Jump to content

Χελωνιερα&ενυδρειο


Recommended Posts

καλησπέρα σας!έχω αγοράσει δυο χελώνες νερού εδώ και 5 μέρες και έχω μια χελωνιέρα 30Χ20Χ20 χωρίς να έχει μέσα ούτε φίλτρο ούτε κάποια λάμπα για τη θερμοκρασία!παρατήρησα ότι όσο είναι μέσα στο σπίτι είναι ακίνητες!μόλις της βγάλεις λίγο στον ήλιο και κουνιούνται και τρώνε!απ`ότι έχω διαβάσει χρειάζονται και θερμοκρασία και τα φίλτρα!προφανώς θα πρέπει να πάρω κάποια άλλη χελωνιέρα ποιο μεγάλη και με φίλτρο και με λάμπες?????ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ενυδρείο φίλε μου και όχι χελωνιερα. Ενυδρείο με καλό φίλτρο, θερμοστατη, λάμπα uvb και λάμπα για να λιαζονται. Διάβασε στα επισημασμενα θέματα, έχει πολλούς οδηγούς για αρχάριους. Αφού διαβάσεις λίγο τα βασικά είμαστε εδώ για ότι απορία τυχόν προκύψει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ενυδρείο φίλε μου και όχι χελωνιερα. Ενυδρείο με καλό φίλτρο, θερμοστατη, λάμπα uvb και λάμπα για να λιαζονται. Διάβασε στα επισημασμενα θέματα, έχει πολλούς οδηγούς για αρχάριους. Αφού διαβάσεις λίγο τα βασικά είμαστε εδώ για ότι απορία τυχόν προκύψει.

 

καλησπερα!μολις το πηρα το ενυδρειο αγαπητε!σ`ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!μολις το πηρα το ενυδρειο αγαπητε!σ`ευχαριστω

Πιο ενυδρείο πήρες?
Link to comment
Share on other sites

Πιο ενυδρείο πήρες?

 

αγορασα ενα της resun sm-400!45x25,5x35!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ερωτημα ρε παιδες!τι πετρες η τι αλο να βαλω μεσα στο ενυδρειο?καμια καλη προταση???????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν θα διαφωνησω!αλλα τι να βαλω για να ανεβενουν απανω?????πετρες η κατι αλο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο βυθό εγώ θα σου έλεγα να μην βάλεις τίποτα,καλύτερα άδειος ;)

 

:thumbsu:

κανε οτι κατασκευη θελεις με μη τοξικα υλικα βαλε ξυλα οτι θελεις αλλα οσο πιο αδειο στον βυθο τοσο πιο καλα για  σενα και αυτες !!

 

υπαρχουν διαφορες ιδεες απο ενυδρεια εδω στο φορουμ αλλα και στο διαδυκτιο

μπορεις να κανεις με πλαστικο ή με plexiglass ή πολυκαρβουνικο ή με ξυλα ή με  πετρες εκατομηρια πραματα και αν παρεις και ενα μπουκαλι σιλικονη για ενυδρεια ακομη περισοτερα

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Οι χελώνες είναι μέσα σ'αυτό τώρα; Μπορείς να κάνεις μια στοίβα από πέτρες σε μια γωνία, ή κάνε κάποια κατασκευή..

Link to comment
Share on other sites

Οι χελώνες είναι μέσα σ'αυτό τώρα; Μπορείς να κάνεις μια στοίβα από πέτρες σε μια γωνία, ή κάνε κάποια κατασκευή..

 

ειχα της παλιες πετρες και εκανα δουλεια!καθε ποσες ωρες πρεπει να της ταιζω παιδες!απο εκει που της πειρα μου ειπαν 1 φορα τη μερα να βαζω 3 γαριδες!ισχει?????????γιατη βλεπω οτι ορισμενες φορες τρωνε πολυ περισοτερο

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρές; Τρεις γαριδούλες την ημέρα μου φαίνεται είναι πολύ λίγο..

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εκτός από γαρίδες να τις μάθεις σιγά σιγά να τρώνε κ άλλα,υπαρχουν στικς, ψαράκια αποξηραμένα, λαχανικά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...