Jump to content

Ernesto's Reef


Recommended Posts

και μένα μου αρέσει πολύ στο στήσιμο! καλή συνέχεια Θάνο! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, το παιχνίδι της υπομονής ξεκίνησε τώρα....

 

Ωραίες προσθήκες να τα χαιρεσαι πρόσεξε τωρα τις τιμες μου γιατι θα ανεβεί η καταναλώσει σιγα σιγα

 

 

Ωραιο Θανο :thumbsu:

 

 

και μένα μου αρέσει πολύ στο στήσιμο! καλή συνέχεια Θάνο! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα όλα, να σου ζήσουν και εύχομαι η γοργόνια να την παλέψει!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα!! Με dslr σε λίγο καιρό θα βγάζεις υπέροχες φωτό!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει έχεις δίκιο οι φακοί στις μηχανές είναι πονεμένη (και ακριβή) ιστορία για αυτό και εγώ παράτησα την dslr και πήρα μια καλούτσικη compact και ηρέμησα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τη δέχτηκα την aptaisia... Είναι μικρή ακόμα, και δεν έχω βρει δεύτερη προς το παρόν.. Τι προτείνετε ρε παιδιά? Να τη χτίσω με την epoxy της D&D ή να βάλω peppermint?? Είναι στο κεντρικό βράχο-πιάτο και νομίζω θα το διαλύσω αν το κοπανήσω σε εκέινο το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Και να τη χτίσεις με την κολλα θα βρει άλλη δίοδο στο βράχο, οπότε σε λίγες μερες θα την ξαναδείς σε άλλο σημείο.

 

Παρε καλύτερα τρεις peppermint για να εχεις περισσότερες πιθανότητες, αλλα περιόρισε το φαγητό γιατι αν ειναι χορτάτες δεν τις πλησιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλοριζικος αν και καθυστερημένα ειναι πολυ όμορφο μπραβο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους, σας παραθέτω τις μετρήσεις μου το τελευταίο καιρό για κάτι παράδοξο που παρατηρώ μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε.

 

26/5: kH=9,7 - Ca=450 - Mg=1440 (1,025)

27/5: Aλλαγή νερού 7% (10λτ)

31/5: kH=11 - Ca=465 - Mg=1500+ (1,025)

 

2/6: kH=9 - Ca=465 - Mg=1500+ (1,025)

5/6: kH=8,7 - Ca=465 - Mg=1420 (1,025)

10/6: kH=10 - Ca=465 - Mg=1350+ (1,025)

 

Aλάτι Τropic Marin Bio-Actif, kH=12,3 - Ca=400-410 - Mg=1200-1230

 

Γιατί έχω τέτοιες αυξομοιώσεις στο kH? To Ca παραμένει σταθερό, καμία κατανάλωση, ενώ φθίνει κάπως το Mg. Δεν νομίζω να κάνω κάποιο σφάλμα στις μετρήσεις (Salifert). Το μόνο που δεν έχω ελέγξει είναι το νερό της αυτόματης αναπλήρωσης. Προχτές τσέκαρα με TDS το νερό της RO και το βρήκα στα 17ppm που είναι μάλλον ψηλό, μπορεί αυτό να έχει κάποια σημασία στα διττανθρακικά? Κατά τ'άλλα το ενυδρείο πάει μία χαρά, ούτε άλγες εκτός από λίγη διατομική στον αραγωνίτη σε ένα μικρό σημείο που φθίνει κι αυτή και τα ζωντανά δείχνουν να έχουν προσαρμοστεί άψογα.. Δεν ρίχνω καθόλου υγρά πρόσθετα εκτός από Microbacter7 κάθε Τρίτη και Microvore, Reef Snow, Phytogold εναλλάξ κάθε δύο μέρες στις συνιστώμενες ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ ωραίο το βιντεάκι Θάνο. Όλα φαίνονται μια χαρά! Με τα σκαμπαναβάσματα στο ΚΗ τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το βιντεάκι Θάνο. Όλα φαίνονται μια χαρά! Με τα σκαμπαναβάσματα στο ΚΗ τι γίν

 

Δεν ξέρω θα τρελαθώ, νομίζω είμαι καθυστερημένος και δεν ξέρω να μετράω δεν εξηγείται αλλιώς! :P

Link to comment
Share on other sites

αρκετά ωραίο aquascape

το μόνο που θα άλλαζα είναι

να γύριζα το αριστερό και το δεξί νησάκι

ώστε να μην είναι όλα παράλληλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω θα τρελαθώ, νομίζω είμαι καθυστερημένος και δεν ξέρω να μετράω δεν εξηγείται αλλιώς! :P

 

Τι αλάτι χρησιμοποιείς? Επειδή βλέπω ότι και οι άλλες τιμές είναι τσιμπιμένες, θα πρότεινα τώρα που οι καταναλώσεις από τα κοράλια είναι ακόμα χαμηλές να χρησιμοποιήσεις ένα πιο "απλό" αλάτι που να δίνει χαμηλότερες τιμές. Ίσως έτσι σταθεροποιηθεί το ΚΗ. Υποθέτοντας βέβαια ότι η Α/Ο δίνει σωστές τιμές και ότι δεν έχει κάποιο θέμα. Ας δούμε βέβαια και τις γνώμες πιο έμπειρων παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Bio-Actif της Tropic Marin το οποίο μου δίνει 12,3 dKH ενώ το Red Sea μου έδινε 9,3 dKH.

 

Τι αλάτι χρησιμοποιείς? Επειδή βλέπω ότι και οι άλλες τιμές είναι τσιμπιμένες, θα πρότεινα τώρα που οι καταναλώσεις από τα κοράλια είναι ακόμα χαμηλές να χρησιμοποιήσεις ένα πιο "απλό" αλάτι που να δίνει χαμηλότερες τιμές. Ίσως έτσι σταθεροποιηθεί το ΚΗ. Υποθέτοντας βέβαια ότι η Α/Ο δίνει σωστές τιμές και ότι δεν έχει κάποιο θέμα. Ας δούμε βέβαια και τις γνώμες πιο έμπειρων παιδιών.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Bio-Actif της Tropic Marin το οποίο μου δίνει 12,3 dKH ενώ το Red Sea μου έδινε 9,3 dKH.

Ποιο αλάτι της red sea σου δίνει 9.3 ΚΗ? Άν εννοείς τον μπλε κουβά το "απλό" δηλαδή, Θα πρέπει να σου δίνει σύμφωνα με τον κατασκευαστή 7,7. Αν χρησιμοποιείς τον μωβ κουβά που είναι για reef σίγουρα δίνει παραπάνω δεν θυμάμε όμως πόσο. Αν έχεις 9,3 με το μπλε κουβά τσέκαρε για καλό και για κακό την Α/Ο μήπως έχει κανένα θεματάκι.

Γενικότερα πάντος θεωρώ λίγο υπερβολή τη χρήση αλατιών που δίνουν υψηλές τιμές, τώρα που το ενυδρείο είναι καινούργιο και δεν υπάρχει ακόμα μεγάλη κατανάλωση. Πολύ καλό το αλάτι της ΤΜ που χρησιμοποιείς όμως νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...