Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Έχουμε μπεί στην 4ή εβδομάδα λειτουργίας.

Μετρήσεις χθεσινές

-----------------------

ph : 7

KH : 4

GH : 8

Ammonia: 0.25

No2 : 0.25

No3 : 20

Έχουν αρχίσει τα νιτρώδη να πέφτουν :blush:

Κοντεύουμε όπου ναναι :hysterical:

Δεν έχω καταλάβει πότε να κόψω εντελώς την αμμωνία ρε παιδιά ; :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βαγγέλη καλημέρα.

Σε όλες τις τελευταίες σου μετρήσεις έχεις μονίμως μετρήσιμη αμμωνία. Όταν ρίχνεις αμμωνία κάνεις μετρήσεις αμέσως; Καλό θα ήταν να ρίχνεις και να μετράς μετά από κάποιες ώρες ή την άλλη μέρα για να δεις αν καταναλώθηκε.

Μέχρι να τελειώσει το στρώσιμο θα ρίχνεις αμμωνία συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη καλημέρα.

Καλημέρα Μιχάλη

Σε όλες τις τελεταίες σου μετρήσεις έχεις μονίμως μετρήσιμη αμμωνία. Όταν ρίχνεις αμμωνία κάνεις μετρήσεις αμέσως; Καλό θα ήταν να ρίχνεις και να μετράς μετά από κάποιες ώρες ή την άλλη μέρα για να δεις αν καταναλώθηκε.

Αυτό κάνω. Μετράω την άλλη μέρα και βλέπω ότι την έχουν φάει :blush:

Μέχρι να τελειώσει το στρώσιμο θα ρίχνεις αμμωνία συνέχεια.

6067[/snapback]

Πώς θα καταλάβω ότι τέλειωσε :blush::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Αν την έχουν φάει πως προκύπτει το Ammonia: 0.25;

Πριν ρίξεις μετράς και είναι 0;

Αμμωνία θα ρίχνεις έως ότου τα έχεις αμμωνία=0, ΝΟ2=0 και έχεις δηλαδή μόνο νιτρικά (ΝΟ3). Τότε κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού και βάζεις ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις τα νιτρωδη σου να μηδενιζονται :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αν την έχουν φάει πως προκύπτει το Ammonia: 0.25;

Πριν ρίξεις μετράς και είναι 0;

Αμμωνία θα ρίχνεις έως ότου τα έχεις αμμωνία=0, ΝΟ2=0 και έχεις δηλαδή μόνο νιτρικά (ΝΟ3). Τότε κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού και βάζεις ψάρια.

6073[/snapback]

Το 0.25 προκύπτει διότι δεν περιμένω να μηδενιστεί η αμμωνία εντελώς για να ρίξω εκ νέου. Προσπαθώ να την διατηρήσω κάπου στο 0.50 με 1 ppm/l. Κάνω βλακεία :blush: ;;

Τα ΝΟ2 έχουν αρχίσει να πέφτουν και μάλιστα γοργά. Πόσα ΝΟ3 πρέπει να έχω για να ξέρω ότι ολοκληρώθηκε ο κύκλος. Η δεν παίζει ρόλο ;

Και κατά δεύτερον θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

Λές να κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού.

1. Πόσο μεγάλη ;

2. Αν την αλλαγή την κάνω με την χρήση του φίλτρου δηλαδή την έξοδο σε εναν κουβά θα χω κάποιο πρόβλημα ;

Καλημέρα Γιάννη. (Πρόλαβες και πόσταρες πριν απο μένα. )

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βαγγελη,

λοιπόν,

η διαδικασία του στρωσίματος θα χει τελειώσει μόλις η αμμωνιά μηδενιστεί και το ίδιο και τα νιτρωδη. Τοτε θα εχεις πολλα νιτρικα.

Κανεις μια καλη αλλαγη νερου της ταξης του 40% και ξεκινας να βαζεις κανα ψαρακι σιγα-σιγα (ΟΧΙ ΟΛΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ).

