Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους... τις τελευταιες μερες αρχισα να χανω παλι μερικα ψαρακια για αγνωστους λογους..... ειχαν περασει περιπου πριν 4 εβδομαδες ich με μερικες απωλειες (γκαπυ) ομως με την σταδιακη ανοδο της θερμοκρασιας στους 30 βαθμους για δεκα μερες τα υπολοιπα ψαρακια συνηλθαν. τα corydor για μερικες ημερες ηταν κατατονικα οποτε εριξα λιγες βιταμινες (fishtamin της sera). Οι μετρησεις του νερου ηταν σταθερες. πριν δυο μερες εχασα ενα θυληκο γκαπυ μεσα σε 15 ωρες στη συνεχεια εχθες εχασα τον L018 και σημερα δεν βλεπω καλα ενα αρσενικο γκαπυ. Εχω παει το νερο σε pet shop 2φορες και ολα καλα. Σας δινω και τις δικες μου μετρησεις που γινοντε με υγρα της jbl.

Ενυδρειο 180 με εσωτερικο φιλτρο και φυτεμενο.

Αλλαγες νερου καθε 8 με 10 μερες.

Ph 7.2

Nh4 <0.05

NO2 0.01

Cu < 0.1

O2 10

No3 0.5

Δεν ξερω πλεον τι να κανω.....

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια σου πολλά. Συμπλήρωσε όλες τις λεπτομέρειες. Κανε ενα copy paste της φόρμας.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-oeunia-aeeuaiuoco-aoeyiaaeao/#entry602958

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσε την φορμα που σου ειπε ο φιλος επανω και διεκρυνησε μας κατι,οταν λες εριξες βιταμινες εννοεις κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο εριξες τις σταγονες?

Μπορει και να την ακουσαν τα ψαρια απο την ανοδο της θερμοκρασιας να ξερεις,δεν αντεχουν ολα τα ψαρια τετοια θερμοκρασια..

Και χρονια πολλα! :)

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο σύντομα ανέβασες και κατέβασες την θερμοκρασία ?

Link to comment
Share on other sites

Για να ειχες ick μου βρωμαει η υποθεση..... λογικα μπηκαν σε αστρωτο ενυδρειο και μαλλον τα εκαψες.....

Link to comment
Share on other sites

To ich δεν ξέρω από που και πως προήλθε. Τη θερμοκρασία την ανέβαζα σταδιακά περίπου δύο βαθμούς την ημέρα. Και το ένα γκάπυ που χάθηκε ήταν αγορασμένο μετσγενεστερα. Και το ενυδρείο λογικά είχε στρώσει αφού λειτουργούσε ήδη περίπου δύο μήνες...

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος76
Link to comment
Share on other sites

Το γκαπακι μπορει να ηταν ηδη ταλαιπωρημενο. Θα σου προτεινα να αυξησεις τα κεραμικα υλικα αφαιρωντας λιγο απο την μηχανικη φιλτρανση (σφουγγαρι) για να αυξησεις την βιολογια σου γιατι βλεπω οριακες μετρησεις. Κοιτα στο νετ για aquarium new tank syndrome.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μάλλον δεν είναι 0 λόγω jbl.

Αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν 0 ένδειξη αυτά, είναι η χαμηλότερη κλίμακά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...