Jump to content

το πιρανχο-reef μου (!)


antonis t83

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος antonis t83 έγραψε:

 

Η αλήθεια είναι ότι πέφτει πολύ ψάξιμο (σκέψου ότι είμαι και από επαρχία), χωρίς να έχω την δυνατότητα να τα βλέπω από κοντά, παρά μόνο από φωτογραφίες. 

Σίγουρα και το κόστος είναι μεγάλο αλλά έχω φάει μεγάλο κολυμα και λειτουργώ με το σκεπτικό "καλύτερα να πάρω κάτι και να το μετανιωσω, παρά να μετανιωσω που δεν το πήρα"!!

Επίσης αγοράζω από προπαραγγελιες που κάνουν κάποια μαγαζιά με φωτο. Το κοστος είναι υψηλότερο αλλά διαλέγεις από εξαιρετικές συλλογές για τα δεδομενα μας.....

 

(σκέψου ότι είμαι και από επαρχία)....      Χα.. χα..!!! Εγώ σε περνάω!!! Είμαι πιο μακριά!!! 
Κ εγώ τα πάντα μόνο από φωτογραφίες!
Αν μπορείς γράψε μου ποια μαγαζιά κάνουν προπαραγγελία με φωτογραφίες του ζωντανού που θα παραγγείλεις!
Αν δεν κάνει δημόσια στείλε μου σε π.μ. για να έχω κ εγώ το νου μου!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου για τον απίστευτο υφαλο που έχει χτίσει!! Γτ για υφαλο  πρόκειται κ όχι για ενυδρείο!! Απίστευτο!! Απίστευτα χρώματα απαράμιλλη ομορφιά.. 

Εγώ θα ήθελα να δω πως έχεις τοποθετημένα τον εξοπλισμό τα σκιμερ δηλ.. είναι από πίσω? είναι εντός τις βάσης? Μια φώτο θα εξυπηρετουσε πολύ είναι η αλήθεια.. πραγματικά το άρθρο σου με παρακεινει ώστε να κάνω το βήμα!! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος xwriatis έγραψε:

Μπράβο φίλε μου για τον απίστευτο υφαλο που έχει χτίσει!! Γτ για υφαλο  πρόκειται κ όχι για ενυδρείο!! Απίστευτο!! Απίστευτα χρώματα απαράμιλλη ομορφιά.. 

Εγώ θα ήθελα να δω πως έχεις τοποθετημένα τον εξοπλισμό τα σκιμερ δηλ.. είναι από πίσω? είναι εντός τις βάσης? Μια φώτο θα εξυπηρετουσε πολύ είναι η αλήθεια.. πραγματικά το άρθρο σου με παρακεινει ώστε να κάνω το βήμα!! 

 

Σευχαριστώ φίλε,

Σύντομα θα ανεβάσω κάποιες φωτο από τα σκιμερ και από το diy καπάκι με τις λάμπες και τα ανεμστηρακια.

Ξεκίνησα προσπαθώντας να φτιάξω ένα χαμηλού κόστους reef (πάρα τα πολλά λίτρα) με μόνο τον απαραίτητο εξοπλισμό. 

Και πήγε καλά τηρωντας τις ρουτινες συντήρησης αυστηρά. 

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο για να δείτε πως δουλεύουν τα κρεμαστα σκιμερ της deltec mce600.

Μέσα στα σκιμερ υπάρχει άνθρακας αντιφωσφορο για χημικό καθαρισμό.

Στις εξόδους των σκιμερ έχουν προσαρμοστεί ταπερακια με άσπρο υαλοβάμβακα για μηχανικό καθαρισμό.

_20170920_131101.JPG

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντώνη πόσο καιρό το δουλέυεις με άνθρκα μέσα στο σκίμερ. Θέλει λίγο προσοχή καθότι αν το υλικό μπλοκάρει την έξοδο το σκίμερ υπεχειλίζει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος immer έγραψε:

Φίλε Αντώνη πόσο καιρό το δουλέυεις με άνθρκα μέσα στο σκίμερ. Θέλει λίγο προσοχή καθότι αν το υλικό μπλοκάρει την έξοδο το σκίμερ υπεχειλίζει...