Δεν θα χεις προβλημα να κανεις την αλλαγη με κουβα, κι εγω ετσι την κανω. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητόν..

Για επιβεβαίωση.

Ένα ενυδρείο θεωρείται στρωμμένο ΟΤΑΝ :

η αμμωνία και τα νιτρώδη μηδενιστούν ασχέτως την ποσότητα των νιτρικών.

40% αλλαγή :blush: . Έχω διαβάσει για περισσότερο. 70 , 80 % κλπ

Κάνοντας την αλλαγή θα πρέπει να κάνω μετρήσεις μετά για

Ammonia ;;

No2 ;;;;

No3 ;;;

PH ;;;

KH ;;

GH ;;;

Όταν λές κανα ψαράκι άμα βάλω 5,6 γκαπάκια θα χω πρόβλημα ;

Πόσο μετά για να βάλω κι άλλα ;

Αλλαγή με την έξοδο του φίλτρου σε κουβά μέχρι να κατέβει η στάθμη.

Σίγουρα ;;;

Δεν θα φύγουν πολλά βακτηρίδια απο το φίλτρο έτσι ;;

Κάνοντας την αλλαγή του νερού να βάλω και τον άνθρακα στο φίλτρο ή οχι ;

Ο βυθός σε μερικά σημεία έχει σκουρείνει.

Πώς το καθαρίζουν αυτό ;;

Μωρέ σας πλάκωσα στις ερωτήσεις :blush::hysterical:

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν θα έκανα μια αλλαγή της τάξης του 80%. Θα κοιτούσα τις τιμές των νιτρικών μου και θα προτιμούσα να κάνω 2 ή 3 αλλαγές, μία κάθε μέρα ή δυο μέρες της τάξης του 30-40%, αν έκρινα απαραίτητο. Βέβαια περί ορέξεως...

Μπορείς να βάλεις ενεργό άνθρακα στο φίλτρο μετά την πρώτη αλλαγή νερού.

Μετά από κάθε αλλαγή και μετά από μερικές ώρες πάρε τιμές από τα τεστ σου και θα δεις τι χρειάζεται σιγά σιγά να αλλάξεις (αν χρειάζεται!)

Θύμισέ μου πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις? για να σου πω για τα ψάρια.

Τα βακτηρίδια δεν φεύγουν, όπως το εννοείς, φτιάχνουν αποικίες στα υλικά του φίλτρου όπου και ζουν. Με αυτή τη λογική δεν θα μπορούσες να βγάλεις νερό από το ενυδρείο γιατί θα έβγαζες και από κει τα βακτηρίδια. Αν παρόλα αυτά φοβάσαι, μπορείς μετά την κάθε αλλαγή να βάζεις μια δόση βακτηριδίων.

Για το βυθό που χει σκουρίνει, εννοείς έχει άλγη? Αν ναι, μπορείς να τον καθαρίσεις όσο μπορείς πριν την αλλαγή, οπότε ό,τι σηκωθεί από το χαλίκι να φύγει με την αλλαγή νερού. Επίσης αν είναι άλγη, μπορείς βάζοντας κάνα δυο κατάλληλα ψαράκια να στην καθαρίσουν σε χρόνο dt. Για αυτό θα σε βοηθήσουν οι άλλοι που είναι πιο εμπειροι στους "καθαριστές" από ψάρια βυθού (μη βαράτε ρε παιδιά :blush: ).

Ουφ, τώρα με τις απαντήσεις, ξεπλακωθήκαμε από τις ερωτήσεις σου :hysterical::blush::blush:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν θα έκανα μια αλλαγή της τάξης του 80%. Θα κοιτούσα τις τιμές των νιτρικών μου και θα προτιμούσα να κάνω 2 ή 3 αλλαγές, μία κάθε μέρα ή δυο μέρες της τάξης του 30-40%, αν έκρινα απαραίτητο. Βέβαια περί ορέξεως...

Μπορείς να βάλεις ενεργό άνθρακα στο φίλτρο μετά την πρώτη αλλαγή νερού.

