Jump to content

Βοηθεια Για Την Χελωνιτσα Μου


Recommended Posts

πιστευω οτι μεσα σε 2-3 λεπτα και ολο το κουτι να της δωσω θα το φαει...το χελωνακι μ ειναι απιστευτα λεμαργο..πλεον εχω καταλαβει ποτε θελει φαγητο...οταν πλησιαζω και πειναει ερχεται προς το μερος μ και αρχιζει να σκαρφαλωνει και ν γρατζουναει...αλλιως η δεν μ δινει σημασια καν η κρυβεται!! ειναι απιστευτο ζωακι...οταν λες λιτα? 2-3 τη ημερα θεωρω πως ειναι καλη ποσοτητα!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σας για ακομα μια φορα φιλοι μ...μολις εφερα το ενυδρειο στο σπιτι κ ειμαι σε φαση συναρμολογησης...εχω μια απορεια ομως...ο θερμοστατης  μ σε αυτη την χαμηλη σταθμη νερου πως θα μπορεσει να λειτουργησει? μπορω να τον βαλω στα πλαγια με τν κεφαλη μεσα στο νερο η θα καει?

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο παιδια...με χαρα σας παρουσιαζω την πρωτη μου προσπαθεια και την ΚΙΚΑ την χελωνιτσα μ.. (Ελπιζω να ειναι οντως θυλικη)

 

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:

Read Eard slider

Γενικές Πληροφορίες:

Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ):60x30x30

Συνολικά Λίτρα:

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:

Χελώνες:1

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά:

Φόντο:

Πέτρες:

Ξύλα:

Ψεύτικα Φυτά:

Στεριά:

Άλλα διακοσμητικά :

Βυθός:

Φωτισμός:

UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας): Repti glo 5.0 13W

Άλλες λάμπες:

Διάρκεια φωτισμού:

Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά: 20-25cm

Υποστήριξη οργανισμών :

Φίλτρανση: Φιλτρο  Jet-Flo100

Θέρμανση/ Ψύξη: Θεμοστατης Fluval M100

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: Αποξιραμενες γαριδουλες

Παράμετροι:

pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση:

Αλλαγές νερού:

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

ΒΊΝΤΕΟarrow-10x10.png

 

οποια πληροφορια για διορθωση η προσθηκη ειναι δεκτη και θα με βοηθησει πολυ!!

 

Ετοιμο παιδια...με χαρα σας παρουσιαζω την πρωτη μου προσπαθεια και την ΚΙΚΑ την χελωνιτσα μ.. (Ελπιζω να ειναι οντως θυλικη)

 

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:

Read Eard slider

Γενικές Πληροφορίες:

Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ):60x30x30

Συνολικά Λίτρα:

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:

Χελώνες:1

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά:

Φόντο:

Πέτρες:

Ξύλα:

Ψεύτικα Φυτά:

Στεριά:

Άλλα διακοσμητικά :

Βυθός:

Φωτισμός:

UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας): Repti glo 5.0 13W

Άλλες λάμπες:

Διάρκεια φωτισμού:

Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά: 20-25cm

Υποστήριξη οργανισμών :

Φίλτρανση: Φιλτρο  Jet-Flo100

Θέρμανση/ Ψύξη: Θεμοστατης Fluval M100

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: Αποξιραμενες γαριδουλες

Παράμετροι:

pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση:

Αλλαγές νερού:

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

ΒΊΝΤΕΟarrow-10x10.png

 

οποια πληροφορια για διορθωση η προσθηκη ειναι δεκτη και θα με βοηθησει πολυ!!

post-60977-0-62350300-1432299604_thumb.jpg

post-60977-0-16274500-1432299633_thumb.jpg

post-60977-0-82229200-1432299643_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - vasilistefarikis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης δεν χρειάζεται να είναι όρθιος, μπορείς να τον βάλεις σε όποια θέση σε βολεύει, το

σημαντικό είναι ότι πρέπει να είναι ΟΛΟΣ μέσα στο νερό (και η κεφαλή) ώστε αν πέσει η στάθμη

από εξάτμιση να μην κινδυνεύει να σου βγεί το κυρίως σώμα στον αέρα και τότε πραγματικά καεί...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου! Πραγματικα πολυ καλη προσπαθεια! Ποσους ποντους ειναι το υψος του νερου?

