Jump to content

Σκεψεις Για Controler Θερμοκρασιας.


Recommended Posts

Από κίνα να πάρεις, έχω πάρει δυο από εκει και εχουν βγει πολύ καλοί εκτος από τον έναν που δεν εχει θεμα ο κοντρόλερ αλλά ο αισθητήρας θερμοκρασίας....!!Δειχνει ότι νά ναι.

Να κοιτάξεις επίσης να ειναι 220v γιατι κυκλοφορουν και 110v μην την πατησεις και το κάψεις βάζοντάς το στην πρίζα!

Όσο για το άν πάς για τον καινουργιο ή τον παλιό εγώ θα έλεγα πάρε το πιό φτηνό και πάρε δύο να εχεις καβάντζα σε περίπτωση που το ένα πάθει κάτι ή από λάθος συνδεσμολογία το κάψεις(λέω εγώ τώρα), εξάλλου φτηνά ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε παιδες. Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα καπως με το ebay με τοσους πωλητες.

Και στη Ελλαδα να μην υπαρχει καθολου......

Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι.

220V και πλαστικο αισθητηρα.

http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Digital-STC-1000-All-Purpose-Temperature-Controller-Thermostat-w-Sensor-/261831406428?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item3cf65e335c

Μετα πηγαινε και απο ΕΨΕΜ και παρε 1-2 ανταλλακτικους αισθητηρες (NTC 10kΩ θα ζητησεις) να αλλαζεις καθε1-2 χρονια, για σιγουρια.

Νομιζω πως θα φερει και η ΕΨΕΜ καπoια στιγμη κατι σαν stc, αλλα δεν ξερω αν θα ειναι ο ιδιος.

Πιο πολυ για τη συνδεσμολογια, θελουμε να ειναι ιδιος, για να μη ψαχνομαστε παλι, αφου υπαρχει ετοιμη εδω για τον stc.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/77329-controller-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-stc-1000/

ΥΓ μη το συνδεσεις οπως ειναι στο manual του stc, γιατι δεν θα δουλεψει στο ενυδρειο. Καντο οπως στο λινκ απο πανω.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παραγγέλθηκε ο controler και έρχεται.......υπομονή τώρα. Για τη σύνδεση, ξαναμιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ηρθε ο controler.... Βεβαια ο κινεζος φιλος μου εστειλε μεταλικο αισθητηρα αντι πλαστικο....οπως ειχα παραγγειλει. Τελος παντων, ας ειναι καλα η ΕΨΕΜ.

Αντε να ερθουν και τα ανεμουρια να τα συνδεσουμε....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι τσεκαρισμενο ειναι 220V.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μαζι με τα κοντρολια παρηγγειλα και ενα tds meter. Ξερει κανεις αν χρειαζεται καλιμπραρισμα για αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Το tds ειναι ΟΚ. Ερχεται καλιμπραρισμενο.

 

 

Το stc εχει αυτο το σχεδιαγραμμα πανω του? (ασχετα αν κανεις τη συνδεσμολογια του υπομνηματος)

Αν ναι, ειναι ΟΚ.

Βαλε μονο πλαστικο αισθητηρα.

Αν οχι .....

QG0007301_1.jpg

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Το tds ειναι ΟΚ. Ερχεται καλιμπραρισμενο.

 

 

Το stc εχει αυτο το σχεδιαγραμμα πανω του? (ασχετα αν κανεις τη συνδεσμολογια του υπομνηματος)

Αν ναι, ειναι ΟΚ.

Βαλε μονο πλαστικο αισθητηρα.

Αν οχι .....

QG0007301_1.jpg

Ναι αυτό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μια απλη κατασκευη για τον κοντρολερ με ηλεκτρολογικο καναλι,πριζες και ταπες και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος,κοστισε καπου στα 30 ευρω αλλα υπαρχουν και πιο φθηνα (καναλια,πριζες και βασεις πριζας) και μπορειτε να το βαψετε ή να τον βαλετε στο ντουλαπι για να μην φαινονται λαμπακια και οθονες.

