Jump to content

Recommended Posts

All about

Powder blue tang..................

 

Acanthurus Leucosternon(Powder blue tang) ενα απο τα ποιο αμφιλεγόμενα ειδη ψαριών για το χόμπι μας και τόσο δημοφιλές λόγο ομορφιάς και ιδιοτροπίας τόσο στην συμπεριφορά του στο ενυδρείο άλλα και στην δυσκολία κράτησης του σε καλή  κατάσταση επί σειρά ετών...

Στην κατηγορία Ασθενειών  του φόρουμ πυκνά συχνά τον βρίσκουμε πρωταγωνιστή.

Μαγνήτης του ick για πολλούς,τραμπούκος και τσαμπουκάς για άλλους,με μαγική ομορφιά ομως που δεν αφήνει αδιάφορο κανέναν μας είτε είναι νέος στο χόμπι είτε πιο παλιός..

 

Σε αυτό το θέμα θα μπορούν όλοι όσοι είχαν εμπειρία με το συγκεκριμένο ψάρι στο παρελθόν η το παρών  να μοιραστούν μαζί μας την γνώση τους και την εμπειρία τους γιαυτό το υπέροχο ζωντανό,διάφορα tips  καθώς και φωτογραφικό υλικό με τα καμάρια τους...

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω την αρχη και θα πω μερικα πράγματα απο την εμπειρία μου με αυτό το είδος ψαριού....

Ο Acanthurus Leucosternon ηταν απο τα ψάρια που πάντα με μαγνήτιζαν και η πρώτη μου εμπειρία μαζι του ήταν το 2005.Το συγκεκριμένο ψαράκι ηταν απο τα πιο φιλήσυχα  Powder blue tang που έχω συναντήσει εως και σήμερα χωρίς να μου δημιουργήσει τότε κανένα πρόβλημα στο τότε ενυδρείο μου αλλα με ειχε παιδέψει πολύ στο να αρχίσει να δεχτεί ξηρά τροφή.Για κάποιον λόγο ολα σχεδόν τα A.Leucosternon τοτε ήταν πολυ δύστροπα στο φαι και ειχε επικρατήσει αυτη η άποψη όπως σήμερα έχουμε για άλλα είδη ψαριών μιας και ευτυχώς απο τα επόμενα χρόνια οσα Powder blue tang ερχόντουσαν στην Ελληνική αγορά δεχόντουσαν με ευκολία την ξηρά τροφή μετά απο λίγες ημέρες.

Με τον Acanthurus Leucosternon επίσης ηταν η πρώτη μου εμπειρία με το marine ick μιας και μέχρι εκείνη την στιγμή την ειχα βγάλει φτηνά και δεν είχα μπλέξει με αυτο..Ευτυχώς με  υποαλατοτητα σε όλο το ενυδρείο τοτε είχα καθαρίσει χωρίς απώλειες σε ψάρια άλλα είχα πάρει ενα καλό μάθημα του τι εστι Powder blue tang..

 

Μερικές φωτογραφίες απο το ψαράκι μου τότε

 

2005

 

post-3-0-49193400-1426807136_thumb.jpg

 

post-3-0-76355800-1426807142_thumb.jpg

 

post-3-0-88944100-1426807148_thumb.jpg

 

Το love story μας διακόπηκε μετα απ 2 χρόνια για τα μάτια ενος A.Achilles και περάσαν πολλα χρόνια μέχρι το τέλος του 2012 οπου βρέθηκα με το δεύτερο σε σειρα A.Leucosternon που σαν χαρακτήρας δεν ειχε καμία σχέση με το αρνάκι που ειχα γνωρίσει στο παρελθόν...

