Jump to content

Τα Φώτα Σας Για Χρυσόψαρα!


Recommended Posts

Καλησπέρα!αν και θεωρούσα τον εαυτό μου κάπως έμπειρο με ενυδρεία αφου ειχα ένα 180 λίτρων παλιότερα, ξαφνικά διαπίστωσα οτι ειμαι άσχετος των άσχετοτερων και θύμα των petshopαδων!

Τα Χριστούγεννα μετα απο άπειρα παρακάλια της κόρης μου της πήρα 2 χρυσόψαρα ένα common και ένα fancy σε μια τετράγωνη γυάλα των 15 λίτρων χωρίς φίλτρο και τρόμπα αέρα αφου o pet shop με διαβεβαίωσε οτι στο "Ενυδρειο" που αγόρασα χωράνε άνετα ακομα και 3 αρκεί να αλλάζω το νερό μια φορά τη βδομάδα!και πράγματι μερικές μέρες αργότερα δε μπόρεσα να αντισταθώ στη θέα ενός black Moore χρυσόψαρου το οποίο αγόρασα και έβαλα στο Ενυδρειο φτάνοντας στα 3 ψάρια σε 15 λίτρα!

Τον πρώτο καιρό κοιμόμουν ήσυχος αφου ήμουν συνεπείς στα "καθήκοντα" μου αλλα με τον καιρό διαπίστωνα οτι τα 3 νεα μέλη της οικογένειας μας (αγαπάμε πολυ τα ζώα γενικά)χάνανε το κέφι και την όρεξη τους και μου έδιναν την εικόνα μελλοθάνατου που πηγαίνει στην καρμανιόλα.

Τοτε λοιπόν έκατσα και έψαξα στο Ίντερνετ για τα χρυσόψαρα και τις ανάγκες τους και με αυτά που ανακάλυψα ΤΑ ΠΗΡΑ στην κυριολεξία!

Τι να πρωτογραψω για τα 60 λίτρα που απαιτεί κάθε common και τα 30 για κάθε fancy χρυσόψαρο;(minimum εκδοχές)για το φίλτρα;για τα αντιχλωρια και τα βακτήρια;

Ανέλαβα δράση ΑΜΕΣΩΣ για τους μικρούς μας φίλους και απο χθες ειμαι κάτοχος ενός ενυδρείου 140 λίτρων (80μηκος 40 πλάτος 50 ύψος)το οποίο βρήκα σε άριστη κατάσταση μεταχειρισμένο μαζί με τη βαση του και όλο τον εξοπλισμό στα 100 ευρώ.(μακάρι να μπορούσα να πάρω μεγαλύτερο αλλα δυστυχώς τα οικονομικά μου τον τελευταίο καιρό δεν το επιτρέπουν και πραγματικά η αγγελία του φίλου Μιχάλη ήρθε ως μάννα εξ ουρανού για μένα.)

Πλέον τα ψαράκια μας απο χθες το βράδυ (και μετα απο οδικό ταξίδι 260 χιλιομέτρων για να πάρω το Ενυδρειο)ειναι πλέον ασφαλή.για ποσό όμως;;

Ειναι το Ενυδρειο μου ικανό να τα φιλοξενήσει για ολη τους τη ζωη και να τους προσφέρει μια αξιοπρεπή διαβίωση;

Η πρεπει να αντικαταστήσω το common χρυσόψαρο (δίνοντας το σε κάποιον με λίμνη πχ τωρα που ειναι σχετικά νωρίς και οχι οταν μεγαλωςει κ αλλο και μετα φυςικα θα ειναι αρκετά πιο δυςκολος ο αποχωριςμος)με αλλο ένα fancy (ίσως και 2 αν σηκώνουν 4 fancy τα λίτρα μου και οι διαστάσεις μου).

Η βοήθεια σας μου ειναι απαραίτητη παιδιά,δυνατότητα για μεγαλύτερο Ενυδρειο δεν βλέπω να υπαρχει για πολυ πολυ πολυ καιρό,ακομα και αυτο το 100αρι που έδωσα ήταν μεγάλη υπέρβαση.

