Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι ξεκίνησα ένα κανάλι στο youtube με κύριο θέμα την καλλιέργεια των φυτών εκτός ενυδρείου - emersed setup. Έχω ξεκινήσει τον τελευταίο μήνα με πολύ καλά αποτελέσματα τα οποία θα τα βάζω με βίντεο κάθε βδομάδα! Ελπίζω να σας αρέσει και να με στηρίξετε με like & subscribe!

 

1ο Βίντεο: Κάνω μια παρουσίαση των φυτών που παρέλαβα και τοποθέτησα για μετατροπή τους από submerged σε emerged! 

 

 

Αυτό είναι απλώς μια εισαγωγή και τις επόμενες μέρες θα ανεβάσω το setup και πως έγινε!

 

Ευχαριστώ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σου μετεφερα το θεμα στη σωστη κατηγορια.

Καλη αρχη,αυτη η εποχη ειναι η καλυτερη για emersed καλλιεργεια.

Το θεμα ειναι οτι αν βαλεις τα φυτα απο emersed σε sumersed μετα,θα φανε σοκ για καποιο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Φυτά από μησηρλης βλέπω, εγγύηση

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φυτά από μησηρλης βλέπω, εγγύηση

 

Ναι τα φυτά είναι του φίλου Γιώργου και θέλω να του βάλω και κάποια αναφορά στο βίντεο! Πολύ καλός!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου μετεφερα το θεμα στη σωστη κατηγορια.

Καλη αρχη,αυτη η εποχη ειναι η καλυτερη για emersed καλλιεργεια.

Το θεμα ειναι οτι αν βαλεις τα φυτα απο emersed σε sumersed μετα,θα φανε σοκ για καποιο καιρο.

 

Ευχαριστώ Κώστα! Τρέχει τον τελευταίο μήνα και τώρα βλέπω πολύ καλά αποτελέσματα και γι αυτό αποφάσισα να αρχίσω να βάζω βίντεο και επειδή δεν υπάρχει και πολύ διαθέσιμο ελληνικό υλικό! Στο επόμενο κλάδεμα θα αρχίσω να τα δοκιμάζω στο ενυδρείο! Άλλωστε αυτα που αγοράζουμε όλα ειναι από emersed καλλιέργειες!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κώστα! Τρέχει τον τελευταίο μήνα και τώρα βλέπω πολύ καλά αποτελέσματα και γι αυτό αποφάσισα να αρχίσω να βάζω βίντεο και επειδή δεν υπάρχει και πολύ διαθέσιμο ελληνικό υλικό! Στο επόμενο κλάδεμα θα αρχίσω να τα δοκιμάζω στο ενυδρείο! Άλλωστε αυτα που αγοράζουμε όλα ειναι από emersed καλλιέργειες!

 

 

Δεν ειναι ολα emersed αλλα και να ειναι,ειναι μονο στις φαρμες.Μεχρι να ερθουν στα χερια μας,εχουν περασει στη submersed μορφη,γι αυτο δεν μας χαλανε στο ενυδρειο.

 

Link to comment
Share on other sites

Της tropica 1-2 grow ειναι emersed αλλά προσαρμόζονται τα φυτά όταν τα βάλεις σ ένα σωστό από άποψη λιπασμάτων κλπ ενυδρείο! Άλλωστε ακομη και της tropica έχω δει σε βίντεο αλλα και φόρουμ πολλές αναφορές για φυτά που λιώνουν! Επίσης, τα περισσότερα αποτελέσματα από προσωπικά emersed φυτά πίσω στο Ενυδρείο εξελίσσονται πολύ καλά και πολλές φορές δεν χάνεται ούτε φύλλο!:)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, τα emersed φυτά έχουν διαφορετικά φύλλα από την υδρόβια μορφή τους και δεν είναι λειτουργικά κάτω από το νερό. Έτσι έγινε τουλάχιστον στα echinodorus tellenus και sagittaria subulata που είχα. Εντελώς διαφορετικά φυτά! Και φυσικά εντός νερού έλιωσαν όλα τα παλιά φύλλα.

Εσύ φίλε sotos ποια φυτά είχες που δε χάσανε ούτε φύλλο; Καλή επιτυχία στο εγχείρημα!

