Jump to content

Χρυσόψαρα Sos


Recommended Posts

Γεια σας, βρήκα το site σας καθώς έψαχνα πληροφορίες για τα χρυσόψαρα! Απέκτησα δύο πανέμορφα χρυσόψαρα, χωρίς να το θέλω καθώς η μητέρα μου τα αγόρασε, εν συνεχεία δεν τα πολυπρόσεχε και τα ανέλαβα εγώ. Το ένα είναι πορτοκαλί και το άλλο γκρι ανοιχτό με λίγο πορτοκαλί και αρχικά ήταν σε ένα μικροσκοπικό ενυδριάκι...μέχρι που παρατήρησα ότι το χρυσό ήταν επιθετικό στο γκρι και αγόρασα μια μεγάλη γυάλα και τα χώρισα..

Έπειτα, διάβασα ότι ούτε η γυάλα είναι σωστός τρόπος να προσέχεις ένα χρυσόψαρο..και η αλήθεια είναι στενοχωριέμαι που τα βλέπω φυλακισμένα σε τόσο μικρούς χώρους (να σημειώσω ότι και τα ενυδρεία τα θεωρώ κατά τη γνώμη μου μικρούς χώρους). Και έχω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1. Υπάρχει κάποια λίμνη εντός Αττικής που να έχει ψάρια- χρυσόψαρα;

2. Μπορούν αυτά τα ψάρια να ζήσουν σε νερό θαλάσσης ή λίμνης;

3. Διάβασα ότι στα μικρά ενυδριάκια ζουν μερικές εβδομάδες, παρ' όλα αυτά γνωρίζω περίπτωση όπου έζησε 5 χρόνια σε πολύ πολύ μικρό ενυδρείο - τύπου γυάλας. Τα 5 χρόνια θεωρούνται λίγο για τα χρυσόψαρα;

4. Τη γυάλα την γεμίζουμε με νερό έως επάνω; 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Tα χρυσοψαρα θελεις να τα κρατησεις?

 

Ποιο ειδος ειναι?

Τα μακρουλα με την απλη διχαλωτη ουρα? (ασχετως χρωματισμου)

comet.JPG

ή τα κοντοχοντρα χρυσοψαρα με τη διπλη ουρα? (ασχετως χρωματισμου)

c012fc6a976b8b4d312de24aad86db38.jpg4e454e1896013.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο! ''Τα μακρουλά με την απλή διχαλωτή ουρά''!  Αν δεν πάρω ενυδρείο σε ένα μήνα, θα τα ελευθερώσω ή θα τα δώσω. Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει και στις ερωτήσεις μου! Ευχαριστώω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλώς ήρθες! :)

 

Η ερώτηση που σου έκανε ο φίλος μας πιο πριν είναι πολύ σημαντική, γιατί αυτά τα δύο διαφορετικά είδη χρυσόψαρων έχουν διαφορετικές απαιτήσεις. Συγκεκριμένα τα δικά σου, εφόσον είναι με μονή ενιαία ουρά θέλουν ιδανικά λίμνη ή ενυδρείο με μήκος το λιγότερο ένα μέτρο και όσο περισσότερα λίτρα γίνεται. Το τελικό τους μέγεθος είναι μεγάλο, φτάνουν τα 30 εκατοστά και ζούνε πολλά χρόνια, πάνω από 20, εφόσον φυσικά βρίσκονται σε κατάλληλο περιβάλλον (ενυδρείο ή λίμνη) με σωστές συνθήκες.

 

Η επιθετικότητα που ανέφερες, θα μπορούσε να είναι πραγματική επιθετικότητα (σκέψου ότι είναι σε ακατάλληλο περιβάλλον στη γυάλα) αλλά θα μπορούσε να είναι και ζευγάρωμα. Είναι το ένα από τα δύο πιο χοντρό; Αυτό όμως είναι το τελαυταίο που πρέπει να σε ανησυχεί, δεν κινδυνεύουν από την επιθετικότητα, αλλά από δηλητήριαση λόγω γυάλας. 

 

Τι εννοώ: από την αναπνοή τους, από τα κακάκια τους και από τυχόν τροφή που περισσεύει, δημιουργείται αμμωνία στο νερό, η οποία είναι τοξική. Τα συμπτώματα μπορεί να τα δεις μέσα σε λίγες μέρες ή και εβδομάδες, το να σου ζήσουν για μήνες στη γυάλα έχει λίγες πιθανότητες. Γι'αυτό χρειάζονται κανονικό ενυδρείο με φίλτρο, το οποίο ανακυκλώνει το νερό και το καθαρίζει, και με βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο, το οποίο "καθαρίζει" από την αμμωνία. Δες περισσότερα για αυτά εδώ.

