Jump to content

Ρυθμιση Κυκλοφορητων


Recommended Posts

καλησπερα παιδια.

θα ηθελα την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας στο θεμα με τους κυκλοφορητες.

εχω στο ενυδρειο μου 2 Jebao με τον κοντρολερ τους.

αυτη την στιγμη τους εχω και δουλευουν στο φουλ και μονιμη-σταθερη ροη.

οταν θα εχω ψαρια και κοραλια ποια ρυθμιση ειναι η πιο σωστη για τα κοραλια και για τα ψαρια??

ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θαναση εγω τους δικους μου τους εχω στο W1 και S1 πιστευω ειναι το ιδανικοτερο κανει διακεκομενα σκασιματα(κυματισμους) και τον τροχο της ταχυτητας ροης στα 3/4.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θαναση μου κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν υπαρχει το ιδανικο mode που κανει σε ολα τα ενυδρεια.

Αυτο εξαρταται απο τις διαστασεις του ενυδρειου,τα κοραλια που φιλοξενεις,το στησιμο του βραχου αλλα και τα σημεια που θα τους τοποθετησεις(κυκλοφορητες)

Συμφωνω με τον φιλο mouseman,οτι το κυμα ειναι πολυ ομορφο :thumbsu:

Προσωπικα στους τρες κυκλοφορητες εχω τον ενα παντα στο κυμα και τους αλλους σε αλλα mode στα οποια καταληγω βλεπωντας την αντιδραση στους πολυποδες των κοραλιων οση ωρα παιζω δοκιμαζοντας το

καθενενα απο αυτα :thumbsu: .

Πως τους εχεις τοποθετησει?

Link to comment
Share on other sites

Θαναση μου κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν υπαρχει το ιδανικο mode που κανει σε ολα τα ενυδρεια.

Αυτο εξαρταται απο τις διαστασεις του ενυδρειου,τα κοραλια που φιλοξενεις,το στησιμο του βραχου αλλα και τα σημεια που θα τους τοποθετησεις(κυκλοφορητες)

Συμφωνω με τον φιλο mouseman,οτι το κυμα ειναι πολυ ομορφο :thumbsu:

Προσωπικα στους τρες κυκλοφορητες εχω τον ενα παντα στο κυμα και τους αλλους σε αλλα mode στα οποια καταληγω βλεπωντας την αντιδραση στους πολυποδες των κοραλιων οση ωρα παιζω δοκιμαζοντας το

καθενενα απο αυτα :thumbsu: .

Πως τους εχεις τοποθετησει?

δοκιμασα διαφορες θεσεις. τελικα αυτη την στιγμη ειναι και οι δυο στην μια μερα και χτυπανε απεναντι απλα ο ενας ειναι λιγο πιο χαμηλα απο τον αλλον.

ετσι παρατηρησα οτι εχει κυκλοφορια νερου πολυ καλη σε ολα τα σημεια του ενυδρειου...

οταν θα αρχισουν να μπαινουν κοραλια ισως χρειαστει να παρω και μια τριτη.... θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα διαφορες θεσεις. τελικα αυτη την στιγμη ειναι και οι δυο στην μια μερα και χτυπανε απεναντι απλα ο ενας ειναι λιγο πιο χαμηλα απο τον αλλον.

ετσι παρατηρησα οτι εχει κυκλοφορια νερου πολυ καλη σε ολα τα σημεια του ενυδρειου...

οταν θα αρχισουν να μπαινουν κοραλια ισως χρειαστει να παρω και μια τριτη.... θα δειξει...

επισης κατι αλλο που ειπες....

πως καταλαβαινεις παιζοντας με τους κυκλοφορητες οτι τα κοραλια ειναι καλα με την Χ ρυθμιση??

αν το ιδιο κοραλι εχει μονιμη σταθερη ροη νερου, και αν εχει διακεκομενη... ποια η διαφορα ??

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες θαναση :thumbsu:

Οι αντιθετες θεσεις ειναι ενας σχετικος κανονας.

Συνηθως στις απεναντι πλευρες και λιγο διαγωνια.

Τωρα η τριτη δεν ξερω αν σου ειναι απαραιτητη αλλα σιγουρα θα σε βοηθησει να βρειθς τη χρυση τομη.Αν σου καθεται καποια βαλτη αλλιως οπως ειπες, πρωτα δες πως δουλευουν αυτες και βλεπεις,μην μπαινεις σε τσαμπα εξοδα.