ΥΓ: τωρα πραγματικά κατάλαβα γιατι οταν ειχα το 2007 το τροπικό Ενυδρειο εχανα συνέχεια ψάρια και χρήματα.μιλαμε για πολλά λεφτά.εχει οι καιρός γυρίσματα και ευτυχώς τωρα υπαρχει το Ίντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλως ηρθες φιλε! 

Φιλτρο εχει το ενυδρειο; Αυτο μας απασχολει τωρα!

Προτου κανεις οποιαδηποτε αγορα, αν δεν εισαι σιγουρος ελα να το συζητησουμε πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα,να σαι καλα φίλε μου!

Το Ενυδρειο εχει εσωτερικό φίλτρο το οποίο εχει αρκετά δυνατή ΡΟΗ αλλα δεν γράφει πάνω ποσά λίτρα ανά ώρα βγάζει.

Πάντως τήρησα σωστή διαδικασία για τα ψάρια αφου έστησα το Ενυδρειο και απολύμανα το νερό με αντιχλωριο έριξα σκεύασμα με βακτήρια το οποίο επιτρέπει την ΑΜΕΣΗ τοποθέτηση ψαριών σε νέο Ενυδρειο.

Φυσικα το φίλτρο το ειχα καθαρίσει πολυ καλα προηγουμένως.

Δουλεύει μια χαρά .

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα :( ..

Πάντως παλιά εμένα μου είχαν φάει χοντρό χρήμα.

Με αφηναν (ενώ παντα ρωτουςα)και υπερφορτώνα το Ενυδρειο μου και αγόραζα πανάκριβα ψάρια τα οποία έχανα μετα απο λίγο καιρό.

Δυστυχώς δεν ειχα Ίντερνετ.

Το αποτέλεσμα ήταν να εγκαταλείψω ένα χόμπι που μου άρεσε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε!

Φιλτρο εχει το ενυδρειο; Αυτο μας απασχολει τωρα!

Προτου κανεις οποιαδηποτε αγορα, αν δεν εισαι σιγουρος ελα να το συζητησουμε πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε!

Φιλτρο εχει το ενυδρειο; Αυτο μας απασχολει τωρα!

Προτου κανεις οποιαδηποτε αγορα, αν δεν εισαι σιγουρος ελα να το συζητησουμε πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται φίλε μου δεν κανω αγορά αν δεν μιλήσω με σας πρώτα.δυο μέρες τωρα διαβάζω το φόρουμ και πραγματικά υπάρχουν εξαιρετικά άτομα εδω που αγαπάνε το χόμπι και μπορούν να βοηθήσουν πολυ καλύτερα απο τους απατεώνες εκει έξω.

Για το φίλτρο σου απάντησα πιο πάνω.

Έγινε επεξεργασία - Giannis1979
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι υλικα εχει το φιλτρο μεσα, αν εχει;

Για τα ψαρια αν κανουν ή δεν κανουν θα σου απαντησουν οι χρυσοψαραδες!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίζεται σε 3 τμήματα,το ένα ειναι ο μηχανισμός και στα αλλα 2 υπαρχει απλό σφουγγάρι.

Θα ανεβάσω φωτό και του φίλτρου και του ενυδρείου γενικά μόλις βρω πως γίνεται γιατι γράφω απο τηλέφωνο κ εχω ψιλό μπερδευτεί δεν το βρίσκω με τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - Giannis1979
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και όλα να πάνε καλα! Αν μπορείς γραψε μας τα στοιχεια του φιλτρου ή το όνομα προιόντος ή μια φωτογραφία και πες μας τι υλικα έχεις μεσα (σφουγγάρι και τετοια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και όλα να πάνε καλα! Αν μπορείς γραψε μας τα στοιχεια του φιλτρου ή το όνομα προιόντος ή μια φωτογραφία και πες μας τι υλικα έχεις μεσα (σφουγγάρι και τετοια)

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φίλε μου! Πως ανεβάζω φωτό ρε παιδιά ;γράφω απο κινητό οχι pc

