Jump to content

Aquael Multikani 800 Εξωτερικό Φίλτρο


zalaros

Recommended Posts

Λίγα λόγια για το Aquael Multikani 800 το οποίο χρησιμοποιώ από τον Σεπτέμβριο του 2014. Είναι ένα εξωτερικό φίλτρο με την αντλία ξεχωριστά, έξω από τον/τους κάδους. Λόγω της ξεχωριστής αντλίας μπορεί να λειτουργήσει σε ενυδρείο με χωρητικότητα από 20-320 λίτρα. (Μπορείς να τοποθετήσεις την αντλία είτε μέσα είτε έξω από το νερό για αυτό μπορεί να λειτουργήσει σε τόσο μεγάλη γκάμα λίτρων νερού). Έχει την δυνατότητα να προσθέσεις κάδους (μέχρι 8) ώστε να έχεις διαφορετικά υλικά φιλτραρίσματος σε κάθε κάδο. Έχει ρύθμιση ροής νερού και λειτουργία bypass ώστε να μπορείς εύκολα να αφαιρείς τον/τους κάδους για καθάρισμα. Το link της επίσημης σελίδας του κατασκευαστή είναι αυτό http://www.aquael.com/en/products/akwarystyka/filtry-zewnetrzne/48-multikani

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να το συγκρίνω με οποιοδήποτε άλλο φίλτρο γιατί δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία για να το κάνω αυτό. Επειδή το έχω όμως αρκετό καιρό πιστεύω μπορώ να λύσω τυχόν απορίες. Η τιμή του κυμαίνεται από 70-80€ ανάλογα το κατάστημα. Ο σκέτος κάδος κοστίζει 12-15€ ανάλογα με το υλικό που θα έχει μέσα. Σκέτο κάδο χωρίς υλικό δεν βρήκα πουθενά να αγοράσω. 

 

Μερικές φωτογραφίες 

 

post-59511-0-23197400-1428519001_thumb.jpg

 

post-59511-0-22060000-1428519002_thumb.jpg

 

post-59511-0-37336100-1428519003_thumb.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή διόρθωση στην τιμή του φίλτρου. Έγραψα για 70-80€ γιατί τόσο το έβρισκα τον Σεπτέμβριο του 14 από ελληνικά καταστήματα ;) Σήμερα βλέπω πως οι τιμές σε κάποια καταστήματα έχουν πέσει. Οπότε η τιμή του πλέον κυμαίνεται από 50-80€ :D

Link to comment
Share on other sites

Μολις το εστησα φιλε μου, 54Ε απο εδω : http://www.petcumulus.gr/aquael-multi-kani

Ποιοτικη κατασκευη, τελειως αθορυβο, με προβληματισαν τα χοντρα λαστιχα(ισως να τα αλλαξω αργοτερα) και το μεγεθος της εξωτερικης αντλιας στην οποια αμα βαλεις γωνια για να κατσει οριζοντια και το ακροφυσιο φτανει τους 25+ποντους...

Τωρα την εχω τοποθετημενη οριζοντια και διαγωνια στον πατο με το ακροφυσιο να ερχεται περιπου στο κεντρο του ενυδρειου.Η εισαγωγη νερου ειναι στην απεναντι ακρη και το εξωτερικο δοχειο στο ιδιο υψος με το ενυδρειο.

Θα επανελθω με φωτογραφιες και θα ηθελα να δω και το δικο σου πως το εχεις.

Επισης το σφουγγαρακι απο το pat-mini που ειχα ταιριαζει απολυτα στο ακροφυσιο, να το βαλω θα κανει καθολου δουλεια η τζαμπα χωρο θα πιανει?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δύο πρόχειρες για να δεις την θέση της αντλίας. Θα βάλω και άλλες με φως μέρας και όχι φλας.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Η αντλία σε αυτή την θέση που την έχω μπορεί να λειτουργήσει με ελάχιστο νερό μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κοψει 2 μικρα κομματια λαστιχο για να ενωσω την γωνια με την αντλια και με το ακροφυσιο μαλλον γιαυτο μου βγηκε τοσο μεγαλο...

Γυαλι παντως το δικο σου, φοβερο !

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να βάλετε και κάποιο σφουγγάρι στην είσοδο που νερού στην σχάρα, σαν προφιλτρο.

Επίσης τώρα που το έψαξα, έχει και μικρή UV 3w η εταιρεία που μπορεί να μπει σε σειρά πάνω στον σωλήνα.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κι εγω κατι...

μπορω να παρω το φιλτρο χωρις την αντλια?

πωλειται δηλαδη ο καδος σκετος , αλλα μαζι με την κεφαλη - κανιστρο?

τους σκετους καδους για προεκταση τους ειδα , αλλα κουμπωνουν στον αρχικο , δεν εχουν το καπακι απο πανω δηλαδη..

ρωταω , γιατι θελω να βαλω αλλη μεγαλυτερη αντλια..

Επισης εσεις που τα δουλευετε , ποσα λιτρα βιολογικο χωραει ο καθε καδος?

