το έκανα.

 

Για το τεστ στο 10 μου φαίνεται εμένα. 

Link to comment
Share on other sites

Θα τα ξανακοιτάξω όλα!!Πάντως σήμερα δείχνει να υποχωρεί...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Έπειτα απο καιρό να κάνω και εγώ ένα update!Restart δεν έγινε! Αύξησα φωτισμό στη chaeto και υποχώρησε αισθητά το κυανό!Τις aptaisiες για την ώρα την αντιμετωπίζω με χυμό λεμόνι, με περιορισμένα αποτελέσματα...Αλλά υπάρχουν αποτελέσματα!Η pepper μόνο στις μικρές κάτι κάνει, αν και προτιμά να κυνηγά την τροφή των ψαριών...Μπήκαν και 2 frag από κοράλλια μια Euphilia και μια Montipora. Ακόμα μικρά. Αλλά δείχνουν οκ.

 

Σημερινές μετρήσεις με υγρά τεστ:

 

Αλατότητα 1027 

 

pH 8

kh 9,9 (δικό μου λάθος, έριξα πολύ buffer, θα περιμένω να πέσει)

NH4 0

NO2 0

NO3 2,5

PO4 0

Ca 420

 

Για την ώρα κάνω εβδομαδιαίες αλλαγές και θα μετράω συχνά νιτρικά για να τις αραιώσω. Να δώ πόσο περίπου ανεβαίνουν και πόσο με παίρνει να καθυστερώ την αλλαγή. Κατά τα άλλα έχω λίγη κόκκινη bubble άλγη η οποία για την ώρα δεν με ενοχλεί...Η Euphilia έχει λίγο μαζεμένους τους πολύποδες, μάλλον πρέπει να αλλάξω τη διεύθυνση της ροής.

 

Έχω παρατηρήσει ότι μειώνεται λίγο η κοραλίνη στο βράχο και γκριζάρει...Έχετε καμιά ιδέα;

post-55783-0-17223400-1455382672_thumb.jpg

post-55783-0-61730300-1455382685_thumb.jpg

post-55783-0-90299700-1455382698_thumb.jpg

post-55783-0-83805300-1455382707_thumb.jpg

post-55783-0-12302700-1455382720_thumb.jpg

post-55783-0-04415900-1455382739_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - gallos
Link to comment
Share on other sites

με τις απτέζιες πάντως έχεις σοβαρό θέμα φίλε μου. το κυανό θα φύγει κάποια στιγμή αλλα οι απτέζιες θα σε δυσκολέψουν πολύ. το ενυδρείο είναι μικρό, δεν έχεις φορτώσει ακόμα σε ζωντανά. στη θέση σου θα προτιμούσα το restart

 

 

Link to comment
Share on other sites

με τις απτέζιες πάντως έχεις σοβαρό θέμα φίλε μου. το κυανό θα φύγει κάποια στιγμή αλλα οι απτέζιες θα σε δυσκολέψουν πολύ. το ενυδρείο είναι μικρό, δεν έχεις φορτώσει ακόμα σε ζωντανά. στη θέση σου θα προτιμούσα το restart

 

Δεν έχεις άδικο για τις απτέζιες, θα επιμείνω και άλλο!Έχω σκεφτεί τμηματικά να βγάζω ένα κομμάτι βράχου και να το αφήνω έξω για λίγο μέχρι να νεκρώσει...Θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ένα θέμα με την Euphilia spp., τη φιλοξενώ εδώ και ένα μήνα. Ενώ όλα πηγαίναν καλά ξαφνικά άρχισε να χάνει πολύποδες και να είναι όπως στη φωτογραφία. Έχω βάλει και φωτογραφία με το πως ήταν πριν. Την τάϊζα 2 φορές την εβδομάδα με το coral smoothie. Τα υπόλοιπα ζωντανά που έχω είναι κομπλέ. Οι μετρήσεις είναι όλες όπως πρέπει πλην του kH το οποίο έιναι στο 7,2 κοντά και η αλατότητα έχει τσιμπήσει λίγο στο 1026. Τι να έχει συμβεί;Αυτό που φαντάζομαι ότι την πείραξε είναι το εξής, πριν ξεκινήσει να χάνει τους πολύποδες την είχα ταϊσει με το coral smoothie το όποιο διατηρώ στο ψυγείο (σύμφωνα με τις οδηγίες). Το θέμα είναι ότι είχα βάλει την τροφή σε μια σύριγγα και την έδωσα απευθείας στο κοράλι χωρίς να περιμένω να πάρει θερμοκρασία, μήπως αυτό την πείραξε; Τι λέτε;

post-55783-0-82908100-1457119034_thumb.jpg

post-55783-0-38227300-1457119038_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - gallos
Link to comment
Share on other sites

