Jump to content

Cherry Barb/ Harlequin


koala_

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

μετά απο μια σύντομη μετεστέγαση των fancy μου στο καινούργιο μου 60άρι ενυδρείο, http://www.aquazone.gr/forums/topic/100060-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1-%CE%BF%CF%81%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CE%B6%CE%BF%CF%82/ , τα ψαράκια δόθηκαν για υιοθεσία και φύγαμε για νέους προορισμούς

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60 x 30 x 35 cm
Συνολικά Λίτρα: 63
Sump (λίτρα): 55

Οργανισμοί
Φυτά: Βαλισνέριες, Ανούμπιες
Ψάρια: 8 x Cherry Barb, 6 x Harlequin Rasbora, 1 x Guppy (το τελευταίο ήρθε καταλάθος στο ίδιο σακουλάκι :P)
Άλλα είδη: 2 x Cherry Shrimp

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: Φεγγαρόπετρες
Ξύλα: Αγορασμένο της JBL.
Άλλα διακοσμητικά : το αεροπλάνο μου :P
Υπόστρωμα: -
Βυθός: Λευκή άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 x 15 watt T8.
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες με χρονοδιακόπτη, αλλά το δωμάτιο δέχεται φώς ημέρας.

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Fluval U2
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης Fluval M100, 100 Watt.
Λίπανση: Όχι
Παροχή CO2: Όχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Όχι
Διατροφή: Sera Vipan


Παράμετροι
pH: 7 με υγρά τέστ Salifert και στίκ JBL.
Γενική σκληρότητα (GH): >7o d με στίκ JBL.
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6o d με στίκ JBL.
Αμμωνία (ΝΗ3): 0,25 - 0,5 με υγρά τέστ API και JBL.
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 με στίκ JBL.
Νιτρικά (ΝΟ3): 0 με στίκ JBL.
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Κάθε μέρα.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Προετοιμασία απο την προηγούμενη σε δεύτερη δεξαμενή και προσθήκη prime.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-60751-0-52667100-1427871203_thumb.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ξεκίνησε να λειτουργεί 10 μέρες πρίν με προσθήκη Biotopol και Denotrol για 10 μέρες. Στις 2 απο αυτές είχα 3 fancy μέσα.

Τα ψάρια που είναι τώρα μπήκαν πριν 4 μέρες.

 

Περιμένω την άποψη σας.

 

Οι ερωτήσεις μου.

- Πόσες φορές και πόσο πρέπει να ταΐζω.

- Έχασα 2 γαρίδες, μπορεί να έγιναν τροφή για τα ψάρια επειδή τις πρώτες 2 μέρες δεν τάισα καθόλου;

- Σήμερα παρατήρησα ότι η μία γαρίδα είναι άσπρη! να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Δυστυχως,το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για ολα αυτα τα ψαρια.

Οι αρλκινοι δεν κανουν γι αυτο το ενυδρειο,θελουν μεγαλητερο με μηκος τουλαχιστον 80εκ.

Βιαστικες πολυ να βαλεις γαριδες,οι γαριδες μπαινουν μετα απο 2 μηνες που τρεχει το ενυδρειο.

Κρατα μονο τα cherry barb και μεινε σ αυτα.

Οι ανουμπιες δεν φυτευονται αλλα δενονται σε πετρες η ξυλα.

Το αεροπλανο προσωπικα δεν μου αρεσει,γενικα δεν μου αρεσουν τα ψευτικα διακοσμητικα.

Επισης,το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και με τοσα ψαρια μεσα ισως να εχεις συντομα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Δυστυχως,το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για ολα αυτα τα ψαρια.

Οι αρλκινοι δεν κανουν γι αυτο το ενυδρειο,θελουν μεγαλητερο με μηκος τουλαχιστον 80εκ.

Βιαστικες πολυ να βαλεις γαριδες,οι γαριδες μπαινουν μετα απο 2 μηνες που τρεχει το ενυδρειο.

Κρατα μονο τα cherry barb και μεινε σ αυτα.

