Jump to content

The New Vortech Quietdrive


Recommended Posts

Ο χρονος έφτασε και οπως μας εχει συνηθίσει η EcoTech Marine καθε 4 χρόνια περίπου κανει αναβάθμιση των μοντέλων τις αλλα αυτην την φορά εκτος απο την σημαντική αναβάθμιση και στα 3 τις μοντέλα έριξε και τις τιμες αρκετα κάτω....

Τα 4 νεα μοντέλα ειναι τα εξής και ολα υπόσχονται αυξημένη δύναμη εως 40% απο τους προκάτοχους τους με εντελώς αθόρυβη λειτουργιά,6 προγράμματα κυκλοφορίας νερού και με το μαύρο χρώμα στα controller τους και τις πιο κομψές γραμμές σχεδίασης να ειναι το κερασάκι στην τούρτα...

.

VorTech MP10 QD

VorTech MP10w QD

VorTech MP40w QD

VorTech MP60w QD

Επισης η διαχειρηση των αντλιων θα μπορει να γινει και μεσω smartphone η tablet με την αναλογη εφαρμογή απο την EcoTech Marine

Στην Ελληνική αγορα θα ξεκινήσει η διάθεση τους των Απρίλιο μέχρι τότε ας παρακολουθήσουμε ενα Review τις MP40wQD.......

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολλοι καλες δειχνουν ,και οι τιμες τους?

Η νεα 40αρα είναι 100 δολάρια κάτω σε τιμή από τον προκάτοχο της Νικολα...

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους μια Vortech που δεν θα εχει...θόρυβο.. Η πρωτη μου εμπειρια με vortech ηταν σε επισκέψεις σε σπίτια χομπιστων πριν φτιάξω το δικο μου ενυδρειο και μου ειχε κανει εντυπωση το βόμβος που έκαναν. Ακουγόταν αρκετα.. Ok, επρεπε να αλλάξεις ρουλεμάν μου έλεγαν αλλα σχεδον σε ολους ακουγόταν.

Τωρα αν οντως ισχυει το ποιο αθόρυβο θα εχει νόημα να το σκέφτεις διαφορετικά. Αλλα ειληκρινα, αν η jebao δεν γινόταν το παγκόσμιο beat buy η vortech δεν θα εκανε τοσο δυνατές κινησεις. Καποιος ανταγωνισμός καλο ειναι να υπαρχει και για το καλο του χομπιστα :jig::D

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους μια Vortech που δεν θα εχει...θόρυβο.. Η πρωτη μου εμπειρια με vortech ηταν σε επισκέψεις σε σπίτια χομπιστων πριν φτιάξω το δικο μου ενυδρειο και μου ειχε κανει εντυπωση το βόμβος που έκαναν. Ακουγόταν αρκετα.. Ok, επρεπε να αλλάξεις ρουλεμάν μου έλεγαν αλλα σχεδον σε ολους ακουγόταν.

Τωρα αν οντως ισχυει το ποιο αθόρυβο θα εχει νόημα να το σκέφτεις διαφορετικά. Αλλα ειληκρινα, αν η jebao δεν γινόταν το παγκόσμιο beat buy η vortech δεν θα εκανε τοσο δυνατές κινησεις. Καποιος ανταγωνισμός καλο ειναι να υπαρχει και για το καλο του χομπιστα :jig::D

για το καλο του πελατη.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη κινηση να ριξει τις τιμες αλλα ειναι σιγουρα θεμα ανταγωνισμου η μηπως αλλαξε και την ποιοτητα υλικων για να μπορεσει να το κανει ?

Link to comment
Share on other sites

Πιο ωραιες σε σχεδιασμο και με αυτα που εγραψε ο Θανασης

πρεπει να ειναι αρκετα καλυτερες

Βεβαια και η μειωση στις τιμες τους ειναι πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

Σωστη κινηση :thumbsu:

Αλλα οπως ειπε και ο Μαριος ευτυχως που βγηκαν οι jebao και εριξαν τις τιμες

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα μου αρεσουν πολυ οι vortech και τα περισσοτερα προιοντα της ecotech, αλλα μην νομιζεται οτι εδω θα υπαρξει ουσιαστηκα διαφορα στην τιμη και σας παρακαλω μην λετε "παλι καλα που βγηκαν οι jebao και η ecotech εριξε τις τιμες".