 

Και τώρα στις ερωτήσεις σου:

1. Δε νομίζω. Αλλά και να υπήρχε, δεν πρέπει να "ελευθερώνουμε" ψάρια ή άλλα είδη στη φύση, γιατί χαλάμε τις ισορροπίες του οικοσυστήματος. Μπορεί να σκεφτείς "έλα μωρέ τώρα, τι θα γίνει αν αμολήσω ένα ψαράκι ή ένα άλλο ζωάκι;". Αν ψάξεις στο διαδίκτυο, θα δεις ότι πολλά οικοσυστήματα απειλούνται επειδή έχουν εισέλθει (λόγω ανθρώπινης παρέμβασης) άλλα είδη. Αν δεν μπορείς να τα κρατήσεις, βάλε μια αγγελία για να τα χαρίσεις σε παιδιά που έχουν λίμνες ή μεγάλα ενυδρεία. ;)

2. Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια λίμνης. Είναι ψάρια κρύου νερού, όχι τροπικά και δεν ζούνε σε νερό θάλασσας.

3. Σε αυτό σου απάντησα παραπάνω. Μην τα αφήσεις στη γυάλα, φτιάξε μία λιμνούλα σε μπαλκόνι, αυλή ή κήπο ή πάρε ένα κατάλληλο ενυδρείο, αλλιώς βάλε αγγελία να τα δώσεις. 

4. Αφήνουμε μερικά δάχτυλα από την επιφάνεια, γιατί τα χρυσόψαρα μπορούν να πηδήξουν έξω.

 

Υ.Γ. Επειδή μπορεί να μην αντέξουν ένα μήνα μέχρι να δεις τι θα κάνεις, πάρε ένα μεγάλο πλαστικό κουτί από τα Τζάμπο, τα ΙΚΕΑ ή πράκτικερ (ή κάτι άλλο) και στήσε ένα πρόχειρο ενυδρείο. Βάλε ένα φίλτρο και να σου δώσουμε μπόλι (έτοιμο βιολογικό υλικό για το φίλτρο) ώστε να μην κινδυνεύσουν από δηλητηρίαση. Και μετά το δοχείο το κρατάς για καραντίνα ή αλλαγή νερού. Εγώ έχω βολευτεί για τις αλλαγές νερού και για καραντίνα με δύο 30λιτρα πλαστικά κουτιά από τα Τζάμπο. ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη marsi αν ειναι να τα κρατησεις χρειαζεσε ενα ενυδρειο τουλαχιστον 80 λιτρων με τον απαραιτητο εξοπλισμο του. Αν δεν θελεις να μπεις σε αυτη την διαδικασια τοτε απλα δωστα πισω σε ενα πετσοπ η βαλε αγγελια στο φορουμ και καποιος θα βρεθει να τα παρει. Οπως και να εχει μην τα αφησεις ελευθερα στη φυση και εννοειτε δεν μπορουν να μενουν σε γυαλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kalliroi σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές! Στην ερώτηση σου  ''Είναι το ένα από τα δύο πιο χοντρό;''. Ναι είναι το πορτοκαλί (το φαγανό), είναι λίγο πιο μεγάλο. Το γκρι (το αδύναμο) δεν έτρωγε καθώς, το άλλο έτρωγε μέσα σε 1 δευτερόλεπτο, όταν τα χα μαζί. Τα 'χα χωρίσει και προσωρινά και πάλι δεν έτρωγε. Τώρα που είναι χωριστά εντελώς τρώει κανονικά ,απλά αργεί 1 λεπτό! :) Όσο για την επιθετικότητα, το έριχνε με δύναμη στα τοιχώματα του ''ενυδρείου'', στην αρχή νόμιζα ότι παίζανε, αλλά έτσι όπως ήταν αδύναμο το άλλο, θα το σκότωνε σίγουρα, νόμιζα ότι ήθελε να το φάει!

 

Σίγουρα είναι εγκληματικό για το οικοσύστημα καθώς αποτελεί ανθρώπινη παρέμβαση,αν τα ρίξω σε μια λίμνη. Αλλά θεωρώ περισσότερο εγκληματικό αυτόν που τα πούλησε στη μάνα μου κ της είπε να τα ταίζει 1 φυλλαράκι την ημέρα (2 ψάρια-->1 φύλλο) και από μαθηματικά δεν βγαίνει!:P και της είπε να γεμίζει το ενυδρείο (ο θεός να το κάνει ενυδρείο) μέχρι τη μέση... Το σκέφτομαι ακόμα για το τι θα κάνω, προς στο παρόν σκέφτομαι να βρω κάποιον με μια λίμνη με χρυσόψαρα, μήπως τα θέλει. Είναι ζώα που πρέπει να είναι ελεύθερα, δεν είναι διακοσμητικά! Ισως φταίει για την άποψη μου ότι μικρή κολύμπαγα στο βυθό (πλέον όχι λόγω αυτιών.)