Οι ανουμπιες δεν φυτευονται αλλα δενονται σε πετρες η ξυλα.

Το αεροπλανο προσωπικα δεν μου αρεσει,γενικα δεν μου αρεσουν τα ψευτικα διακοσμητικα.

Επισης,το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και με τοσα ψαρια μεσα ισως να εχεις συντομα προβληματα.

 

Rastafarian όλο με στενοχωρείς! :P Καλημέρα.

 

Η επιλογή των ψαριών έγινε με τη χρήση του aqadvisor και του http://www.seriouslyfish.com/ που με δείχνει οριακά.

Γενικά βιάστηκα και πήρα 60άρι ενυδρείο. Έπρεπε να πάω σε μεγαλύτερο οπότε να τα ακούτε αυτά όσοι νέοι με διαβάζετε τώρα.

 

Αυτό που θα κάνω για να διευκολύνω την κατάσταση είναι η αγορά εξωτερικού φίλτρου με τον επόμενο μισθό.

 

Το αεροπλάνο μου σε κανέναν δεν αρέσει, μόνο στα cherry barb μου που μπαινοβγαίνουν.

 

Συνέχεια αποριών.

- Συνεχίζω την προσθήκη βακτηριδίων καθημερινά;

Link to comment
Share on other sites

Rastafarian όλο με στενοχωρείς! :P Καλημέρα.

 

Η επιλογή των ψαριών έγινε με τη χρήση του aqadvisor και του http://www.seriouslyfish.com/ που με δείχνει οριακά.

Γενικά βιάστηκα και πήρα 60άρι ενυδρείο. Έπρεπε να πάω σε μεγαλύτερο οπότε να τα ακούτε αυτά όσοι νέοι με διαβάζετε τώρα.

 

Αυτό που θα κάνω για να διευκολύνω την κατάσταση είναι η αγορά εξωτερικού φίλτρου με τον επόμενο μισθό.

 

Το αεροπλάνο μου σε κανέναν δεν αρέσει, μόνο στα cherry barb μου που μπαινοβγαίνουν.

 

Συνέχεια αποριών.

- Συνεχίζω την προσθήκη βακτηριδίων καθημερινά;

 

Σου ειχα πει και σε αλλο ποστ που προτεινες το aquadvisor οτι εχει πολλα λαθη!Δυστυχως δεν εισαι οριακα,εισαι πολυ εκτος!

Οι αρλεκινοι πρεπει να φυγουν,οπως σου ειπα θελουν μεγαλητερο ενυδρειο.

Το προβλημα δεν λυνετε με την αγορα φιλτρου,λυνετε με μεγαλητερο ενυδρειο.

Οποτε,οπως καταλαβαινεις θα πρεπει να αποχωριστεις ψαρια.

Βακτηρια καθημερινα,δεν ταιζεις καθολου,διωχνεις τους αρλεκινους και το γκαπυ και κανεις αλλαγες νερου να πεσει η αμμωνια.

 

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα cherry barb....επειδη τα εχω κι εγω σε 60 λιτρα και τα εχω δει....θα σε σταναχωρησω κι εγω.....8 μονα τους και παλι πολλα ειναι!Δυστυχως....

Τρωνε πολυ και μεγαλωνουν γρηγορα και αρχιζουν να τσακωνονται και γινεται χαμος μεσα στο ενυδρειο.....και φαντασου οτι εμενα ειναι και πυκνοφυτεμενο!

Μεχρι 6 νομιζω ειναι οριακα και μονα τους....

 

Αυτα! :)

 

Κατα τα αλλα....αν στη θεση του αεροπλανου ηταν ενα ωραιο ξυλο θα εδειχνε πολυ πιο ομορφο το ενυδρειο σου! :P

 

Η μετρηση της αμμωνιας που γραφεις ειναι η μικροτερη ενδειξη στο τεστ ή εχει και πιο κατω?Αν εχει πιο κατω.....τοτε εχεις αμμωνια!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα cherry barb....επειδη τα εχω κι εγω σε 60 λιτρα και τα εχω δει....θα σε σταναχωρησω κι εγω.....8 μονα τους και παλι πολλα ειναι!Δυστυχως....