Οι λόγοι που καλιεργουνται εκτός νερού είναι η ταχύτερη ανάπτυξη, η οικονομοκότερη καλλιέργεια και η έλλειψη άλγεων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, τα emersed φυτά έχουν διαφορετικά φύλλα από την υδρόβια μορφή τους και δεν είναι λειτουργικά κάτω από το νερό. Έτσι έγινε τουλάχιστον στα echinodorus tellenus και sagittaria subulata που είχα. Εντελώς διαφορετικά φυτά! Και φυσικά εντός νερού έλιωσαν όλα τα παλιά φύλλα.

Εσύ φίλε sotos ποια φυτά είχες που δε χάσανε ούτε φύλλο; Καλή επιτυχία στο εγχείρημα!

Οι λόγοι που καλιεργουνται εκτός νερού είναι η ταχύτερη ανάπτυξη, η οικονομοκότερη καλλιέργεια και η έλλειψη άλγεων

 

Αυτο το που λες Θοδωρα ειναι πολυ σωστο!Τα περισσοτερα φυτα οταν ειναι σε emersed μορφη δεν εχουν καμια σχεση με τα submersed.

Το εχω παρατηρησει και εγω αυτο.

 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, τα emersed φυτά έχουν διαφορετικά φύλλα από την υδρόβια μορφή τους και δεν είναι λειτουργικά κάτω από το νερό. Έτσι έγινε τουλάχιστον στα echinodorus tellenus και sagittaria subulata που είχα. Εντελώς διαφορετικά φυτά! Και φυσικά εντός νερού έλιωσαν όλα τα παλιά φύλλα.

Εσύ φίλε sotos ποια φυτά είχες που δε χάσανε ούτε φύλλο; Καλή επιτυχία στο εγχείρημα!

Οι λόγοι που καλιεργουνται εκτός νερού είναι η ταχύτερη ανάπτυξη, η οικονομοκότερη καλλιέργεια και η έλλειψη άλγεων

 

Χαίρομαι για την απάντηση σου φίλε μου! Εισαι πολύ σωστός σε όλα έχω όμως μια μικρή παρατηρηση για την emersed μορφή τους. Ανάλογα το ποσοστό υγρασίας που έχεις παίζει και η μορφή τους. Για παράδειγμα από όσα έχω βάλει εγω και αναπτύχθηκαν μόνο το Hygrophila difformis έχει αλλάξει Εντελώς μορφή στα φύλλα του. Η AR mini, rptala Bonsai, h.polysperma και staurogyne repens δεν έχουν οφθαλμοφανή διαφορές! Επίσης, δεν αναπτύσσονται όλα πιο γρήγορα εκτός νερού. Το θετικότατο ειναι ότι δεν βλέπεις τρύπια φύλλα!! Τέλος, πιστεύω ότι παίζει ρόλο και ο χρόνος που μένουν τα φυτά στην emersed μορφή τους!

 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για την απάντηση σου φίλε μου! Εισαι πολύ σωστός σε όλα έχω όμως μια μικρή παρατηρηση για την emersed μορφή τους. Ανάλογα το ποσοστό υγρασίας που έχεις παίζει και η μορφή τους. Για παράδειγμα από όσα έχω βάλει εγω και αναπτύχθηκαν μόνο το Hygrophila difformis έχει αλλάξει Εντελώς μορφή στα φύλλα του. Η AR mini, rptala Bonsai, h.polysperma και staurogyne repens δεν έχουν οφθαλμοφανή διαφορές! Επίσης, δεν αναπτύσσονται όλα πιο γρήγορα εκτός νερού. Το θετικότατο ειναι ότι δεν βλέπεις τρύπια φύλλα!! Τέλος, πιστεύω ότι παίζει ρόλο και ο χρόνος που μένουν τα φυτά στην emersed μορφή τους!

 

 

Το συγκεκριμενο εχει διαφορα στην emersed μορφη του.Οταν το ειχα βαλει εγω,ειχε χνουδωτα φυλλα και εβγαλε και λουλουδακια τα οποια εμειναν για λιγο.

Επισης ο κορμος του ηταν καφε και χνουδωτος,ενω στην submersed μορφη του ειναι πρασινος και λειος.