Δεν τα θεωρώ pets, εκτός αν κάποιος έχει λίμνη ή κάποιο ενυδρείο σε μέγεθος δωματίου.. τεσπα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμες!!! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλώς ήρθες! :)

 

Η ερώτηση που σου έκανε ο φίλος μας πιο πριν είναι πολύ σημαντική, γιατί αυτά τα δύο διαφορετικά είδη χρυσόψαρων έχουν διαφορετικές απαιτήσεις. Συγκεκριμένα τα δικά σου, εφόσον είναι με μονή ενιαία ουρά θέλουν ιδανικά λίμνη ή ενυδρείο με μήκος το λιγότερο ένα μέτρο και όσο περισσότερα λίτρα γίνεται. Το τελικό τους μέγεθος είναι μεγάλο, φτάνουν τα 30 εκατοστά και ζούνε πολλά χρόνια, πάνω από 20, εφόσον φυσικά βρίσκονται σε κατάλληλο περιβάλλον (ενυδρείο ή λίμνη) με σωστές συνθήκες.

 

Η επιθετικότητα που ανέφερες, θα μπορούσε να είναι πραγματική επιθετικότητα (σκέψου ότι είναι σε ακατάλληλο περιβάλλον στη γυάλα) αλλά θα μπορούσε να είναι και ζευγάρωμα. Είναι το ένα από τα δύο πιο χοντρό; Αυτό όμως είναι το τελαυταίο που πρέπει να σε ανησυχεί, δεν κινδυνεύουν από την επιθετικότητα, αλλά από δηλητήριαση λόγω γυάλας. 

 

Τι εννοώ: από την αναπνοή τους, από τα κακάκια τους και από τυχόν τροφή που περισσεύει, δημιουργείται αμμωνία στο νερό, η οποία είναι τοξική. Τα συμπτώματα μπορεί να τα δεις μέσα σε λίγες μέρες ή και εβδομάδες, το να σου ζήσουν για μήνες στη γυάλα έχει λίγες πιθανότητες. Γι'αυτό χρειάζονται κανονικό ενυδρείο με φίλτρο, το οποίο ανακυκλώνει το νερό και το καθαρίζει, και με βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο, το οποίο "καθαρίζει" από την αμμωνία. Δες περισσότερα για αυτά εδώ.

 

Και τώρα στις ερωτήσεις σου:

1. Δε νομίζω. Αλλά και να υπήρχε, δεν πρέπει να "ελευθερώνουμε" ψάρια ή άλλα είδη στη φύση, γιατί χαλάμε τις ισορροπίες του οικοσυστήματος. Μπορεί να σκεφτείς "έλα μωρέ τώρα, τι θα γίνει αν αμολήσω ένα ψαράκι ή ένα άλλο ζωάκι;". Αν ψάξεις στο διαδίκτυο, θα δεις ότι πολλά οικοσυστήματα απειλούνται επειδή έχουν εισέλθει (λόγω ανθρώπινης παρέμβασης) άλλα είδη. Αν δεν μπορείς να τα κρατήσεις, βάλε μια αγγελία για να τα χαρίσεις σε παιδιά που έχουν λίμνες ή μεγάλα ενυδρεία. ;)

2. Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια λίμνης. Είναι ψάρια κρύου νερού, όχι τροπικά και δεν ζούνε σε νερό θάλασσας.

3. Σε αυτό σου απάντησα παραπάνω. Μην τα αφήσεις στη γυάλα, φτιάξε μία λιμνούλα σε μπαλκόνι, αυλή ή κήπο ή πάρε ένα κατάλληλο ενυδρείο, αλλιώς βάλε αγγελία να τα δώσεις. 

4. Αφήνουμε μερικά δάχτυλα από την επιφάνεια, γιατί τα χρυσόψαρα μπορούν να πηδήξουν έξω.

