Jump to content

Βοηθεια Για Την Χελωνιτσα Μου


Recommended Posts

Καλησπερα και ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας,,,

 

Πριν απο λιγες μερες αγορασα ενα χελωανακι νερου μεσα στν κλασσικη πλαστικη του πισινουλα..επειδη ομως δεν θελω να αφησω το ζωακι στην μοιρα του και οπως διαβασα στο φορουμ και γενικα στο ιντερνετ τα χελωνακια θελουν φροντιδα και η  πλαστικη χελωνιερα δεν καλυπτει της αναγκες της χελωνιτσας μου..

Μετα απο ευρενα αγορας στο ιντερνετ και με βαση την οικονομικη μ δυνατοτητα κατεληξα στς εξις επιλογες...

 

Ενυδριο 63λτ με διαστασεις 60Χ30Χ35.. ( http://www.petsupermarket.gr/4003/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/water-home-60x30x35cm-63lt.html )

 

εσωτερικο φιλτρο Jet Flow για ενυδρεια εως 75 λτ ( http://www.petsupermarket.gr/3080/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/jet-flo-75-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%AD%CF%89%CF%82-75lt.html )

 

θερμοστατης Marina150W-27cm ( http://www.petsupermarket.gr/7840/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/marina-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%82-150w--27cm.html )

 

οσο αφορα την λαμπα για τν χελωνιτσα μου μετα απο ψαξιμο κατεληξα σε αυτην..ομως δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι η σωστη κ εδω θελω τν βοηθεια σας...

 

exo terra solar glo sun simulating lamp 125W ( http://www.petsupermarket.gr/4307/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/exo-terra-solar-glo-sun-simulating-lamp-125w.html )

 

Kαι για ντουι για την λαμπα μου  αυτο...

Exo Terra Glow light - porcelain clamp lamp & glow reflector 100watt ( http://www.petsupermarket.gr/4287/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/exo-terra-glow-light--porcelain-clamp-lamp-glow-reflector-100watt.html )

 

οι αποριες μου ειναι...ο εξοπλισμος μ ειναι σωστος...χρειαζομαι κατι ακομα..επισης το χελωνακι μου ειναι πολυ μικρο...μεχρι να μεγαλωσει η σταθμη του  νερου θα ειναι πολυ μικρη.. το φιλτρο θα μπορει ν λειτουργησει σε τοσο μικρη ποσοτητα νερου...

Παρακαλω συμβουλεψτε με..ευχαριστω και παλι γι τον χρονο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Το ενυδρειο για αρχη ειναι μια χαρα απλα να γνωριζεις οτι καποια στιγμη θα πας για μεγαλυτερο!

Το φιλτρο σου μην το λυπηθεις παρε ενα καλητερο για να σου μεινει ακομα και οταν μεγαλωσει η χελωνα και πας για αλλο ενυδρειο! Αν δν σε παιρνει να το κανεις αυτο οκ παρε αυτο!θερμοστατη παρε εναν 100 watt τα 150 ειναι υπερβολη! Το ντουι μια χρα αλλα η λαμπα οχι! Λαμπα παρε τηνExo Terra Repti glo 5,0 UVB! Θες και μια στερια για να ανεβαινει να λιαζεται! Και παρε και ενα θερμομετρο ωστε να μπορεις να δεις ανα πασα ωρα την θερμοκρασια!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστω πολυ για τησ συμβουλες..με τς λαμπες εχω μπερδευτει παρα πολυ..θα σου ηταν ευκολο να μ στειλεις ενα λινκ με την συγκεκριμενη ακριβως λαμπα??

οσο για το φιλτρο μου θα λειτουργει κανονικα σε χαμηλη σταθμη νερου?

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η λαμπα που μarrow-10x10.png ανεφερες?

 

 ( νhttp://www.petsupermarket.gr/4299/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/exo-terra-repti-glo-compact-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%86%CE%B8%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85-t1026w.html   )

 

ανarrow-10x10.pngναι θα ηταν καλητερα να παρω την 13v η τα 26?

 

Έγινε επεξεργασία - vasilistefarikis
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο θα το γεμισεις 15 cm υψος και το φιλτρο θα το βαλεις οριζοντια και θα δουλευει μια χαρα! Λαμπα παρε την 13 δεν χρειαζεται να παρεις την μεγαλη!