Τα φυλλα ειναι μικροτερα στην εκτος νερου καλλιεργεια σε σχεση με την εντος νερου.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/81208-dry-start-method-project/?p=891342

 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για την απάντηση σου φίλε μου! Εισαι πολύ σωστός σε όλα έχω όμως μια μικρή παρατηρηση για την emersed μορφή τους. Ανάλογα το ποσοστό υγρασίας που έχεις παίζει και η μορφή τους. Για παράδειγμα από όσα έχω βάλει εγω και αναπτύχθηκαν μόνο το Hygrophila difformis έχει αλλάξει Εντελώς μορφή στα φύλλα του. Η AR mini, rptala Bonsai, h.polysperma και staurogyne repens δεν έχουν οφθαλμοφανή διαφορές! Επίσης, δεν αναπτύσσονται όλα πιο γρήγορα εκτός νερού. Το θετικότατο ειναι ότι δεν βλέπεις τρύπια φύλλα!! Τέλος, πιστεύω ότι παίζει ρόλο και ο χρόνος που μένουν τα φυτά στην emersed μορφή τους!

 

 

Δεν ειναι τοσο της υγρασιας ολα τα ενυδρειακα φυτα αναπτυσουν διαφορετικο φυλωμα ωστε να εκμεταλευτουν το co2 που βρισκεται στον αερα.

Τα φυτα σε emersed καταβαλουν περισοτερη ενεργεια στο να μεγαλωσουν τις ριζες τους μιας και θα τρεφονται απο εκει μόνο .

Η τροπικα χρηισιμοποιει κατι ενδιαμεσο σε emersed και submersed , εχω δοκιμασει και εγω διαφορους τροπους. 

Δεν μου αρεσει ομως με το φυτοχωμα γιατι πιάνει ευκολα κυανο.

Η πιο γρηγορη αναπτυξη στα φυτα γίνεται σε νερό μέσα, εφοσον τους παρεχεις τα σωστα στοιχεια.... 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο της υγρασιας ολα τα ενυδρειακα φυτα αναπτυσουν διαφορετικο φυλωμα ωστε να εκμεταλευτουν το co2 που βρισκεται στον αερα.

Τα φυτα σε emersed καταβαλουν περισοτερη ενεργεια στο να μεγαλωσουν τις ριζες τους μιας και θα τρεφονται απο εκει μόνο .

Η τροπικα χρηισιμοποιει κατι ενδιαμεσο σε emersed και submersed , εχω δοκιμασει και εγω διαφορους τροπους.

Δεν μου αρεσει ομως με το φυτοχωμα γιατι πιάνει ευκολα κυανο.

Η πιο γρηγορη αναπτυξη στα φυτα γίνεται σε νερό μέσα, εφοσον τους παρεχεις τα σωστα στοιχεια....

Εχεις δικιο σ αυτα που λες.δεν γνωρίζω αν ειναι κατι ενδιάμεσο αυτο της τροπικά ή αυτό μας εχει κανει να πιστεύουμε. Προσωπικά υποστηρίζω το δευτερο!

Αν διατηρήσεις το χώμα απλά νωπό χωρις στάσιμο νερο δεν θα εχεις προβλημα κυανό βακτήριο και μύκητες. Οπως ειπα και πιο πανω καποια φυτα αναπτύσσονται πιο γρήγορα στο νερο και καποια αλλα πιο γρήγορα εκτος νερου..Η ανάπτυξη για παράδειγμα της staurogyne repens εκτος νερου ειναι απίστευτα Γρηγόρη σε σχέση με την αντίστοιχη ανάπτυξη μεσα στο νερο!

Τι αποτελεσματα είχες τελικα με τις προσπάθειες σου? εκανες καποια setup απ οτι καταλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο εχει διαφορα στην emersed μορφη του.Οταν το ειχα βαλει εγω,ειχε χνουδωτα φυλλα και εβγαλε και λουλουδακια τα οποια εμειναν για λιγο.

Επισης ο κορμος του ηταν καφε και χνουδωτος,ενω στην submersed μορφη του ειναι πρασινος και λειος.