 

Υ.Γ. Επειδή μπορεί να μην αντέξουν ένα μήνα μέχρι να δεις τι θα κάνεις, πάρε ένα μεγάλο πλαστικό κουτί από τα Τζάμπο, τα ΙΚΕΑ ή πράκτικερ (ή κάτι άλλο) και στήσε ένα πρόχειρο ενυδρείο. Βάλε ένα φίλτρο και να σου δώσουμε μπόλι (έτοιμο βιολογικό υλικό για το φίλτρο) ώστε να μην κινδυνεύσουν από δηλητηρίαση. Και μετά το δοχείο το κρατάς για καραντίνα ή αλλαγή νερού. Εγώ έχω βολευτεί για τις αλλαγές νερού και για καραντίνα με δύο 30λιτρα πλαστικά κουτιά από τα Τζάμπο. ;)

 

Καλημερα Kalliroi. Οταν απαντησα δεν ειχα δει την αναλυτικη σου απαντηση. :thumbsu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα ειπε η Χρυσανθη τα περισσοτερα..

Απλα να διορθωσω πως common, comet και shubunkin , θελουν min. 1.20 μηκος ενυδρειου... επομενως 200+ λιτρα.

Μην τα ριξεις οπου να΄ναι... καταρχην θα φανε ολα τα φυτα  :D

Η λυση ειναι απλη.

Βγαζεις αγγελια (καλο ειναι να βαλεις και φωτο) και τα χαριζεις .. για λιμνη ή 200+ λιτρα ενυδρειο. 

Link to comment
Share on other sites

kalliroi σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές! Στην ερώτηση σου  ''Είναι το ένα από τα δύο πιο χοντρό;''. Ναι είναι το πορτοκαλί (το φαγανό), είναι λίγο πιο μεγάλο. Το γκρι (το αδύναμο) δεν έτρωγε καθώς, το άλλο έτρωγε μέσα σε 1 δευτερόλεπτο, όταν τα χα μαζί. Τα 'χα χωρίσει και προσωρινά και πάλι δεν έτρωγε. Τώρα που είναι χωριστά εντελώς τρώει κανονικά ,απλά αργεί 1 λεπτό! :) Όσο για την επιθετικότητα, το έριχνε με δύναμη στα τοιχώματα του ''ενυδρείου'', στην αρχή νόμιζα ότι παίζανε, αλλά έτσι όπως ήταν αδύναμο το άλλο, θα το σκότωνε σίγουρα, νόμιζα ότι ήθελε να το φάει!

 

Σίγουρα είναι εγκληματικό για το οικοσύστημα καθώς αποτελεί ανθρώπινη παρέμβαση,αν τα ρίξω σε μια λίμνη. Αλλά θεωρώ περισσότερο εγκληματικό αυτόν που τα πούλησε στη μάνα μου κ της είπε να τα ταίζει 1 φυλλαράκι την ημέρα (2 ψάρια-->1 φύλλο) και από μαθηματικά δεν βγαίνει! :P και της είπε να γεμίζει το ενυδρείο (ο θεός να το κάνει ενυδρείο) μέχρι τη μέση... Το σκέφτομαι ακόμα για το τι θα κάνω, προς στο παρόν σκέφτομαι να βρω κάποιον με μια λίμνη με χρυσόψαρα, μήπως τα θέλει. Είναι ζώα που πρέπει να είναι ελεύθερα, δεν είναι διακοσμητικά! Ισως φταίει για την άποψη μου ότι μικρή κολύμπαγα στο βυθό (πλέον όχι λόγω αυτιών.)

Δεν τα θεωρώ pets, εκτός αν κάποιος έχει λίμνη ή κάποιο ενυδρείο σε μέγεθος δωματίου.. τεσπα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμες!!! 

 

Και όμως, ακόμα και τα ψάρια είναι πετ, αυτό που λένε "μνήμη χρυσόψαρου" είναι μύθος. Θυμούνται, σε αναγνωρίζουν και όταν τα έχεις στις σωστές συνθήκες βλέπεις υπέροχες συμπεριφορές! Ο μονομάχος μου κάθε φορά που με βλέπει κάνει κωλοτούμπες κυριολεκτικά, έχει πολύ πλάκα! Βασικά επειδή θέλουν να τα ταϊζουμε όλη την ώρα κάνουν έτσι, αλλά έχουν πολύ πλάκα, εγώ τους μιλάω κιόλας, χαχαχα!

 

Τι νέα έχουμε από τα ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ρε παιδιά εννοείται δεν θα τα έριχνα πουθενά. Θα κατέστρεφαν την ισορροπία της λίμνης. Ζησανε για αρκετους μήνες σε μενα και τους άλλαζα το νερακι κάθε μέρα. Μετά τα χάρισα σε συγγενικό πρόσωπο που είχε μεγάλο ενυδρείο και με πληροφόρησαν οτι το ενα (το γκρι) πέθανε μετά από κανά μήνα. Αυτά. Δεν είχα άλλα νέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...