Jump to content

Παρουσιαση Ενυδρειου Νεροχελωνας


Recommended Posts

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:

60L open top

 

Γενικές Πληροφορίες:

Διαστάσεις Χελωνιέρας: 60x30x30

http://www.aquael.pl/en/products/akwarystyka/kompletne-zestawy-akwariowe-szafki/176-leddy-set-new

Συνολικά Λίτρα:υψος νερου περιπου 15cm → 30 L

Sump (λίτρα):

 

Οργανισμοί:

Χελώνες: 1 trachemys scripta scripta (yellow bellied)

Άλλα είδη:

 

Διακοσμητικά υλικά:

Φόντο: εξωτερικο εντυπο

 

Πέτρες: 1

Ξύλα:

Ψεύτικα Φυτά: 2

http://www.banggood.com/32cm-Aquarium-Artificial-Simulation-Green-Grass-Landscaping-Decoration-p-940044.html

Στεριά:1 floating

http://www.ebay.com.au/itm/Reptile-Small-Turtle-Frog-Pier-Floating-Basking-Platform-with-Ramp-Ladder-/141340392668?ssPageName=ADME:L:OC:MY:3160

Άλλα διακοσμητικά : 4 δεντρακια

http://www.banggood.com/Plastic-Aquarium-Decoration-Coconut-Trees-For-Fish-Tank-p-926034.html

Βυθός: γυαλι

 

Φωτισμός:

UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας): Exo TerraReptile UVB150 PT2189 24W

Άλλες λάμπες: 1x50W spot / αποσταση 25cm

Διάρκεια φωτισμού: 9H

Απόσταση UVB λάμπας απο στεριά: 15cm

 

Υποστήριξη οργανισμών :

Φίλτρανση: Aquael Filter Pat-Mini & αυτοσχεδιο spray bar

Θέρμανση/ Ψύξη:Aquael Comfortzone gold 50W

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: χελωνακι ασβεστιου

Διατροφή: 5-6 Sera reptil raffy baby-gran & 1-2 Dajana gammarus ποτισμενα με Taberaqua vitaminico

 

Παράμετροι:

pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

 

Συντήρηση:

Αλλαγές νερού: αλλαγη 1/3 καθε εβδομαδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: νερο βρυσης απο την προηγουμενη σε λεκανη με αντιχλωριο sera aquatan

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: εμβαπτισεις σε διαλυμα βορικου οξεωςκαι αποξεση κελλυφους με οδοντοβουρτσα κατα την διαρκεια αλλαγης νερου. Σκουπα βυθου καθε εβδομαδα.

 

Συντομο ιστορικο :

Απεκτησα την νεροχελωνα πριν απο 1 μηνα απο pet shop της Θεσ/νικης.

Στο καταστημα υπηρχε μια ψαροκασελα απο αφρολεξ (απο αυτες που εχουν στις λαικες οι ψαραδες) με καμια 30αρια χελωνακια απο τα οποια τα περισσοτερα ηταν ακινητα.

Ο υπαλληλος αφου διαλεξε ενα απο τα 5-6 πιο ζωηρα, με διαβεβαιωσε οτι θα ειναι μια χαρα στην πλαστικη χελωνιερα αν αλλαζω το νερο με ενφιαλωμενο καθε 2-3 μερες, οτι αρκει το φως του ηλιου απο την μπαλκονοπορτα και οτι δεν χρειαζονται θερμοστατη αν ειναι κοντα σε καλοριφερ...

Απο την πρωτη μερα παρατηρησα ασπρο στιγμα στο καβουκι της και ψαχνοντας διαβασα τα περισσοτερα αρθρα εδω μεσα και αλλου που με βοηθησαν παρα πολυ.

Παρηγγειλα λοιπον ενυδρειο 60L με θερμοστατη φωτισμο και φιλτρο απο ελληνικο eshop.

Μετα απο 1 εβδομαδα τηλεφωνηματων για το ποτε θα σταλει το “αμεσα διαθεσιμο” μου επιστραφησαν (ευτυχως) τα χρηματα.

