Jump to content

Άγνωστος Οργανισμος Στο Ενυδρειο Μου.


george78

Recommended Posts

καλησπερα,εχθες,καθως χαζευα το ενυδρειο μου παρατηρισα οτι στο ξυλο που εχω μεσα υπαρχαν κατι μικροσκοπικα πλασματακια σαν σκουληκια σε μεγεθος σχεδον το μισο της φακης(πανω στο ξυλο υπηρχαν 5-6 το πολυ οποθ κινοντουςαν παρα μα παρα πολυ αργα.Σε αλλο σημειο του ενυδρειου δεν ειδα κατι αντιςτοιχο.)
ΠΑΡΑΚΑΤΩ βαζω μια φωτο κ πιστευω να μπορειτε να το δειτε κ να μου πειτε ,αν καποιος ξερει,τι ειναι αυτα ,πως αναπτυχθηκαν μεσα στο ενυδρειο ,τροπος καταπολεμησης κ φυσιικα αν ειναι επιβλαβη για τα ψαρια μου.(η φωτογραφια ειναι μεγενθυμενη)

post-50909-0-97428100-1423341460_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ramshorn snail είναι και έχει έρθει με φυτά που έχεις βάλει στο ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

ramshorn snail είναι και έχει έρθει με φυτά που έχεις βάλει στο ενυδρείο. :)

Δεν εχω βαλει κανενα φυτό ως τωρα. Μηπως ειναι κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι . :) Το ξύλο από που το πήρες ; Τον βυθό ; Δεν έχεις βάλει τίποτα μέσα στο ενυδρείο που να ήταν σε άλλο ενυδρείο παλαιότερα ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξύλο το ειχα στο παλιο μου ενυδρειο ενα χρονο πριν περιπου.απο τοτε το ειχα βαλει στην αποθήκη . Το χρησιμοποιώ εδω κ δέκα μερες παλι .

Link to comment
Share on other sites

Πως καταπολεμούνται ρε παιδιά ; Θα υπάρξει καποιο μελλοντικό προβλημα στο ενυδρειο ;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, τα σαλιγκαρια δεν ειναι κακα αν ελεγχθει ο πληθυσμος τους! Δυστυχως αυτο ειναι λιγο δυσκολο λογω οτι αναπαραγονται μονα τους και οσο υπαρχει περισσευμα τροφης αυτα θα δινουν πονο! Η λυση για να απαλλαγεις απο αυτα, οχι τελειως εννοειται, αλλα και ικανοποιητικο βαθμο ειναι τα σαλιγκαρια helena που τρωνε αυτα και δεν αναπαραγωνται τοσο πολυ!

Και παγιδες μπορεις να βαλεις! Πουλανε τα πετ ή και αυτοσχεδιες!

Για να δεις ποσα εχεις, κανε το εξης: αφου κλεισουν τα φωτα, μετα απο 5-10 λεπτα ανοιξε τα. Θα εχουν κολλησει στο τζαμι!

Τα σαλιγκαρια αεριζουν τον βυθο μας και κινουνται εκει αλλα μαπινουν και οπου μπορεις να φανταστεις. Φιλτρα, κυκλοφορητες κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντως για την ωρα τα είδα 4-5 πανω στο ξύλο που εχω μεσα στο ενυδρειο. Σε τζάμια-φίλτρα κτλ δεν εχω δει πουθενά . Σκέψου οτι ειναι μικρότερα απο την φακή ! Πολυ πολυ μικρα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω ξερω!

CAM00139_zpsxuycovfu.jpg

CAM00138_zpskl0uj5il.jpg

CAM00137_zps0b4ucd2d.jpg

CAM00134_zpsi75ibg4x.jpg

CAM00135_zpsav8ac8tt.jpg

Bεβαια αυτα ειναι αλλο ειδος αλλα με τις ιδιες ιδιοτητες!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι οτι καλυτερο να εχεις μερικά. Για μια περίοδο δεν είχα κανενα και δημιουργήθηκε έξαρση αλγης για πρώτη φορα σε 5 χρονια λειτουργίας. Κανε σωστες ρουτίνες και δεν χρειάζεσαι κατι αλλο. Αν αυξηθούν βγάζεις με το χέρι. Αν δεις , που σε σωστο ενυδρειο δεν ειναι συνηθισμένο, να πληθαίνουν υπερβολικά μπορείς να τα αντιμετωπίσεις με τρόπους που ειπώθηκαν .

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και ένα πολύ καλό κείμενο για τα "παρεξηγημένα" σαλιγκάρια:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/18526-oaeeaeanea-ooi-aaioaenaaei/#entry146063

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και ένα πολύ καλό κείμενο για τα "παρεξηγημένα" σαλιγκάρια:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/18526-oaeeaeanea-ooi-aaioaenaaei/#entry146063

Και το ψαχνα αυτο! Μπραβο ρε συ Θοδωρη! Αυτα γιατι δεν τα κανετε pin;

Link to comment
Share on other sites

Ενα χρονο στην αποθηκη λετε να αντεξαν τα σαλιγκαρια?Παιζει κατι τετοιο ή δεν καταλαβα καλα?

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

άμα θες να έχεις μαλακό νερό και φυτά ακατάληλα για φάγωμα τα σαλιγκάρια μόνο καλό θα κάνουν......απλά καλό θα είναι να προσέχεις μην χάσεις τον έλενχο και όταν δεις να αυξάνεται επικίνδηνα ο αριθμός τους βάλε μερικά anentome helena

Link to comment
Share on other sites

Ρε Θοδωρη ειχες παθει τετοιο πραγμα ρε φιλε???

Καλα εγω εχω βαλει 5 ελενα απο την πρωτη μερα λειτουργιας του ενυδρειου και εβρισκα μονο αδεια κελυφη τον πρωτο καιρο αλλα με αυτο που ειδα τωρα σοκαριστικα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ηταν μια εποχη που ειχα σοβαρο προβλημα. Την παλεψα με μειωση τροφης, παγιδα και helena.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Θοδωρή μου το είχες πεί για τα σαλιγκάρια αλλά δεν περίμενα τέτοιο πράγμα.... :jawdrop:

Δεν τα πούλαγες;

Link to comment
Share on other sites

Τα ramshorn είναι μια χαρά σαλιγκάρια, πολλοί ψάχνουν να τα αγοράσουν, και τα συγκεκριμένα μόνο καλό θα έλεγα πως κάνουν.

Τα melanoides από την άλλη ίσως να είναι λίγο αντιαισθητικά, αλλά και αυτά κάνουν φοβερή δουλειά. Και σε εμένα μια περίοδο το ενυδρείο ήταν σαν του φίλου Sturm. Μάζεψα και έδωσα αρκετά σε φίλους που ήθελαν και με μείωση τροφής μειώθηκε κάπως ο πληθυσμός ,μια φορά μάζεψα και έδωσα σε φίλο 500 περίπου σαλιγκάρια. Τα συγκεκριμένα όμως κάνουν έναν τέλειο βυθό, πεντακάθαρο, χωρίς νεκρές και αναερόβιες περιοχές , και δεν χρειάζεται να κάνεις ποτέ σκούπα βυθού, τώρα αν δεν τα βλέπω ανησυχώ. Βέβαια για όλα χρειάζεται ένα μέτρο, όχι υπερβολές

Link to comment
Share on other sites

μηπως οταν εβαλε το ξυλο στην αποθηκη ειχε αυγα μεσα του το σαλιγκαρι και οταν το ξαναεβαλε εκολαφθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...