Εδαφικοτατο ψάρι που στην δεύτερη μέρα στο ενυδρείο του είχε καταφέρει να επιβληθεί σε ολα τα ψάρια στο ενυδρείο.Οταν καθιερώθηκε ως Βασιλιάς του ενυδρείου έριξε λιγο τους τόνους άλλα δυστυχώς η συμπεριφορά του ηταν κατι σαν (doctor jekyll and mister hyde) δηλ μια καλοσυνάτος προς όλους μια τέρας κανονικό...Επειδή το ψάρι μου άρεσε πολυ και ειχε γινει υπέροχο ζωντανό σε εμφάνιση και συμπεριφορά προς εμενα σε φάση να πλαγιάζει για χαδάκια του συγχωρούσα την ιδιόμορφη συμπεριφορά του.Στην πορεία και για ενα διάστημα κάπου στο 2013 άφησε για λίγο την ζωή ως αλγοφαγος και άρχιζε να δοκιμάζει Montiopores plate με ειδική προτίμηση στα άκρα πάνω στην ανάπτυξη τους άλλα δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα αφού δε πείραξε ποτέ Ακροπορες,μάλιστα μετα απο κάποιους μήνες και λόγο ενός καψίματος που απέκτησε στα χείλη του απο την αδηφαγία του και τις τοξίνες του κοραλλιού που τσίμπαγε έκοψε μαχαίρι την κακιά του συνήθεια..

Η συνύπαρξη μας τελείωσε τον Φεβρουάριο όπου και ξεστησα το παλιό μου Ενυδρείο και το ψάρι δόθηκε σε φιλο αλλά με πόνο καρδιάς...

 

 

2012-2015

 

post-3-0-93178900-1426807902_thumb.jpg

 

post-3-0-33929000-1426807916_thumb.jpg

 

Σαν συμβουλή σε αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν ενα Powder blue tang θα έλεγα να προσέξουν στην αρχική αγορά τους να προμηθευτούν ενα υγείες ζωντανό που τρώει ξηρά τροφή από το κατάστημα και είναι καθαρό οπως και να φροντίσουν στο ενυδρείο να έχουν ανοιχτούς χώρους για κολύμπι αρκετή κυκλοφορία μιας και όπως και κάποια ξαδερφακια του έτσι και αυτός θέλει να παίζει με την ροη και να σιγουρευτούν οτι είναι η τελευταία τους προσθήκη μιας και δύσκολα δεχτεί άλλο ψάρι μετά από αυτόν ειδικά αν είναι και στα κυβικά του και όχι κανένα μικροψαρο...

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μερικά βιντεακια απο το ψάρι στην φύση όπου συχνά το συναντάτε σε μεγάλα κοπάδια του είδους του..

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Και εδώ πως 1 μόνο ψάρι τα βάζει με ολόκληρο κοπάδι από A.triostegus για να υπερασπιστεί το βοσκοτόπι του από τους παρείσακτους...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο θανάση πολύ ωραίο θέμα αν και δεν νομίζω ποτέ να αποκτήσω αυτό το πανέμορφο ζωντανό!! (χμμμ...)

Link to comment
Share on other sites

ενα πολυ ωραιο θεμα (κεφαλεο) μπραβο θαναση!!!!ενα βημα πιο κοντα στη γνωση,για αυτο το πανεμορφο ψαρι!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα υπεροχο ψαρι θαναση :thumbsu:

 

Ωραιο το θεμα σου και τα βιντεακια :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε θαναση,πολυ ωραιο θεμα για ενα απο τα πιο ομορφα ψαρακια του χομπυ :jig:

Ωραια και τα βιντεακια!

 

Και εγω με τη σειρα μου το εχω βαλει 3 φορες στα ενυδρεια μου.

Τις δυο πρωτες Εκανα ωραιοτατες δολοφονιες!

Σε ενυδρειο μολις 2 μηνων,εβαλα τον πρωτο.

Φυσικα εβγαλε ick και μαζι πηρε και ολα τα υπολοιπα ψαρακια μαζι του.