Στη διαρκεια το χελωνακι ειχε παρουσιαζει και αλλο ασπρο στιγμα, ειχαν κλεισει τα ματια της, τεντωνε το λαιμο για να αναπνευσει με δυσκολια και εμφανισε ενα πρηξιμο στο πανω μερος του λαιμου της.

Φυσικα και προμηθευτηκα το πρωτο διαθεσιμο σετ ενυδρειου, αυτο που παρουσιαζω παραπανω εγκατεστησα UVB λαμπα και αρχισα εκθεσεις σε ατμο χαμομηλιου, εμβαπτισεις σε διαλυμα βορικου οξεως και σταγονες βορικου στα ματια.

Μετα απο 1 εβδομαδα το χελωνακι επανηλθε πληρως, τα ματια ανοιξαν, τα στιγματα υποχωρησαν,το πρηξιμο στο λαιμο εξαφανιστηκε και πλεον εχει διαθεση για κολυμπι συνεχως, πριν συνεχεια μονο λιαζοτανε, ενω δεν εχασε ποτε την ορεξη του.

 

Πλεον φαινεται σε πολυ καλυτερη κατασταση απ'οτι το πηρα και θα ηθελα πολυ ευχαριστως τα σχολια και τις παρατηρησεις σας.

 

Λογω μεγεθους οι σχετικες φωτογραφιες εχουν ανεβει στον παρακατω συνδεσμο :

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B8DEzASjhD5-fk52aHB4akdmTk01eVRvZ28tX3JHWDM1MERxeEN3RXpHcHhQb0NfSDRJRms&usp=sharing

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Άψογο σε βρίσκω με την φροντιδα που εκανες στην χελωνιτσα σου και γενικα! Πολυ ωραιο και το ενυδρειο! Μπράβο..!! Να την χαίρεσαι!! :)

Έγινε επεξεργασία - Ro8
Link to comment
Share on other sites

Απίθανο ενυδρείο! Δεν είμαι της χελώνας ... αλλά ζήλεψα! Να το χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω καθόλου με τις χελώνες..

Αλλά μου αρέσει πολύ αυτό που έφτιαξες!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου!

Πάρα πολύ καλή προσπάθεια!

Μια παρατήρηση:

Δεν χρειάζεται κάθε φορά που κάνεις αλλαγή να στρεσάρεις το χελωνάκι σου για την διαδικασία που κάνεις με το βορικό οξύ και την οδοντόβουρτσα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια και επανερχομαι με 1 διορθωση και μερικες αποριες.

Οι ωρες φωτισμου πλεον ειναι 7 και οχι 9, θα πρεπει να τις αυξησω το καλοκαιρι και να τις μειωσω αντιστοιχα το χειμωνα ?

Επισης το σποτακι προκαλει μια ελαχιστη θερμοτητα στην περιοχη που στοχευει ενω το βραδυ το εχω και αυτο σβυστο.

Μηπως θα ηταν καλυτερα να προμηθευτω κεραμικη η υπερυθρη λαμπα και να την εχω αναμενη 24 ωρες?

Σχετικα με το στρες που αναφερει ο φιλος παραπανω, στην επομενη αλλαγη το χελωνακι θα μεινει οσο διαρκει η διαδικασια (βγαζω και τα διακοσμητικα και τα ξεπλενω με νερο) στη χελωνιερα του χωρις να το ταλαιπωρησω.

Θα ηθελα επισης την αποψη σας για την συμπεριφορα της χελωνας, η οποια συνεχως βρισκεται μεσα στο νερο, ειτε κολυμπα και στηριζεται απο τα διακοσμητικα ειτε καθεται πανω στο φιλτρο στο πισω μερος του ευδρειου και κοιτα το φοντο(!...), δειχνει περιεργεια και δεν φοβαται οταν πλησιαζω, θελει να τρωει ασταματητα, αλλα δεν βγαινει να λιαστει σχεδον καθολου την τελευταια εβδομαδα( απο τοτε που ζωηρεψε).Το βραδυ κοιμαται μισοβυθισμενη.