Ισως να ηταν πολυ δυνατη η κυκλοφορια.Ειναι πολυ ανθεκτικο ζωντανο σε γενικες γραμμες και δεν θα "χαλαγε" αμεσως.

Τουλαχιστον αυτο μαντευω προσωπικα με βαση την πρωτη φωτο οπου οι πολυποδες ειναι πολυ "κοντοι" για εφυλια.

Οσες φορες οι δικες μου επεδεικνυαν τετοια συμπεριφορα η' ειχαν τετοια εικονα, οφειλοταν στην υπερβολικη ροη.

 

Κατα την ταπεινη μου αποψη δεν φταιει το kh,ουτε η αλατοτητα.Ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα.Και γενικα και σε συναρτηση με το συγκεκριμενο οργανισμο :thumbsu:

Ουτε και η διαφορα στη θερμοκρασια του φαγητου θα μπορουσε να τη σκοτωσει.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ηταν πολυ δυνατη η κυκλοφορια.Ειναι πολυ ανθεκτικο ζωντανο σε γενικες γραμμες και δεν θα "χαλαγε" αμεσως.

Τουλαχιστον αυτο μαντευω προσωπικα με βαση την πρωτη φωτο οπου οι πολυποδες ειναι πολυ "κοντοι" για εφυλια.

Οσες φορες οι δικες μου επεδεικνυαν τετοια συμπεριφορα η' ειχαν τετοια εικονα, οφειλοταν στην υπερβολικη ροη.

 

Κατα την ταπεινη μου αποψη δεν φταιει το kh,ουτε η αλατοτητα.Ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα.Και γενικα και σε συναρτηση με το συγκεκριμενο οργανισμο :thumbsu:

Ουτε και η διαφορα στη θερμοκρασια του φαγητου θα μπορουσε να τη σκοτωσει.

Σε ευχαριστώ!Θα δοκιμάσω να την αλλάξω θέση, μήπως και ανακάμψει...Αν και το βλέπω δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Οντως αυτο που βλεπω στην τελευταια φωτο δεν ειναι και πολυ ενθαρρυντικο αλλα μην παραδοσεις τα οπλα.Εστω λιγος ιστος να μεινει μπορει να ανακαμψει :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα μικρό update!!Την Euphilia που είχα αναφέρει σε προηγούμενο post την έχασα...Έχω προσθέσει ένα Sunny D, ένα La Lakers και ένα άγνωστο..Γενικά έχω να πω ότι έχουν φοβερά καλό ρυθμό ανάπτυξης και περιμένω να πυκνώσουν. Το κόκκινο zoanthus είναι το πιο σκληροτράχηλο απ' όλα διότι το καλοκαίρι ήταν καλυμμένο με κυανό και του είχαν μείνει μόνο 2 κεφάλια.Τέλος και η montipora πάει πολύ καλά και θέλω να δώ τι σχήμα θα πάρει τελικά. Όταν θα θυμίζει κοράλι...

 

Από προβλήματα έχω αρκετές "νεκρές" περιοχές με λίγο κυανό.Ενώ οι aptaiziες αν και περιορισμένες υπάρχουν ακόμα...Τις μεγάλες δεν τις αγγίζουν καθόλου οι pepper. Τις αντιμετώπιζα με χυμό λεμόνι και ξύδι. αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ, οπότε φούντωσαν. Έχασα και προχθές το 1 απο τα δύο κλοουνάκια που είχα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Θέλω να αλλάξω και το scape αλλά μπορεί να κάνω υπομονή για μεγαλύτερο ενυδρείο...

 

Σε ότι αφορά τις παραμέτρους το kh μου έχει κάνει εντύπωση που πέφτει πολύ γρήγορα. Σχεδόν κάτι λιγότερο απο βαθμό ανά 2 μέρες. Οπότε συμπληρώνω συχνά.

