Jump to content

Aquael Multikani 800 Εξωτερικό Φίλτρο


zalaros

Recommended Posts

Ευτυχώς έστω και έτσι λύθηκε το πρόβλημα. Να σου πω την αλήθεια δεν μου είχε τύχει ποτέ να βάλω μέσα ζεολιθο χωρίς να τον έχω ξεπλυνει πρώτα. Οπότε τελικά το ξέπλυμα του ζεολιθου είναι υποχρεωτικό.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής κρύσταλλο το νερό! Και τελείως αθόρυβο το φιλτράκι! Για τα λεφτά του (52€) διαμάντι!

Link to comment
Share on other sites

Και βολικό γιατί αν πχ μεγαλώσεις το ενυδρείο δεν πας σε μεγαλύτερο, απλά προσθέτεις κάδους. ...

Link to comment
Share on other sites

Και βολικό γιατί αν πχ μεγαλώσεις το ενυδρείο δεν πας σε μεγαλύτερο, απλά προσθέτεις κάδους. ...

Ναι, είναι πολύ προσεκτικά σχεδιασμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δοκίμασα σήμερα να βάλω την αντλία του φίλτρου κάθετα μέσα στο ενυδρείο και όχι παράλληλα όπως το είχα. Σκέφτηκα πως η γωνία που είχα ήταν στενή και έκοβε ροή. Το πρόβλημα είναι πως έτσι κάνει θόρυβο η αντλία. Την έβαλα ξανά όπως την είχα γιατί δεν παλεύεται ο θόρυβος. Καμιά ιδέα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι έτσι 

 

73de2f593f07ba831373840a0528b122.jpg

 

Αφαίρεσα την γωνία και την έβαλα στο ίδιο σημείο κάθετα με το στόμιο εισαγωγής του νερού προς τα κάτω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Άλλαξα και εγώ σήμερα την θέσει της αντλίας και παρατήρησα ότι κάνει θόρυβο .

Το γιατί κάνει θόρυβο δεν το έχω καταλάβει  

Επειδή αυξήθηκε η ροή του νερού αποφάσισα να το αφήσω :)   

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς τόσο θόρυβο δεν τον παλεύω... Έχει όμως πολύ καλύτερη ροή όντως.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος σταμάτησε :thumbsu: 

 

Γιατί σταμάτησε δεν έχω ιδέα .... Μπορεί να ήθελε να στρώση ο άξονας ? 

Link to comment
Share on other sites

Λες να το δοκιμάσω ξανά; Μετά από πόσες ώρες περίπου έστρωσε;

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα μετά από 12 ώρες ότι δεν έκανε θόρυβο (την άλλη ημέρα το πρωί)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπήκα σε αυτό το θέμα γιατί αφορά το φίλτρο που παρέλαβα σήμερα. Θα μετακομίσω τη χελώνα σε μεγαλύτερο ενυδρείο και επελεξα αυτο το φίλτρο. Να ρωτήσω (καταρχάς δεν μπορώ καν να ξεβιδώσω τον κάδο να ανοίξω τα σακουλάκια που εχει μεσα) Μαλλον θελω βοηθεια αντρα σωστα; Αυτα τα βαζω στο καδο αφού τα πλυνω; Πρεπει να αγοράσω και αλλους καδους με ανθρακα και βιολογικο; Πριν βαλω τη χελωνα βαζω βακτηρια κλπ. Καλο το φιλτρο απο ο,τι εχω διαβασει για αυτο το επελεξα, αλλα μου φαινεται θελω πολλη βοηθεια για να το στησω...Εσεις που το χρησιμοποιείτε καιρό πειτε μου πώς να ξεκινησω ...

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα και στο άλλο θέμα σχετικά οπότε θα σου απαντήσω και εδώ. Στο κουτί μέσα έχει δύο πλαστικά εργαλεία (σαν γρανάζι με πεταλούδα είναι) με τα οποία ανοίγεις τον κάδο. Φαντάσου ότι ανοίγει σαν κονσέρβα (δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερη παρομοίωση...). Το πόσους κάδους θα χρησιμοποιήσεις και το τι υλικό θα βάλεις εξαρτάται από σένα. Εγώ το χρησιμοποιώ με δυο κάδους έναν με ζεολιθο και έναν με βιολογικό (biocera max). Νομίζω πως για μία χελώνα είναι μια χαρά. Δεν έριξα ποτέ βακτήρια και άφησα μόνο του το βιολογικό να αποκτήσει βιολογία.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος zalaros έγραψε:

Σου απάντησα και στο άλλο θέμα σχετικά οπότε θα σου απαντήσω και εδώ. Στο κουτί μέσα έχει δύο πλαστικά εργαλεία (σαν γρανάζι με πεταλούδα είναι) με τα οποία ανοίγεις τον κάδο. Φαντάσου ότι ανοίγει σαν κονσέρβα (δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερη παρομοίωση...). Το πόσους κάδους θα χρησιμοποιήσεις και το τι υλικό θα βάλεις εξαρτάται από σένα. Εγώ το χρησιμοποιώ με δυο κάδους έναν με ζεολιθο και έναν με βιολογικό (biocera max). Νομίζω πως για μία χελώνα είναι μια χαρά. Δεν έριξα ποτέ βακτήρια και άφησα μόνο του το βιολογικό να αποκτήσει βιολογία.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 