Ειναι φυσιολογικη τετοια συμπεριφορα?

Ευχαριστω και παλι !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια και επανερχομαι με 1 διορθωση και μερικες αποριες.

Οι ωρες φωτισμου πλεον ειναι 7 και οχι 9, θα πρεπει να τις αυξησω το καλοκαιρι και να τις μειωσω αντιστοιχα το χειμωνα ?

Επισης το σποτακι προκαλει μια ελαχιστη θερμοτητα στην περιοχη που στοχευει ενω το βραδυ το εχω και αυτο σβυστο.

Μηπως θα ηταν καλυτερα να προμηθευτω κεραμικη η υπερυθρη λαμπα και να την εχω αναμενη 24 ωρες?

Σχετικα με το στρες που αναφερει ο φιλος παραπανω, στην επομενη αλλαγη το χελωνακι θα μεινει οσο διαρκει η διαδικασια (βγαζω και τα διακοσμητικα και τα ξεπλενω με νερο) στη χελωνιερα του χωρις να το ταλαιπωρησω.

Θα ηθελα επισης την αποψη σας για την συμπεριφορα της χελωνας, η οποια συνεχως βρισκεται μεσα στο νερο, ειτε κολυμπα και στηριζεται απο τα διακοσμητικα ειτε καθεται πανω στο φιλτρο στο πισω μερος του ευδρειου και κοιτα το φοντο(!...), δειχνει περιεργεια και δεν φοβαται οταν πλησιαζω, θελει να τρωει ασταματητα, αλλα δεν βγαινει να λιαστει σχεδον καθολου την τελευταια εβδομαδα( απο τοτε που ζωηρεψε).Το βραδυ κοιμαται μισοβυθισμενη.

Ειναι φυσιολογικη τετοια συμπεριφορα?

Ευχαριστω και παλι !

Αρχικά πες μας την διαδικασία που κάνεις αλλαγή νερού!

Την λάμπα uvb βάλτην να ρίχνει το φως τις πάνω στην στεριά!

Η spot η λάμπα θα μπορούσε να είναι λιγότερα watt και θα μπορούσε να κλείνει λίγες ώρες νωρίτερα από την uvb!

Μπορείς δλδ να βάλεις την uvb να ανάβει 9 ώρες και την spot 6!

Λογική μου φαίνεται η συμπεριφορά εάν βάλεις την uvb να ρίχνει το φως τις στην στεριά θα ανεβαίνει λογικά πιο συχνά!!

Link to comment
Share on other sites

Για την αλαγη νερου :

Σβυσιμο θερμοστατη,απομακρυνση χελωνας

Απομακρυνση διακοσμητικων και πλυσιμο τους με νερο βρυσης

Σκουπα βυθου και απορροφηση περιπου 1/3 νερου

Σβυσιμο φιλτρου, αποσυνδεση σφουγγαριου και ελαφρο ξεπλυμα του στο κουβαμε το νερο που εβγαλα απο το ενυδρειο

Επανασυνδεση φιλτρου, συμπληρωση νερου.

Το νερο το εχω σε λεκανη περιπου 10+ λιτρα με σταγονες αντιχλωριο απο την προηγουμενη, για να μην εχω μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας θερμαινω ενα μερος του (1-2 λιτρα) στο μικροκυματων και το ξαναβαζω στη λεκανη πριν την αλλαγη.

Τοποθετηση διακοσμιτικων, ανοιγμα θερμοστατη, τοποθετηση χελωνας.

Σχετικα με την λαμπα βρισκεται ακριβως απο πανω στα 15εκ απο την μια στερια οπου και καθοτανε συνεχως για 1 εβδομαδα, η δευτερη στερια βρισκεται στην απεναντι γωνια χωρις απευθειας εκθεση αλλα ουτε αυτη την προτιμα.

Για τα λιγοτερα βαττ στην λαμπα σποτ μου κανει εντυπωση γιατι ηδη αυτη που εχω δεν νομιζω οτι ανεβαζει αρκετα την θερμοκρασια. Ετσι με θερμοκρασια δωματιου 21-22 βαθμους με τιποτε δεν πιανουν τα 50βαττ 30 βαθμους σε 25 εκατοστα αποσταση που την εχω τωρα.

