Jump to content

o crown-tail bettaκος μου..


Recommended Posts

καλησπερα..

εχθες μου φεραν δωρο ενα μονομαχο και ενα γυαλινο δοχειο,σε σχημα κυβου 18χ18χ18 (5L καθαρα)..σημερα πηγα και αγορασα μια anubia nana,και του εβαλα..

οριστε μερικες φωτο..

ακουω σχολια,και προτασεις..

post-3681-1176303474_thumb.jpg

post-3681-1176303498_thumb.jpg

post-3681-1176303659_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

Σκέπασέ τον αμέσως, γιατί θα τον χάσεις..!!!! Πηδάνε και μάλιστα πολύ!

Επειγόντως φίλτρο και θερμοστάτη, ξέρεις τώρα...

Καλό διάβασμα στην κατηγορία Αναβαντίδες... :bowdown:

Υ.Σ.: Να σου ζήσει και να τον χαίρεσαι υγιέστατο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..

εχθες μου φεραν δωρο ενα μονομαχο και ενα γυαλινο δοχειο,σε σχημα κυβου 18χ18χ18 (5L καθαρα)..σημερα πηγα και αγορασα μια anubia nana,και του εβαλα..

οριστε μερικες φωτο..

ακουω σχολια,και προτασεις..

Πολυ ωραίο φίλε το ψαράκι σου!!O Aσχετος : ....Βαλτου κι άλλο ένα για να έχει παρέα (πλάκα κάνω) :bowdown: !Να σου ζήσει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο ψάρης σου!!!

Κάτι άλλο. Αν είδα σωστά, την ανούμπια την έχεις φυτέψει κανονικά?

Ο "κορμός" της πρέπει να είναι έξω από το χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Σκέπασέ τον αμέσως, γιατί θα τον χάσεις..!!!! Πηδάνε και μάλιστα πολύ!

Επειγόντως φίλτρο και θερμοστάτη, ξέρεις τώρα...

Καλό διάβασμα στην κατηγορία Αναβαντίδες... :bowdown:

Υ.Σ.: Να σου ζήσει και να τον χαίρεσαι υγιέστατο! :thumbup:

καλησπερα ντινο..

ελπιζω να μπορεσω να του δωσω οτι χρειαζεται..απο εχθες σκεφτομαι πως να το σκεπασω..καμια προταση??

δεν βρηκα φιλτρο και θερμοστατη σημερα,ελπιζω να βρω αυριο..

ευχαριστω για τις ευχες.. :D

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο φίλε το ψαράκι σου!!O Aσχετος : ....Βαλτου κι άλλο ένα για να έχει παρέα (πλάκα κάνω) :bowdown: !Να σου ζήσει ;)

ευχαριστω φιλε μου..θα του βαλω αλλο ενα αρσενικο,για να εχουν να συζητανε και τιποτα..(ο ασχετος..) :thumbup::D

σε ευχαριστω για τις ευχες..

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο ψάρης σου!!!

Κάτι άλλο. Αν είδα σωστά, την ανούμπια την έχεις φυτέψει κανονικά?

Ο "κορμός" της πρέπει να είναι έξω από το χαλίκι.

η παρατηρηση σου ειναι σωστη,αλλα την εχω ηδη διορθωσει,διοτι το διαβασα αμεσως μολις τη φυτεψα..οποτε ολα καλα!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ορεο το ψαρακι σου.να σου ζησει.

Link to comment
Share on other sites

ορεο το ψαρακι σου.να σου ζησει.

σε ευχαριστω φιλε μου..φτου φτου!!

Link to comment
Share on other sites

Σε 5 λίτρα ενυδρείο με Μονομάχο, μόνο αερόφιλτρο μπορεί να σταθεί. Μη δοκιμάσεις κάτι άλλο, απ' όσο ξέρω δεν κάνουν... (έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα).

Στη θέρμανση θα έχεις πρόβλημα. Δεν υπάρχουν θερμαντήρες με θερμοστάτη για τόσο λίγα λίτρα. Υπάρχει ένας ιταλικός 10w αλλά ανάβει συνέχεια και το βράζει τελικά το νερό. Τον έχω δοκιμάσει μέχρι και με χρονοδιακόπτη, αλλά δεν έκανα δουλειά, γιατί δεν μπορείς να υπολογίσεις τις αυξομειώσεις της εξωτερικής θερμοκρασίας. Φοβάμαι ότι μόνο και μόνο γι' αυτό το λόγο, πας για νέο ενυδρείο (minimum 14 λίτρα, σου προτείνω).