Μετά από κάθε αλλαγή και μετά από μερικές ώρες πάρε τιμές από τα τεστ σου και θα δεις τι χρειάζεται σιγά σιγά να αλλάξεις (αν χρειάζεται!)

Θύμισέ μου πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις? για να σου πω για τα ψάρια.

Τα βακτηρίδια δεν φεύγουν, όπως το εννοείς, φτιάχνουν αποικίες στα υλικά του φίλτρου όπου και ζουν. Με αυτή τη λογική δεν θα μπορούσες να βγάλεις νερό από το ενυδρείο γιατί θα έβγαζες και από κει τα βακτηρίδια. Αν παρόλα αυτά φοβάσαι, μπορείς μετά την κάθε αλλαγή να βάζεις μια δόση βακτηριδίων.

Για το βυθό που χει σκουρίνει, εννοείς έχει άλγη? Αν ναι, μπορείς να τον καθαρίσεις όσο μπορείς πριν την αλλαγή, οπότε ό,τι σηκωθεί από το χαλίκι να φύγει με την αλλαγή νερού. Επίσης αν είναι άλγη, μπορείς βάζοντας κάνα δυο κατάλληλα ψαράκια να στην καθαρίσουν σε χρόνο dt. Για αυτό θα σε βοηθήσουν οι άλλοι που είναι πιο εμπειροι στους "καθαριστές" από ψάρια βυθού (μη βαράτε ρε παιδιά :blush: ).

Ουφ, τώρα με τις απαντήσεις, ξεπλακωθήκαμε από τις ερωτήσεις σου  :hysterical:  :blush:  :blush:

6126[/snapback]

Ωραία..οπότε έτσι θα το κάνω 40% νερού και θα μερήσω μετά απο μερικές ώρες.

Το ενυδρείο είναι 60x36x45. Τώρα το καθαρό βρες το μόνος σου :rasp:

Τι να βάλω ;

Ναι ο βυθός άλγη πρέπει να χει

Link to comment
Share on other sites

OK άρα το ενυδρείο σου είναι ~97 λίτρα βρώμικα και περίπου 75-80 καθαρά :blush:

Άρα 4-5 gupponia όπως αναφέρεις πριν πιστεύω ότι μπορείς να βάλεις. Αφού όμως κοιτάξεις και φέρεις τις τιμές σου εκεί που πρέπει. Δηλ. μην έχεις σκληρότητα 1 ή νιτρικά 100 και βάλεις guppies. Κοίτα και τη θερμοκρασία σου για guppies ~25 C.

Kαι μπορείς να προχωρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ok Γιάννο σε ευχαριστώ.

Μόνο που αυτό το "Άρα 4-5 gupponia όπως αναφέρεις πριν πιστεύω ότι μπορείς να βάλεις" ακούγεται λες και θα είναι μόνο αυτά που επιτρέπετε να βάλω.

Η έτσι είναι :hysterical::blush::blush:

Σαλτάρησα

:blush:

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μέχρι να αρχίσει να παίρνει μπροστά ο κύκλος του αζώτου με τα απορρίματα των ψαριών και τροφών (μέχρι στιγμή είχες μόνο αμμωνία). Τα ψάρια πρέπει να μπουν σιγά σιγά, δηλ μην πιάσεις και μου βάλεις 30 ψάρια σε μια βδομάδα.

Βάλε τα 4-5 guppie, μετά από 2-3 μέρες κάνα cory (αν βάλεις) και σιγά σιγά προσθέτεις. Απλά μην τα πλακώσεις :blush:

Link to comment
Share on other sites

23ή Ημέρα Στρωσίματος αναμονής, ενασχόλησης και χαζέματος του "ερηπωμένου" μου ενυδρείου :blush:

Χθεσινές Μετρήσεις

Ammonia : <0.25. Έριξα 5 σταγόνες

Tα Νο2 έχουν μηδενιστεί εντελώς (0 απο 0 μηδέν)

No3 : 20

Είμαστε έτοιμοι ή οχι ρε παιδιά.

