Jump to content

Kiddo Reef Project Diy 190 Λίτρα


Ilias Halk

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι,
 
Εδώ θα παρουσιάσω βήμα βήμα την κατασκευή του Reef μου, που στήνω με την βόηθεια του κ. Τάκη (takis_gt). Οπότε μάλλον κάντε το DIYWT (Do It Yourself with Takis :D)
 
 
Μέγεθος Ενυδρείου
 
Το κυρίως ενυδρείο  (Main Display) έχει διαστάσεις 70x45x50H (157l), ενώ το sump έχει διαστάσεις 50x35x35H (θα είναι γεμάτο στους 20 πόντους, 35l +περιθώριο 15 πόντοι για αποφυγή πλυμμήρας 26l).
 
Το κυρίως ενυδρείο  (Main Display) έχει 10άρι τζάμι Crystal Clear, ενώ το sump έγινε με 5άρι απλό.
 
 
Υπερχείλιση
 
Το ενυδρείο έχει υπερχείληση τύπου Bean Animal (Πλήρης ανάλυση μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.beananimal.com/projects/silent-and-fail-safe-aquarium-overflow-system.aspx). 
 
Η υπερχείληση αποτελείται από τρεις εξόδους - σωληνώσεις, στην περιπτωσή μας Φ32. Για την όλη λειτουργία χρειαζόμαστε ένα κουτί - "μπαλκόνι" υπερχείλισης (overflow box), το οποίο θα στήσουμε με μαύρο plexiglass.
 
Μεταφράζω το κυρίως μέρος:
 
"H πρόταση είναι απλή. Ενσωματώνουμε μια έξοδο - "σιφόνι" στην εγκατάσταση υπερχείλισης και την υποστηρίζουμε με μια έξοδο - "ανοιχτού καναλιού". Αν η έξοδος - "σιφόνι" έχει ρυθμιστεί σε ρυθμό ροής που είναι ελαφρώς χαμηλότερος από αυτόν που παρέχει η αντλία επιστροφής, τότε το νερό θα διαφύγει από το κουτί υπερχείλισης μέσω της δεύτερης εξόδου - "ανοιχτού καναλιού". Εάν το σύστημα έχει ρυθμιστεί σωστά τότε ο όγκος του νερού που ρέει διαμέσου του δεύτερου κατακόρυφου υδροσωλήνα θα ρέει απαλά στα τοιχώματα του σωλήνα και η υπερχείληση δεν θα κάνει θόρυβο. Ένα όφελος από μια τέτοια ρύθμιση είναι ότι η έξοδος - "σιφόνι" μπορεί να αντιμετωπίσει μια σημαντικά υψηλότερη ροή από μια πανομοιότυπη έξοδο που αναμειγνύει αέρα στο νερό. Προσθέσαμε μια τρίτη έξοδο στο σύστημα που μένει στεγνή κατά τη διάρκεια της κανονικής λειτουργίας. Αυτή η τρίτη έξοδος παρέχει ασφάλεια σε περίπτωση βλάβης και επιτρέπει και στις δύο κύριες εξόδους να είναι πλήρως φραγμένες χωρίς να προκαλέσουν πλημμύρα ή δυσλειτουργία στο συστήμα!"
 
Για την επιστροφή θα χρησιμοποιηθεί  μια αντλία EHEIM COMPACT 3000+ με δυνατότητα προσαρμογής ροής από 1000 λίτρα/ώρα εώς 3000 λίτρα/ωρα, η οποία θα επιστρέφει το νερό στο κυρίως ενυδρείο μέσω 2 σωληνώσεων Φ20.
 
