Jump to content

Άμμος για χρυσόψαρα


Recommended Posts

Ειναι άσχετο αν επλυνες καλά ή όχι τη διακόσμηση, αν έχει τοξικα θα τα βγάλει ετσι και αλιώς, τα πλύνεις δεν τα πλύνεις, Αλλα εξισου σημαντικό είναι πως πιάνουν χώρο και σου τρώνε λίτρα νερού που τα έχεις αναγκη, τα βγάζεις και φυτευεις μερικές βαλισνεριες και αλλάζει το τοπίο εντελως. θα γίνει και πιο φυσικό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ξεκίνημα θα τ αφήσω λίγες μέρες και μετά τα βγάζω και βάζω καμιά πέτρα και λίγα φυτά(2-3 ρίζες ανουμπιες και το άλλο που είπες)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το καλοκαίρι αν χρειαστεί να ρίξω την θερμοκρασία του νερού πως θα το κάνω? εκτός από ανεμιστήρακι υπάρχει άλλος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Με ανεμιστηράκια, αλλιώς με τσιλερ, αλλά είναι ακριβούτσικο

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα μέχρι 28-29 αντέχουν σωστά? βασικά απέναντι από το ενυδρείο έχω τον Κινέζο αλλά δεν ξέρω αν κάνει να χτυπάει κατευθείαν επάνω στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα μέχρι 28-29 αντέχουν σωστά? βασικά απέναντι από το ενυδρείο έχω τον Κινέζο αλλά δεν ξέρω αν κάνει να χτυπάει κατευθείαν επάνω στο ενυδρείο

 

Οχι βεβαια 28-29 ,

24-25 είναι το ιδανικό,

είναι ψάρια κρυου νερού

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το καλοκαίρι αν χρειαστεί να ρίξω την θερμοκρασία του νερού πως θα το κάνω? εκτός από ανεμιστήρακι υπάρχει άλλος τρόπος?

 

Πλεξιγκλάς κι ανεμιστηράκια (κατά προτίμηση konig)

Μέχρι κι εγώ ο άσχετος, το κατάφερα!!!

 

Προτιμησε να βαλεις αρκετα. Θα αυξηθεί η εξάτμιση, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ησυχο

 

Κι αμα δεν σε ενοχλεί η τσέπη σου, υπάρχουν και οι έτοιμες λύσεις

http://www.ebay.com/itm/160941799378?_trksid=p2060353.m2749.l2649&var=460143133147&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει λογικά να κάνω τρύπες στο καπάκι και το δικό μου είναι λίγο μυστήριο.το πρωί που γέμισα νερό το ενυδρείο και το έβαλα σε λειτουργία η θερμοκρασία ήταν 20 βαθμούς. Τώρα είναι στους 24-25

Link to comment
Share on other sites

Τετοια εποχή στους 23, το κατακαλόκαιρο μεγιστο στους 25 , αν μπορείς χαμηλότερα ακόμα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει λογικά να κάνω τρύπες στο καπάκι και το δικό μου είναι λίγο μυστήριο.το πρωί που γέμισα νερό το ενυδρείο και το έβαλα σε λειτουργία η θερμοκρασία ήταν 20 βαθμούς. Τώρα είναι στους 24-25

 

Για τα περισσότερα καπακια υπάρχει λύση (αν κι εγω προτιμω ανοιχτα ολα τα ενυδρεια μου)

Μια χαρά είσαι με τη θερμοκρασία! Αν κι ακομη δεν εχουν πιασει οι μεγαλες ζέστες!

Η παραπάνω κατασκευή ειναι σε ενυδρείο εξωτερικού χωρου, όπου η θερμοκρασία χτυπάει άνετα 40αρι

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Η άμμος που έβαλες νομίζω ότι είναι υπερβολική. Πρέπει να βγάλεις το 1/3, τρώει τσάμπα χώρο από τα ψάρια.