Επισης θα ηθελα να με βοηθησεις να καταλαβω, το βραδυ δεν χρειαζεται λαμπα θερμανσης του περιβαλλοντος ουτε κεραμικη, ουτε νυκτος?

Ακομη μια απορια μου ειναι αν το χελωνακι οταν βρισκεται μισοβυθισμενο μεσα στο νεο δεχεται την UVB ακτινοβολια που χρειαζεται η αν πρεπει οποσδηποτε να βγαινει και να στεγνωνει τελειως.

 

Link to comment
Share on other sites

Για την αλαγη νερου :

Σβυσιμο θερμοστατη,απομακρυνση χελωνας

Απομακρυνση διακοσμητικων και πλυσιμο τους με νερο βρυσης

Σκουπα βυθου και απορροφηση περιπου 1/3 νερου

Σβυσιμο φιλτρου, αποσυνδεση σφουγγαριου και ελαφρο ξεπλυμα του στο κουβαμε το νερο που εβγαλα απο το ενυδρειο

Επανασυνδεση φιλτρου, συμπληρωση νερου.

Το νερο το εχω σε λεκανη περιπου 10+ λιτρα με σταγονες αντιχλωριο απο την προηγουμενη, για να μην εχω μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας θερμαινω ενα μερος του (1-2 λιτρα) στο μικροκυματων και το ξαναβαζω στη λεκανη πριν την αλλαγη.

Τοποθετηση διακοσμιτικων, ανοιγμα θερμοστατη, τοποθετηση χελωνας.

Σχετικα με την λαμπα βρισκεται ακριβως απο πανω στα 15εκ απο την μια στερια οπου και καθοτανε συνεχως για 1 εβδομαδα, η δευτερη στερια βρισκεται στην απεναντι γωνια χωρις απευθειας εκθεση αλλα ουτε αυτη την προτιμα.

Για τα λιγοτερα βαττ στην λαμπα σποτ μου κανει εντυπωση γιατι ηδη αυτη που εχω δεν νομιζω οτι ανεβαζει αρκετα την θερμοκρασια. Ετσι με θερμοκρασια δωματιου 21-22 βαθμους με τιποτε δεν πιανουν τα 50βαττ 30 βαθμους σε 25 εκατοστα αποσταση που την εχω τωρα.

Επισης θα ηθελα να με βοηθησεις να καταλαβω, το βραδυ δεν χρειαζεται λαμπα θερμανσης του περιβαλλοντος ουτε κεραμικη, ουτε νυκτος?

Ακομη μια απορια μου ειναι αν το χελωνακι οταν βρισκεται μισοβυθισμενο μεσα στο νεο δεχεται την UVB ακτινοβολια που χρειαζεται η αν πρεπει οποσδηποτε να βγαινει και να στεγνωνει τελειως.

Από την επόμενη αλλαγή νερού δεν θα βγάζεις ούτε τα διακοσμητικά αλλά ούτε και την χελώνα!

Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αφού συφωνάρεις με σκούπα βυθού!

Τότε την 50 watt  αστην!

Δεν χρειάζεται το βράδυ τίποτα!

Όπως και στην φύση το βράδυ δεν έχει τίποτα έτσι και στο ενυδρείο δεν χρειάζεται κάτι!

Καλό θα ήταν να βγαίνει τελείως!

Αν έχεις ένα θερμόμετρο μέτρα μου πόσο θερμοκρασία έχει το κομμάτι που βλέπουν οι λάμπες εκτός νερού εννοείτε!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου συγχαρητηρια για τη πολυ καλη δουλεια οσον αφορα το ενυδρειο,αλλα και την πολυ καλη φροντιδα που της προσφερεις!!!Να την χαιρεσαι!!!

