Jump to content

Ενυδρείο 15 Λίτρων Απο Τα Jumbo (Παρουσίαση)


Yiannhs

Recommended Posts

θελω να παρουσιάσω το 15 λιτρο ενυδρείο που πουλανε στα jumbo λογο προσφατης αγορας και μιας και ειδα οτι αρκετος κοσμος το εχει και εχει διαφορες ερωτησεις-παρατηρησεις-αποριες, αλλα και αλλοι που προκειται να το σκεφτονται να το αγορασουν...

λεω λοιπον εδω να τα λυσουμε ολα...

κατ αρχιν στα jumbo υπαρχουν 2 επιλογες για αγορα ενυδρειου..

1) η παρουσα επιλογη 15 λιτρα

2) ενας κυβος 3 λιτρων με χαλικακι ενα ψευτικο λουλουδακι κι ενα φωτακι led που λειτουργει με 2 μπαταριες ΑΑ(κι ενα συρταρι στον πατο) στα 8 ευρω

 

το 15 λιτρο λοιπον ειναι αυτο

post-53540-0-23960200-1366142820_thumb.jpg

 

στην τιμη των 20 ευρω (19,99)

περιλαμβανει την γυάλα διαστασεων : 31Χ23Χ24

post-53540-0-07131100-1366142933_thumb.jpg

 

και μαζι δινονται χαλικι πολυχρωμο (ψιλοάθλιο), ένα λουλουδακι ψευτικο (επισης άθλιο) και ενα εσωτερικο φιλτρο

post-53540-0-72686500-1366143097_thumb.jpg

 

και κατι σαν καπακι ... :bigemo_harabe_net-88:

το φιλτρο εχει ρυθμιση εντασης (κατι σαν τρεις σκαλες) και ειναι εντασης 200L/h και εσωτερικα ειναι με την εξης διαταξη

post-53540-0-80205900-1366143281_thumb.jpg

 

απο κατω προς τα πανω συνανταμε

πρωτα το "χοντρο συρματενιο σφουγγαρι" (μαυρου χρωματος) το οποιο ειναι για να συγκρατει τις πολλες βρωμιες

post-53540-0-41321500-1366143824_thumb.jpg

 

αμεσως μετα συναναταμε το κατι σαν βαμβακι (λευκου χρωματος) το οποιο ειναι για την αναπτυξη της αποικιας βακτηριων

post-53540-0-42124800-1366143800_thumb.jpg

 

και τελος ενα πλαστικο "διχτακι" με μαυρες μυτες μολυβιων μεσα (ανθρακας)

post-53540-0-33745400-1366143940_thumb.jpg

 

αυτα ειναι τα "καλουδια" που παιρνεις ..και ερχομαστε στις μετατροπες που καλο ειναι να γινουν ωστε να φιλοξενηθουν τα αγαπημενα μας ζωακια... (βαση με οσων εχουν ειπωθει στο site και κατα την προσωπικη μου αποψη)

κοβουμε ισως το μισο μαυρο σφουγγαρι ωστε να κραταει καποιες βρωμιες και αφαιρουμε ολο το λευκο βαμβακι του φιλτρου καθως και το δοχειο με ανθρακα και γεμιζουμε (οσο μπορει να παρει το καημενο) με mini siporax για την βιολογικη μας φιλτρανση.

αλλες επεμβασεις το φιλτρο δεν παιρνει, εκτος απο την ενταση (εγω θα το βαλω στο min μιας και θα εχω μονομαχο μεσα).

 

θα χρειαστουμε επισης θερμοστατη και κανενα αληθινο ευκολο φυτακι μιας και δεν παρεχει φωτισμο (θα πρεπει να μπει εξωτερικα)

αυτα εκ πρωτης περιμενω να ακουσω αποψεις απο εμπειροτερους χρηστες και απο εμενα φυσικα θα υπαρχει συνεχης ανανεωση του εξοπλισμου

enjoy...

Link to comment
Share on other sites

εγινε κι η μετατροπη στο φιλτρο

κρατησα το μισο μαυρο σφουγγαρι

στην συνεχεια εβαλα το βιολογικο υλικο (εγω χρησιμοποιησα κεραμικους κυλινδρους που χωρεσε μετα βιας 12)

και τελος ενα μικρο κομματι λευκο σφουγγαρι.

post-53540-0-13493300-1366156293_thumb.jpg

επισης δοκιμασα την ροη του φιλτρου και στο min ειναι σχεδον εως τελειως κλειστο. οποτε παω για την μεση ροη...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 μέρες το πήρα. Μου έχει γεμίσει όλο με φυσαλίδες και το φίλτρο είναι τόσο θορυβόδης (ξέρεις κάνα κόλπο)???