Με το που πεθανε λεω δεν μπορει ετυχε και ηταν αδυναμο τιο ψαρακι....οποτε μεσα σε 10 λεπτα ημουν μεσα στο αμαξι και ξαναπηρα αλλον ενα(και καποια αλλα ψαρακια μαζι)

Φυσικα και τα εχασα σχεδον ολα ξανα μεσα σε λιγοτερο απο 4 μερες. :death:

Ημουν ετοιμος να παρω και τριτο αλλα ειχαν τελειωσει στο καταστημα.Ευτυχως γιατι θα εκανα ρεκορ...

 

Ετσι ξαναδοκιμασα μετα απο χρονια σε ενυδρειο 450 λιτρων.

Μπηκε μεσα και μεσα σε μια εβδομαδα ειχε βγαλει ick και αυτος.Bγηκαν ολα και μπηκαν μαζι σε καραντινα.

Μετα απο περιπου 2 + μηνες μπηκαν ξανα στο ενυδρειο.

Τον κρατησα για περιπου 2 χρονι και εγινε ενα υποβρυχιο.

Πραγματικα αν το ταιζεις καλα μπορει να γινει πολυ μεγαλο ψαρι με ταχυτατο ρυθμο αναπτυξης.

Ο συγκεκριμενος ειχε και μια αγαπη για τις ακρες των sps.Συνεχως τις τσιμπαγε αφηνωντας πολλες φορες σημαδια.Αυτο το το παρεβλεπα 

γιατι ηταν πανεμορφος,με απιστευτα εντονα χρωματα.(Λογο διατροφης-ποικιλια-ποσοτητα-κτλ)

Κα[ποια στιγμη ομως εγινε πολυ μεγαλος για το ενυδρειο και αρχισε να εχει απιστευτη επιθετικοτητα.

Κηνυγουσε ολα τα υπολοιπα ψαρακια ανεξαρτητα απο το αν ηταν η ωρα για φαγητο η' οχι.

Ειχε φτασει κοντα στα 23-24 εκατοστα και το μονο που αφηνε στην ησυχια του ηταν το regal που εχαν μικρη διαφορα στο μεγεθος.

Καποια στιγμη κηνυγουσε με μανια ενα απο τα δυο magnifica με αποτελεσμα να μη βγαινει καθολου.Καποια στιγμη που το βρηκε εκτεθειμενο το σκοτωσε με απιστευτη βιαιοτητα και μετα στραφηκε και στο αλλο.

Ταυτοχρονα κολυμπουσε στο ενυδρειο συνεχως με νευρικες κινησεις και πολλες φορες εσπαγε και κοραλια.

Καπου εκει πηρα χαμπαρι πως δεν ηταν για τα λιτρα μου πλεον ο φιλαρακος μου και αναγκαστηκα να τον δωσω.

Πηγε σε ενα ωραιοτατο σπιτακι των δυο τονων οπου εζησε για αρκετα χρονια :wub:

Το οτι ειναι ενας τραμπουκος χωρις ελεος το εχω δει μπροστα στα ματια μου και σε ενυδρειο φιλου(500 λιτρα) οπου μετα απο ενα χρονο ζωης εκει μεσα αρχισε να χτυπαει κανονικοτατα τις χρωμιδες με τις λεπιδες του κανοντας τες αγνωριστες!Απιστευτο ξυλο και μερικες σχεδον κοβοντουσαν στα σημεια που τις χτυπουσε.

 

Στο φαγητο δεν με παιδεψε ποτε ιδιαιτερα.Τον ταιζα και ετρωγε πραγματικα σχεδον τα παντα.

Μαλιστα ηταν και το πρωτο ψαρακι που για χαβαλε με κατι φιλους του εδωσα μπανανα και εφαγε κανονικα <_<  <_<

Η πρωτη τρφη που εφαγε ηταν αρτεμια.Απο εκει και περα σιγα σιγα αρχισε να τα τρωει ολα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...