Jump to content

Kh και οι μετρήσεις του


Recommended Posts

:bowdown: Γεια σας και πάλι,

¨εβαλα CO2 στο ενυδρείο μου εδώ και 4 ημέρες.

Μετρώ το PH κάθε μέρα και μου δείχνει 7 .

Πήγα να μετρήσω το Kh αλλα μπερδεύτηκα.

Το τεστ που έχω είναι της εταιρείας Prodac.

Βάζω 5 ml νερό απο το ενυδρείο μου...μετά προσθέτω σταγόνες. Στην τέταρτη σταγόνα αρχίζει να κοκκινίζει και στην 5 σταγόνα γινεται ολοκόκκινο.... είναι καλο? Τι πρέπει ακριβώς να κάνω?

Με αυτό τον τρόπο μετρώ πόσες σταγόνες έβαλα και π.χ έχω Kh 5?

Είναι καλό το 5? Πιο είναι το καλό? Το κάνω σωστά?

Σε 2-3 ημέρες θα πάω να αγοράσω και test για CO2.

έχω ενυδρείο με δίσκους.

Α.. και η θερμοκρασία μουείναι 27.2 είναι καλή?

Ευχαριστώ και περιμένω απάντηση.

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια καλη(εαν εχεις αληθινα φυτα),θα μπορουσε και 27,5-28 εαν δεν εχεις αληθινα φυτα......

η KH ειναι ο συντελεστης και το βαρομετρο του πεχα μας...

πεχα 7 με ανθρακικη 5 ειναι πολυ καλο αποτελεσμα....(οταν η KH ειναι κατω απο το οριο των 5 βαθμων,τοτ5ε το πεχα μας μπορει να πεφτει ανεξελεγκτα..!!!)

καλο θα ειναι παντως η ανθρακικη σου να μην πεφτει αρκετα κατω απο το 5 γιατι μπορει να γινει ph-crash με δυσαρεστες συνεπειες για τα ψαρια σου....

(ακριβως ετσι οπως ειπες κανεις τις μετρησεις για την KH)...

*** εαν χρειαστει να ανεβασεις την KH,μπορεις αφοβα να χρησιμοποιησεις λιγη μαγειρικη σοδα(κανα2 κουταλιτσες..)

καλη συνεχεια....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια καλη(εαν εχεις αληθινα φυτα),θα μπορουσε και 27,5-28 εαν δεν εχεις αληθινα φυτα......

η KH ειναι ο συντελεστης και το βαρομετρο του πεχα μας...

πεχα 7 με ανθρακικη 5 ειναι πολυ καλο αποτελεσμα....(οταν η KH ειναι κατω απο το οριο των 5 βαθμων,τοτ5ε το πεχα μας μπορει να πεφτει ανεξελεγκτα..!!!)

καλο θα ειναι παντως η ανθρακικη σου να μην πεφτει αρκετα κατω απο το 5 γιατι μπορει να γινει ph-crash με δυσαρεστες συνεπειες για τα ψαρια σου....

(ακριβως ετσι οπως ειπες κανεις τις μετρησεις για την KH)...

*** εαν χρειαστει να ανεβασεις την KH,μπορεις αφοβα να χρησιμοποιησεις λιγη μαγειρικη σοδα(κανα2 κουταλιτσες..)

καλη συνεχεια....

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Αν κατάλαβα καλά.. να συνεχίζω να μετρώ το πεχά και όσο είναι 7 δεν υπάρχει πρόβλημα για να χρησιμοποιήσω σόδα για να ανεβάσω άλλο το kh?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Αν κατάλαβα καλά.. να συνεχίζω να μετρώ το πεχά και όσο είναι 7 δεν υπάρχει πρόβλημα για να χρησιμοποιήσω σόδα για να ανεβάσω άλλο το kh?

επειση δεν καταλαβα τι θελεις να πεις,σου ξαναλεω οτι πχ αν σου πεσει στο 3 η KH,θα προσθεσεις σιγα-σιγα σοδα,και θα μετρησεις μεχρι να παει και να παραμεινει στο 5.

κατανοητο...??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

επειση δεν καταλαβα τι θελεις να πεις,σου ξαναλεω οτι πχ αν σου πεσει στο 3 η KH,θα προσθεσεις σιγα-σιγα σοδα,και θα μετρησεις μεχρι να παει και να παραμεινει στο 5.

κατανοητο...??? :thumbup:

ναί κατανοητό.

Ευχαριστώ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε τι μοναδα μετρατε οι περισσοτεροι την σκληροτητα του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Γερμανικούς βαθμούς dH

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...