Τρωνε πολυ και μεγαλωνουν γρηγορα και αρχιζουν να τσακωνονται και γινεται χαμος μεσα στο ενυδρειο.....και φαντασου οτι εμενα ειναι και πυκνοφυτεμενο!

Μεχρι 6 νομιζω ειναι οριακα και μονα τους....

 

Αυτα! :)

 

Κατα τα αλλα....αν στη θεση του αεροπλανου ηταν ενα ωραιο ξυλο θα εδειχνε πολυ πιο ομορφο το ενυδρειο σου! :P

 

Η μετρηση της αμμωνιας που γραφεις ειναι η μικροτερη ενδειξη στο τεστ ή εχει και πιο κατω?Αν εχει πιο κατω.....τοτε εχεις αμμωνια!

 

Είναι πρωταπριλιά και μου κάνετε πλάκα... :P Μπορεί και να την πάτησα λοιπόν αφού βασίστηκα στο aqadvisor και στο seriouslyfish για την επιλογή των ψαριών. Στενοχωριέμαι περισσότερο γιατί είναι ωραία ψάρια και τα cherry barb και οι αρλεκίνοι.

 

Προς το παρών θα προχωρήσω έτσι και μόλις αρχίσουν τα πράγματα να σφίγγουν θα κοιτάξω για κάτι πιο μεγάλο.

 

Όσο για την αμμωνία, και τις 10 μέρες που το ενυδρείο έτρεχε μόνο του και ακόμα όταν έβαλα τα fancy μου μέσα για 2 μέρες, οι μετρήσεις ήταν μηδέν. Ξεκίνησα να βλέπω τιμές στην αμμωνία μετά από 2 μέρες που έβαλα αυτά τα ψάρια μέσα.

Μπορεί να σχετίζεται με το ότι ξεκίνησα να τα ταΐζω ή ότι άλλαξα από Biotopol της JBL σε Prime;

Link to comment
Share on other sites

- Σήμερα παρατήρησα ότι η μία γαρίδα είναι άσπρη! να ανησυχώ;

 

Η γαρίδα είναι κατακόκκινη και πάλι, τί έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να αλλαζε εξωσκελετο, δεν ξερω απο γαριδες ασχετος ειμαι, εχω ακουσει ομως οτι το κανουν. 

Και εγω Biotopol για αντιχλωριο & Denitrol για στρωσιμο εχω χρησιμοποιησει σε ολα μου τα ενυδρεια. Η αλλαγη απο Biotopol σε prime δεν νομιζω να εχει κατι να κανει. Εχεις βάλει βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου καθολου; Το Denitrol ειναι πολυ καλα βακτηρια και ειναι πολυ παραξενο που 10 μερες ριχνεις και μετα βγαζεις αμμωνια. Ισως δεν εχεις αρκετο βιολογικο υλικο και δεν εχουν μπορεσει να κατσουν να κανουν αποικια (colony) τα βακτηρια σου.

Απο την αλλη, πρεπει να βαζεις και σιγα σιγα τα ψαρια γιατι η αποικια των βακτηριων εχει ενα μαξιμουμ αναλογα με το ποσο βιολογικο υλικο εχεις, ομως δεν θα φτασει σε ψηλα επιπεδα απο μονη της. Τα βακτηρια αυτα για να πολλαπλασιαστουν χρειαζονται τροφη, τις ουσιες που παραγονται απο την αποσυνθεση των απεκκρισεων των ψαριων και αλλων οργανικων στο ενυδρειο σου. Οση αποσυνθεση εχεις, τοση παραγωγη αμμωνιας και αρα τοσα βακτηρια θα χεις, με το μαξιμουμ βεβαια που σου θετει το βιολογικο υλικο σου οπως ειπαμε. Ετσι πες πχ (λογου χαρην εδω οι αριθμοι ε, στην πραγματικοτητα προφανως δεν ειναι ετσι) οτι τωρα εχεις 2 βακτηρια. Αν βαλεις 2-3 ψαρια ακομα, λογω των απεκκρισεων τους θα υπαρχει αρκετη αμμωνια-τροφη για 4 βακτηρια και ετσι τα 2 θα πολλαπλασιαστουν και θα γινουν 4. Αν βαλεις αλλα 2-3 ψαρια μετα απο μερικες μερες θα γινουν 6 τα βακτηρια και ουτω καθ'εξης. Αν ομως οταν εχεις 2 βακτηρια βαλεις 10 ψαρια, θα υπαρχει τροφη-αμμωνια για ξερωγω 10 βακτηρια, και τα 2 που εχεις προφανως δεν θα προλαβουν να τη φανε ολη η να πολλαπλασιαστουν αρκετα αμεσως, ετσι θα εμφανισεις αμμωνια στο ενυδρειο σου μεχρι να περασει ο χρονος που χρειαζονται τα 2 βακτηρια να γινουν 10.