Ευχαριστω,

Link to comment
Share on other sites

Θες να βαλεις αντλία μεγαλύτερη από 800l/h δηλαδή.... Θεωρητικά μπορείς να πάρεις το καπάκι σαν ανταλλακτικο και να το κουμπωσεις πανω σε έναν ανταλλακτικο κάδο και να εισαι οκ.... Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα σου βγει κοντά στην τιμή που πωλείτε σαν πακέτο. Το καπάκι μπορει να κάνει 12 ευρώ (λέω εγώ στην τύχη),ο έξτρα κάδος αλλα 12, ο ροοστάτης που έχει πανω μπορει να κάνει 7 γιουρα, μανι μανι έφτασα τα 30. Κάνα 5ευρω τα λάστιχα, 35. Δίνεις 15-20 παραπάνω και έχεις και τον κυκλοφορική καβατζά για ώρα ανάγκης....

Σαφώς και δεν θέλω να κρύβω την σκέψη σου ή να σου επιβάλω την δική μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και από μένα παιδιά. Παρέλαβα σήμερα και εγώ το Multikani 800 και το έβαλα στο ενυδρείο, αλλά ρε παιδιά με το που το έβαλα μπροστά το νερό (το οποίο ήταν καθαρό, μόλις το είχα αλλάξει) θόλωσε απίστευτα. Έχει περάσει μισή ώρα και βάλε αλλά δε δείχνει να ξεθολώνει... Στον κάδο έχει τα δύο σφουγγάρια πάνω και κάτω και στη μέση ένα υλικό σαν πετραδάκια. Μήπως έπρεπε να ξεπλύνω τα πετραδάκια αυτά πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

Τα πετραδακια είναι ζεολιθος και όντως ήθελαν ένα ξέπλυμα πρώτα με φρέσκο νερό. Δεν πειράζει όμως σε λίγη ώρα θα ξεθολωσει το νερό, μην αγχώνεσαι. Κάθε 2μηνο που αλλάζω τον ζεολιθο αυτό ακριβώς γίνεται ακόμη και με το ξέπλυμα με νερό. Σε κάνα δεκάλεπτο τέταρτο θα δεις ότι ξεθολωνει το νερό ;)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ αρχάς για την άμεση απάντηση. Έχει περάσει όμως καμιά ώρα τώρα και δεν ξεθόλωσε. Αλλά σα να μου φαίνεται κάπως καλύτερα. Λογικά σε λίγες ώρες θα είναι κομπλέ, έτσι;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα μην ανησυχείς καθόλου. Το έχω πολύ καιρό το φίλτρο αυτό και χρησιμοποιώ ζεολιθο από την αρχή. Πάντα το κάνει αυτό. Αν δεν έχεις τέρμα την ροή, βαλτην τέρμα για να καθαρίσει πιο γρήγορα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα την έχω από την αρχή. Τώρα που γύρισα μετά από σχεδόν 3 ώρες κάπως καλύτερα. Τη χελώνα να τη βάλω ή να περιμένω να καθαρίσει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποτέ δεν την βγάζω από το ενυδρείο. Δεν έχει θέμα γιατί αναπνέει έξω από το νερό. Το λίγο θολό νερό από σκόνη δεν την ενοχλεί. Σε λίγη ώρα ούτως ή άλλως θα είναι πεντακάθαρο το νερό.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία :D Μεγεια ;) Θα το ευχαριστηθεις, είμαι σίγουρος. Η χελώνα μου είναι πλέον 1 χρονών και κάτι και όπως καταλαβαίνεις οι ακαθαρσιες της είναι αυξημένες. Υπάρχουν φορές που δεν πιστεύω πως το φίλτρο θα καταφέρει να τα τραβήξει όλα και όμως το άτιμο τα καταφέρνει. Αποδεδειγμενα είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει. Αν χρειαστείς οτιδήποτε, μην διστασεις ;):)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Άσε, η δικιά μου είναι 10 ετών. Αυτή να δεις τι "δωράκια" αφήνει στο ενυδρείο... Εν τω μεταξύ, τώρα που την έβαλα μέσα ξαναθόλωσε ρε γαμώτο το νερό...

Έγινε επεξεργασία - ggtaxo
Link to comment
Share on other sites

Αυτό καλό είναι. Μάλλον έκατσε η σκόνη στον βυθό και η χελώνα την ανασηκωσε. Λογικά τώρα θα την καθαρίσει σωστά το φίλτρο. Έχεις καθαρό βυθό ή τίποτα χαλίκι κλπ;

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει καθαρίσει μέχρι αύριο το πρωί θα σου πρότεινα μια μερική αλλαγή νερού. Αλλά νομίζω πως θα έχει καθαρίσει μέχρι τότε.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ευχαριστώ και πάλι. Θα το τσεκάρω αύριο και βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ακόμα χάλια είναι ρε γμτ. Θα βγάλω το μισό να μπει καθαρό να δούμε τι θα γίνει...

Έγινε επεξεργασία - ggtaxo
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια μικρη αλλαγη νερου οπως σου προτεινε ο φιλος κ βαλε λιγο ενυδρειακο βαμβακι αν εχεις στο φιλτρο η ενα δευτερο φιλτρακι μονο με τετοιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρειάστηκε αλλαγή όλου του νερού και καλό πλύσιμο του ζεόλιθου. Τώρα φαίνεται εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...