Τα φυλλα ειναι μικροτερα στην εκτος νερου καλλιεργεια σε σχεση με την εντος νερου.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/81208-dry-start-method-project/?p=891342

Ολα μα ολα τα emersed εχουν χνουδακια στον κορμό τους! Οι διάφορες στο φυλλωμα ειναι πολύ μικρές και επισης διόρθωσε με αν κανω λάθος, νομίζω ότι μονο εκτος νερου μπορούν να ανθίσουν. Αυτο ειναι αλλο ενα θετικό!;)
Link to comment
Share on other sites

Καποια φυτα ανθιζουν μονο εκτος νερου και καποια ανθιζουν μονο εντος νερου,ειναι αναλογα το ειδος του φυτου αλλα και των συνθικων που θα τους δωσεις.

Δηλαδη,στο ενυδρειο σου μπορει να ανθισει ενα φυτα επειδη του παραχεις τα παντα και οτι χρειαζεται και σε μενα το ιδιο φυτο να μην ανθισει ποτε γιατι κατι μπορει να λειπει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποια φυτα ανθιζουν μονο εκτος νερου και καποια ανθιζουν μονο εντος νερου,ειναι αναλογα το ειδος του φυτου αλλα και των συνθικων που θα τους δωσεις.

Δηλαδη,στο ενυδρειο σου μπορει να ανθισει ενα φυτα επειδη του παραχεις τα παντα και οτι χρειαζεται και σε μενα το ιδιο φυτο να μην ανθισει ποτε γιατι κατι μπορει να λειπει.

Ειναι λογικό να εξαρτάται από τις απαιτήσεις.. Παντα μιλαμε για "τον κανόνα" που ισχύει δηλαδή τις άριστες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λόγω της ημέρας και της ανταλλαγής φυτών και όχι μόνο ας ανεβάσω λέω και εγώ το βιντεάκι με τα emersed φυτά μου στο foroum να το δουν οι συνχομπίστες. 

Σ'αυτό το δεύτερο βίντεο φαίνεται ο τρόπος που τοποθέτησα τα φυτά στα κουτιά και πάνω στο χώμα! Ελπίζω να σας βοηθήσω  όσους σκέφτονται να ξεκινησουν κάτι παρόμοιο και να ανταλλάξουμε πληροφορίες.Πάντα έβλεπα όλες τις emersed καλλιέργειες έτοιμες και τα φυτά αναπτυγμένα και ποτέ δεν έβρισκα τις πρώτες μέρες του όλου setup γι αυτό αποφάσισα να ανεβάζω εγώ βίντεο όπως τα ζω από την πρώτη μέρα!

 

2ο Βίντεο: First day and night  :thumbsu: Emersed setup

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κανω και εγω μια προσπαθεια με εχινοδορους..... για να δουμε!!!!!

 

Εβαλα και εγω μερικές κρυπτοκορινες τωρα! Αυτα θέλουν αρκετό χρόνο! Οι κρυπτοκορινες πέταξαν φυλλαράκια!! Ποιους εχινοδορους έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Τα stem δεν τα εχεις φυτεψει? Γιατι ειναι ξαπλα?

όχι Κώστα δεν τα φύτεψα. Τα μεγάλα στεμ θα ξεραίνονταν..

Link to comment
Share on other sites

Φυτεψε τα κανονικα,ετσι θα σου χαλασουν.

Εγω τα ειχα φυτεψει και κανονικα και συνεχισαν να μεγαλωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Φυτεψε τα κανονικα,ετσι θα σου χαλασουν.

Εγω τα ειχα φυτεψει και κανονικα και συνεχισαν να μεγαλωνουν.

Μερικά τα δοκίμασα και με τους δύο τρόπους όμως περισσότερα αποτελέσματα είδα στα ξαπλωτά! Μόνο η Ammania bonsai ευδοκίμησε όρθια και η AR mini!  

Link to comment
Share on other sites

Οζελοτ και ενα κλασσικο αυτον με τα πολυ πρασινα φυλλα δε θυμαμαι ονομασια. Θα βαλω φωτο οταν μπορεσω..

Link to comment
Share on other sites

Οζελοτ και ενα κλασσικο αυτον με τα πολυ πρασινα φυλλα δε θυμαμαι ονομασια. Θα βαλω φωτο οταν μπορεσω..

:thumbsu:  Περιμένουμε φωτο!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...