Jump to content

Άμμος για χρυσόψαρα


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες. Ήθελα να ρωτήσω αν η άμμος που θέλω να βάλω στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα την αγοράσω από μαγαζί με οικοδομικά υλικά είναι κατάλληλη και δεν μου δημιουργήσει πρόβλημα στα χρυσόψαρα. Εννοείται πως πριν θα πλυθεί με καυτό νερό. Περιμένω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

απο μαντρα ή πετ σοπ να παρεις χαλαζιακη ή βασαλτικη , απο οικοδομικα υλικα θα ειναι ασβεστολιθικη και θα ανεβαζει το ph , κατι που στο νταμαρονερο της Θεσ/νικης δεν το θελουμε.

πανε pangea και ζητα  ψιλο χαλικι για ενυδρειο, διαλλεξε τι χρωμα θελεις..  

Link to comment
Share on other sites

Χαλίκι έχω πάρει αλλά θέλω να βάλω και άμμο σαν βάση κάτω απ το χαλίκι. Και δεν μπορώ να βρω μπεζ άμμο πουθενά. Όπου βρήκα σε πέτ τα πέντε κιλά τα ζητάνε 8 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες μια βοήθεια σχετικά άμεση θέλω. Αγόρασα άμμο για το ενυδρείο που ετοιμάζω. Έκανα το τεστ με aqua forte και η άμμος είναι οκ δεν βγάζει αφρούς. Την έχω ξεπλύνει καμιά δεκαριά φορές αλλά το νερό ακόμα είναι θολώ. Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στο φιλτρο σου ενυδρειακο βαμβακι και αστο λιγες μερες για να στο ξεθολωσει πιο γρηγορα,διαφορετικα κανε αλλαγη νερου καθε δυο ημερες μεχρι να ξεθολωσει μονο του.Μην σε ανησυχει παντως.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρινίσει αφού βάλω την άμμο από πάνω θα βάλω χαλίκι χαλαζίακό το οποίο έχει καθαριστεί κ είναι έτοιμο. Αφού βάλω το ενυδρείακό βαμβάκι όπως λες αντίχλώριο και safe starter να ρίξω κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Θα έχω δύο φίλτρα. Ένα της boyu και ένα βιολογικό που θα είναι με την εξής σειρά: γυαλομβαμβακας / μακαρονι / γυαλομβαμβακας / ελαφροπετρα / γυαλομβαμβακας και μετα ο κυκλοφορητης. Ειναι σωστη η διαταξη?

Link to comment
Share on other sites

Και καθε φορα που θα θες να αλλαξεις το βαμβακι θα τα βγαζεις ολα εξω? Ποσο θα αντεξεις μεχρι να τα πεταξεις ολα μαζι?

 

Πες μου ακριβως ποια φιλτρα (μαρκα και μονταλο) εχεις για να σου πω ακριβως τι να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εννοηται πως τα εχω καθαρισει.αν θες στειλε μου σε πμ το τηλ να σε παρω να μου εξηγησεις

Link to comment
Share on other sites

Θα έχω δύο φίλτρα. Ένα της boyu και ένα βιολογικό που θα είναι με την εξής σειρά: γυαλομβαμβακας / μακαρονι / γυαλομβαμβακας / ελαφροπετρα / γυαλομβαμβακας και μετα ο κυκλοφορητης. Ειναι σωστη η διαταξη?

 

Γιατί δυο φίλτρα και γιατί το ένα μηχανικό και το άλλο βιολογικό?

Αν συμβεί κάτι στο βιολογικό και δεν το καταλάβεις εγκαίρως...θα χεις προβλήματα

 

Τα χρυσόψαρα χρειάζονται καλή φίλτρανση. Μηπως να αρχίσεις να κοιτάς για εξωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό της boyu , από όσο καταλαβαίνω έχει μόνο σφουγγάρι μέσα, φοβάμαι πως δεν κάνει για χρυσόψαρα με τίποτα.

Το άλλο πιο φίλτρο είναι ;

Έχει δίκιο ο Μιχάλης, θα σε κουράσει αυτή η σειρά.

Προσωπικά ακολουθώ την εξής σειρά ,

Σφουγγάρι χοντρό

Σφουγγάρι μέτριο

Σφουγγάρι ψιλό

Ενυδρειακό βαμβάκι (αυτό το έχω σε φάκελο από τούλι γιατί με τσαντίζουν οι ίνες που κολλάνε στα σφουγγάρια)

Βιολογικό υλικό (Ελαφρόπετρα)

Έτσι το έχω σε όλα τα ενυδρεία

Σφουγγάρια και ενυδρειακό βαμβάκι είναι πολύ εύκολα προσβάσιμα και έτσι τα πλένω τακτικά, ειδικά στα χρυσόψαρα κάθε εβδομάδα

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το ενα ειναι εσωτερικο φιλτρο (δεν σου κανει με τιποτα) και το αλλα ειναι αντλια,δεν ειναι φιλτρο.