 

2,5 χρόνια δουλεύουν έτσι.

Έχουν ένα πλαστικό που κρατάει τα υλικά κάτω, για να μην συμβεί αυτό.

Βέβαια υπάρχουν και τα media box αλλά εγώ δεν τα δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Μια φωτο για να δείτε πως δουλεύουν τα κρεμαστα σκιμερ της deltec mce600.

Μέσα στα σκιμερ υπάρχει άνθρακας αντιφωσφορο για χημικό καθαρισμό.

Στις εξόδους των σκιμερ έχουν προσαρμοστεί ταπερακια με άσπρο υαλοβάμβακα για μηχανικό καθαρισμό.

_20170920_131101.JPG

Το ταπεράκι εχει μεσα μονο ενυδρειακο βαμ.? Ειναι τρύπιο κ επικοινωνεί με το main tank? Σορρυ για τις ερωτήσεις αλλα προσπαθώ να μπω στο κλίμα κ στον τρόπο λειτουργίας. Στην ουσία εχεις δυο κρεμαστά skimmer που μεσα εχεις άνθρακα κ αντιφωσφορο σε ταπεράκια παλι? Κ απλα στην έξοδο εχεις βάλει το τάπερ με το ενυδρειακο ώστε να κρατά βρώμα κ μικροσωματίδια..

 καλα το σκέφτομαι ή μπα?

Έγινε επεξεργασία - xwriatis
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και ρωτάς. 

Κάπως έτσι είναι...

Ο άνθρακας και ο αντιφωσφορος είναι μέσα σε καλτσακια μέσα στα σκιμερ.

Στις εξόδους των σκιμερ υπάρχουν τα ταπερ τα οποία ο πάτος τους είναι διατρητος ώστε να φεύγει το νερό χωρίς να δημιουργούνται καθόλου φυσαλίδες.

Κάτω από τον άσπρο υαλοβάμβακα υπάρχει μπλε ενυδρειακο σφουγγάρι ώστε να κρατάει σταθερά τον υαλοβάμβακα εκεί που τον θέλω και να μην βουλωνει τις τρύπες από τις οποίες φεύγει το νερό. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις φτιάξει καλα το Θεμα βλεπω... μελετησες ...

 

μονο δυο σκιμερ εχεις κ μια δοσομετρηκη... απο ζουμιά ποια χρησιμοποιείς ? Κ αλατι ποιο? Σύστημα ψύξης ανεμιστήρακια σε stc? 

Link to comment
Share on other sites

Η δοσομετρικη για ευκολία είναι.

Και αυτή δεν είναι απαραίτητη.

Ζουμιά γενικά δεν βάζω.

Special blend βάζω ανά 2 βδομάδες μετά την αλλαγή νερού.

Και λίγο ιωδιο-στροντιο.

Από σκόνες παίρνω τις γνωστές 5κιλες και αλάτι μόνο Tropic Marin pro reef.  Δοκίμασα κάποια άλλα γνωστά και δεν.....

Αυτόματη αναπλήρωση δεν την δουλεύω.

Eliwel έχω, το θεωρώ απαραίτητο για τη θερμοκρασία. Δεν έχω θερμοστάτη για το χειμώνα οπου το ενυδρείο το κρατάω περίπου στους 25 βαθμούς και το καλοκαίρι σταδιακά στους 26,5 με ανεμιστηρακια στο καπάκι diy 7 τεμάχια 8αρια και ένα ακόμα κενό για την αυτόματη ταιστρα που δεν χρησιμοποιώ. 

Όταν φεύγω αγγαρευω κάποιον φίλο για τα ταισματα και την χειροκίνητη συμπλήρωση νερού με απλή αντλία από δεξαμενή.

Έχω και μια κάμερα να το παρακολουθώ όταν λείπω (μαζί και το σπίτι) και όλα καλά.

 

Βέβαια το καπάκι αν και στεγανο στο πίσω μέρος όπως φαίνεται στις φωτο γίνεται χαμός με τα μπαλαστ και τα καλώδια αλλά λόγο ύψους του ενυδρείου δεν φαίνεται τίποτα. Ύψος ενυδρείου συνολικής κατασκευής περίπου στο 1,80μ.

