Jump to content

Άμμος για χρυσόψαρα


Recommended Posts

Googlare το φιλτρο και θα δεις σε όλες τις φωτογραφίες τη σωστη σειρά

Ο άνθρακας δεν χρειάζεται. Ετσι κι αλλιως αν ειναι καιρό μεσα στο φίλτρο κι εχει ηδη χρησιμοποιηθει ειναι για πεταμα

Βγαλτον για να κερδίσεις κι αλλο χωρο

 

Προτιμήσε fancy. Τα comet & common, εχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις σε λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Τελείωσα και τε την άμμο επιτέλους καθάρισε.θα την αφήσω να στραγγίζει λίγο και μετά θα την βάλω.αφού βάλω άμμο και χαλίκι μετά να βάλω και τα υγρά και να βάλω τα φίλτρα να δουλεύουν?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Τελείωσα και τε την άμμο επιτέλους καθάρισε.θα την αφήσω να στραγγίζει λίγο και μετά θα την βάλω.αφού βάλω άμμο και χαλίκι μετά να βάλω και τα υγρά και να βάλω τα φίλτρα να δουλεύουν?

 

Πως σκοπεύεις να στρώσεις το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Θα μου δώσουν μπόλι και θα βάλω και το safe starter (βακτήρια)

 

Οταν πάρεις μπόλι, βάλε και το ενα από τα 3 ψάρια

Κι αν πιάσει το μπόλι βάλε και το 2ο ψάρι μετά από λίγες μέρες

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αν θα πιάσει? το υγρό για να δημιουργηθουν τα βακτήρια να μην βάλω?

 

Το μπολί (βιολογικό υλικό δλδ απο στρωμένο ενυδρείο) δεν είναι δεδομένο ότι θα πιάσει στο ενυδρείο μας. Βάζεις το μπόλι, προσθέτεις το ενα ψάρι, ταίζεις κανονικά και μετά από 2-3 μέρες κάνεις μετρήσεις (με υγρά τεστ κατά προτίμηση)

 

Το υγρό σίγουρα θα κάνει καλό στην ανάπτυξη των βακτηρίων αλλά από μόνο του δεν αρκεί για να βάλεις απευθείας ψάρι

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για να κάνουμε μια επανάληψη.

βάζω άμμο και χαλίκι μετά βάζω νερό αντίχλώριο μπόλι και υγρό για βακτήρια. Βάζω τα φίλτρα να δουλεύουν και μετά ένα ψαράκι καλά τα έγραψα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και άμμο και χαλίκι?

Link to comment
Share on other sites

Για ομορφιά. Με ζάλισε και η κυρά βάλε και άμμο και καταλαβαίνεις. Προκειμένου να έχω μουρμούρα θα βάλω και άμμο

Link to comment
Share on other sites

Για ομορφιά. Με ζάλισε και η κυρά βάλε και άμμο και καταλαβαίνεις. Προκειμένου να έχω μουρμούρα θα βάλω και άμμο

 

Καλό είναι να μη μπλέκεις κοκομετρίες, και για τα χρυσόψαρα καλύτερη είναι η άμμος ή το ψιλό χαλίκι γιατί θέλουν να σκάβουν συνέχεια , με ότι αυτό συνεπάγεται

Link to comment
Share on other sites

Για ομορφιά. Με ζάλισε και η κυρά βάλε και άμμο και καταλαβαίνεις. Προκειμένου να έχω μουρμούρα θα βάλω και άμμο

 

Τα χρυσόψαρα έχουν την τάση να ανακατευουν τον βυθό

Επίσης - όπως εγραψε ο Τακης -  δεν ειναι καλό να ανακατέψεις υλικά με διαφορετική κοκκομετρία

Κάποια στιγμή θα ανακατευτούν και το αποτέλεσμα δεν θα σου αρέσει

 

 

πχ, κάποιος πήγε να κάνει "διάδρομο" σε βυθό! Σε λίγες μερες μην ρωτάς πως είχε γίνει!!!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αλλά μπροστά στην μουρμούρα είπα να το δοκιμάσω. Αν αποτύχει θ αναλάβει η ίδια της να το στήσει ξανά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα την άμμο στο ενυδρείο βάζοντας το νερό θα κάτσει καθόλου η άμμος η θα παραμείνει όπως την έχω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα την άμμο στο ενυδρείο βάζοντας το νερό θα κάτσει καθόλου η άμμος η θα παραμείνει όπως την έχω τώρα.

