Jump to content

Προβλημα Με Νιτρικα


Recommended Posts

Καλησπερα.Δεν μπορω να πω πως ειμαι νεος στο χομπι αλλα αντιμετωπιζω προβλημα με υψηλα νιτρικα.Λοιπον εχω ενα ενυδρειο 200 λιτρων με εξωτερικο φιλτρο fluval 305.Μεσα εχω siporax τις sera και σφουγγαρια απλα.Το ενυδρειο δεν ειναι φυτεμενο.Απο ψαρια μου εμειναν λογο θανατου ενα αγγελοψαρο και ενας platydoras costatus οπου ο δευτερος τον εχω 8 χρονια και ειναι στο τελικο του μεγεθος.Ειχα ξεχαστει και για ενα μηνα δεν εκανα αλλαγη νερου και ξαφνικα μου πεθαινει το ενα απο τα δυο αγγελοψαρα που ειχα,κανω μετρησεις και ειχα νιτρικα 80ppm!!!! Αμεση αλλαγη νερου 30%. Μετρηση νερου την επομενη μερα και ειχα πεσει στα 50ppm.Βαζω και μια καλτσα τις jbl που μου εδωσαν σε ενα καταστημα για αποροφφηση των νιτρικων και κατεβαινουμε στα 20ppm.Το θεμα ειναι πως τωρα μετα απο 2 μηνες και λιγοτερο ταισμα και σταθερες αλλαγες νερου 30% ανα εβδομαδα παλι τα νιτρικα ειναι υψηλα 20-40%.Τι μπορει να φταιει;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμό στο φίλτρο κάνεις ποτέ ; Τι ταΐζεις , πόσο και με ποια συχνότητα ; Αυτή τη στιγμή μόνο αυτά τα ψάρια που αναφέρεις έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανω καθαρισμο.Ταιζω vipagran sera βασικη τροφη καθε 12 ωρες με ταισμα και πεφτουν 3-4 μπαλακια .Αυτα για το αγγελοψαρο αλλα ανεβαινει και στην επιφανεια ο costatus και τρωει.Και μια ταμπλετα καθημερινως τις jbl Novo Tab.Ναι μονο αυτα τα ψαρια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει μες το ενυδρειο εδω και χρονια κατι βοτσαλα που μου αρεσαν απο την θαλασσα.Αυτα επηρεαζουν τα νουμερα των νιτρικων;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανω καθαρισμο.Ταιζω vipagran sera βασικη τροφη καθε 12 ωρες με ταισμα και πεφτουν 3-4 μπαλακια .Αυτα για το αγγελοψαρο αλλα ανεβαινει και στην επιφανεια ο costatus και τρωει.Και μια ταμπλετα καθημερινως τις jbl Novo Tab.Ναι μονο αυτα τα ψαρια μεσα.

 

Κάθε πότε ; Ξεπλένεις με νερό ενυδρείου ;

 

Εχω βαλει μες το ενυδρειο εδω και χρονια κατι βοτσαλα που μου αρεσαν απο την θαλασσα.Αυτα επηρεαζουν τα νουμερα των νιτρικων;

 

όχι , μόνο τις σκληρότητες.

 

Επίσης (παρόλο που τα έχεις πολλά χρόνια τα ψάρια ) καλό θα ήταν να κοιτάξεις λίγο την ψαροσύνθεση και να πας σε κάτι που ταιριάζει για τα λίτρα σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το θεμα των νιτρικων δεν εχει να κανει στο αν κανεις λαθος κατι. Η τροφη ειναι ενα θεμα και αν ειναι πλουσια σε πρωτεινες επυβαρυνετε περισσοτερο το νερο. Ακομα και η αναπνοη των ψαριων παραγετε αμμωνια και αρα νιτρικα. Τα λιτρα επισης βοηθανε οταν ειναι πολλα μια που εχουμε ετσι μεγαλυτερα περιθωρια γις την καθορισμενη αλλαγη νερου. Μπορεις να κανεις οτι ειπε ο Δημητρης και μια καλη σκουπα συν θα σου προτεινα 3 αλλαγες νερου καθε 3 ημερες τις ταξεως 70% για ενα καλο φρεσκαρισμα και θα δεις τα ψαρια σου να λαμπουν. Αν μπορεις βαλε και μια φωτο απο το ενυδρειο σου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείται ψαροσυνθεση; ;;

Είχα καιρό να καθαρίσω σφουγγάρια. Πάντα με το νερού του ενυδρείου.

70%;;; πολύ δεν είναι; ; θα χρειαστώ βακτηρίδια;

Κάθε αλλαγή 70%;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του thodoris έχω μεγάλη απορία για το πια είναι η αιτία , πρέπει να υπάρχει μια αιτία λογικά?

Αφού μετά το αρχικό πρόβλημα και αφού έκανε ότι πρέπει για να κατεβάσει τα νιτρικά έχει και πάλι το ιδιο θέμα, αλλα τώρα έχει ελάχιστα ψαριά μέσα , ταΐζει λίγο , και κάνει εβδομαδιαίες αλλαγές γιατί λοιπόν  ξανά ανεβαίνουν τα νιτρικά του ?

Έχω διαβάσει thread με ορισμένους να έχουν  0 νιτρικά στο ενυδρείο τους η γύρο στο 5 , τι είναι αυτό που κάνουν καλά αυτοί και που ίσως δεν κάνουμε οι υπόλοιποι?

Εγώ ρωτώ για να μάθω μιας και το ενυδρείο μου το έχω έναν χρόνο και τα νιτρικά μου είναι περίπου στο 20 , φυσικα εχω παρατηρήσει ότι εκεί γύρο είμαι είτε κάνω εβδομαδιαίας αλλαγές η κάθε 15 μέρες.