Για να τον σκεπάσεις, κόψε σε τζαμά ένα κομμάτι λίγο μεγαλύτερο από το ενυδρείο (για να μην χάσεις φως), τρόχισέ το γύρω-γύρω για να μην κόβει, βάλε για χερούλι μια πλαστική αυτοκόλλητη κρεμάστρα (είδη κιγκαλερίας ή είδη σπιτιού), κόλα και περιφερειακά λάστιχο στα σημεία που ακουμπάει και είσαι έτοιμος (φρόντισε μόνο να μένει πολύ μικρό άνοιγμα για τα καλώδια και το σωληνάκι). Το αερόφιλτρο θα του βάζει φρέσκο αέρα οπότε εντάξει.

Αν και σου ξαναλέω ότι γνώμη μου είναι να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρειάκι, γιατί θα έχεις πρόβλημα με τόσα λίγα λίτρα - αλλά και αυτός θα ζήσει πιο άνετα, εδώ που τα λέμε... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Σε 5 λίτρα ενυδρείο με Μονομάχο, μόνο αερόφιλτρο μπορεί να σταθεί. Μη δοκιμάσεις κάτι άλλο, απ' όσο ξέρω δεν κάνουν... (έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα).

Στη θέρμανση θα έχεις πρόβλημα. Δεν υπάρχουν θερμαντήρες με θερμοστάτη για τόσο λίγα λίτρα. Υπάρχει ένας ιταλικός 10w αλλά ανάβει συνέχεια και το βράζει τελικά το νερό. Τον έχω δοκιμάσει μέχρι και με χρονοδιακόπτη, αλλά δεν έκανα δουλειά, γιατί δεν μπορείς να υπολογίσεις τις αυξομειώσεις της εξωτερικής θερμοκρασίας. Φοβάμαι ότι μόνο και μόνο γι' αυτό το λόγο, πας για νέο ενυδρείο (minimum 14 λίτρα, σου προτείνω).

Για να τον σκεπάσεις, κόψε σε τζαμά ένα κομμάτι λίγο μεγαλύτερο από το ενυδρείο (για να μην χάσεις φως), τρόχισέ το γύρω-γύρω για να μην κόβει, βάλε για χερούλι μια πλαστική αυτοκόλλητη κρεμάστρα (είδη κιγκαλερίας ή είδη σπιτιού), κόλα και περιφερειακά λάστιχο στα σημεία που ακουμπάει και είσαι έτοιμος (φρόντισε μόνο να μένει πολύ μικρό άνοιγμα για τα καλώδια και το σωληνάκι). Το αερόφιλτρο θα του βάζει φρέσκο αέρα οπότε εντάξει.

Αν και σου ξαναλέω ότι γνώμη μου είναι να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρειάκι, γιατί θα έχεις πρόβλημα με τόσα λίγα λίτρα - αλλά και αυτός θα ζήσει πιο άνετα, εδώ που τα λέμε... :bowdown:

σε ευχαριστω ντινο..θα το ψαξω λιγο και θα δω που θα καταληξω..ευχαριστω για το ενδιαφερον.. :thumbup:

καλο βραδυ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ενα θερμαντικο σωμα 25W πλαγιαστα(αυτη την εποχη βεβαια που πιασαν οι ζεστες

δεν ειναι απαραιτητο,αλλα τον χειμωνα ομως οπωσδηποτε) ,οσον αφορα για φιλτρο υπαρχουν

κατι μικρα Κινεζικα φιλτρακια 180L/ωρα ρυθμιζομενα κανουν καλη δουλεια και θα εχεις και χαμηλη

ροη που θελει ο μονομαχος σου. Κουκλος ο μονομαχος σου να τον χαιρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ενα θερμαντικο σωμα 25W πλαγιαστα(αυτη την εποχη βεβαια που πιασαν οι ζεστες

δεν ειναι απαραιτητο,αλλα τον χειμωνα ομως οπωσδηποτε) ,οσον αφορα για φιλτρο υπαρχουν

κατι μικρα Κινεζικα φιλτρακια 180L/ωρα ρυθμιζομενα κανουν καλη δουλεια και θα εχεις και χαμηλη

ροη που θελει ο μονομαχος σου. Κουκλος ο μονομαχος σου να τον χαιρεσαι.

σε ευχαριστω πολυ stav..