Link to comment
Share on other sites

Με μια-δυο καλές τροποποιήσεις ένα σωστό υπόστρωμα και φωτισμό σίγουρα γίνεται ένα καλό μικρό ενυδρείο,και με την χαμηλή τιμή που έχει είναι ιδανικό για κάποιον αρχάριο που θέλει να μπει στον μαγευτικό κόσμο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 μέρες το πήρα. Μου έχει γεμίσει όλο με φυσαλίδες και το φίλτρο είναι τόσο θορυβόδης (ξέρεις κάνα κόλπο)???

γεμισε φυσαλιδες φανταζομαι εννοεις στα τοιχωματα του ενυδρειου το οποιο ειναι κατι που δεν πρεπει να σε ανησυχει και πιθανοτατα γινεται επιδη μαλλον εχεις την εξοδο του φιλτρου πανω απο την επιφανεια του νερου με αποτελεσμα να κανει μπουρμπουληθρες το νερο αφου το ριχνει σαν καταρακτη. για τον ιδιο λογο πιστευω οτι σου κανει και τον θορυβο. δοκιμασε να βαλεις πιο βαθια το φιλτρο σου ή να γεμισεις λιγο παραπανο νερο το ενυδρειο σου ωστε να βυθιστει τελειως ή γενικα πειραματισου ποσο θελεις να εξεχει το φιλτρο σου απ το νερο . εγω που το εβαλα λιγο σε λειτουργια σ ενα κουβα για να δω ενταση κλπ για την παρουσιαση μου φανηκε τελειως αθορυβο. ισως κανει λιγο θορυβο το νερο αν το εχεις σε στυλ καταρακτη αλλα αυτο ειναι φυσικο...

ελπιζω να βοηθησα φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

φιλε rafas105 λογο τεχνικου προβληματος με pm δεν μπορω να σου απαντησω με μηνυμα αλλα θα το κανω απο εδω (κι εσυ τυχον αποριες καλυτερα γραφε τες εδω). οσον αφορα το καπακι που λες το δικο μου ειναι κατι σαν πλαστικο πλεγμα (στην φωτο 2 φαινεται) με διαφορες εγκοπες και τρυπες ή ακομα και να σπασεις καποια κομματια για να καλυψουν τις αναγκες σου. οποτε λυνεται αν εχεις το ιδιο κι αυτο το λεω γιατι εχω δει φωτος αλλων ενυδρειων παλι απο τα jumbo αλλα με κανονικο καπακι και μαλιστα εχει και φωτακι led. αν εχεις αυτο μαλλον θα πρεπει να κανεις εσυ καμοια πατεντα ωστε να σου εφαρμοσει καλυτερα (ή ανοιξε ενα νεο post ωστε καποιος με ακριβως το ιδιο καπακι να μπορει να βοηθησει.

το φιλτρο το εχω βαλει στην αριστερη πλαγια πλευρα του ενυδρειου (εκει ειχε μια εγκοπη και βολεψε) και εναν θερμοσταστη ποτ εχω στην δεξια.

τα χαλικια που ειχε δεν τα εβαλα, ειχα καποια αλλα.. αν σου ξεβαφουν νομιζω οτι καλυτερα να τα σουταρεις γιατι αν βγαζουν χρωμα στο νερο που παιζει να ειναι και τοξικο, να εχουν προβλημα το/τα ψαρια σου.

ελπιζω να βοηθησα κι οτι χρειαστεις ξαναρωτας :bigemo_harabe_net-100:

Link to comment
Share on other sites

φιλε rafas105 λογο τεχνικου προβληματος με pm δεν μπορω να σου απαντησω με μηνυμα αλλα θα το κανω απο εδω (κι εσυ τυχον αποριες καλυτερα γραφε τες εδω). οσον αφορα το καπακι που λες το δικο μου ειναι κατι σαν πλαστικο πλεγμα (στην φωτο 2 φαινεται) με διαφορες εγκοπες και τρυπες ή ακομα και να σπασεις καποια κομματια για να καλυψουν τις αναγκες σου. οποτε λυνεται αν εχεις το ιδιο κι αυτο το λεω γιατι εχω δει φωτος αλλων ενυδρειων παλι απο τα jumbo αλλα με κανονικο καπακι και μαλιστα εχει και φωτακι led. αν εχεις αυτο μαλλον θα πρεπει να κανεις εσυ καμοια πατεντα ωστε να σου εφαρμοσει καλυτερα (ή ανοιξε ενα νεο post ωστε καποιος με ακριβως το ιδιο καπακι να μπορει να βοηθησει.