Ευχαριστώ πολύ. Το άνοιξα. Ζήτω!!! Δεν μου ήρθε ειδοποίηση για το μήνυμα εδώ. Ευχαριστώ!! Αλλαγές στο νερό τώρα που θα είναι πιο πολλά τα λίτρα. 30℅ κάθε βδομάδα; Με αντιχλωριο ; Θέλουν και τα σωληνάκια πλύσιμο να υποθέσω ε;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, 30% κάθε βδομάδα είναι μια χαρά. Με αντιχλωριο ή αφήνεις το νερό πριν το ρίξεις μέσα ένα 24ωρο για να εξατμιστεί το χλώριο. Τα σωληνακια είναι έτοιμα για χρήση. Θέλουν καθάρισμα στο δίμηνο περίπου. Εγώ τα καθαρίζω στο 3μηνο.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος zalaros έγραψε:

Σωστά, 30% κάθε βδομάδα είναι μια χαρά. Με αντιχλωριο ή αφήνεις το νερό πριν το ρίξεις μέσα ένα 24ωρο για να εξατμιστεί το χλώριο. Τα σωληνακια είναι έτοιμα για χρήση. Θέλουν καθάρισμα στο δίμηνο περίπου. Εγώ τα καθαρίζω στο 3μηνο.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 

Πριν μεταφέρω την χελώνα στο νέο ενυδρείο με το νέο φίλτρο πρέπει να δουλεψει το φίλτρο χωρίς τη χελώνα μέσα για κάποιο διάστημα; Ή το σεταρω και την βάζω μέσα κανονικά ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έβαλα κατευθείαν. Και αυτό γιατί ο ζεολιθος κάνει δουλειά άμεσα ;-)

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/02/2016 at 8:52 ΜΜ, το μέλος zalaros έγραψε:

Τώρα είναι έτσι 

 

73de2f593f07ba831373840a0528b122.jpg

 

Αφαίρεσα την γωνία και την έβαλα στο ίδιο σημείο κάθετα με το στόμιο εισαγωγής του νερού προς τα κάτω. 

Τον βράχο τον έχεις κολλήσει στον πάτο:

Link to comment
Share on other sites

Όχι και πλέον αποτελεί παρελθόν... Η χελώνα συνέχεια τον έριχνε κάτω και φοβήθηκα μην κάνει ζημιά στο τζάμι. Σκέφτηκα τώρα που άλλαξα ενυδρείο να τον κολλήσω αλλά χαλάει την ροή του νερού και μαζεύονται ακαθαρσίες γύρω γύρω.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μαι πάλι. Τα σφουγγάρια που είναι πάνω κάτω στον ζεόλιθο τα πλένεις κάθε πότε; Σε νερό βρύσης; Και τον ζεόλιθο μέχρι να τον αλλάξεις τον πλένεις; Το βιολογικό το πλένεις σε ενυδρειακο νερό; Κάθε πότε;

Link to comment
Share on other sites

On 23/03/2017 at 2:41 ΜΜ, το μέλος peetchy έγραψε:

Να μαι πάλι. Τα σφουγγάρια που είναι πάνω κάτω στον ζεόλιθο τα πλένεις κάθε πότε; Σε νερό βρύσης; Και τον ζεόλιθο μέχρι να τον αλλάξεις τον πλένεις; Το βιολογικό το πλένεις σε ενυδρειακο νερό; Κάθε πότε;

@zalaros οπότε βρεις χρόνο απάντησέ μου στις πάραπανω ερωτήσεις. Δεν βιάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγάρια πάνω κάτω από τον ζεολιθο τα πλένω κάτω από την βρύση. Τον ζεολιθο κάθε 15 πλύσιμο και κάθε 30 αλλαγή. (το πλύσιμο όταν δεν βαριέμαι... αλλά κάνει καλό γιατί μαζεύεται πολύ σκ.... ακαθαρσία εκεί). Το βιολογικό και τα σφουγγάρια του, πλύσιμο κάθε 30 με νερό ενυδρείου.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος zalaros έγραψε:

Τα σφουγγάρια πάνω κάτω από τον ζεολιθο τα πλένω κάτω από την βρύση. Τον ζεολιθο κάθε 15 πλύσιμο και κάθε 30 αλλαγή. (το πλύσιμο όταν δεν βαριέμαι... αλλά κάνει καλό γιατί μαζεύεται πολύ σκ.... ακαθαρσία εκεί). Το βιολογικό και τα σφουγγάρια του, πλύσιμο κάθε 30 με νερό ενυδρείου.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 

Χίλια ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...