 

Νομιζω θα ενδιαφερει αρκετους αλλα βαριεμαι και δεν αξιζει να κανω πληρη περιγραφη,ειναι πολυ απλη κατασκευη οποτε βαζω καποιες φωτο αν θελει καποιος να το φτιαξει που ειναι επικαιρο.

post-59611-0-82122900-1432402792_thumb.jpg

post-59611-0-21892200-1432402804_thumb.jpg

post-59611-0-72398500-1432402815_thumb.jpg

post-59611-0-39738500-1432402827_thumb.jpg

post-59611-0-90144800-1432402838_thumb.jpg

post-59611-0-22227700-1432402849_thumb.jpg

post-59611-0-14647300-1432402859_thumb.jpg

post-59611-0-11793100-1432402869_thumb.jpg

post-59611-0-36828900-1432402880_thumb.jpg

post-59611-0-07524500-1432402889_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μια απλη κατασκευη για τον κοντρολερ με ηλεκτρολογικο καναλι,πριζες και ταπες και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος,κοστισε καπου στα 30 ευρω αλλα υπαρχουν και πιο φθηνα (καναλια,πριζες και βασεις πριζας) και μπορειτε να το βαψετε ή να τον βαλετε στο ντουλαπι για να μην φαινονται λαμπακια και οθονες.

 

Νομιζω θα ενδιαφερει αρκετους αλλα βαριεμαι και δεν αξιζει να κανω πληρη περιγραφη,ειναι πολυ απλη κατασκευη οποτε βαζω καποιες φωτο αν θελει καποιος να το φτιαξει που ειναι επικαιρο.

Κομψότατο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητική ερώτηση: Εστω ότι μετράω tds βρύσης 156ppm και ενυδρείου 278ppm. Πρίν μισή ώρα έκανα αλλαγή νερού και ανακάτεψα την άμμο στο βυθό και είναι το νερό θολό ακόμη από τα σωματίδια της άμμου. Αυτά μετράει το  tds meter και βγάζει στο Θεό αποτέλεσμα; H  δεν παίζουν ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατασκευη.

 

....και μπορειτε να το βαψετε ή να τον βαλετε στο ντουλαπι για να μην φαινονται λαμπακια και οθονες.

 

Ο σκοπος ειναι να τα βλεπουμε τα "λαμπακια".

Η θερμοκρασια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητική ερώτηση: Εστω ότι μετράω tds βρύσης 156ppm και ενυδρείου 278ppm. Πρίν μισή ώρα έκανα αλλαγή νερού και ανακάτεψα την άμμο στο βυθό και είναι το νερό θολό ακόμη από τα σωματίδια της άμμου. Αυτά μετράει το  tds meter και βγάζει στο Θεό αποτέλεσμα; H  δεν παίζουν ρόλο;

Οχι δεν παιζει ρολο.

tds σημαινει δηλαδη ολικα διαλυτα στερεα στο νερο.

Αυτα που βλεπεις δεν ειναι διαλυτα.

Το Tds ειναι αυξημενο απο αλλους λογους. Ασβεστολιθικα υλικα στο ενυδρειο, αλατι, κλπ

 

ΥΓ μεγα λαθος το ανακατεμα του βυθου σε σημειο να σηκωθει και να θολωσει τοσο το νερο. Ελπιζω να περασει αναιμακτα.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητική ερώτηση: Εστω ότι μετράω tds βρύσης 156ppm και ενυδρείου 278ppm. Πρίν μισή ώρα έκανα αλλαγή νερού και ανακάτεψα την άμμο στο βυθό και είναι το νερό θολό ακόμη από τα σωματίδια της άμμου. Αυτά μετράει το  tds meter και βγάζει στο Θεό αποτέλεσμα; H  δεν παίζουν ρόλο;

 

Λιπασματα , τροφές κατι ασβεστολιθικο στο ενυδρειο αυξανει το tds.

Link to comment
Share on other sites

Προβληματιζομαι φιλοι μου γιατι το νερο του δικτυου ειναι πιο μαλακο απο αυτο του ενυδρειου το οποιο επεξεργαζομαι με τυρφη. Η η αμμος η καποιες πετρες μου κανουν χαλαστρα.....