 

Επίσης μια σημείωση για την έλλειψη θερμοστάτη το σπίτι έχει σταθερή θερμοκρασία το χειμώνα  περιπου 23 με 24 βαθμούς και το ενυδρείο με τα φώτα και τα μοτερακια έχει σχεδόν 2 βαθμούς πιο πάνω και έτσι πιανει τους 25 βαθμούς. 

 

Τα καλώδια είναι αυτό που λένε για τις κακές νοικοκυρές,  το σπίτι καθαρό και τα σκουπίδια κάτω από τα χαλιά!! 

 

 

_20170920_132251.JPG

Link to comment
Share on other sites

Σκορδα φιλε μου Σκορδα !!! Κ πανω που θα σε έλεγα για φωτο το καπάκι!!! Με πρόλαβες... βλεπω πως τα εχεις σε διάταξη να παίρνω καμια ιδεα...  φαντάζομαι με σκάλα κανεις τις δουλειες μεσα στο ενυδρειο.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Αναπλήρωση φιλε γιατί όχι τουλάχιστον όταν λείπεις?

 

 

Γιατί υπάρχει μια πιθανότητα να κολησει!

Ένα σκ που έλειψα και δεν άφησα κάποιον να το φροντίσει, είχα σχεδόν 20 λίτρα εξάτμιση νερού, οι μετρήσεις μου όμως δεν είχαν επιρρεαστει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος xwriatis έγραψε:

Σκορδα φιλε μου Σκορδα !!! Κ πανω που θα σε έλεγα για φωτο το καπάκι!!! Με πρόλαβες... βλεπω πως τα εχεις σε διάταξη να παίρνω καμια ιδεα...  φαντάζομαι με σκάλα κανεις τις δουλειες μεσα στο ενυδρειο.... 

 

Καρέκλα φίλε!!

Με πολύ μελέτη στις λεπτομέρειες και με τύχη μου βγήκαν όλα όσα έκανα.

Ίσως επειδή είχα υπομονή και πήγα σιγά σιγά.

Σκέψου ότι ξεκίνησα με δύο λάμπες για fish only και έφτασε εδώ.

Το μεγαλύτερο κέρδος πιστεύω ότι δεν χρειάστηκα σαμπ.

Άρα και η βάση φτιάχτηκε σαν έπιπλο μπουφές για ντεκόρ με τα σκαλισματα του, ενισχυμένο βεβαια,  να μην με κυνηγάει η γυναίκα.

Υγρασία δεν έχω πουθενά στο έπιπλο. 

Όλα καλά να μην το ματιασω 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω διαβάσει το θέμα σου κανα 2 φορές χεχεχε... παντως οταν διαβάζεις για θαλασσινό απελπίζεσαι με ολα αυτα που χρειάζεσαι ... αλλα εσυ έσπασες τους κανόνες...  σιγα σιγα θα αρχίσω να μαζεύω κ εγω εξοπλισμό να κανω μια απόπειρα κ εγω.. αλλα πρωτα διάβασμα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 20/10/2017 at 0:48 ΠΜ, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Νίκο εδώ και καιρό δυσκολεύομαι να ανεβάσω φωτο όσο και αν τις μικρυνω

Δικαιολογίες!!!
Αν δεν μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες τράβα ένα βίντεο ανέβασέ το στο youtube κ πόσταρέ μας το λινκ!
Άντε! Θέλουμε να δούμε χρώμα!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Δικαιολογίες!!!
Αν δεν μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες τράβα ένα βίντεο ανέβασέ το στο youtube κ πόσταρέ μας το λινκ!
Άντε! Θέλουμε να δούμε χρώμα!!!

 

Δεν το έχω με τα βίντεο αλλά κάτι θα ανεβάσω... 

 

DSC_2378.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο είναι κυρίως σε μπλε φωτισμό καθώς έχω έντονο πρόβλημα διατομικης αλγης στο χαλίκι και δεν μπορώ να βγάλω καμία σωστη.

_20171022_121645.JPG

_20171021_012528.JPG

_20171022_120813.JPG

_20171022_114746.JPG

DSC_2369.JPG

_20171022_121340.JPG

_20171022_115915.JPG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...