το φιλτρο το εχω βαλει στην αριστερη πλαγια πλευρα του ενυδρειου (εκει ειχε μια εγκοπη και βολεψε) και εναν θερμοσταστη ποτ εχω στην δεξια.

τα χαλικια που ειχε δεν τα εβαλα, ειχα καποια αλλα.. αν σου ξεβαφουν νομιζω οτι καλυτερα να τα σουταρεις γιατι αν βγαζουν χρωμα στο νερο που παιζει να ειναι και τοξικο, να εχουν προβλημα το/τα ψαρια σου.

ελπιζω να βοηθησα κι οτι χρειαστεις ξαναρωτας :bigemo_harabe_net-100:

Δεν υπαρχει λογος να τα λετε με πμ,μπορει και καποιος αλλος να εχει το ιδιο θεμα με τον φιλο οπωτε τον ενδιαφερουν οι απαντησεις εδω στο θεμα.Επεισης οι απαντησεις στα πμ δεν φιλτραρονται απο κανεναν και μπορει να γραφει ο καθενας οτι θελει χωρις αυτο να ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

φίλε εννοείς εγκοπή στο καπάκι (έχει μία από τα δεξιά και μία από τα αριστερά). Επίσης έχω ακριβώς αυτό το ενυδρείο. Αλήθεια με τι να το καθαρίζω όταν αλλάζω τα νερά?

Link to comment
Share on other sites

αα και κάτι άλλο, το φίλτρο πρέπει να μπει όλο μέσα στο νερό? Και λίγο από το καλώδιο?

Link to comment
Share on other sites

φίλε εννοείς εγκοπή στο καπάκι (έχει μία από τα δεξιά και μία από τα αριστερά). Επίσης έχω ακριβώς αυτό το ενυδρείο. Αλήθεια με τι να το καθαρίζω όταν αλλάζω τα νερά?

αυτες τις εγκοπες, ναι. σ'αυτες εχω βαλει τα καλωδια. οσο για καθαρισμο αν εννοεις βυθο με καποια σκουπα βυθου. για τα τζαμια εχει καποια μαγνητικα σφουγγαρια αλλα δεν ξερω κατα ποσο σου χρειαζεται. εκτος κι αν το εχεις γεμισει με φυτα που πιθανον θα χρειαστει καθαρισμα απο αλγες κλπ. ή ακομα κ με σφουγγαρι καθαρο απο χημικα (απορρυπαντικα κ.α). και τα δυο μπορεις να τα βρεις ειτε σε pet shop ειτε απο ιντερνετ (e-bay κλπ)

αα και κάτι άλλο, το φίλτρο πρέπει να μπει όλο μέσα στο νερό? Και λίγο από το καλώδιο?

το φιλτρο μπορεις να το βαλεις ακομα και ολο μεσα μεχρι το καλωδιο. εγω εχω εξω απ το νερο τον διακοπτη ρυθμισης που ειναι και η εξοδος του νερου και δουλευει καπως σαν συντριβανι για να τσεκαρω οτι δουλευει οσο ακομα ειναι αρχη και χωρις ψαρι μεσα (ειναι στο στρωσιμο τωρα). αν δεν την παλεψει ο μονομαχος και τον ενοχλει θα το βυθισω ολο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Επεισης για τον καθαρισμο της αλγης εγω χρησιμοποιω και μια καθαρη οδοντοβουρτσα με παρα πολυ καλα αποτελεσματα,ειδικα σε μικρα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδες εχω 2 τετοια...το ενα το ειχα κανει πικο ρηφ και το αλλο καραντινα..

Τελικα το ενα το εκανα δωρο με μονομαχο και στο φευτερο εχω φτιαξη καπακι απο ενα παλιο φιλτρο με λαμπες οικονομιας...ηθελα να το κανω μινι φυτεμενο, αλλα το παρατησα...πολυ καλο ενυδρειακη για τα λεφτα του και για καποιον που θελει να ξεκινησει με το χομπυ...

Εδω θα πω την δικια μμ παντεντα για το φιλτρο, εαν δεν εχετε μινι σιποραξ, βαλτε σε ενα πανι λιγα κυλινδρικα σιποραξ και με ενα σφυρακι σπαστε τα, με μετρο το σφυρι γιατι γινονται σκονη εαν το παρακανεται, γεμιστε και επαναλαβεται αναλογα ποσο χρειαζεστε και σκεπαστε ενα μικρο κομματι ενυδρειακου μαλλιου ή με μια "φλυδα" απ το ασπρο σφουγκαρακι που ειχε μεσα τον κυλινδρο γιατι αλλιως τα κομματακια θα χτυπανε στην φτερωτη....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδες εχω 2 τετοια...το ενα το ειχα κανει πικο ρηφ και το αλλο καραντινα..