Η φαση ειναι σαν τα iphone και τα samsung, δεν υπαρχει περιπτωση το ενα να φτασει το αλλο, υπαρχουν υπερμαχοι των android αλλα ολοι θελουν και ενα iphone υπο προυποθεσης, θυμαμαι οταν βγηκε το 5 που η apple σε μια ακρως επιθετικη προοπτικη εβγαλες το 5C, ενα iphone απο πλαστικο που ειχε να ζηλεψει λιγα πραγματα απ το αδερφακι του 5S και η διαφορα τους ηταν 100$ που εδω παραλιγο να μεταφραστει 80€, αυτο γιατι στην αγορα οποτε τους συμφερει η ισοτιμια την τηρουν αλλιως απλα αλλαζει το συμβολο $/€....

Αρα και παλι οι vortech θα ειναι πανακριβες σε σχεση με τις jebao και αυτο δεν αλλαξει, εκτος εαν ακριβηνουν οι jebao, που απλα θα 'χει "γουστο"...

Σε τελικη αναλυση στην μια περιπτωση περνεις ποιοτητα-ανταλλακτικα-προοπτικες αναβαθμισεις με λιγα λεφτα και στην αλλη φθηνη λυση με απλως καλα αποτελεσματα...

Μακαρι να ειχα(ειχαμε) φραγκα και να τα χωναμε σε ecotech εξοπλισμο ολοι, αλλα δυστηχος αυτο δεν παιζει :)

Αυτα τα λιγα!!! :) παντως οι μαυροι κοντρολλερς ειναι μαγεια, σαν κατι με "αναψε" οταν τους ειδα.... Γρρρ!!! :3

Link to comment
Share on other sites

Για διαφορα στη τιμη αν δεν τις δω να πουλιούνται δεν λεω τιποτα, αλλα δύσκολα βλεπω να υπαρχει διαφορα στην τιμη απο παλια.

Κανεις δεν συγκρίνει μήλα με πορτοκάλια, αλλα δεν μπορουμε να αγνοήσουμε οτι αν δεν υπηρχε το παγκόσμιο best buy Και φαινόμενο jebao/fish street, οι vortech δεν θα ειχαν τοσο δυναμικές αλλαγες. Εδω μιλαμε για απιστευτα πραγματα και ποτε δεν εχει ξαναγίνει τετοιο update απο την Ecotech! 90% κατω ο θόρυβος και 40% αύξηση ροης απλα δεν θα γινόταν αν οι πωλήσεις δεν ειχαν πέσει και δεν χρειαζόταν η εταιρια να παει επιτελους στα εργαστήρια της να προσφερει ενα σωστα δομημένο και σαφως καλυτερα ανταγωνιστικό προϊόν.

Άρα εγω νιώθω καλυτερα που υπαρχει επιτελους ενα αντίπαλο δέος και εχουμε καποιο ανταγωνισμό, γιατι παρολο που οι tunze ηταν οι πρώτες αντλιες τύπου stream, δεν ηταν ιδιαιτερο φόβητρο για της Vortech και το ξερουμε ολοι. Ο ανταγωνισμός και η (μεγάλη) αιμορραγία εσόδων βελτιώνουν ενα προϊόν, οχι το μονοπώλιο..

Και τους κινέζους της Jebao δεν τους φοβαμε. Εχουν βρει την κότα με τα χρυσά αυτα και δεν πρόκειται να την αφήσουν ευκολα, οποτε οτι βελτιώνεται καλο ειναι για εμας και το χομπι που αγαπάμε.

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην το λεμε ρε Αγγελε, για τον ανταγωνισμο λεμε που ωφελει και την τσεπη μας αλλα και την ποιοτητα

Το μονοπωλιο οδηγει στην αισχροκερδια

Το ιδιο λεμε φιλαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Το μονοπολιο ειναι παντα εις βαρος του πολιτη Αγγελε,συμφωνο με τον Μαριο,και το Βασιλη απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ειναι και το ξερω μεσα απ την εργασιακη κατασταση που βρισκομαι και εγω αλλα ολοι σχεδον οι ανθρωποι που δουλευουν στο αεροδρομιο, απλα δεν νομιζω να δουμε μεγαλη διαφορα στην τιμη...

Και εδω που τα λεμε απο 480€ σε 380€ δεν ειναι και η μειωση που θα με κανει(πιστευω και πολλους ακομα) να αποκτησω μια και ποσο μαλλον δυο αναλογα τις αναγκες του καθε ενυδρειου και αυτο γιατι η jebao ειναι value for money αγορα οπως και να το κανουμε...