φιλτρακι θα παρω σημερα,και θα τον σκεπασω..θερμοστατη θα δω αν χρειαζεται τωρα,αλλιως σιγουρα το χειμωνα..

ειναι κουκλος ο ατιμος!! :bowdown: φτου φτου..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ενα θερμαντικο σωμα 25W πλαγιαστα...

Δεν είναι σωστή λύση αυτή για 5 λίτρα γυάλα. Την έχω δοκιμάσει και πιστέψτε με είναι λάθος. Πιάνει πολύτιμο χώρο από τα πολύ λίγα λίτρα που υπάρχουν και μπορεί να "στείλει" το ψάρι, γιατί δημιουργεί έντονες διαφορές θερμοκρασίας όταν ανάβει (λόγω πολύ μικρού χώρου), με άσχημα αποτελέσματα (δεν κάνουν καλό οι συνεχείς διακυμάνσεις). Επίσης κινδυνεύει να κολλήσει, λόγω των συνεχών και συχνών αναμάτων.

...(αυτη την εποχη βεβαια που πιασαν οι ζεστες δεν ειναι απαραιτητο,αλλα τον χειμωνα ομως οπωσδηποτε)...

Επίσης λάθος εκτίμηση. Εάν παρακολουθήσετε τη διακύμανση της θερμοκρασίας σε όλο το 24ωρο αυτές τις ημέρες (αλλά και το επόμενο διάστημα) θα δείτε πολύ μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας. Και οι Μονομάχοι δεν πρέπει να υπερεκτιμούνται σε τέτοια θέματα..! Είναι ευαίσθητοι (όπως όλα σχεδόν τα ψάρια) σε τέτοιες αλλαγές θερμοκρασίας. Δεν γίνεται να μην έχεις θερμαντήρα με θερμοστάτη αυτή την εποχή (ακόμα) σε ενυδρείο με τροπικά ψάρια... Και προσωπικά θεωρώ ότι μόνο σε περισσότερα λίτρα μπορεί να ζήσει σωστά (minimum περίπου στα 14).

...οσον αφορα για φιλτρο υπαρχουν κατι μικρα Κινεζικα φιλτρακια 180L/ωρα ρυθμιζομενα κανουν καλη δουλεια και θα εχεις και χαμηλη ροη που θελει ο μονομαχος σου....

Επίσης λάθος, αν και δοκιμασμένο επανειλημμένως (και με διάφορες πατέντες). Σε τόσο μικρό χώρο, μόνο αερόφιλτρο μπορεί να δουλέψει, χωρίς να τον ενοχλεί η ροή του. Εχω σχεδόν όλα τα μικρά φίλτρα που κυκλοφορούν στην αγορά (πάνω από 10) και σας διαβεβαιώνω ότι ΔΕΝ κάνουν για τέτοια γυάλα. Και όποιος το έχει, κακώς το έχει... Από 10 λίτρα και πάνω μπορείς να τα βάλεις και αυτό με προϋποθέσεις.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Πολυ Ομορφος ο Μονομαχος και μια συμβουλη ειναι,κανε αυτα που σου ειπε ο Ντινος παραπανω και να εισαι σιγουρος πως ο Ψαρης σου θα σε ευγνωμωνει. :bowdown::thumbup:

Φιλικα..............Στρατος.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν καποια εξωτερικα θερμαντικα σωματα

τωρα δε θυμαμαι μαρκα νομιζω τις juger αν το λεω σωστο

που ειναι μια πλακα και απεξω ειναι ο υπολοιπος μηχανισμος

για φιλτρακι θα εβαζα ενα hang on η ενα τις elite

για καπακι θα εβαζα απο πλεξιγκλαςς

αυτα

πολυ ωραιο ενυδρειο του εφτιαξες μην αλλαξεις τυποτα ειναι απλο και ωραιο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..

εχθες μου φεραν δωρο ενα μονομαχο και ενα γυαλινο δοχειο,σε σχημα κυβου 18χ18χ18 (5L καθαρα)..σημερα πηγα και αγορασα μια anubia nana,και του εβαλα..

οριστε μερικες φωτο..

ακουω σχολια,και προτασεις..

Πάρα πολύ ωραίο το ψαράκι σου φίλε να τον προσέχεις και να ακούς τον filoxeno για να το κρατάς ευτυχισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το ψαράκι σου και τα ενυδρεία μας πάντα με καπάκι και τα άλλα περιφερή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..

αφου σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον σας και για τις προτασεις σας,να σας ενημερωσω για τις ενεργειες μου..