Τα Νο3 δεν θα έπρεπε να είναι περισσότερα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αφού τα νιτρώδη σου έχουν μηδενιστεί εντελώς, κάνε μια αλλαγή νερού (εγώ θα έκανα της τάξης του 30-40%), βάλε ενεργό άνθρακα στο φίλτρο, αντιχλώριο, και είσαι έτοιμος να βάλεις τα πρώτα σου ψάρια. Έτσι το ερηπομένο, θα γίνει πλέον κατοικιμένο :blush:

Έχεις μέσα στο ενυδρείο καθόλου κερατόφυλλο? Αν ναι είναι πολύ πιθανό να ρουφάει τα νιτρικά, και γι αυτό να σου έχουν ανέβει μόνο μέχρι τα 20. Εγώ όταν έστρωνα το μικρό, που είχα μέσα κερατόφυλλο στις 20 μέρες που έκανα για να το στρώσω, το κερατόφυλλο είχε γίνει θάμνος και τελειώνοντας το στρώσιμο βγήκα με 10 νιτρικά!

Οπότε μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη πώς μέτρησες αμμωνία πάλι; είχες ρίξει προχθές και χθες ήταν <0.25; Με τι test μετράς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιάννη

Ναι τα νιτρώδη είναι εντελώς μηδενισμένα.

1. Οπότε 40% αλλαγή νερού

2. Προσθήκη Άνθρακα στο φίλτρο

3. Αντιχλώριο στο νερό.

4. Τοποθέτηση ενοίκων :blush:

5. Προσευχές

6. Συνεχίζουμε ακάθεκτοι

Όντως έχω κερατόφυλλο μέσα και μεγαλώνει πολύ γρήγορα.

Ερώτηση τώρα. Αν πάω σήμερα μετά τη δουλειά.

Και πάρω 5,6 γκαπάκια, με παίρνει να επιστρέψω σπίτι να αλλάξω το νερό να φυτέψω 5,6 νέα φυτάκια που θέλω, να βάλω τον άνθρακα στο φίλτρο να ψιλοκαθαρίσω το τζάμι απο άλγες, να προσθέσω αντιχλώριο και στο τέλος να πετάξω τα ψαράκια μέσα. Περίπου υπολογίστε κανα 2ώρο αυτή η ιστορία.

Θα αντέξουν τα γκαπάκια μεσα στο σακουλάκι τόσο πολύ :hysterical:

Καλημέρα Μιχάλη. Μέχρι να γράψω είχες ποστάρει. Οπότε το διορθώνω εδώ.

Προχθές δεν είχα ρίξει αμμωνία :blush::rasp: .

Έτσι μέτρησα εχθές και ήταν ανάμεσα στο 0 και στο 0,25. Τα Νο2 εντελώς 0.

Τότε έριξε 5 ,6 σταγονίτσες αμμωνία. Λέτε να έκανα βλακεία :blush:

Το τέστ είναι της AP

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά, αλλά πριν ξεκινήσεις να πας να αγοράσεις ψάρια, μέτρα αμμωνία και νιτρώδη και βεβαιώσου ότι είναι ΜΗΔΕΝ και τα δύο. Αν σου τα έχουν βάλει σε μεγαλούτσικη σακούλα, μπορείς να τα έχεις κάνα 2 ωρο στη σακούλα.

Βασική προηπόθεση είναι ότι δεν τα πετάς μέσα τα ψάρια, αλλά ακολουθείς τη διαδικασία προσαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Μπρείς να κάνεις σήμερα την αλλαγή νερού σου και να πάρεις αύριο τα ψαράκια. Εγώ σε καινούργιο ενυδρειο δεν θα έβαζα cory γιατί είναι πολύ ευαίσθητα μπορείς να βάλεις αργότερα :blush: Τώρα γιατι θες θα βάλεις άνθρακα έχεις ρίξει κάποιο φάρμακο. Καλό είναι ο άνθρακας να μπαίνει μόνο όταν γίνεται χρείσει φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη.

