Jump to content

Παρουσίαση Ενυδρείου


jonnie

Recommended Posts

Μετα από πολύ κόπο, χρόνο και αμέτρητα ΛΑΘΗ μπορώ να πω ότι είμαι υπερήφανος για το ενυδρείο μου!!

75 l (60 καθαρά)

φίλτρο : eheim biopro 160

Θερμοστάτης : jager 150

Υπόστρωμα : black flurite sand

Διοξειδιο: tropica 60 + flurish excel

Φυτά:

lobelia cardinalis mini

ammania bonsai

alternanyhera reineckii pink

sagittaria subulata

Echinodorus

java moss

Christmas moss

ψαροσυνθεση :

6 cardinal tetra

6 ροδοστομοι

4 sterbai

1 ancistrus

3 helena snail

3 zebra snail

post-60352-0-46220100-1428130771_thumb.jpg

post-60352-0-39402600-1428130833_thumb.jpg

post-60352-0-32890800-1428130927_thumb.jpg

post-60352-0-92369700-1428130976_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τέλιο μπράβο πολύ όμορφο και είσαι και τυχερός που βρήκες ammania bonsai ψάχνω 1 χρόνο τώρα

Link to comment
Share on other sites

Για ότι φυτά χρειάζεσαι ρώτα τον 

georgemisir

είναι ο πλέον ειδικός και να σου βρει και να σε συμβουλεύσει!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ότι φυτά χρειάζεσαι ρώτα τον 

georgemisir

είναι ο πλέον ειδικός και να σου βρει και να σε συμβουλεύσει!!!!!

 

Μια χαρα ειδικοι ειμαστε και εδω,δεν χρειαζεται να ρωτησει αλλου για να τον συμβουλεψουν.:)

Ωραιο το εχεις κανει αλλα με λαθος ψαρια. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!

Το Helena είσαι σίγουρος πώς δεν θα σου φάει το ζεμπρα;

Επίσης θα συμφωνήσω και εγώ για τον georgemisir

Τις αποστολές του σε φυτά.. μόνο επαγγελματικές θα μπορούσα να τις χαρακτηρίσω!

Και ειδικά για όσους είμαστε μακριά από μεγάλα αστικά κέντρα.. είναι σωτηρία.. και οικονομία..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ ομορφο αποτελεσμα,τα φυτα σου ειναι λες και τα εβαλες χθες,

με εντονο χρωμα σαν ψευτικα ενα πραμα.Να το χαιρεσαι

Link to comment
Share on other sites

[quote name="AGAPI7" post="1036542" timestamp="1428152445

Επίσης θα συμφωνήσω και εγώ για τον georgemisir

Τις αποστολές του σε φυτά.. μόνο επαγγελματικές θα μπορούσα να τις χαρακτηρίσω!

Και ειδικά για όσους είμαστε μακριά από μεγάλα αστικά κέντρα.. είναι σωτηρία.. και οικονομία..

+1000

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη χαίρομαι πολύ που έχεις φτιάξει ένα όμορφο ενυδρείο με υγιέστατα φυτά , ποσο μάλλον
 ξέροντας ότι έχω βοηθήσει και εγώ σε αυτό .
Φισκα και εγώ έχω βοηθηθεί διαβάζοντας και περνώντας πληροφορίες από το forum , διασταβροντας τις  και βγάζοντας τα δικά μου συμπεράσματα (αυτό είναι το hobby )
όπως λέει ο κώστας και έχει δίκιο το καλύτερο μέρος για να ενημερωθεί κάποιος είναι το forum όπου υπάρχουν πάντα παιδιά πρόθυμα να βοηθήσουν .

Στο ενυδρείο τώρα , η moss φαίνεται αρκετά ταλαιπωρημένη και μάλλον φταίει το excel ίσος από κάποια υπερδοσολογία που πιθανόν έκανες
Το Sagittaria Subulata αν το θέλεις να ψηλώσει το αφήνεις όπως είναι θα γίνει σαν valisveria  διαφορετικά οσο ψηλώνει θα το κλαδεύεις βαθιά 2-3 cm πάνω από τη ριζα με αυτό τον τρόπο παίρνει δύναμη η ριζα και πετάει δρομείς με φυτά που δεν θα ψηλώσουν και έτσι στρώνεται ένα πολύ όμορφο χαλι .

 

τα helena είναι πολύ πιθανόν να φάνε τα zebra .
τα zebra ακόμα κάνουν αυγά (που δεν εκκολάπτονται ) πάνω στα ξυλα που είναι αντιαισθητικά και δεν θα φύγουν ποτε όσο και να προσπαθήσεις , ακόμα και αν βγάλεις τα ξυλα έξω και τα ξύσεις με σύρμα .