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες! Αυτοι οι πετσοπάδες....δίπλα από το κουμπί δημοσίευση έχει ενα κουμπί που γράφει "εξελιγμένη επεξεργασια" πατησε το και πήγαινε εκει που λεει"επιλογή αρχείου" το επιλέγεις και μετα πατάμε "Επισύναψη αυτού του αρχείου"

Link to comment
Share on other sites

Πάτησε την επιλογή "πλήρης έκδοση" κάτω αριστερα και οταν ανοίξει η σελίδα όπως στον υπολογιστή, επιλέγεις "εξελιγμένη επεξεργασία" κάτω δεξια και επισυνάπτεις αρχεία στο μήνυμά σου. Θα δεις σχετικές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

 

Kαι εγώ μία από τα ίδια.... :cigar:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και όλα να πάνε καλα! Αν μπορείς γραψε μας τα στοιχεια του φιλτρου ή το όνομα προιόντος ή μια φωτογραφία και πες μας τι υλικα έχεις μεσα (σφουγγάρι και τετοια)

ευρηκα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και όλα να πάνε καλα! Αν μπορείς γραψε μας τα στοιχεια του φιλτρου ή το όνομα προιόντος ή μια φωτογραφία και πες μας τι υλικα έχεις μεσα (σφουγγάρι και τετοια)

ευρηκα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και όλα να πάνε καλα! Αν μπορείς γραψε μας τα στοιχεια του φιλτρου ή το όνομα προιόντος ή μια φωτογραφία και πες μας τι υλικα έχεις μεσα (σφουγγάρι και τετοια)

ευρηκα!

post-60771-0-27394200-1427316695_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τα κατάφερα.φαινεται πολυ καλα το Ενυδρειο και το φίλτρο αλλα και ο μπομπος (common) ο Βρασίδας (black Moore) και η Ευτέρπη (fancy κίτρινο με μαύρες ρίγες):D

Οτιδήποτε νομίζετε οτι ειναι λάθος παρακαλώ ενημερώστε.

Link to comment
Share on other sites

Ενα λάθος σου, το λέω παραπάνω. Τα πλαστικά διακοσμητικά μπορει να βγάλουν ουσίες (είτε απο υλικά είτε απο χρωμα) που δύναται να προκαλέσουν προβλήματα στα ψάρια σου. Το φιλτρο σου επίσης, νομίζω οτι ειναι ακατάλληλο για τρία χρυσόψαρα που ειναι και απο τα πιο ρυπογόνα να ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βγάζεις τα πλαστικά διακοσμητικά και να βάλεις φυσικά;

το Ενυδρειο στήθηκε χθες βράδυ μετα απο ταξίδι 4ωρων με το αυτοκίνητο γιατι πολυ απλα τα ψάρια μετρούσαν ώρες.

Η διαδικασία ξεκίνησε στις 2 κ μισή το μεσημέρι και τα ψάρια μπήκαν περίπου στις 1 τη νύχτα .

Μπορω να πω οτι εξαντλήθηκα απο ταξίδι-καθαρισμούς-στησηματα.

Στην παρούσα φάση δε μπορούσε να γινει κάτι καλυτερο.

Σιγά σιγά όμως τωρα που φαίνεται οτι δια φύγανε τον κίνδυνο θα το κανω πανέμορφο.

Με ζωντανά φυτά όμως φοβάμαι να μπλέξω.

Δεν ειναι ταλαιπωρία;

Link to comment
Share on other sites

Ενα λάθος σου, το λέω παραπάνω. Τα πλαστικά διακοσμητικά μπορει να βγάλουν ουσίες (είτε απο υλικά είτε απο χρωμα) που δύναται να προκαλέσουν προβλήματα στα ψάρια σου. Το φιλτρο σου επίσης, νομίζω οτι ειναι ακατάλληλο για τρία χρυσόψαρα που ειναι και απο τα πιο ρυπογόνα να ψάρια.

Για φίλτρο θα ξεκινήσω απο αυριο να ψάχνω για εξωτερικό.

Με τα φυτά δεν ξέρω καθόλου τι παίζει κ αν θέλουν χρόνο κόπο και πολυ συντήρηση.

Θα ενημερωθώ και θα πράξω αναλόγως.

Σ ευχαριστω πολυ για τις παρατηρήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...