Με αυτού του είδους τα τεστς δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν η αμμωνία είναι 0 ή κάτι λίγο παραπάνω.

Για να καταλάβεις σου λέω το εξής

Το χαρτάκι του τεστ έχει στο κίτρινο 0ppm και 0.25 το οποίο είναι ελαφρώς πρασινωπό κάτι σα λαχανί δηλαδή.

Το σωληνάκι λοιπόν που βγάζει ένα χρώμα το οποίο δεν είναι κατακίτρινο αλλά έχει μέσα και ελαφρώς ένα πρασινάκι. Πολύ λίγο. Οπότε υπολογίζω ότι είναι λιγότερο απο 0.25 η αμμωνία.

GIN.

Άυριο είναι Τετάρτη. Την Τετάρτη τα μαγαζιά είναι κλειστά. Οπότε πρέπει να περιμένω την Πέμπτη να τα πάρω. Δεν κρατιέμαιιιιι :blush:

Τώρα για τον άνθρακα βλέπω οτι δυίσταντε οι απόψεις. Όχι χρήση φαρμάκου δεν έχει γίνει. Να τον βάλω ή όχι. Κάνα λινκ με το τι δουλειά κάνει ο άνθρακας υπάρχει να το διαβάσω και να βγάλω την δική μου γνώμη.

Οπότε απευθύνομαι και στους 2.

Αν τα πάρω σε μια μεγάλη σακούλα σήμερα,

Κάνω τις μετρήσεις.

Διαπιστώσω ότι έχω Αμμωνία 0 και Νο2 0.

Αλλάξω το νερό.

Φυτέψω τα φυτάκια

Ψιλοκαθαρίσω το περιβάλλον

Βάλω νέο + αντιχλώριο

Και ακολουθήσω την διαδικασία προσαρμογής των ιχθύων στο νέο τους χώρο θα έχω θύματα ναι ή όχι.

Τώρα θα μου πείτε άμα έχεις αμμωνία μεγαλύτερη απο 0 τι θα κάνεις.

Θα τηγανίσω τα ψάρια :blush::hysterical: και θα τα φάω.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Άκου να δεις Βαγγέλη,

όπως λέει και η GIN, έφαγες το γάιδαρο, μην κολήσουμε στην ουρά, κάνε μια μέρα υπομονή ακόμα. Καλό θα ήταν να παρακολουθήσεις σήμερα τις τιμές σου, να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις καθόλου αμμωνία και νιτρώδη, να βάλεις τα φυτάκια σου με την ησυχίας σου, να κάνεις την καθαριότητά σου, να κάνεις την αλλαγή σου κ.τ.λ., μετράς τελευταία φορά αύριο και μεθαύριο Πέμπτη αγοράζεις τα ψαράκια και τα βάζεις μέσα.

Εννοείται ότι θα σταματήσεις να χορηγείς αμμωνία.

Τώρα αν δεν μπορείς να περιμένεις, κάνε όπως τα είπαμε παραπάνω.

Όσο για τον άνθρακα...

Ο άνθρακας απορροφά τα βαριά μέταλλα, αφήνοντας σχεδόν ανεπηρρέαστες τις τιμές του pH, αμμωνίας κ.α. Μπορείς να δεις ένα καλό αρθράκι σχετικά με τον ενεργό άνθρακα ΕΔΩ.

Εγώ (και μιλάω για μένα και μόνο) πιστεύω ότι μετά από το στρώσιμο ενός νέου ενυδρείου, δεν κάνει κακό να χρησιμοποιήσεις ενεργό άνθρακα στο φίλτρο για καμιά εβδομάδα μετά, ούτως ώστε αν τυχόν υπάρχει κάτι να το απορροφήσει ο άνθρακας (μην με ρωτήσεις τι να υπάρχει - μπορεί και να μην υπάρχει τίποτα). Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα και έβαλα ακόμα και 2 μικρά cory panda από την δεύτερη μέρα που ήταν στρωμένο το ενυδρείο μου και όλα πήγαν μια χαρά. Βέβαια μην σε πάρω στο λαιμό μου :blush:

Αυτή είναι η γνώμη μου. Εγώ έτσι το έκανα και μου δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Άκου να δεις Βαγγέλη,

όπως λέει και η GIN, έφαγες το γάιδαρο, μην κολήσουμε στην ουρά, κάνε μια μέρα υπομονή ακόμα. Καλό θα ήταν να παρακολουθήσεις σήμερα τις τιμές σου, να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις καθόλου αμμωνία και νιτρώδη, να βάλεις τα φυτάκια σου με την ησυχίας σου, να κάνεις την καθαριότητά σου, να κάνεις την αλλαγή σου κ.τ.λ., μετράς τελευταία φορά αύριο και μεθαύριο Πέμπτη αγοράζεις τα ψαράκια και τα βάζεις μέσα.

Εννοείται ότι θα σταματήσεις να χορηγείς αμμωνία.

Τώρα αν δεν μπορείς να περιμένεις, κάνε όπως τα είπαμε παραπάνω.

Όσο για τον άνθρακα...

Ο άνθρακας απορροφά τα βαριά μέταλλα, αφήνοντας σχεδόν ανεπηρρέαστες τις τιμές του pH, αμμωνίας κ.α. Μπορείς να δεις ένα καλό αρθράκι σχετικά με τον ενεργό άνθρακα ΕΔΩ.

Εγώ (και μιλάω για μένα και μόνο) πιστεύω ότι μετά από το στρώσιμο ενός νέου ενυδρείου, δεν κάνει κακό να χρησιμοποιήσεις ενεργό άνθρακα στο φίλτρο για καμιά εβδομάδα μετά, ούτως ώστε αν τυχόν υπάρχει κάτι να το απορροφήσει ο άνθρακας (μην με ρωτήσεις τι να υπάρχει - μπορεί και να μην υπάρχει τίποτα). Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα και έβαλα ακόμα και 2 μικρά cory panda από την δεύτερη μέρα που ήταν στρωμένο το ενυδρείο μου και όλα πήγαν μια χαρά. Βέβαια μην σε πάρω στο λαιμό μου  :blush:

Αυτή είναι η γνώμη μου. Εγώ έτσι το έκανα και μου δούλεψε.

6242[/snapback]

Γιάννη έχεις απόλυτο δίκιο τελικά.

Αυτό θα κάνω.

Θα πράξω τα λεγόμενα σου.

Ευχαριστώ παιδιά. :hysterical:

Θα σας κρατώ ενήμερους

Link to comment
Share on other sites

Bαγγέλη καλησπέρα,

τι έγινε τελικά στρώθηκε? Από τιμές πως είσαι?

Περιμένουμε νεότερα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Bαγγέλη καλησπέρα,

τι έγινε τελικά στρώθηκε? Από τιμές πως είσαι?

Περιμένουμε νεότερα :locked:

6446[/snapback]

Γιάννη Καλημέρα και σε όλους τους υπολοίπους φίλους

Τώρα το είδα χθες δούλευα πυρετωδώς μέχρι στις 01:00 το βράδυ.

Ναι στρώθηκε επιτέλους :blush::hysterical::blush::blush:

Έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού της τάξεως του 60 με 70 % το ξαναγέμισα και πήρα μετρήσεις μετά απο κανα 3 ώρο.

Ph : 7.2

Ammonia : 0

NO2 : 0

NO3 : 10

ΚΗ και GH δεν είχα κουράγιο να μετρήσω. Θα το κάνω σήμερα.

Έριξα μιά και μίση (που μου έπεσε καταλάθος) σταγόνα αμμωνία και περίπου 80 ml Aquatan.

Σήμερα παώ για τα πρώτα μου ψαράκια :rasp::thumbup::icon_dance:

Μη μου πείτε όχι μη πάς θα σας :locked: όλους εδω μέσα !!! :ok:

αααα.... ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ κιόλας Παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...