Και τα εχω ελεγξει αν ειναι ασβεστολιθικα με ακουαφορτε....τελος παντων θα ξανακανω δοκιμες....

Παιζει η ελαφροπετρα των φιλτρων να ανεβαζει σκληροτητες;

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα το ιδιο ειχα παθει και εγω φιλε πριν λιγους μηνες και κατεληξα να αλλαξω την αμμο.Επισης ειχα αναρωτηθει και εγω για την ελαφροπετρα (που ειχα τοτε) και ανοιξα το φιλτρο και την τσεκαρα αλλα οχι,η ελαφροπετρα δεν ηταν σε εμενα και νομιζω ουτε σε εσενα.Δεν χανεις βεβαια κατι να το τσεκαρεις αλλα η ελαφροπετρα δεν νομιζω να ειναι.Ειναι η αμμος,οι πετρες ή κατι απο τροφες λιπασματα κτλ. αναλογως τι ριχνεις.Τσεκαρε τα και αυτα σε ενα ποτηρι με νερο ενυδρειου προσθεσε τη μια τροφη,κανε δοκιμη μετα απο λιγες ημερες κτλ.Το ιδιο και με τα ξυλα και τις πετρες,βγαλε ενα μικρο κομματι σε ενα δοχειο με νερο ενυδρειου και δοκιμασε με το τεστ σου αν αυξανεται.Δυσκολη διαδικασια αλλα τωρα που το εντοπισες βρες τι ειναι και αλλαξε το να τελειωνεις.Ισως γι'αυτο να ειχες προβλημματα τοσο καιρο με τα ψαρια σου αν ειχες σκαμπανεβασματα.

 

Επισης οι πετρες θελουν πολυ προσοχη,δυσκολα θα βρεις μη ασβεστολιθικες,συνηθως αν τις σπασουμε καποια κομματια εσωτερικα ασπρα ειναι απο ασβεστολιθο.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 εβδομαδες περιπου αφαιρεσα καποιες ασπρες πετρες που ειχα μεσα οι οποιες νομιζα οτι ηταν ασφαλεις αλλα τελικα δεν ηταν.... αντε να δουμε. Θα παω με δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

Προβληματιζομαι φιλοι μου γιατι το νερο του δικτυου ειναι πιο μαλακο απο αυτο του ενυδρειου το οποιο επεξεργαζομαι με τυρφη. Η η αμμος η καποιες πετρες μου κανουν χαλαστρα.....

Και τα εχω ελεγξει αν ειναι ασβεστολιθικα με ακουαφορτε....τελος παντων θα ξανακανω δοκιμες....

Παιζει η ελαφροπετρα των φιλτρων να ανεβαζει σκληροτητες;

 

Την τυρφη την εχεις στο φιλτρο του ενυδρειου?

Αν ναι ειναι φυσικο.

Τοτε για να μην εχεις αυτο το "προβλημα", θα πρεπει να επεξεργαζεσαι με τυρφη το νερο της αλλαγης και οχι το νερο του ενυδρειου.

 

Η ελαφροπετρα δεν επηρεαζει τις τιμες.

Ειναι 100% πυριτικο πετρωμα, ανηκει στα υελώδη ηφαιστειακά πετρώματα (αυτά που αποτελούνται μόνο από ύελο -γυαλι- και δεν περιέχουν καθόλου κρυστάλλους ορυκτών), και δεν θεωρούνται ασβεστουχα πετρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ η τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου και μαλακωνει το νερο και ανεβαζει το tds? Δεν ειναι αντιφατικο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ η τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου και μαλακωνει το νερο και ανεβαζει το tds? Δεν ειναι αντιφατικο αυτο;

 

Οχι, γιατί το tds μας δείχνει σωματίδια στο νερό χωρίς να είναι απαραίτητα ασβεστολιθικά , ενω το GH (γενική σκληρότητα) μας δείχνει περιοχόμενο σε ασβέστιο και μαγνήσιο.

Το νερό του Αμαζωνίου είναι μαλακό (φτωχό σε ασβέστιο και μαγνήσιο) αλλά με πολύ μεγαλό TDS (διάφορα σωματίδια και ειδικά σωματίδια από τη σήψη οργανικής ύλης)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...