 

Τώρα χρησιμοποιώ αλάτι το απλό της Red Sea. Σκεφτόμουν μήπως να πήγαινα στο pro που δίνει πιο υψηλό kh, αλλά απο την άλλη τότε θα έχω σταθερά ψηλά ασβέστιο μιας και οι καταναλώσεις που έχω τώρα είναι μηδαμινές...Τι λέτε;

post-55783-0-04153800-1465240070_thumb.jpg

post-55783-0-42735200-1465240081_thumb.jpg

post-55783-0-76585600-1465240099_thumb.jpg

post-55783-0-66011700-1465240114_thumb.jpg

post-55783-0-42776700-1465240128_thumb.jpg

post-55783-0-12665800-1465240148_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αμάν !!!!

Μπάς και οι απταιζιες φάγανε το κλοουνακι !

Link to comment
Share on other sites

πλάκα πλάκα οι απτέζιες είναι θηρία! κατι πρέπει να κάνεις πρίν συνεχίσεις να στοκάρεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Φίλε μου όντος οι απτέζιες είναι λίγο τερατάκια! Μπας και να έβγαζες έξω τον βράχο και να έπεφτε ενα βρασιματάκι.Όπως λένε και τα παιδια εγώ δεν θα στόκαρα για κανένα λόγο. :ninja:  :ninja:  :ninja:

Ακόμα ήθελα να σου πω οτι απο καθαρά αισθητικής άποψης θα ήταν νομίζω καλύτερα αν καθάριζες λίγο την κοραλίνη στα πλαϊνά τζάμια και στο μπροστινό όσο πιο χαμηλά γίνετε χωρίς να αναταράξεις τον αραγωνίτη πολύ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Αμάν !!!!

Μπάς και οι απταιζιες φάγανε το κλοουνακι !

Λες;Θα μπορούσε...Αλλά δεν βλεπώ καμιά να έχει παχύνει...

 

πλάκα πλάκα οι απτέζιες είναι θηρία! κατι πρέπει να κάνεις πρίν συνεχίσεις να στοκάρεις..

Δεν θα συνεχίσω το στοκάρισμα πριν το Σεπτέμβριο...Όποτε κάτι θα έχω κάνει!

 

Καλησπέρα και απο μένα. Φίλε μου όντος οι απτέζιες είναι λίγο τερατάκια! Μπας και να έβγαζες έξω τον βράχο και να έπεφτε ενα βρασιματάκι.Όπως λένε και τα παιδια εγώ δεν θα στόκαρα για κανένα λόγο. :ninja:  :ninja:  :ninja:

Ακόμα ήθελα να σου πω οτι απο καθαρά αισθητικής άποψης θα ήταν νομίζω καλύτερα αν καθάριζες λίγο την κοραλίνη στα πλαϊνά τζάμια και στο μπροστινό όσο πιο χαμηλά γίνετε χωρίς να αναταράξεις τον αραγωνίτη πολύ πολύ 

Με την κοραλίνη χαμηλά, όποτε καθαρίζω, έχω θέμα γιατί όντως σηκώνει αραγωνίτη και γίνεται μύλος εκεί μέσα..Θα πρέπει να το κάνω σιγά σιγά...Για τις aptaisιες έχω σκεφτεί το βγάλσιμο και βράσιμο βράχου. Αν και θα έπρεπε να τον έβγαζα όταν βρήκα την πρώτη. Αντίθετα εγώ έβγαλα το βράχο και την καψάλισα με αναπτήρα και μετά γέμισα...Χαζομάρα μου..

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια ξύστρα τζαμιών από ένα χρωματοπωλείο για την κοραλλίνη και σε 5 λεπτά θα είσαι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ένα μικρό update μόνο με τα κοράλια. Για τις απταίζεις χρησιμοποίησα στημμένο λεμόνι με ξύδι,  μια ένεση απο τελειωμένο τεστ salifert και έφυγαν οι μεγαλύτερες. Τις μικρές που εμφανίζονται, τις κανονίζει η peppermint οπότε είμαι σε μια ισορροπία. Το καλοκαίρι πέρασε μια δύσκολη φάση το ενυδρείο εξηγώ παρακάτω τα λάθη:

 