 

Πρεπει να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δυνατότητα για εξωτερικό λόγω οικονομικών αλλά και χώρου.γι αυτό το λόγω και βάζω και το βιολογικό και το μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δυνατότητα για εξωτερικό λόγω οικονομικών αλλά και χώρου.γι αυτό το λόγω και βάζω και το βιολογικό και το μηχανικό.

 

Δεν θα κρατήσει βιολογία το φιλτρο σου και θα μπουκώνει τόσο συχνά που θα βαρεθεις να το καθαρίσεις

Στα ψάρια αποκλείεται να αρέσει...

 

Η φιλτρανση ειναι ενα από τα πιο σημαντικά σημεία ενός ενυδρείου

Μηπως να το ξανασκεφτείς για τα χρυσόψαρα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μηχανικο φιλτρο το αλλο,ειναι αντλια και στο μονο που μπορει να σε βοηθησει ειναι στις αλλαγες νερου.

 

Το καταλαβαινω αυτο που λες για τα οικονομικα αλλα ολα τα πραγματα χρειαζονται εναν βασικο εξοπλισμο και στο ενυδρειο το πρωτο ειναι το φιλτρο,χωρις αυτο δεν γινεται.Ειναι σαν να πας για ψαροντουφεκο και να εχεις μαζι μονο τα λαστιχα..Δεν γινεται..

 

Χωρια οτι αν βαλεις χρυσοψαρο με αυτο το φιλτρο στο μελλον θα εχεις πιο "ακριβα" προβλημματα,ειδικα αν δεν γνωριζεις 5 πραγμματα και ακους τον καθε ενα.

 

Στα λεω αυτα εντελως φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου έχει τέτοιο φίλτρο κολλημένο μέσα(έτσι το αγόρασα μετάχειρισμενο ) και απλά εγώ θα βάλω τα υλικά και τον κυκλοφορητή.και από την άλλη μεριά το μηχανικό.post-60693-0-96760900-1433421534_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου έχει τέτοιο φίλτρο κολλημένο μέσα(έτσι το αγόρασα μετάχειρισμενο ) και απλά εγώ θα βάλω τα υλικά και τον κυκλοφορητή.και από την άλλη μεριά το μηχανικό.attachicon.gifproduit_11745_3.png

 

Μας έσκασες αλλα μας το φιλούσες για έκπληξη!!

Πόσα λίτρα ειναι το ενυδρείο και πόσα ψάρια θα βάλεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

120 λίτρα είναι και θα βάλω 4 το πολύ χρυσόψαρα

 

To φίλτρο ειναι μια χαρά για τοσα λίτρα

Αν θυμαμαι καλα το συγκεκριμένο έχει ροή από πάνω προς τα κάτω

Βάλε πάνω πάνω τον υαλοβάμβακα, ώστε να κρατάει τα πρώτα υλικά και να μπορείς να τον αλλάζεις εύκολα

Μετά το σφουγγαρι για μηχανική φίλτρανση, μετά το βιολογικό υλικό (τι θα προτιμήσεις?)

 

Τα 4 χρυσόψαρα αν ειναι κομετ ή κομον, ειναι πολλά για τόσα λίτρα. 2 ειναι μια χαρά

Αν ειναι fancy, εγω θα εβαζα μέχρι 3 κι αυτά με συχνές αλλαγές νερού

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τραβάει από κάτω και θα βγάζει από πάνω. Τα υλικά τα ανέφερα και ποιο πάνω απλά δεν ξέρω αν είναι η σωστή σειρά κι αν χρειάζεται και άνθρακα

Link to comment
Share on other sites

Ψαράκια η θα βάλω 3 comet η 3 fancy

 

3 fancy βάλε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τραβάει από κάτω και θα βγάζει από πάνω. Τα υλικά τα ανέφερα και ποιο πάνω απλά δεν ξέρω αν είναι η σωστή σειρά κι αν χρειάζεται και άνθρακα

 

Ανθρακα αν θα βάλεις για λίγες ημέρες στην αρχή, μετα δεν χρειάζεται.

Στο φίλτρο είναι καλύτερα στην αρχή να έχεις τα υλικά για μηχανικό φιλτραρισμα (σφουγγάρια, ενυδρειακό βαμβακι) , που θα έχεις και καλύτερη προσβαση για να τα καθαρίζεις , και μετα το βιολογικο υλικο (μακαρόνι , ελαφροπετρα κλπ)

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...