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω παρα πολυ...και κατι ακομα...γινομαι λιγο κουραστηκος αλλα πραγματικα ειμαι ασχετος με το θεμα αλλα θελω να μαθω..η χελωνα περα απο αυτη τν λαμπα θα χρειαζεται αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλο ειναι να βαλεις και μια λαμπα πυρακτωσεως γιατι βγαζει θερμοτητα και στεγνωνει η χελωνα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/

Διαβασε εδω και αν εχεις καποια απορια εδω ειμαστε να σου την λυσουμε!

Link to comment
Share on other sites

ηταν το πρωτο πραγμα που διαβασα οταν μπηκα στο φορουμ!!!! αυτη η λαμπα θα ειναι διαφορετικη απο αυτη που δειξαμε παραπανω? και θα χρειαστει διαφορετικο ντουι?

Έγινε επεξεργασία - vasilistefarikis
Link to comment
Share on other sites

Ναι!

Link to comment
Share on other sites

kalhspera kai pali...tn tetarth pou exw t repo m tha paw na psonisw oti xreiazetai gia to stisimo tou enudriou m...tha hthela n rwthsw an auth h lampa einai katalhlh gia to basking spot ts xelwnas...h einai mono gia savres?

 

http://www.petsupermarket.gr/4471/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/exo-terra-%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82--r-20%E2%80%9A-75w230v%E2%80%9A-weight:-375gr-dl-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%85-6510cm.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι,αλλά μπορείς να την πάρεις σε 50w δεν χρειάζεται να είναι 75 ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι,αλλά μπορείς να την πάρεις σε 50w δεν χρειάζεται να είναι 75 ;)

Link to comment
Share on other sites

Eimai enthousiasmenos giati shmera paidia hrthe h paragkelia m...mesa stn vdomada tha parw kai enudrio kai tn vash tou..dwro tou petherou!! :P

Molis sthsw olo to enudrio tha sas dwsw akoma mia photo me tn douleia m...

Tha hthela n rwthsw 2 pragmata...ts lambes poses peripou wres tn hmera na ts exw anoixtes?Mporw twra na valw ts lampes panw stn plastikh xelwneria m h den kanei k prepei n perimenw mexri to teliko stisimo tou enudriou?

post-60977-0-18936800-1432064941_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν αργήσει το ενυδρείο σου αστην εκεί την χελώνα με συχνές καθημερινές αλλαγές του νερού σου και βγαζε την στον ήλιο να λιαζεται με προσοχή μην βράσει το νερό. Να προετοιμαζεις το νερό με βελτιωτικο-αντιχλωριο. Και να ταιζεις λιτά μέχρι να μπει στο ενυδρείο. Καλή επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Eimai enthousiasmenos giati shmera paidia hrthe h paragkelia m...mesa stn vdomada tha parw kai enudrio kai tn vash tou..dwro tou petherou!! :P

Molis sthsw olo to enudrio tha sas dwsw akoma mia photo me tn douleia m...

Tha hthela n rwthsw 2 pragmata...ts lambes poses peripou wres tn hmera na ts exw anoixtes?Mporw twra na valw ts lampes panw stn plastikh xelwneria m h den kanei k prepei n perimenw mexri to teliko stisimo tou enudriou?

 

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες και μόνο καθώς είναι κανονισμός του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ενυδρειο θα μπει λογικα μεχρι την παρασκευη πρωτα ο θεος θα το χω ετοιμο...την βγαζω στον ηλιο απλα της μερες που δουλευω δεν μπορω..για αυτο ρωτησα για την λαμπα ισως για προχειρα μεχρι στηθει το ενθδρειο κανονικα...απλα επειδη ειδα το ντουι οτι ειναι τεραστιο και θα καληπτει ολη την πλαστικη χελωνιερα με το φως δεν ξερω κατα ποσο θα κανω καλο η κακο εν τελη στην χελωνα μ...απο τροφη της δινω 1,5 με 2 γαριδουλες αποξιραμενες την ημερα..και φυσικα το νερο το αλλαζω καθημερινα και προσεχω και την θερμοκρασια του με θερμομετρο..αντιχλωριο δεν εχω και δεν ξερω κ πιο ειναι το καταλληλο...σημερα της αγορασα μια ασπρη χελωνιτσα που διαλειεται στο νερο και ειναι σθμπληρωμα ωιταμινης Δ οπως διαβασα...οποιες συμβουλες δεκτες γιατι ειμαι νεος στο σπορ και ακομα και τα πιο απλα πραγματα μ ειναι αγνωτσα!!