-Είχα γεμίσει παντού τριχοειδή άλγη και μπλέ-πράσινο κυανοβακτήριο. Μετρήσεις κανονικές. Κοιτάω το φίλτρο της α/ο tds 14 και έπρεπε να αλλάξω και πρόφιλτρα.  Λέω ας ρίξω μια ματιά και στο νερό της αναπλήρωσης, tds 200+ (δεν κάνω πλάκα). Τι έκανα; Τόσο καιρό που το έχω απλά συμπλήρωνα νερό και δεν το είχα αλλάξει ποτέ ούτε καθαρίσει. Είχε μαζέψει στον πάτο λάσπες προφανώς σκόνη. Η αναπλήρωση που έχω είναι κολλημένη στην πλάτη του ενυδρείου με ελεύθερη επιφάνεια. Τα καθάρισα, άλλαξα πρόφιλτρα και μεβράνη και σε 10 μέρες εξαφανίστηκαν όλα.

-Έχασα ένα zoanthus la lakers από απροσεξία μου με την κολλά.

 

Σε ότι αφορά τα κοράλια

 

Η montipora εξαπλώνεται προς τα πάνω κυρίως, θέλω να πιστεύω ότι κάνει βάση για να βγεί και προς τα μπροστά.

Το sunny d πάει πολύ καλά, δεν έχει βέβαια τα χρώματα που βλέπω σε άλλες φωτό αλλά από ανάπτυξη είμαι ευχαριστημένος

Το μωβ palythoa είναι ζωηρό, αν ξέρει κάποιος και πως λέγεται θα βοήθαγε

Το κόκκινο zoanthus βγάζει συνέχεια νέα κεφάλια

Έβαλα και ένα goblin on fire, στη φωτό δεν φαίνεται καλά, το αδικεί αρκετά.

 

Δοκίμασα της aquaforest το υγρό για την αναπλήρωση του kh, δεν μου έκανε καθόλου καλή δουλεία. Πρέπει να είναι πολύ αραιό. Ξαναγύρισα στης Brightwell.

 

Σαν φωτιστικό έχω της dennerle των 24 watt  με μια λάμπα 1:3 (1 μπλέ-άσπρο) λέω να την αλλάξω με μια 2:2 που είχα πάρει τότε. Μήπως και δω καμιά αλλαγή στην απόχρωση των κοραλιών. Τι λέτε; 

 

Έχω καταλήξει ότι θα πειραματιστώ και θα μάθω ακόμα στα λίγα λίτρα που έχω και αργότερα θα κάνω ένα custom μεγαλύτερο 120-150 lt. Με lps και soft άντε και άλλη μια montipora. 

 

 

post-55783-0-44549100-1477731917_thumb.jpg

post-55783-0-02671700-1477731931_thumb.jpg

post-55783-0-15032000-1477731942_thumb.jpg

post-55783-0-22886400-1477731964_thumb.jpg

post-55783-0-33853100-1477731976_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να κοίταζες τον φωτισμό σου ;

Εχεις πολυ άσπρο που αυξάνει τις αλγες !

Θεώρησε ότι τα χαμηλά Κέλβιν ειναι κατάλληλα για "φυτεμένο " :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!!!!

 

Άλλαξα τη λάμπα στο φωτιστικό και έβαλα μια 2:2 στα 10000 kelvin. Είδα κάπως καλύτερο χρώμα στα κοράλια!! Το πρόβλημα τώρα, όπως θα δείτε στη φωτογραφία το ένα frag zoanthus εδώ και 3 μέρες είναι κλειστό τελείως...Δεν το έχω αλλάξει θέση, έκανα αλλαγή  νερού, έχω μετρήσει tds στην όσμωση και οι  μετρήσεις μου είναι εντάξει...Η λάμπα δεν νομίζω να φταίει γιατί την έχω αλλάξει εδώ και 1 μήνα...Τάισμα σε όλα 1 φορά τη βδομάδα rottifers.

 

Μετρήσεις

NO3: 0-2

NH3: 0

PO4: 0 

Kh: 8,2

Ca: 390

Αλατότητα 1024

 

Γνωρίζω οτι τα zoanthus το κάνουν στα καλά καθούμενα αυτό, αλλά ξενερώνω....Το είχα πάρει με 2 κεφάλια έβγαλε 3ο και πήγαινε για 4ο...Λέτε να ανακάμψει;

20170103_180036.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...