Τεσπα, μην χαλαω και το θεμα, πανεμορφη πλεον και με τον μαυρο κοντρολλερ, μακαρι να ειναι οντως πιο αθορυβη και πιο δυνατη, αλλα "ειναι πολλα τα λεφτα Αρη" που λεει ο λαος :) :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο εργαλείο τις δουλεύω 2,5 χρονια χωρις κανένα προβλημα χωρις καμία πτώση απόδοσης! Η jebao ούτε στα ματιά δεν μπορεί να τις δει και φαίνεται που μόλις κλείσουν χρονο η ο κοντρολερ η οι μετασχηματιστές χαιρετάνε επισης αν βάλουμε και πτώση απόδοσης! Φεύγουμε πολυ! Επισης εμενα δεν μου αρεσει και η ΡΟΗ της...

Οποτε vortech και τα μυαλά στις προπέλες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εγω είμαι της αποψης πως η βορτεκ είναι το κορυφαιο εργαλειο για τους λογους

α.το μοτερ που είναι εξωτερικο

β.τα πολλα προγραματα

γ.μικρος ογκος μεσα στο ενυδρειο

δ.ποιοτητα κατασκευης

το μονο μειον, ο θορυβος (κυριως σε 40αρα και 60αρα) που πλεον δεν υφισταται

η τιμη είναι αναλογη σε ολους τους επωνυμους κυκλοφορητες(tunze,maxpect)

η jebao είναι πολη καλη σε σχεση κοστους και αποδοσης όμως μονο αυτό.

(μου εχει τυχει και μενα πρόβλημα με τροφοδοτικο jebao.)

στο δικο μου ενυδρειο εχω κυριως κυκλοφορια 2 βορτεκ 40, και για

συμπλήρωμα 2 jebao 8 .

η τιμη της νεας αθόρυβης mp40 399e

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ταξιδι πολλων χιλιομετρων μπορεις να το κανεις με μια ΜΕΡΣΕΝΤΑ αλλα και με ενα καλοσυντηρημενο και οιμονομικο φιατακι......εγω με φιατακι ειμαι και εστησα 850 λιτρα , με οσα κοστιζουν 3 βορτεκ 40αρες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα το λες στο οικονομικό κομματι αλλα αλλο ταξίδι κανεις με το ενα και αλλο με το αλλο! Στο ενα σου εχει φύγει η μέση αλλα και πας ψυλοανχωτικα και στο αλλο απολαμβάνεις το ταξίδι χωρις πόνο!

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω γιατι εχω κανει αλλα και σκοπευω να κανω και αλλα ταξιδια στο μελλον με φιατακι, στα οποια θελω να ξεκουραζομαι ψυχολογικα και σωματικα. Ενα καλοσυντηρημενο φιατακι ουτε σε αγχωνει ουτε σε κουραζει....το ιδιο φυσικα ισχυει και στο χομπι του ριφ....Φυσικα αν μου τρεχανε απο τα μπατζακια ,μερσεντα και βορτεκ θα διαλεγα και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μου αποψη ενυδρειαρα μπορεις να φτιαξεις και με τις δυο αντλιες.

Το μερακι ειναι αυτο που θα δωσει το κατι παραπανω.

Προσωπικα εχω χαζεψει ενυδρεια απιστευτα και με κινεζο και με αμερικανο.

Και οι δυο εχουν τα θετικα και τ'αρνητικα τους και ειναι σε τοσο διαφορετικους τομεις που πραγματικα το ποια επιλογη ειναι η καταλληλοτερη ειναι καθαρα θεμα προσωπικο και τι πρωτεραιοτητες βαζει ο καθενας η' τι ζηταει απο την καθε εταιρια.

Το μονο που με εχει χαλασει στον κινεζο ειναι οτι εχουν ακουστει πολλες αναφορες για κολληματα μετα απο διακοπη ρευματος η' μερικες δεν εχουν δουλεψει κιολας.

Προσωπικα εχω 2 w25 και μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποιο προβλημα....και ελπιζω να μεινει ετσι :usd::usd::usd:

Εχουν συνδυαστει πολυ ομορφα με την mpw40 που εχω οποτε στη ροη βοηθανε πολυ ολες.

Η καινουργια φαινεται πολυ καλη και αν η τιμη ειναι οντως τοσο χαμηλα ειναι πολυ καλο!

Το μαυρο χρωμα τελειο και δαφορετικο και ειμαι πολυ περιργος να δω τα καινουργια mode της :jig:

Το αθορυβη δεν με απασχολει και τοσο γιατι η δικη μου που την εχω σχεδον 5 χρονια δεν μου εκανε ποτε μα ποτε θορυβο!Ισως ενα μικρο στο συνεχομενο mode και αυτο οταν δουλευε στο 100%.Πρεπει να εμαι απο τους τυχερους!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλημερα :) που μπορουμε να προμηθευτούμε την συγκεκριμένη αντλία ρε παιδια ψάχνω σε ελληνικά site αλλα τίποτα,γνωρίζει κάποιος ;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...