Υ.Γ Συγνωμη για τα greeklish!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντχλωριο κάνει οποιαδήποτε αλλά υπάρχουν και ειδικά για χελώνες όπως το jbl. biotopol t. Κάνε υπομονή μέχρι να έρθει το ενυδρείο για να βάλεις τις λάμπες σου. Επίσης όταν μπει στο ενυδρείο θα θέλει αρκετές φορές την ημέρα τάισμα με ποικιλία τροφών επειδή είναι στην ανάπτυξη η χελωνιτσα σου και καλό θα ήταν να πάρεις και ασβέστιο σε σκόνη να βουτας τις γαρίδες όπως και υγρες βιταμίνες. Στο φίλτρο σου έχεις ένα κουτάκι με άνθρακα και ζεολιθο που θα θέλει αλλαγή κάθε μήνα αυστηρά βγάζει η fluval ένα μείγμα με αυτά τα δύο υλικά μαζί..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για της πληροφοριες...η χελωνα παντως απο ορεξη αλλο τιποτα....τωρα που ξυπνησα μολις μ ειδε αρχισε να γραντζουναει τηην χελωνιερα και να τρεχει πρως τ μερος μ...και να σκαρφαλωνει...καθε φορα που πειναει ετσι κανει τρελενεται...και την λυπαμε που της δινω τοσο μικρη ποσοτητα τροφης!!

Link to comment
Share on other sites

Να της δώσεις λίγο περισσότερο. Δεν θα πάθει τίποτα με λίγο περισσότερο. 2 φορές την ημέρα 3 με 4 γαριδουλες είναι καλά για τώρα. Αν δεν φάει καμιά γαριδουλα μην την αφήνεις στο νερό. Αν και δεν νομίζω να μην τις φάει όλες. Μόλις μπει στο ενυδρείο με τις κατάλληλες συνθήκες θα δεις πόσο γρήγορα θα αρχίσει να μεγαλώνει.

Και να ξέρεις, φαγητό θα ζητάει ΠΑΝΤΑ! Είναι στη φύση της να θέλει να αποθηκεύει τα απαραίτητα για την χειμερία νάρκη. Επίσης θέλει να φάει όσο περισσότερο γίνεται γιατί δεν ελέγχει το φαγητό της. Οπότε μην νιώθεις άσχημα που ζητάει συνέχεια φαγητό. Είναι φυσιολογικό.

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

Τοσο μεγαλη ποσοτητα? εγω της δινω 2 το πρωι και αλλη μια κατα το απογευμα γιατι λυσαει...καλα ο τυπος που την αγορασα στο πανυγυρι μ πε μια φορα την ημερα 1 γαριδα...Ο ΑΣΧΕΤΟΣ!! :P

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το θέμα διατροφή είναι πολύ θολό. Έχω διαβάσει πολλά. Κάποιοι λένε 2 φορές την ημέρα να τρώει τόση ποσότητα όση είναι το κεφάλι της χωρίς τον λαιμό. Άλλοι λένε όσο μπορεί να φάει σε 2 με 3 λεπτά. Γενικά άκρη δεν βγάζεις. Δεν υπάρχει κανόνας δηλαδή. Αν πούμε ότι αυτό με το μέγεθος του κεφαλιού της είναι σωστό τότε 3 με 4 γαριδουλες είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι λένε όσο μπορεί να φάει σε 2 με 3 λεπτά. Αυτό είναι το σωστό αλλά όταν θα μπει στο ενυδρείο τις και θα έχει χώρο και φίλτρο ώστε να μην μολυνεται το νερό.. Γενικά αρκετές φορές από λίγο χωρίς να μένει τροφή αλλά όσο είναι στο πλαστικό ταιζεις λιτά... Αυτός απτο πανηγύρι είναι για τα πανηγύρια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...