Jump to content

Απόκτηση Ζευγαριού Ramirezi.


Alexious

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Στο ενυδρείο μου από σήμερα έχω και ένα ζευγάρι ramizeri. 240 lt 120 cm μήκος, ph 6.5 25 βαθμούς Κελσίου.. Στο ενυδρείο βρίσκονται ακόμα 30 cardinals, 13 red mouth salmons, 2 αρσενικά guppies, 2 pleco dwarf, ένα ζευγάρι apistogramma agasizi double red και καμιά δεκαριά γαρίδες fire Red..

Σήμερα το ένα αρσενικό agasizi πέθανε και έχω μόνο το ζευγάρι τώρα.

post-60736-0-25804000-1427131664_thumb.jpeg

post-60736-0-35610400-1427131681_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για δώσε και καμία συνολική φωτογραφία του ενυδρείου. Τα γκαπάκια δεν ταιριάζουν με τα άλλα στις συνθήκες! Όμορφα τα raminezi

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπακια τα έχω από την πρώτη μέρα και δεν θέλω να τα βγάλω για να πω την αλήθεια. Αν βρω κάποιον που τα θέλει και θα τα προσέχει τότε οκ. Ετοιμάζω ένα δεύτερο 80αρι βιοτοπικο Αμαζονιου και σκέφτομαι ένα ζευγάρι απιστογραμα.. Κατά πάσα πιθανότητα Cacatuoides fire Red.

post-60736-0-47241600-1427133286_thumb.jpeg

post-60736-0-75110200-1427133316_thumb.jpeg

post-60736-0-69242400-1427133339_thumb.jpeg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έχω βάλει κατά τέτοιο τρόπο ώστε να διαχωριζει την κουζίνα με το καθιστικό. Οπότε βλέπω και από τις δύο πλευρές το ενυδρείο. Κατά το ίδιο σκεπτικό έκανα και την φυτευση μου..

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωω πολύ ωραίο!!! χάρμα :bow:

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία από την άλλη πλευρά και μια πριν 1μιση μήνα. Εμφανής η διαφορά στα φυτά

post-60736-0-68355600-1427133770_thumb.jpg

post-60736-0-00313800-1427133904_thumb.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν έβαλα τις γαρίδες ήταν 30 αλλά τις μικρές τις έφαγαν.. Οι μεγάλες έμειναν και έχοντας πάρα πολλά σημεία να κρυφτουν έχουν μεγαλώσει τόσο, που δεν φοβούνται να βγουν στα ανοιχτά..

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο μου από σήμερα έχω και ένα ζευγάρι ramizeri.Μας ειπες,οποτε απο αυτο συμπαιρουμαι οτι μετα εβαλες τα ram,και τωρα μου λες: Όταν έβαλα τις γαρίδες ήταν 30 αλλά τις μικρές τις έφαγαν...τελικα τι εβαλες πρωτο?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη λάθος μου.. Μπέρδεψα τα ramirezi με τα agasizi. Έχεις δίκιο πρώτα μπήκαν πι γαρίδες μετά από δύο μέρες τα agasizi και μετά από 3 εβδομάδες τα ramirezi..

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο αλλα με λαθη στη ψαροσυνθεση.

Εκτος οτι τα γκαπυ δεν ταιριαζουν με τα υπολοιπα ψαρια,αυτο που εχεις κανει με τα ραμ και τα apisto ειναι πολυ επιφοβο.Μολις γεννησει το ενα απο τα 2 ζευγαρια,θα γινει μακελιο..καλυτερα να κρατησεις το ενα απο τα 2 ζευγαρια.

Επισης προσωπικα θα προτειμουσα ενα μονο ειδος κοπαδοψαρου,η καρδιναλιους η ροδοστομα.

Οι γαριδες σου δεν ειναι fire red..ειναι απλες red cherry και σε οχι καλο grade.Να ξερεις οτι με τα ψαρια που εχεις μεσα και ειδικα απο τις νανοκιχλιδες,δεν προκειτε να δεις μικρα και σιγα σιγα ισως χασεις και τις μεγαλες.

Link to comment
Share on other sites

Το απιστο απο τι πεθανε; Κατι μου μυριζει φονος!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τα γκαπυ με την πρώτη ευκαιρία θα τα δώσω, όσον αφορά τα δύο ζευγάρια ναι αν έχω γέννα θα τα χωρίσω, είναι καλό που έχω ένα άδειο ενυδρείο σε περίπτωση που χρειαστεί.

Το αρσενικό πέθανε από μάλλον ηλικία και από στρες από το άλλο αρσενικό (το οποίο μέχρι τώρα νόμιζα για θυληκο..)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...