Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα κυριοι και κυριες.

Μετα απο καιρο και παλι μαζι σας.
 

Εχω ενα φυτεμενο ενυδρειο με 2 fluval 105 και 205.Επειδη η ροη τους πια δε με ικανοποιει και λογω οτι ειχα πριν καιρο εμφανιση κυανοβακτηριου σκεφτηκα να βαλω spray bar στα στγκεκριμενα φιλτρα μπας κ δυναμωσει η ροη και γενικα χτυπανε σε ολα τα σημεια μειωνοντας τις νεκρες περιοχες και τη πιθανη επανεμφανιση του ατιμου και δυσκολου κυαναβακτηριου.
Ειδα αυτη τη κατασκευη και επαθα πλακα http://www.cichlid-forum.com/phpbb/viewtopic.php?f=30&t=257030&sid=06616c1919311b390210f777dba58e03&start=15

Φυσικα υπαρχουν στο εμποριο και τα ετοιμα spray bar για fluval.
Η απορια μου ειναι αν θα βαζατε εσεις,αν το εχει δοκιμασει καποιος,αν θα εχω καλυτερη ροη μεσα κτλ.Ξερω οτι τα φυτα θα εκτιμησουν μια καλη ροη αλλα οχι τοσο ολα τα ψαρια.Ας μεινουμε ομως στο αν αξιζει σε ενα φυτεμενο να βαλω κατι τετοιο αν θα βοηθουσε γενικοτερα.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξερει κανεις τη διαμετρο των σωληνων στα συγκκριμενα φιλτρα και αν μπαινουν τα spray bar της eheim;

Link to comment
Share on other sites

Spray bar δεν μπαινουν,πρεπει να αλλαξεις τα λαστιχα και να βαλεις τα κλασικα.

Στα σπιραλ που εχουν αυτα τα φιλτρα,δεν μπορεις να αλλαξεις την εξοδο και να βαλεις δικη σου.Ειναι κολλημενα μεταξυ τους.

Εχω το 105 και οταν δοκιμασα να βαλω σπρει μπαρ,δεν εμπαινε και αλλαξα ολα τα λαστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που βγαζει η ιδια η hagen spary bar αρα πρεπει να μπαινουν.Aντε και βαζω αλλα λαστιχα κ προσαρμοζω ενα spray με πατεντα.Αξιζει;Θα βοηθησει ωστε να εχω καλυτερη ροη στο ενυδρειο;Εχω στις 2 γωνιες νεκρες περιοχες κ φοβαμαι οτι συντομα θα εμφανιστει κυανοβακτηριο εκει.Ξερεις τι διαμετρο λαστιχο χρειαζεται για αυτα τα φιλτρα;

Link to comment
Share on other sites

Τα σπιραλ που εχει για λαστιχα ειναι μαπα.Δεν μπορεις να τα καθαρισεις κρατανε πολυ βρωμια μεσα.Τα κλασικα λαστιχα ειναι η πιο καλη λυση.

Αν θυμαμαι καλα,το 105 παιρνει 12/16,δεν ειμαι 100% σιγουρος ομως.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 12/16.Θα το δοκιμασω.Εχεις βαλει και στην εισοδο κ στην εξοδο;
Παρολαυτα περιμενω να ακουσω γνωμες περι εμπειριας για το spray bar.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εγω τα αλλαξα ολα στο δικο μου και εβαλα spray bar και εισοδο απο jbl

Link to comment
Share on other sites

Ειδες καλυτερη κυκλοφορια;Δεν εχεις κανενα προβλημα με κανενα ψαρι λογω ροης ετσι;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβα να το χρησιμοποιησω με τα σπιραλ,τα αλλαξα κατευθειαν.Αλλα απο ιδιο φιλτρο φιλου,το δικο μου εχει καλυτερη κυκλοφορια.Σ αυτο ομως παιζει ρολο και ποσο χαμηλα ειναι το φιλτρο απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 fluval οχι πολυ χαμηλα απο το ενυδρειο.Τελικα αγορασα ενα πλαστικο σωληνα ,γωνιες,συνδετηρες,εκανα καποιες τρυπες και συνδεσα και τα 2 φιλτρα μεταξυ τους και το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο.Ροη παντου και με τα ρυθμιστικα των φιλτρων μπορω να παιξω σε ενταση

Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μ απο το με σπρει μπαρ εχω μεγαλυτερη αναταραξη εσωτερικα(εχει κυκλοφορια σε περισσοτερα σημεια του ενυδρειου)  και σαφως περισσοτερη αναταραξη στην επιφανεια .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...