 

Επίσης τα ψεύτικα διακοσμητικά είναι λίγο κακόγουστα για ενυδρείο και επιπλέον επικίνδυνα για τα ψαράκια λόγω της τοξικότητας των υλικών. Οπότε τα αντικαθιστάς με φυσικά υλικά, δηλαδή πέτρες και ξύλα με κατάλληλη επεξεργασία. Και βέβαια δίνεις χρώμα με φυτά, τα οποία θα σου καθαρίζουν παράλληλα και το νερό.

 

Το βασικό είναι να αναπαραστήσουμε ένα βιότοπο με όσο πιο φυσικό τρόπο γίνεται. Ρίξε και μια ματιά στις φωτογραφίες των ενυδρείων άλλων μελών του forum.

 

Sorry αν σε στενοχώρησα, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. :mellow:

Link to comment
Share on other sites

https://m.youtube.com/watch?v=0PJlz46gCEg

έτοιμο το πρώτο βίντεο

 

To ενυδρείο έχει πάρα πολύ καλές διαστάσεις για να γίνει ένα ωραίο χρυσοψαράδικο

Μερικά σχόλια

1ον : Η άμμος-χαλίκι που έχεις βάλει είναι υπερ-αρκετή. Θα σου πρότεινα πριν βγάλεις κάποια ποσότητα κι έφοσον κάποια στιγμή θελήσεις να φυτέψεις, να δοκιμάσεις αν σ αυτό το ύψος, μπορεί να κρατήσει κάποιο φυτό με ρίζα (πχ βαλισνέρια). Αν κρατήσει, τότε χαμήλωσε την άμμο κατά 2 εκατοστά

2ον. Τα ψεύτικα διακοσμητικά δεν χρειάζονται. Προτίμησε κάτι πιο φυσικό. Ξύλο, πέτρες και φυτά με σκληρό φύλλωμα

3ον : Βγάλε τον κάτω υαλοβάμβακα και πρόσθεσε κι άλλο βιολογικό υλικό. Στο κάτω μερος - για να τον αλλάζεις, θα πρέπει να βγάλεις ΟΛΑ τα από πάνω υλικα και κάποια στιγμή θα σε κουράσει

Αυτό που προέχει είναι η δυνατή βιολογία. Λίγο ενυδρειακό βαμβάκι στο πάνω μέρο αρκεί. Κάτω από τον υαλοβάμβακα, βάλε ενα κομμάτι μπλε σφουγγάρι και μετά το βιολογικό υλικό

 

Εγώ γενικά ειμαι φαν των φυτεμένων

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95739-nooioeanuaeeei-150-essona-ieeou/?p=1047580

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Παίδες Καλημέρα έχετε να προτείνεται υλικά για το νερό του ενυδρείου (αντίχλώριο βακτήρια καθαρότητα νερού κ.α) που χρησιμοποιείτε εσείς και είναι σχετικά φθηνά? Γιατί πήρα 10 ευρώ τα 100 ml τα βακτήρια και μου φάνηκαν πολλά. Έχετε να προτείνεται αν υπάρχουν και ποιο οικονομικές συσκευασίες?

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο Prime - Σε όσο μεγαλύτερη συσκευασία βρεις. Βρες και μια συριγγα για να εισαι ακριβης στις δοσεις

Βακτηρια δεν χρησιμοποιώ

Καθαρό νερό : Το πετυχαίνεις με σωστά συντηρημένο φίλτρο και σωστές αλλαγές νερού

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια θα βάλω τώρα που είναι το ξεκίνημα. Μετά σε κάθε αλλαγή νερού θα χρειάζεται πάλι να βάζω βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ανάλογα με το τρόπο που θα το στρώσεις (προτιμώ το μπόλι για στρώσιμο), μετά τα θεωρώ άχρηστα, δεν έχουν να σου προσφέρουν κάτι αν το ενυδρείο είναι σωστά στρωμένο με τις απαραίτητες ρουτινες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα το υγρό για τα βακτήρια (tetra easy start) αλλά το νερό δεν θόλωσε καθόλου. Πειράζει η κάτι πήγε στραβά? βασικά στο μπουκάλι έγραφε ότι τα 50μλ είναι για 60 λίτρα.εμένα το ενυδρείο είναι 120 αλλά καθαρά να είναι 100.υπάρχει περίπτωση να είναι λίγο? Απ το πέτ μου είπαν ότι φτάνουν τα 50. (Κόστος 10 ευρώ το μπουκαλάκι)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μερικές συμβουλές (χωρίς να το παίζω σοφός)