 

τι εννοείς ; καμια φωτο να δουμε να καταλαβουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι τώρα είναι στους 4 πόντους ύψος.όταν θα μπει το νερό θα μαλακώσει και θα πάει πχ στους 2,5-3 πόντους?

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια, στο ιδιο υψος θα μεινει, δεν είναι σαν το χώμα στις γλαστρες, αυτο έχει και οργανικά μέσα για αυτο αλλάζει ύψος

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.Το πόσο άμμο και χαλίκι βάζουμε είναι καθαρά στο γούστο του καθενός σωστά?

Link to comment
Share on other sites

οχι ακριβώς , στο λιγο δεν μπορείς να βάλεις φυτα, στο πολύ θα έχεις αναεροβιες περιοχές που είναι επικυνδυνο για τα ψάρια , τα 4-5 εκατοστά είναι πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

Παίδες Καλημέρα το ενυδρείο ξεκίνησε. Έβαλα νερό και αντίχλώριο θα το αφήσω έτσι μέχρι αύριο και μετά θα βάλω το μπόλι και το υγρό για τα βακτήρια και την Κυριακή ψαράκι ένα που έχω σε γυάλα. Απλά δεν μπορώ ν ανεβάσω βίντεο. Μου λέει μέχρι 2 mb

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει ωραίο χρυσοψαράδικο

Μερικές παρατηρήσεις

Βγάλε όλα τα διακοσμητικά που έχεις , τσάμπα χώρο πιάνουν και όγκο νερού που τον έχεις ανάγκη, δεν προσφέρουν τίποτα, είναι και τεχνητά και μπορεί να σου βγάλουν τοξικά στο νερό, να φροντίσεις να βάζεις πάντα φυσικά υλικά σε ένα ενυδρείο, όπως κατάλληλες πέτρες , ξύλα και ζωντανά φυτά.

Με χρυσόψαρα όμως , αν δεν έχουμε πολύ χώρο καλό είναι να βάζουμε όσο γίνεται λιγότερα.

Ο βυθός σου είναι λίγο ψηλός, φοβάμαι πως θα δημιουργηθεί αναερόβια βιολογία, η άμμο μόνο ήταν αρκετή, επίσης σε λίγο καιρό άμμος και χαλίκι θα είναι ένα, τα χρυσόψαρα θα το σκάψουν .

Το βιολογικό υλικό είναι λίγο για χρυσόψαρα, και έτσι όπως το έβαλες θα σου είναι δύσκολο να αλλάζεις ενυδρειακό βαμβάκι.   ή προσθέτεις μακαρόνι ή προσθέτεις ελαφρόπετρα μέσα σε σακουλάκια από τούλι για να μη μπερδευτούν τα 2 διαφορετικά υλικά. Αν είναι όλα σε σακουλάκια είναι ακόμα καλύτερα γιατί μπορείς εύκολα να τα βγάζεις και να τα ξεπλένεις. Η ελαφρόπετρα είναι πάμφθηνη και πολύ καλό βιολογικό υλικό, τη προτείνω ανεπιφύλακτα

Στο πάνω μέρος του φίλτρου βάλε ένα κομμάτι σφουγγάρι χοντρό και από κάτω το ενυδρειακό βαμβάκι, αν ανάμεσα από το χοντροτρυπο σφουγγάρι και το ενυδρειακό βαμβάκι βάλεις και ένα ψιλοτρυπο σφουγγάρι ακόμα καλύτερα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τάκη την διακόσμηση αυτήν μου την έδωσε αυτός που πήρα μετάχειρισμενο το ενυδρείο. Την έχω κάνει πολλά καυτά νερά με ξύδι. Αν θα αφαιρέσω κάτι θα είναι αυτό που είδες στην μέσα και θ αφήσω τα καραβάκια.όσο για τον βυθό είναι λίγο ψηλός αλλά ήρθε το φιλαράκι μου που έχει πέτ τα είδε και μου είπε είναι οκ.(δεν είναι από τους μαγαζάτορες που θέλουν να σε πουλάνε τα πάντα και τον εμπιστεύομαι ήθελα να βάλω και αεραντλία και μου είπε όχι δεν την χρειάζομαι τζάμπα λεφτά είναι) τα υλικά όλα είναι μέσα σε δίχτυ. Αυτό που θέλω να βάλω είναι ένα μπλε σφουγγάρι και ελαφρόπέτρα και πιστεύω θα είμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...