αγορασα και τοποθετησα ηδη ενα φιλτρακι 150L/h (JAD SP-601F) με ροοστατη,το ρυθμισα στο πιο χαμηλο,εβαλα και υαλοβαμβακα στην εξοδο,και η ροη του ειναι απιστευτα χαμηλη..ο μικρος καθεται και μπροστα ακριβως απο την εξοδο και οι ουρες του ισα που κουνιουνται..το νερο δεν αναταρασεται καθολου,ουτε εχει ροη μεσα στη γυαλα..αυριο θα παρω και το γυαλινο καπακι που παρηγγειλα σημερα,με τρυπα για καλωδια κτλ..

ψαχνω για θερμοστατη τωρα..

πιστευω πως στα υπολοιπα καλα τα πηγα..ε?? :bowdown:

Α!και μια ερωτηση..ποσες φορες τα'ι'ζουμε?

Link to comment
Share on other sites

απο πολυ λιγο(αν εχουμε και ποικιλια τροφων..ακομη καλυτερα..!!!)2-3 φορες τη μερα,τοσο οσο καταναλωνει το ψαρακι σε 1-2 λεπτα.....

ΥΓ.ωστε δεν εβαλες μαυρο χαρτονακι εεεεε...?????χεχεχε......

Link to comment
Share on other sites

απο πολυ λιγο(αν εχουμε και ποικιλια τροφων..ακομη καλυτερα..!!!)2-3 φορες τη μερα,τοσο οσο καταναλωνει το ψαρακι σε 1-2 λεπτα.....

ΥΓ.ωστε δεν εβαλες μαυρο χαρτονακι εεεεε...?????χεχεχε......

οκ..θα παω να του παρω αλλη μια τροφη για ποικιλια..

χαρτονακι δεν εβαλα.. :bowdown:

το δοκιμασα,αλλα δεν μου αρεσε σε αυτη τη γυαλα..στο 220αρι ομως,εχει μπει ηδη.. :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

πλακα κανω...βεβαια.!!!

και ναι οντως στο κυβο...δεν λεει καθολου το χαρτονακι.......χεχεε.......

Link to comment
Share on other sites

πλακα κανω...βεβαια.!!!

και ναι οντως στο κυβο...δεν λεει καθολου το χαρτονακι.......χεχεε.......

:bowdown::thumbup::D;)

Link to comment
Share on other sites

...αγορασα και τοποθετησα ηδη ενα φιλτρακι 150L/h (JAD SP-601F) με ροοστατη,το ρυθμισα στο πιο χαμηλο,εβαλα και υαλοβαμβακα στην εξοδο,και η ροη του ειναι απιστευτα χαμηλη..ο μικρος καθεται και μπροστα ακριβως απο την εξοδο και οι ουρες του ισα που κουνιουνται..το νερο δεν αναταρασεται καθολου,ουτε εχει ροη μεσα στη γυαλα...

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το φίλτρο? (εταιρεία, τιμή, από που το πήρες, φωτογραφία).

Με ενδιαφέρει, γι αυτό ρωτάω. :bowdown:

...ποσες φορες τα'ι'ζουμε?

Τους δικούς μου τους ταΐζω 2 φορές την ημέρα (πρωί & απόγευμα) αποξηραμένο σκουλήκι και φλέικς (εναλλάξ). Μιλάμε για 3 σκουληκάκια του πόντου περίπου ο καθ' ένας το πρωί και 3-4 μικρά φλέικς το απόγευμα. Μία ημέρα την εβδομάδα απόλυτη νηστεία (συνήθως την προηγούμενη της αλλαγής του νερού). Βάζε και μισή δόση βιταμίνες. Επίσης να θυμάσαι ότι θέλουν λίγο μαλακό νερό και ρΗ προς τη περιοχή του ουδέτερου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ντινο..

οι πληροφοριες που ζητησες:

εταιρεία:JAD

τιμή:6.36€

από που το πήρες:απο το pet city στην τατοϊου (Ν.Ερυθραια).λογικα θα εχουν και σε αλλο πιο κοντα σου.το τηλ τους ειναι 210-8000549,για να τους ρωτησεις σχετικα..

φωτογραφία:παρακατω..και μεσα στη γυαλα,και το κουτι του οπου αναγραφονται και πληροφοριες..

οτι αλλο χρειαστει οποιοσδηποτε,στην διαθεση σας..

post-3681-1176458917_thumb.jpg

post-3681-1176458944_thumb.jpg

post-3681-1176459102_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...