Ειναι μεγαλο θεμα η ροη και δεν θελουν ολα τα κοραλια την ιδια.

Εξαρταται και για ποιο κοραλι μιλαμε.Ουτε καν π.χ ολα τα sps δεν εχουν τις ιδιες απαιτησεις σε αυτο το κομματι.

Ειναι μεγαλο θεμα αλλα ας παρουμε π.χ μια acropora.

Εαν παιρνει μια συνεχομενη ροη απο τη μια μονο πλευρα θα αναπτυχθει περισσοτερο προς τα εκει.Ολα τα κοραλια τεινουν να μεγαλωνουν προς την κατευθυνση που ερχεται η περισσοτερη τροφη.Οποτε αυτο μπορει να επιρρεασει μορφολογικα την αναπτυξη ενος κοραλιου.Ενω αν παιρνει απο παντου την ιδια τυχαια ροη τοτε ειναι πιο ομοιομορφη η αναπτυξη του.

Δεν παιζει ρολο αν ειναι διακεκομενη η' συνεχομενη αλλα να ειναι αρκετα δυνατη(αναλογα με τις αναγκες του κοραλια) και ομοιομορφη.

Αυτο(μια γενικη τυχαια ρτοη σε ολο το ενυδρειο) μπορει να τοι πετυχεις και με το κυμα αλλα και με τα υπολοιπα mode,παιζει μεγαλο ρολο η θεση των κυκλοφορητων σε αυτο.

Η κυκλοφορια σε ενα ενυδρειο ειναι τερασααααστιας σημασια και οχι μονο για τα κοραλια.

Προσωπικα παντα εβρισκα πολυ μεγαλη προκληση το να βρω την ιδανικη.

Μπορει να περναγαν και μηνες μεχρι να καταληξω θαναση μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες θαναση :thumbsu:

Οι αντιθετες θεσεις ειναι ενας σχετικος κανονας.

Συνηθως στις απεναντι πλευρες και λιγο διαγωνια.

Τωρα η τριτη δεν ξερω αν σου ειναι απαραιτητη αλλα σιγουρα θα σε βοηθησει να βρειθς τη χρυση τομη.Αν σου καθεται καποια βαλτη αλλιως οπως ειπες, πρωτα δες πως δουλευουν αυτες και βλεπεις,μην μπαινεις σε τσαμπα εξοδα.

Ειναι μεγαλο θεμα η ροη και δεν θελουν ολα τα κοραλια την ιδια.

Εξαρταται και για ποιο κοραλι μιλαμε.Ουτε καν π.χ ολα τα sps δεν εχουν τις ιδιες απαιτησεις σε αυτο το κομματι.

Ειναι μεγαλο θεμα αλλα ας παρουμε π.χ μια acropora.

Εαν παιρνει μια συνεχομενη ροη απο τη μια μονο πλευρα θα αναπτυχθει περισσοτερο προς τα εκει.Ολα τα κοραλια τεινουν να μεγαλωνουν προς την κατευθυνση που ερχεται η περισσοτερη τροφη.Οποτε αυτο μπορει να επιρρεασει μορφολογικα την αναπτυξη ενος κοραλιου.Ενω αν παιρνει απο παντου την ιδια τυχαια ροη τοτε ειναι πιο ομοιομορφη η αναπτυξη του.

Δεν παιζει ρολο αν ειναι διακεκομενη η' συνεχομενη αλλα να ειναι αρκετα δυνατη(αναλογα με τις αναγκες του κοραλια) και ομοιομορφη.

Αυτο(μια γενικη τυχαια ρτοη σε ολο το ενυδρειο) μπορει να τοι πετυχεις και με το κυμα αλλα και με τα υπολοιπα mode,παιζει μεγαλο ρολο η θεση των κυκλοφορητων σε αυτο.

Η κυκλοφορια σε ενα ενυδρειο ειναι τερασααααστιας σημασια και οχι μονο για τα κοραλια.

Προσωπικα παντα εβρισκα πολυ μεγαλη προκληση το να βρω την ιδανικη.

Μπορει να περναγαν και μηνες μεχρι να καταληξω θαναση μου.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. οποτε για την ωρα δεν χρειαζεται να κανω δοκιμες στις δοκιμες....

οταν με το καλο μπουν ψαρια και κοραλια θα αρχισω να πειραματιζομαι πιο σοβαρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...