 
Διαρύθμιση Sump
 
Το sump θα έχει τα εξής 3 διαμερίσματα:
 
  1. Είσοδος (Skimmer + Κάλτσες αντιφώσφορος, ενεργός άνθρακας)
  2. Refugium (Μακροάλγες - Βράχος)
  3. Έξοδος (Αντλία Επιστροφής + Θερμοστάτης)

 

 

 

 

Κάποιες πρώτες εικόνες από την κόλλημα του κυρίως ενυδρείου και του sump, το σαββατοκύριακο...
 
post-60338-0-99992700-1430076219_thumb.jpgpost-60338-0-91239900-1430076225_thumb.jpgpost-60338-0-00677000-1430076223_thumb.jpg
 
 
Το thread θα ενημερώνεται με την πορεία της κατασκευής και θα συμπληρωθούν και τα υπόλοιπα σημαντικά στοιχεία όπως φωτισμός και υπόλοιπος εξοπλισμός...
Έγινε επεξεργασία - Kiddo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

με το καλο αδερφε να το χαρεις!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Ηλία και καλογέμιστο.

Τελικά ασχολήθηκα και με θαλασσινό, κόλλησα γυάλα και σαμπ, μέχρι εκεί όμως , φτάνει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα και σωστες διαλογες τωρα των υπολοιπων μηχανηματων.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στα αλάτια :thumbsu: !

 

Η βοήθεια που έχεις ειναι πολύ δυνατή!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα φιλε μου :jig:

Κανατε πολυ ωραια δουλιτσα για diy παιδες!Πολλα μπραβο!

 

Τι φως και σκιμμερ σκεφτεσαι να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους!

 

Βάζω φωτογραφίες από τα υδραυλικά του συστήματος (μερικά κομμάτια που λείπουν είναι στου Τάκη, δεν ξέχασα να τα αγοράσω  :P). Όπως είπαμε και χθες, έχουμε 3 κεντρικές σωληνώσεις - εξόδους για την υπερχείλιση Φ32 και 2 σωληνώσεις - εισόδους επιστροφής Φ20. Όπως βλέπετε οι σωληνώσεις είναι βιδωτές σε αρκετά σημεία για ευκολία σε περίπτωση καθαρισμού ή κάποιου προβλήματος. Η αγορά των σωληνώσεων έγινε από τον Σταματίου.

 

 

post-60338-0-80416300-1430136204_thumb.jpgpost-60338-0-01013000-1430136207_thumb.jpg

 

 

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάτε φωτισμός, σκίμμερ θα τα πούμε στην ώρα τους, είμαι σε κάποιες συννενοήσεις αυτή την στιγμή ;)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τελικό στήσιμο. Έχω ήδη πάρει από μέλος του φόρουμ 4-5 κιλα νεκρό βράχο, του τύπου που φαίνεται στη φωτογραφία.

 

post-60338-0-31847400-1430145928_thumb.jpg

 

Για να μην ψάχνω τελευταία στιγμή, όποιος μπορεί να προσφέρει τα εξής (δωρεάν ή σε κάποια καλή τιμή), να με ειδοποιήσει με ένα μήνυμα inbox:

  1. Νεκρό βράχο
  2. Ζωντανό βράχο
  3. Χαέτο (Μικρή ποσότητα για το refugium στο δεύτερο διαμέρισμα διαστάσεων 20x20x35)

 

Χρειάζομαι σίγουρα 2-3 κομμάτια διαστάσεων 20x20 ως βάση του συνολικού κεντρικού βράχινου οικοδομήματος, και επιπλέον κάποια για το υπόλοιπο τοπίο (κομμάτια εδώ και κει). Σκέφτομαι η βασική υποδομή να στηριχτεί σε νεκρό, ώστε να σκεφτώ με την ησυχία μου το τοπίο και να έχω την δυνατότητα να κολλήσω το βασικό κορμό με την γνωστή κόλλα (στόκος είναι βασικά :P) δύο στοιχείων, και ίσως κάποια επιμέρους μικρότερα κομμάτια υποστηρικτικά να είναι ζωντανά ή και καθόλου στο κεντρικό ενυδρείο, οπότε να μπει μόνο κάποια μικρή ποσότητα στο refugium ως μια αρχική βιολογία. Ανάλογα την προσφορά σε βράχο ζωντανό - νεκρό, θα δω το τελικό στήσιμο και τις αναλογίες ζωντανού - νεκρού.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα και καλογέμιστο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία το πας!