Αυτη ειναι μια γενικη εξηγηση του πως λειτουργει η βιολογια ενος φιλτρου και πως την αυξανουμε. Η συμβουλη μου ειναι να συνεχισεις να ριχνεις κανονικα Denitrol με τις δοσεις που λεει.

Αν κανω καποιο λαθος σε οτι απο αυτα που λεω πειτε το μου να μην παραπληροφορω τον ανθρωπο.

Έγινε επεξεργασία - yannis2307
Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία μου έχει σχεδόν μηδενίσει, ευχαριστώ για τις συμβουλές.

 

Μέχρι τώρα τάιζα ελάχιστα, λίγο πριν κάνω αλλαγή νερού και μετά που έπαιρνα νερό για μετρήσεις. Τώρα πόσες φορές να ταΐζω και πόσο;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ταϊζεις τωρα?

Νομιζω οτι μπορεις να ταϊζεις λιγο μερα παρα μερα....

Οχι ομως αν μετρας αμμωνια.....εχεις μετρησει καθολου?

Να συνεχισεις τις μετρησεις και νιτρωδη και νιτρικα.....

Βιολογικο υλικο εχει μεσα το φιλτρο σου?Ξερεις,νομιζω οτι αυτο το fluval εχει κατι ''αστερακια'' ή κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ταϊζεις τωρα?

Νομιζω οτι μπορεις να ταϊζεις λιγο μερα παρα μερα....

Οχι ομως αν μετρας αμμωνια.....εχεις μετρησει καθολου?

Να συνεχισεις τις μετρησεις και νιτρωδη και νιτρικα.....

Βιολογικο υλικο εχει μεσα το φιλτρο σου?Ξερεις,νομιζω οτι αυτο το fluval εχει κατι ''αστερακια'' ή κατι τετοιο?

 

Καλημέρα georgerocks,

 

τώρα ταίζω λίγο κάθε μέρα, μετά που θα κάνω μέτρηση αμμωνιας η οποία έχει φτάσει σχεδόν μηδέν. 3-4 φυλλαράκια τα διαλύω και τα βρέχω για να πέφτουν. Τη στιγμή που ακουμπάει η τροφή το νερό, γίνεται της τρελής στο ενυδρείο απο τα ψάρια. Μπαίνει ο σατανάς μέσα τους :devil::usd:.

Μέχρι και σήμερα, αφού τάιζα μετά απο 5 λεπτά έκανα και αλλαγή νερού.

 

Βιολογικό είχε μέσα το φίλτρο, κάτι κυβάκια, και του πρόσθεσα και εγώ πέρλες που πήρα, είναι τίγκα τώρα!

Έγινε επεξεργασία - koala_
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία μηδένισε και το γιορτάζουμε με βιντεάκι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τους υπολοιπους, εγω το βρισκω πανεμορφο, και το αεροπλανο κατα τη γνωμη μου μια χαρα παει!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι δεν μου αρεσει το αεροπλανο..οι αρλεκινοι ειναι πολυ στρημογμενοι εκει μεσα,το ειχα ξαναπει βεβαια..

