Jump to content

Άμμος για χρυσόψαρα


Recommended Posts

Φίλε μου τα έχω διαβάσει όλα αυτά που μου είπες.

Λοιπόν από την Παρασκευή το μεσημέρι μέχρι κι εχθές το ενυδρείο δούλεψε 24 ώρες με αντίχλώριο. Χτες το απόγευμα έβαλε το υγρό με τα βακτήρια και το απόγευμα θα βάλω το ψαράκι χωρίς να το ταΐζω. Αύριο θα προσθέσω και το μπόλι. Φίλτρο έχω όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση παιδιά. Σήμερα έβαλα ακόμη ένα ψαράκι και από την ώρα που μπήκε το ένα πάει δίπλα στο άλλο σαν αυτοκόλλητα είναι. Εδώ και δύο ώρες έχουν μπει μέσα στο καραβάκι και δεν βγαίνουν. Θα βάλω και βίντεο να δείτε

Link to comment
Share on other sites

https://m.youtube.com/watch?v=lRdqXL6dCeg

μπήκε το ψαράκι που είχα στην γυάλα.

Αν μπορείς μείωσε τις μπουρμπουλίθρες

 

Αν είναι έτσι από την αρχή που μπήκαν κι αυτό κρατάει ώρα, είτε νιώθουν ασφάλεια μέσα στο καράβι είτε κάτι άλλο συμβαίνει

Προσπάθησε να φτιάξεις πιο φυσικό το περιβάλλον τους. Με κάποιες ριζες, φυτά και πέτρες

 

Τάισες? Έχουν όρεξη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τάισα και την έφαγαν αμέσως την τροφή.

υπάρχει περίπτωση να τα ενοχλεί το φως της λάμπας? να είναι δυνατό (τ8 30w)? Θα μειώσω της μπουρμπουλήθρες

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία δεν χρειάζεται, εχεις καλή ανατάραξη στην έξοδο του φίλτρου.

Πιστεύω πως είναι λαθος που έβαλες και 2ο ψάρι ενω το φίλτρο είναι άστρωτο, βιάστηκες.

Και το 1ο που έβαλες μου φάνηκε στρεσαρισμένο, η κίνηση του εδειχνε άγχος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αεραντλία Τάκη. Είναι το φίλτρο της boyu (μηχανικό) που βγάζει τις μπουρμπουλήθρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αεραντλία Τάκη. Είναι το φίλτρο της boyu (μηχανικό) που βγάζει τις μπουρμπουλήθρες.

 

Προσπάθεισε τότε να τις μειώσεις, ίσως αυτό να τα τρομάζει, και όπως σου ειπα εχεις καλή ανατάραξη, δεν τις χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα τις μειώσω. Αυτό με το φως παίζει ρόλο μήπως είναι πολύ δυνατό?

 

Μπορεί, αν μπορείς βάλε κανα φυτό να υπάρχουν σκιες, καμια ανουμπια ή καμια βαλισνέρεια, θα γίνει και πιο φυσικο το περιβάλλον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι το πορτοκαλί χρυσόψαρο έχει στο σώμα του και στα βράγχια του άσπρα στίγματα ενώ μέχρι χτες το βράδυ δεν είχε τίποτα. Μίλησα με τον φίλο που έχει το πέτ και μου είπε ότι είναι μια ασθένεια που πιάνει τα χρυσόψαρα και ότι υπάρχει ένα φάρμακο σε υγρή μορφή που το ρίχνεις μέσα στο νερό και φεύγουν. Το άλλο χρυσόψαρο είναι καθαρό δεν έχει τίποτε.post-60693-0-13365800-1434007864_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για Ich μου φαίνεται , απο στρες και κακή ποιότητα νερού,

μπορείς να το θεραπεύσεις προσθέτοντας αλάτι στο ενυδρείο και θερμοκρασία 30 βαθμούς για 10 ημέρες ή με φάρμακο που και αυτό θέλει αύξηση της θερμοκρασίας και καμια 10αρια ημέρες, και αυτή τη περίοδο ταΐζεις ελάχιστα έως καθόλου. Η αύξηση θερμοκρασίας γίνεται σταδιακά (1-2 βαθμούς την ημέρα ) όπως και η μείωση, επίσης η αφαίρεση του αλατιού γίνεται σταδιακά και όχι απότομα, η προσθήκη καλό είναι να γίνει σε 2 δόσεις. Άρχισε από τώρα να ανεβάζεις θερμοκρασία, και καλό είναι να κάνεις μια τεράστια αλλαγή με νερό ίδιων παραμέτρων με το ενυδρείο (θερμοκρασία κλπ) για να ξεκινήσεις από χαμηλά τα νιτρικά σου   , από θερμοκρασία αν μπορείς να ανεβάζεις 0,5 βαθμό το 6ωρο θα ήταν καλό

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως δεν βγάζεις το άλλο ψάρι, η θεραπεια πρεπει να γίνει και στα 2 ψάρια μέσα σε αυτο το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φάρμακο που με είπε το παιδί απ το πέτ κάνεις θεραπεία για 3 μέρες και μετά αφού τελειώσει αλλάζεις το μισό νερό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Κακή ποιότητα νερού όταν λες τι εννοείς?

 

Να μην γίνονται τακτικά αλλαγές ,

να υπάρχουν πολλά νιτρικά,

το νερό να μην έχει τις παραμέτρους που θέλουν τα ψάρια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Για τις αλλαγές που λες αφού το ενυδρείο αύριο συμπληρώνει μια βδομάδα που λειτουργεί. Αν έκανα αλλαγή νερού δεν θα είχε πρόβλημα το στρώσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι το καινούριο που παρουσίασε το πρόβλημα ή το παλιό ;

Link to comment
Share on other sites

Το καινούργιο το ψαράκι είναι το παλιό δεν έχει τίποτα

 

Άρα το περιβάλλον που ζούσε το καινούριο ψάρι δεν ήταν το κατάλληλο, και εμφάνισε την ασθένεια τώρα.  Και για αυτό προτείνεται καραντίνα στα καινούρια ψάρια.

Το κακό σε αυτές τις περιπτώσεις όμως είναι πως  90% μπορεί να σου κολλήσει και το άλλο, για αυτό σου πρότεινα θεραπεία στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα το υγρό για την θεραπεία. Θέλει 3 μέρες να βάζω απ το υγρό και μετά αλλαγή του μισού νερού του ενυδρείου. Απλά δεν ξέρω αν μετά την θεραπεία θα πρέπει να βάλω ενεργό άνθρακα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα το υγρό για την θεραπεία. Θέλει 3 μέρες να βάζω απ το υγρό και μετά αλλαγή του μισού νερού του ενυδρείου. Απλά δεν ξέρω αν μετά την θεραπεία θα πρέπει να βάλω ενεργό άνθρακα

 

Και βέβαια θα βάλεις, δεν είναι καλό να μένουν έστω και ίχνη από τα φάρμακα, και αλλαγή και άνθρακα, ο άνθρακας στη περίπτωση σου μόνο καλό θα κάνει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...