 

Καλή αρχή και καλή συνέχεια να χεις!Απόλαυσέ το όσο μπορείς τώρα είναι πολύ ωραίο το να στήνεις κάτι απο την αρχη!

 

Κράτα μας ενημερους ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία το πας!

 

Καλή αρχή και καλή συνέχεια να χεις!Απόλαυσέ το όσο μπορείς τώρα είναι πολύ ωραίο το να στήνεις κάτι απο την αρχη!

 

Κράτα μας ενημερους ;)

 

 

Ευχαριστώ φίλε μου και συ το δικό σου, παρακολούθησα τα threads σου για να δω πως διαχειρίστηκατε άλλοι φίλοι τις κατασκευές :)

 

 

 

Για αντίστρωφη όσμωση παιδιά επίσης προτάσεις θα ήθελα να ακούσω....

 

Η πιο οικονομική λύση που έχω δει είναι εδώ (http://www.aquario.gr/rx-afro3-aqua-filter.html/) αλλά δεν μπορώ να την αξιολογήσω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή φιλε μου και να δεις το ενυδρείο οπως ποθείς...

Για αντιστροφή όσμωση καλύτερα να δώσεις λιγα παραπάνω και να πάρεις κατι το οποίο εύκολα θα μπορείς μα αλλάζεις και τα προφιλτρα του πχ εδώ

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30122

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή φιλε μου και να δεις το ενυδρείο οπως ποθείς...

Για αντιστροφή όσμωση καλύτερα να δώσεις λιγα παραπάνω και να πάρεις κατι το οποίο εύκολα θα μπορείς μα αλλάζεις και τα προφιλτρα του πχ εδώ

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30122

 

 

Φίλε πολύ λογικό αυτό που λες να υπάρχει υποστήριξη στα ανταλλακτικά εγγυημένη...

 

Θέλω να ρωτήσω 2 πραγματάκια:

 

  • Τι διαφορά έχει αυτή που προτείνες, από αυτή εδώ (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30170) που είναι λίγο ποιο οικονομική?
  • Τι έστι flush kit και αν το προτείνεις
  • Και θέλω να κάνεις ένα κόπο να μου εξηγήσεις σε τι βοηθάει η μονάδα απιονισμού

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πολύ λογικό αυτό που λες να υπάρχει υποστήριξη στα ανταλλακτικά εγγυημένη...

 

Θέλω να ρωτήσω 2 πραγματάκια:

 

  • Τι διαφορά έχει αυτή που προτείνες, από αυτή εδώ (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30170) που είναι λίγο ποιο οικονομική?
  • Τι έστι flush kit και αν το προτείνεις
  • Και θέλω να κάνεις ένα κόπο να μου εξηγήσεις σε τι βοηθάει η μονάδα απιονισμού

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Η διαφορά ειναι οτι στην πρώτη περίπτωση ξεβιδώνεις εύκολα τα κάνιστρα και αλλάζεις τα προφιλτρα σε μικρο χρόνο+την χαμηλότερη τιμή τους που σε βάθος χρόνου γίνετε σημαντική,σε αυτήν που έβαλες εσυ πρέπει να γίνει αλλαγή σε ολο το κάνιστρο...

 

To flush kit μπαίνει bypass μαζι με το flowrate και σε νορμάλ λειτουργία έχουμε την βάνα κλειστή,η εγκατάσταση του μας δείχνει καλύτερη εικόνα για την κατάσταση της Α.Ο αλλά προσωπικά δεν το εχω βάλει όπως και οι περισσότεροι...