Μια μονο παρατηρηση που ισως να ειναι και λανθασμενη-οι γνωστες ας με διορθωσουν-μηπως θα ηταν καλυτερα να χαμηλωσεις λιγο την σταθμη του νερου για ενα χρονικο διαστημα,ουτος ωστε να παρει τα πανω του το ζωακι??
Και μια ερωτηση:απο το συγκεκριμενο φιλτρακι εισαι ευχαριστημενος?? :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:  :bow:  :bow:  :bow:

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Tsakiris
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου συγχαρητηρια για τη πολυ καλη δουλεια οσον αφορα το ενυδρειο,αλλα και την πολυ καλη φροντιδα που της προσφερεις!!!Να την χαιρεσαι!!!

Μια μονο παρατηρηση που ισως να ειναι και λανθασμενη-οι γνωστες ας με διορθωσουν-μηπως θα ηταν καλυτερα να χαμηλωσεις λιγο την σταθμη του νερου για ενα χρονικο διαστημα,ουτος ωστε να παρει τα πανω του το ζωακι??

Και μια ερωτηση:απο το συγκεκριμενο φιλτρακι εισαι ευχαριστημενος?? :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:  :bow:  :bow:  :bow:

Από την στιγμή που η χελώνα τρώει κανονικά και κόβει βόλτες δεν νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο κάτι τέτοιο!

Αν κατεβάσει την στάθμη θα έχει και λιγότερα λίτρα οπότε πιο γρήγορα θα ΄΄βρομίζετε το νερό΄΄.

Link to comment
Share on other sites

Είδα τώρα καλύτερα το ενυδρείο, εκεί που σκάει η ροή του φίλτρου μήπως δυσκολεύει την χελώνα να ανέβει στην στεριά?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το σημειο λιασιματος πιανει 28 βαθμους με θερμοκρασια νερου 26 και δωματιου 22.

Παρατηρησα εχθες το βραδυ (με σβυστα φωτα) οτι ειχε ανεβει και κοιμοταν πανω σε αυτο το σημειο...

Περιεργες συμπεριφορες αλλα τουλαχιστον δειχνει υγιες.

Σχετικα με το υψος νερου ειχα και εγω καποιες επιφυλαξεις αλλα τελικα δεν αντιμετωπιζει κανενα προβλημα αφου βρισκει στηριγματα στα διακοσμητικα φυτα οταν φαινεται να ζοριζεται.

Για τη ροη του φιλτρου οντως σκαει πανω στη ραμπα αλλα αυτη η στερια ειναι αυτη που εχω σε ισκιο οχι αυτη που ειναι απο κατω απο τις λαμπες. Παντως και στις 2 ανεβαινει χωρις προβλημα ( ειχα θεμα με τη ροη του φιλτρου, λυθηκε με το "spaybar").

Για το mini-pat της aquael να διευκρινισω οτι δεν ηταν επιλογη μου αλλα το "φορτωθηκα" μαζι με το σετ του ενυδρειου λογω αναγκης.

Αν και ημουν ετοιμος να το αλλαξω απο την αρχη, φαινεται να κανει δουλεια οπτικα τουλαχιστον.

Σιγουρα θα χρειαστω κατι καλυτερο ειτε ενα ποιοτικοτερο εσωτερικο που θα με καλυψει για ενα διαστημα ειτε κατευθειαν εξωτερικο που θα μου μεινει και για το μελλον(θα χαρω να ακουσω τις προτασεις σας).

Link to comment
Share on other sites

Καθολου περιεργες συμπεριφορες!

1000φορες εξωτερικο!! Περισσοτερος χωρος για βιολογικο και θα το εχεις για πολλα χρονιαγια την χελωνα σου!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς εξωτερικό!Κι εγώ με εσωτερικό τις έχω και όντως πιάνει αρκετό χώρο!Βασικά σκέφτομαι να επιχειρήσω DIY κατασκευή εξωτερικού!Υπάρχουν πολλές ιδέες στο utube αλλα έχω κολλήσει στο θέμα της αντλίας!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μια χαρα μου φαινεται η συμπεριφορα του αυτες τις μερες που το παρακολουθω. Για εξωτερικο κατευθειαν λοιπον !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...