Αρα πια είναι η διαφορά  τελικά ?

Και προφανώς το 70%  του το λέτε για μια φορα μόνο και όχι να το κάνει κάθε εβδομάδα αυτό.

Και γιατί 3 φορές ανά 3 μέρες ?

Με 1 φορά 70 % δεν θα πέσουν αρκετά ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι οcostatus! !!

Ειναι μεγαλο το ψαρακι σου , ποσα cm ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του thodoris έχω μεγάλη απορία για το πια είναι η αιτία , πρέπει να υπάρχει μια αιτία λογικά?

Αφού μετά το αρχικό πρόβλημα και αφού έκανε ότι πρέπει για να κατεβάσει τα νιτρικά έχει και πάλι το ιδιο θέμα, αλλα τώρα έχει ελάχιστα ψαριά μέσα , ταΐζει λίγο , και κάνει εβδομαδιαίες αλλαγές γιατί λοιπόν  ξανά ανεβαίνουν τα νιτρικά του ?

Έχω διαβάσει thread με ορισμένους να έχουν  0 νιτρικά στο ενυδρείο τους η γύρο στο 5 , τι είναι αυτό που κάνουν καλά αυτοί και που ίσως δεν κάνουμε οι υπόλοιποι?

Εγώ ρωτώ για να μάθω μιας και το ενυδρείο μου το έχω έναν χρόνο και τα νιτρικά μου είναι περίπου στο 20 , φυσικα εχω παρατηρήσει ότι εκεί γύρο είμαι είτε κάνω εβδομαδιαίας αλλαγές η κάθε 15 μέρες.

Αρα πια είναι η διαφορά  τελικά ?

Και προφανώς το 70%  του το λέτε για μια φορα μόνο και όχι να το κάνει κάθε εβδομάδα αυτό.

Και γιατί 3 φορές ανά 3 μέρες ?

Με 1 φορά 70 % δεν θα πέσουν αρκετά ?

 

Το μεγαλο μυστικο σ αυτο που ρωτας ειναι...τα φυτα!

Τα νιτρικα ειναι το φαι των φυτων,ειδικα καποια συγκεκριμενα φυτα τραβανε πολλα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα μας συγκρατουν πολλα αποβλητα τα οποια ακομα δεν εχουν μετατραπη σε νιτρικα, οποτε και που αλλαζουμε νερο τα βακτηριδια εχουν καβατζα φαγητο για τα δοντια τους. Μην φοβαστε τις μεγαλες αλλαγες νερου. Τα βακτηρια δεν παθαινουν τιποτα, αρκει η αλλαγη να γινεται σωστα. Επισης ο βυθος εχει την ταση να μαζευει εσωτερικα βρωμια. Ειδικα το ποιο χοντρο χαλικακι. Και αν δεν βαζουμε σκουπα συχνα γινεται μια πηγη νιτρικων οποτε παλι με το που αλλαζουμε νερο εχουμε και παλι τα βακτηρια να εχουν ψωμι για τα δοντια τους.

Τις 2, 3 αλλαγες νερου εγω προσωπικα τις κανω πριν το καλοκαιρακι για αποτοξινοση του ενυδρειου μια που αυτη την εποχη οι θερμοκρασιες ανεβαινουν και αυξανει και ο μεταβολισμος των βακτηριων και αν υπαρχουν συσωρευμενα αποβλυτα εχουμε πολλα νιτρικα και εαν αποτελεσμα και αλγεις

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεγαλο το ψαρακι σου , ποσα cm ειναι ?

Πρέπει να είναι γύρω στους 15 πόντους.

Τον πουλάω διότι θα κάνω άλλη σύνθεση ψαριών και δεν ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυτά κερατόφυλλο αλλά μετά δεν θα χρειάζομαι και λίπασμα;;; Λάμπα uv???

 

Για το φυτό που αναφέρεις όχι δεν χρειάζεσαι απολύτως τίποτα. Φως μόνο και πολλά νιτρικά. :)

 

Λάμπα UV επίσης δεν χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Για το κερατοφυλλο το μονο που θες ειναι νιτρικα.... κατι που εχεις μπολικο!

Ομως θα πρεπει να βρεις την αιτια για τα αυξημενα νιτρικα. Δοκιμασε αυτα που σου λεει ο Ρικ και μετα βαλε και κερατοφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Για το κερατοφυλλο το μονο που θες ειναι νιτρικα.... κατι που εχεις μπολικο!

Ομως θα πρεπει να βρεις την αιτια για τα αυξημενα νιτρικα. Δοκιμασε αυτα που σου λεει ο Ρικ και μετα βαλε και κερατοφυλλο.

θέλει χώμα ή δέσιμο σε πέτρα, ξύλο;
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη, απο την στιγμη που ειχες πολυ καιρο να καθαρισεις το φιλτρο σου παρατηρισε εαν ανεβαινουν τα νιτρικα παλι με την ιδια ευκολια. Απο την αλλη μια φυσιολογικη αυξηση αυτων ειναι φυσιολογικο φαινομενο ετσι; το 3 φορες ανα τρεις ημερες το κανω μια φορα απο εκει και περα ακολουθουμε την ρουτινα ανα εβδομαδα . Τωρα απο εκει και περα βλεπουμε την πορεια του ενυδρειου σου. Καλη συνεχεια! :-)

Link to comment
Share on other sites

θέλει χώμα ή δέσιμο σε πέτρα, ξύλο;

 

Κυρίως το αμολάς στην επιφάνεια, αλλά μπορείς να το τοποθετήσεις όπως θες. Απλά να μην είναι θαμένο (μπορεί να είναι δηλαδή αλλά θα σαπίσει από το θάψιμο και κάτω) :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...