1ον Νομίζω πως εισαι αρκετά αγχωμένος! Χόμπι ειναι, οχι πανελλαδικές εξετάσεις! Τι εννοω : Πως αν το νερό ειχε θολώσει, πάλι την ίδια ερώτηση θα έκανες. Δεν ειναι ολα άσπρο μαυρο στο συγκεκριμενο χόμπι. Ολοι μας ως αρχάριοι ξεκινήσαμε> Και στην πορεία είτε διαβάζοντας είτε ρωτώντας, προχωρήσαμε. Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να το απολαύσεις κι όχι να αγχώνεσαι (τόσο)

2ον. Προσωπικα, δεν εμπιστεύομαι κανεναν υπαλληλο πετ σοπ, εκτός από συγκεκριμένους υπαλλήλους οι οποίοι στην πορεία του χρόνου αποδείχτηκαν σωστοί επαγγελματίες & χομπίστες.

3ον Εκανες κάτι με όλα τα προηγούμενα που έχουν γραφτεί?Εννοω με το ύψος της άμμου, με τα ψεύτικα διακοσμητικά κλπ?

 

Στην ερωτηση σου : Ο πετσοπας θέλει να πουλήσει. Και πολύ καλά κάνει, αλλιως θα ήταν άνεργος. Η κάθε εταιρεία το ίδιο, αλλιώς θα έκλεινε. Εφόσον χρησιμοποιείς συγκεκριμένα σκευάσματα, θεωρώ πως πρέπει να ακολουθείς τις οδηγίες που αναγράφονται. Αν το σκεύασμα ήταν για 60 λίτρα, τότε ναι ήταν λίγο για το δικό σου ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί που έχει το πέτ είναι φίλος και πίστεψεμε πολλές φορές μ έβαλε φρένο.δεν με βλέπει σαν χρήμα.

για τις παρατηρήσεις που μου είχατε πει σε προηγούμενο μήνυμα χαμήλωσα τον βυθό αλλά την διακόσμηση προς το παρόν για λίγες μέρες θα την αφήσω και μετά θα την αλλάξω με πέτρες.

αύριο σκέφτομαι να βάλω το ένα ψαράκι που έχω στην γυάλα και Δευτέρα να προσθέσω και μπόλι που θα μου δώσει ο φίλος από το πέτ από στρωμένο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα σου δωσει μπολι μην ανχωνεσαι αν εφτασε η δοσολογια.

 

Οσο για το ψαρακι εχω μια παρατηρηση,απο την στιγμη που ειναι σε γυαλα και χωρις φιλτρο πιστευω θα ειναι καλυτερα σε 120 λιτρα νερο και ας ειναι αστρωτο μεχρι την Δευτερα που θα μπει το μπολι.Ενοειται βεβαια οτι προσεχεις (για να μην σου πω να ξεχασεις) το ταισμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να ταιζεις καθολου μεχρι να βαλεις φιλτρο γιατι δεν εχεις τα απαραιτητα βακτηρια για την νιτροποιηση.Δεν ειναι μονο το προβλημμα χωρου για το ψαρι σου αλλα και η τοξικοτητα της αμμωνιας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαβασα και τα προηγουμενα σου μηνυματα με την γυαλα και τα χρυσοψαρα,θες διαβασμα.

Ξεκινα απο εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/98-%CE%BF-%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B6%CF%8E%CF%84%CE%BF%CF%85/ να καταλαβεις τον κυκλο του αζωτου και συνεχισε εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...