Link to comment
Share on other sites

ειναι 10 cm φιλε μου savou...το μονο που μ λειπει τωρα ειναι ενα καλο αντιχλωριο...εχω βαλει μεσα στο ενυδριο και το χελωανακι το ασπρο που λιωνει σιγα σιγα για το ασβεστιο...

Link to comment
Share on other sites

ειναι 10 cm φιλε μου savou...το μονο που μ λειπει τωρα ειναι ενα καλο αντιχλωριο...εχω βαλει μεσα στο ενυδριο και το χελωανακι το ασπρο που λιωνει σιγα σιγα για το ασβεστιο...

Μπορεις αν θελεις να ανεωασεις την σταθμη του νερου! 5 cm ακομα! Καλα κανεις για το ασβεστιο! Αντιχλωριο οποια εταιριας και να παρεις θα εισαι μια χαρα!
Link to comment
Share on other sites

παντως με το που την εβαλα μεσα στο νεο της σπιτι εδειξε να το απολαμβανει...δεν στρεσαριστικε καθολου...εφαγε αμεσως μολις την ταισα..απο το χερι μου κλασσικα οπως την αρπαζει..μας εχεσε κιολας..ολα καλα...ανεβεικε και στο νισακι του...εκατσε 2 λεπτα κ ξανα μεσα στο νερο...τωρα ητε κολυμπαει ητε παει κ καθεται πανω στο φιλτρο...ελπιζω να βγενει και να μ λιαζεται ομως!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βγαινει! Αντιχλωριο θα βαζεις οσο λεει ο κατασκευαστης πανω στο μπουκαλακι στο ''καινουργιο'' νερο που θα βαλεις! 1 φορα την βδομαδα θα κανεις αλλαγη οχι ολο το νερο ! 40-50 % του νερου του ενυδρειου! Θα πρεπει να συφοναρεις τν πατο του ενυδρειου να φευγουν οι πολλες ακαθαρσιες! Το νερο που θα βαλεις θα φροντιζεις να ειναι πολυ κοντα ή ιδιο σε θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

Για ακομα μια φορα θα χρειαστω την βοηθεια σας φιλοι μου...σημερα αγορασα και το αντιχλωριο για την χελωνα μ...το οποιο ειναι Biotopol T...στης οδηγιες γραφει 1ml για 4 Λιτρα η ενα καπακι για 15 Λιτρα...Εδω ομως ερχεται η απορεια μ...ισως και χαζη...πως θα μαθω ποσα λιτρα νερο εχω βαλει μεσα στο ενθδρειο μ...οεο? 

Link to comment
Share on other sites

 

Και εδω οταν εφυγα στην δουλεια η κοπελα μ βρεικε ευκαιρια να παιξει....(Το ανεβασα youtube γιατι προσπαθησα να το ανεβασω απευθειας εδω αλλα ηταν πολυ μεγαλο)

Link to comment
Share on other sites

η κικα απολαμβανει την "ηλιοθεραπεια" της...

 

Μια ερωητηση παιδια...οπως εχω βαλει το φιλτρο πλαγια μεσα στο ενυδρειο με το στομιο να ριχνει το νερο ευθεια παρατητω πως οταν η χελωνα πλησιαζει προς τα εκει το παρασησει το ρευμα(μανα μου δεν ειναι ψεμα)...δοκιμασα σημερα να βαλω το στομιο του φιλτρου καθετα για να κοιταζει τον πατο του ενυδρειου αλλα αυτο ειχε ως αποτελεσμα να ανασηκωνει ολη την βρομα του πατου.,....απο την αλλη δοκιμασα να το βαλω προς τα πανω...αλλα αυτο το εκανε πολυ θορθβωδες...καμια ιδεα για το πως να αντιμετοπισω αυτη την δυσκολια??

post-60977-0-71892000-1432646811_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - vasilistefarikis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το αφήσεις να ανασηκώσει όλη την βρώμα του πάτου ώστε να την τραβήξει το φίλτρο ;) Μην περιμένεις να την τραβήξει σε λίγα λεπτά, άφησε το λίγες ώρες και δες τι γίνεται. Εμένα με έχει βολέψει απίστευτα αυτό :D 

Link to comment
Share on other sites

την πολυ βρωμια την μαζευω σχεδον καθημερινα με σκουπιτσα βυθου μαζι με υπολειμα τροφης και κακια...λες να κανει ετσι δουλεια? απλα η χελωνα με αυτον τον τροπο σου μεχρι να τα τραβηξει το φιλτρο δεν θα ναι μεσα στην μπιχλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...