 

Θα προτιμούσα και εγώ να είχες ένα είδος κοπαδοψαρου μέσα στο ενυδρείο με περισσότερα άτομα

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - georgemisir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και του χρονου παντα με υγεία σε ολους... Επειδή μάλλον εγινε μια παρεξήγηση.. Ειμαι σίγουρος οτι στο φόρουμ υπάρχουν άτομα με πάρα πολλές γνώσεις πανω στα ενυδρεία. Όμως πρέπει να ξέρεις και πως να την μεταδωσεις. Κάποιος ο οποίος είναι πρωτάρης ίσως απο την παρορμηση του ή απο τον ενθουσιασμό του θα κάνει λάθη. Άλλες φορές μικρά άλλες μεγάλα. Λάθη που συγχομπιστες τα θεωρούν γελοία. Θελω να καταλήξω οτι εχει τύχει να πιάσουμε τον αλλο απο τα μούτρα και πολλές φορές να χαλάσουμε τον ενθουσιασμό αυτό και ειναι κρίμα. Τώρα τον Γιωργο τον ανέφερα γιατι ειναι ενα ατομο που χωρίς να τον ξερω συμπεριφερθηκε σαν φιλος να μ8υ δώσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και του χρονου παντα με υγεία σε ολους... Επειδή μάλλον εγινε μια παρεξήγηση.. Ειμαι σίγουρος οτι στο φόρουμ υπάρχουν άτομα με πάρα πολλές γνώσεις πανω στα ενυδρεία. Όμως πρέπει να ξέρεις και πως να την μεταδωσεις. Κάποιος ο οποίος είναι πρωτάρης ίσως απο την παρορμηση του ή απο τον ενθουσιασμό του θα κάνει λάθη. Άλλες φορές μικρά άλλες μεγάλα. Λάθη που συγχομπιστες τα θεωρούν γελοία. Θελω να καταλήξω οτι εχει τύχει να πιάσουμε τον αλλο απο τα μούτρα και πολλές φορές να χαλάσουμε τον ενθουσιασμό αυτό και ειναι κρίμα. Τώρα τον Γιωργο τον ανέφερα γιατι ειναι ενα ατομο που χωρίς να τον ξερω συμπεριφερθηκε σαν φιλος να μου δώσει συμβουλές χωρις να με κρίνει γιαυτο και τον εχω ψηλά σε εκτίμηση.. (ασχετα οτι τον ειχα κουρασει λιγο!!). Αν καποιον προσεβαλα ζηταω συγνώμη.

Τωρα για το ενυδρείο την μια την moss μαζι με το ξύλο την εβγαλα γιατι ηταν και πολυ ταλαιπωρημενη αλλα και μου σκεπαζε το φως απο τα subulata. Τα helena τα εβαλα επειδη μου αρεσαν ενω τα ζεβρα για την spot algae. Οποτε μιας και βρέθηκε λυση θα φυγουν... για την ψαροσυνθεση περιμενω μια παραγγελία (ισως μεχρι τον αλλο μηνα να εχει γινει) για να την αλλαξω. Θα μπει ενα κοπαδι (δεν ξερω ακομη ποσα ατομα ) με apistogramma cacatuoides ζευγαράκι (αρχικά χαρεμακι για να επιλεξει ο κυριος) και τα αλλα θα παραμεινουν ως εχουν..

Ευπρόσδεκτες οι παρατηρήσεις!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κουκλια τα apistogramma cacatuoides!!!

Δεν τα είχα ποτέ για να σου δώσω επιπλέον πληροφορίες αλλά είναι από αυτά που θα ήθελα πολύ να έχω!

Αυτό που σου έγραψαν για την σαγκιταρια πώς πετάει δρομείς και μπορεί να γίνει σαν χάλι.. το βλέπω αυτές τις μέρες στο ενυδρείο μου και με έχει ενθουσιάσει. Και σκέψου ότι δεν βάζω ούτε λιπάσματα ούτε τίποτα.

Μην ξεχάσεις να βάλεις φωτογραφίες όταν θα πάρεις τα νέα σου ψαρακια!

Και μία συμβουλή..

Όταν θα παραλάβει το πετσοπ την παραγγελία από τα ψαρακια.. μην τρέξεις να αγοράσεις αμέσως..

Άσε να περάσουν λίγες μέρες να φανούν τα δυνατά και τα άρρωστα και μετά πήγαινε.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα... καλα θα ηταν να μπορουσα να τα δω ,αλλα το καταστημα ειναι στην Αθηνα και εγω ειμαι Χιο...

Link to comment
Share on other sites

Η ψαροσυνθεση ειναι λαθος,διοτι εκτος οτι εχεις 2 κοπαδοψαρα και δεν το προτεινω αυτο,τα ροδοστομα θελουν πολυ μεγαλητερο ενυδρειο απο αυτο που εχεις με μηκος τουλαχιστον 1.20 γιατι ειναι πολυ γρηγοροι κολυμβητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το ενυδρειο σου ... 

Αν και την μος πρεπει να την εκαψες με το excel.

Αν θέλεις κατι παραπάνω.

Μιας και ειναι  μικρο το ενυδρειο σου προτιμησε φυτα τα οποια εχουν μικρο φυλλωμα...

Ομοιως και για τα γρασίδια.

Ετσι θα σου φαινεται μεγαλυτερο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγω την java moss την έχω τρελάνει 5 μέρες υπερδοσολογία στο excel και δεν έχει μασήσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...