Jump to content

Αναγνώριση Φύλου Σε Mikrogeophagus Ramirezi


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας!

 

Εδώ και μήνες έχω δύο Mikrogeophagus ram (German Blue)...

Τα είχα πάρει για ζευγάρι, αλλά πιστεύω πως έχω δύο αρσενικά και εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας....

Το ένα από τα δύο ram παρουσιάζεται ως το κυρίαρχο αρσενικό του ενυδρείου, αφού έχει τα πιο ζωηρά χρώματα και κινείται στο μεγαλύτερο τμήμα του ενυδρείου...

Το άλλο ραμ έχει σκάψει την άμμο σε ένα συγκεκριμένο σημείο και βγαίνει απλά να φάει και επιστρέφει σε αυτό...

Φαίνεται γενικά πιο "περιορισμένο", παρόλο που δεν έχω παρατηρήσει τακτικές επιθετικές συμπεριφορές του ενός προς το άλλο....

Όταν συναντιώνται απλά "κοκκορεύονται" και επιστρέφει ο καθένας στη θέση του....

 

Φοβάμαι πως παρόλο τους διαφορετικούς χρωματισμούς, είναι και τα δύο αρσενικά και απλά το ασθενέστερο δεν εμφανίζει τα αρσενικά του χρώματα...

 

Σας επισυνάπτω και τις αντίστοιχες φωτό για βοήθεια....

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

 

 

 

post-51038-0-80713300-1427048507_thumb.jpg

post-51038-0-22261600-1427048568_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω όπως τα βλέπω αρχικά το ενα είναι German blue και το άλλο gold

Τώρα για το φίλο οντως φαίνονται αρσενικά

Έγινε επεξεργασία - eja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα
Εδω και 2 εβδομαδες εχω στην κατοχη μου 3 german blue ram απο γνωστο μαγαζι.Εγω εμπειρια δεν εχω σε αυτα οποτε διαλεξε το μαγαζι τα ψαρακια με σκοπο να βγει ζευγαρι.Το κυριαρχο εκανε μπαμ,το καταλαβα και εγω,και ηταν λιγο μεγαλυτερο απο τα αλλα δυο.Τα χρωματα τους δεν εχουν στρωσει ακομα ομως διεκρινα οτι και το δευτερο ειναι αρσενικο.Το τριτο της παρεας ειναι καπως αχρωμο ακομα και δεν εχω αποψη.Τα παιδια μου ειπαν οτι ηταν μικρα και δεν μπορουσαν ακομα να ξερωρισουν(10/3/15)γιαυτο και πηρα τρια.
Το κυριαρχο βλεπω να διωχνει και τα δυο και αυτα ολο και να κρυβονται εδω και δυο μερες.Να ειναι κ τα τρια αρσενικα?
Να δωσω λιγο χρονο ακομα?
Το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο.
Φωτογραφιες θα επισυναψω,αλλα για το τριτο νομιζω ειναι καπως νωρις να πουμε φυλλο
Link to comment
Share on other sites

eja και αυτό που λες gold όταν τρώει ή δεν βλέπει το άλλο παίρνει τα χρώματα του german....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλοι μου έχω τρία αρσενικά αυτό σημαίνει πως έχω στη διάθεση σας τα δύο και εγώ πως ψάχνω ένα όμορφο θηλυκό ραμιρεζακι...

Link to comment
Share on other sites

eja και αυτό που λες gold όταν τρώει ή δεν βλέπει το άλλο παίρνει τα χρώματα του german....

τοτε καλυτερα να βαλεις κανενα θυληκο
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...