Επισης,ειχα πει οτι και οι ανουμπιες θελουν δεσιμο και οχι φυτεμα,θα σου σαπισουν ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τους υπολοιπους, εγω το βρισκω πανεμορφο, και το αεροπλανο κατα τη γνωμη μου μια χαρα παει!

 

 Εγω παλι λογω υψοφοβιας τα φοβαμαι τα αεροπλανα,θα εβαζα ενα

τρενο το ποιο σιγουρο μεταφορικο ^_^

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τους υπολοιπους, εγω το βρισκω πανεμορφο, και το αεροπλανο κατα τη γνωμη μου μια χαρα παει!

Σε ευχαριστώ Γιάννη!

 

Εκτος οτι δεν μου αρεσει το αεροπλανο..οι αρλεκινοι ειναι πολυ στρημογμενοι εκει μεσα,το ειχα ξαναπει βεβαια..

Επισης,ειχα πει οτι και οι ανουμπιες θελουν δεσιμο και οχι φυτεμα,θα σου σαπισουν ετσι.

Μου το είχες ξαναπεί αλλά τώρα τί να κάνω; :P

Τελικά δεν είναι ανούμπια, είναι Echinodorus palaefolius. Έγινε λάθος στο μαγαζί, οπότε σε καλό μου βγήκε. Στα επόμενα σχέδια είναι να προσθέσω Moss.

 

 Εγω παλι λογω υψοφοβιας τα φοβαμαι τα αεροπλανα,θα εβαζα ενα

τρενο το ποιο σιγουρο μεταφορικο ^_^

 

 

Ωραίο και το τρένο, στο επόμενο ίσως :P

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και καθαρό ενυδρείο!

Εγώ τους αρλεκίνους τους έχω στο ένα μέτρο μήκος και νομίζω πώς είμαι οριακά.. είναι ψάρια με πολύ κίνηση...

Συγνώμη που θα το πω και εγώ.. αλλά το αεροπλάνο μου χαλάει όλη την εικόνα..

Και νομίζω πώς έχεις χαμηλά την στάθμη του νερού και ακούγεται το νερό που πέφτει...

Κάνω λάθος; Γιατί έτσι κατάλαβα από το βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και καθαρό ενυδρείο!

Εγώ τους αρλεκίνους τους έχω στο ένα μέτρο μήκος και νομίζω πώς είμαι οριακά.. είναι ψάρια με πολύ κίνηση...

Συγνώμη που θα το πω και εγώ.. αλλά το αεροπλάνο μου χαλάει όλη την εικόνα..

Και νομίζω πώς έχεις χαμηλά την στάθμη του νερού και ακούγεται το νερό που πέφτει...

Κάνω λάθος; Γιατί έτσι κατάλαβα από το βίντεο.

 

Από αυτό την πάτησα. Θα δώ πώς θα πάει και αν ζορίσουν τα πράγματα ή θα τα δώσω ή θα αναβαθμιστώ. Το ελάχιστο που μπορώ να κάνω ειναι να βάλω εξωτερικό φίλτρο σε λιγο καιρό.

Ο ήχος έχει πειραχθεί ώς πρός την ένταση γιατι στην αρχή δεν ακουγόταν σχεδόν καθόλου και αυτό μάλλον σε ξεγελά.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η γαριδούλα μου έγινε μητέρα!

 

Είχε τουμπανιάσει εδώ και κανα 2 εβομάδες και σήμερα είδα τα μικρά. Με ένα πρόχειρο μέτρημα είναι γύρω στα 10.

 

post-60751-0-32117700-1434200067_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

13 Ιουνίου είχα γράψει για τα γεννητούρια της red cherry μου. Τελικά είχε κάνει γύρω στα 18 μικρά γαριδάκια.

 

Χτες παρατήρησα ότι κάποιες γαριδούλες που είχαν γεννηθεί πριν 2 μήνες, πρήζονται και ετοιμάζουν μικρά, οπότε σε 2-3 εβδομάδες θα έχω πάλι γεννητούρια.

Χάρηκα πολύ η αλήθεια είναι, αλλά από περιέργεια και σε εσάς τόσο εύκολα αναπαράγονται οι red cherry;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...