 

Η ΑΟ απομακρύνει σε ποσοστό, που φτάνει μέχρι το 96%, όλα τα ξένα σώματα που έχει το νερό και οταν ερθει σε μιξη με το χημικό αλατι που χρησιμοποιούμε για το Θαλασσινό μας ενυδρείο εχουμε το καλύτερο δυνατο αποτέλεσμα δίχως βαρέα μέταλλα και αλλα πραγματάκια που μπορεί να μας δημιουργήσουν απο μικρα εως και πολυ σοβαρά θέματα στο ενυδρείο μας με συχνότερα αυτα της έξαρσης αλγης..

Link to comment
Share on other sites

Το κυρίως ενυδρείο σήμερα το πρωί το διέλυσα , και το απόγευμα έχει καθάρισμα και αν προλάβουμε ξανά κόλλημα, είδα φυσαλίδες στις ενώσεις που έγιναν μετά το γέμισμα, μάλλον βιάστηκα να το γεμίσω και δεν είχε τραβήξει καλά, με ξεγέλασε ο καιρός και το ότι μετά από 24 ώρες μύριζε ελάχιστα.

Το ξεκόλλημα έγινε με νάιλον σπάγκο, αυτόν που πετάμε τους αετούς τη Καθαρά Δευτέρα και λίγο ζέσταμα με το πιστολάκι, ο νάιλον σπάγκος λειτουργεί σαν πριονάκι και κόβει στη σιλικόνη αλλά χωρίς κανένα κίνδυνο για τα τζάμια, η σιλικόνη κόπηκε αρκετά εύκολα, σε 10 λεπτά το έκοψα σχεδόν όλο. Το απόγευμα σκέφτομαι να χρησιμοποιήσουμε και διαλυτικό σιλικόνης για να τελειώσουμε γρήγορα και χωρίς κόπο τα καθάρισμα

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν πειραζει τακη,τα εχει αυτα το diy!

Το καλο ειναι οτι το ειδατε νωρις και αποφυγατε τυχων προβληματα :thumbsu:

 

Ειναι και ιδανικος ο καιρος να στεγνωσει γρηγορα!

Καλη επιλογη το διαλυτικο!

Αντε με το καλο το κολλημα :jig:

 

Το sump βγηκε οκ?

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν πειραζει τακη,τα εχει αυτα το diy!

Το καλο ειναι οτι το ειδατε νωρις και αποφυγατε τυχων προβληματα :thumbsu:

 

Ειναι και ιδανικος ο καιρος να στεγνωσει γρηγορα!

Καλη επιλογη το διαλυτικο!

Αντε με το καλο το κολλημα :jig:

 

Το sump βγηκε οκ?

 

Το σαμπ μια χαρα, λεπτότερο γυαλί, μικρότερη επιφάνεια , λιγότερη σιλικονη, έχει και τα χωρίσματα , δεν είναι και ψηλό, επομένως όλα καλά, το άλλο όμως δεν μου άρεσαν οι φυσαλίδες και αφου το φτιάχνουμε μια φορα να γίνει σωστο και καλό. Το πιο δύσκολο σε όλη  αυτή τη διαδικασία δεν είναι ουτε το κόλλημα , ουτε το ξεκόλλημα, το καθάρισμα είναι μανούρα

Link to comment
Share on other sites

Χθες καθαρίστηκαν τα τζάμια και απόψε ξανακολλάμε. Ο Ηλίας βασικά τα καθάρισε γιατί εγώ ασχολήθηκα αρκετά με το δικό μου.
Το διαλυτικό σιλικόνης παιδιά, να ξαίρετε πως κάνει θαύματα, αρκεί να έχετε λίγη υπομονή και να το αφήσετε πάνω από 1 ώρα να δράσει (2 με 4 γράφει η συσκευασία)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο και το "κοκορέτσι" για 2η φορά

 

29042015535_zpspbvqh0wi.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...