Τελικα το ενα το εκανα δωρο με μονομαχο και στο φευτερο εχω φτιαξη καπακι απο ενα παλιο φιλτρο με λαμπες οικονομιας...ηθελα να το κανω μινι φυτεμενο, αλλα το παρατησα...πολυ καλο ενυδρειακη για τα λεφτα του και για καποιον που θελει να ξεκινησει με το χομπυ...

Εδω θα πω την δικια μμ παντεντα για το φιλτρο, εαν δεν εχετε μινι σιποραξ, βαλτε σε ενα πανι λιγα κυλινδρικα σιποραξ και με ενα σφυρακι σπαστε τα, με μετρο το σφυρι γιατι γινονται σκονη εαν το παρακανεται, γεμιστε και επαναλαβεται αναλογα ποσο χρειαζεστε και σκεπαστε ενα μικρο κομματι ενυδρειακου μαλλιου ή με μια "φλυδα" απ το ασπρο σφουγκαρακι που ειχε μεσα τον κυλινδρο γιατι αλλιως τα κομματακια θα χτυπανε στην φτερωτη....

οντως καλο ενυδρειακη και μια καλη κ οικονομικη λυση για αρχαριους κ οχι μονο..

πολυ καλη η ιδεα σου.. μ αυτον τον τροπο καταφερνεις να εχεις περισσοτερο βιολογικο ..

δεν νομιζω αν "αλλαξεις" την γεωμετρικη συσταση του siporax να παιξει αρνητικο ρολο σ αυτα ετσι δεν ειναι.. ? (να μην αναπτυχθουν βακτηρια)

Link to comment
Share on other sites

εγώ που το πλένω με ξύδι είναι λάθος?

rafas το ξυδι δεν ειναι λαθος μιας κ ειναι το "απορρυπαντικο" για τα ενυδρεια (το μονο που επιτρεπεται για καθαρισμο)

απλα καθαρισμα δεν ξερω ποσο τακτικα το κανεις, ισως ειναι κ υπερβολη. ξυδι ειχα βαλει εγω να πλυνω ενα ενυδρειο που καθοταν κανα-δυο χρονια..

τωρα σε καινουργιο οκ την πρωτη φορα μεχρι να το γεμισεις αλλα μετα δεν νομιζω οτι χρειαζεται..

γενικα η καθαριοτητα του ενυδρειου ειναι δικη σου υποθεση απλα στους καθαρισμους προσεχε την βιολογια σου, μην την διαταρασεις πολυ.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο

rastafarian

Εχεις μεσα νερο και το πλενεις με ξυδι? Η οταν το πηρες το επλυνες με ξυδι?

Link to comment
Share on other sites

Yiannis δεν θα αλλαξει τπτ εαν τα θρυματισεις, ενα πορωδες υλικο ειναι που το εχουν κανει σαν μακαρονη για να αυξησουν την επιφανεια αποιλισεις, δηλαδη και απ εξω και απο μεσα...

Τα ειχα και τα 2 για 6 μηνες το ενα και 4 το αλλο και δεν εχει παει τπτ στραβα με την βιολογια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να σπατε siporax για να μπουν στο φιλτρο σας,υπαρχει το siporax mini και το eheim substract pro.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει κωστα τωρα για 4-5 κυλινδρακια αμα μενεις μακρυα απο πετ με αυτα τα υλικα...υπαεχουν και ποιο φθηνες λυσεις(πχ της wave το glax stone)....αλλα αμα ειναι μακρυα ανεβενει το "κασε"....

Σε γενικες γραμμες παντεντες και ευκολες λυσεις αναφερω και ο καθενας επιλεγη :-)

No money, no pethanei :-P

Link to comment
Share on other sites

βγαλσιμο και σπασιμο siporax...

post-53540-0-72778500-1366711493_thumb.jpg

μ αυτον τον τροπο χωρεσα στο φιλτρακο 4 κυλινδρους παραπανω (συνολικα πλεον 16)

ευχαριστω φιλε Akridas66 για την συμβουλη σου.. :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

μου βγάζει κάτι φυσαλίδες τι να κάνω? Κάθε φορά 5-6 μέρες το αλλάζω νερό και το καθαρίζω με ξύδι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...