Jump to content

Ιδανική μέγιστη θερμοκρασία για κιχλίδες το καλοκαίρι


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Πρώτη φορά φέτος χρησιμοποιώ ανεμιστήρες για ψύξη και τώρα που έσφιξαν οι ζέστες δουλεύουν σχεδόν ασταμάτητα για να κρατήσουν 25,5. Όταν τους είχα στους 25, δεν σταμάταγαν σχεδόν καθόλου, Μένω τελευταίο όροφο εκτεθειμένο από όλες τις μεριές και χτυπάει 30+ βαθμούς στο σπίτι.

Αν εξαιρέσουμε τους 27 που είναι η συνήθης μέγιστη για κιχλίδες, μέχρι που νομίζετε ότι θα μπορούσα να ανεβάσω το όριο για να μην δουλεύουν συνέχεια οι ανεμιστήρες? Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία από παλιότερους καύσωνες?

post-61102-0-05350000-1434311861_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Michael Emmanouilidis
Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο με εσενα ειμαι .

εγω τα εχω ρυθμισει στους 26

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω 26,5 με καλη ανατάραξη και ενα ανεμιστήρα να βαραει την επιφάνεια και δεν δουλεύει ολη την ωρα, και εχω και σχετικά σταθερη θερμοκρασία με μικρες απόκλισεις...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βάλε αεραντλία.

Για ποιες κιχλίδες μιλάμε;

Ενας ελεγκτής θερμόκρασιας αν υπάρχει βάζεις ανεμιστηράκια ( κ πιθανώς αναπλήρωση,ειδικά αν λείψεις μέρες ) κ καθάρισες.

Σε 400αρι με elliwel κ 4 12αρηδες ανεμηστήρες zalman δεν είχα ποτέ θέμα

:)

Link to comment
Share on other sites

(1) Βάλε αεραντλία.

(2) Για ποιες κιχλίδες μιλάμε;

(3) Ενας ελεγκτής θερμόκρασιας αν υπάρχει βάζεις ανεμιστηράκια ( κ πιθανώς αναπλήρωση,ειδικά αν λείψεις μέρες ) κ καθάρισες.

(4) Σε 400αρι με elliwel κ 4 12αρηδες ανεμηστήρες zalman δεν είχα ποτέ θέμα

:)

(1) Έχω ήδη. Να την ενισχύσω? Βοηθάει στην ψύξη?

(2) Ποκιλία από Αφρική και 1 τέξας. Σαλάτα τα έχω κάνει.

(3) Έχω ήδη ελεγκτή θερμοκρασίας και 3 ανεμιστηράκια 120άρια σε 300 λίτρα ενυδρείο. Σκέφτομαι να προσθέσω άλλο ένα.

(4) Τι θερμοκρασία έχεις στο σπίτι και τι ζητάς στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι ενυδρειο... ελικόπτερο ειναι... οταν ξεκινήσουν το καπακι παει ταβάνι???

Αναπληρωση φουλ δουλεύει?? Ποσα λιτρα περιπου τη μερα????

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Βασικά για labidochromis που έχω εγώ οι normal θερμοκρασίες είναι από 23C-28C.

Στο  rio 180 έχω 4 ανεμιστήρες όλοι προς τα κάτω  και περίπου 26 C , τον controller τον έχω στους 25,8 C και τώρα ανάβει περίπου 5-6 φορές την μέρα.

Βασικά το θέμα είναι να αγοράζεις ανεμιστήρες με μεγάλη ροη αέρα πέρα από το θέμα θορύβου.

Εγώ στα ζόρια κάνω και το άλλο έχω στην κατάψυξη μπουκάλια νερού των 750 ml

και βάζω δυο από αυτά στο ενυδρειο , η θερμοκρασία πέφτει κατά έναν βαθμό αλλά σταδιακά και δεν δημιουργοί πρόβλημα στα ψαράκια.

Έγινε επεξεργασία - dankannn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο αέρας που φυσανε μεσα τα 4 ανεμηστηρακια εχουν σημείο διαφυγής εξω απο καποια τρυπα ή καποιο ανεμιστηράκι να τραβαει εξω την εξάτμιση του νερου ??? Αν οχι γυρνα ενα να φυσαει εξω και πες μας αν δεις διαφορά.... εγω ειδα μεγαλη...

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δοκιμάσει όλα και έτσι θεωρώ ότι δουλεύουν καλύτερα.

Όλα κάτω , έτσι και αλλιώς ο αέρας φεύγει από τα ανοίγματα πίσω δεξια - αριστερά που έχουν τα juwel είτε για τα καλώδια είτε για τα σωληνάκια από extra φίλτρο.

Δεν είναι μικρά τα ανοίγματα αυτα , προσοχή βέβαια για την εξάτμιση να συμπληρώνετε νερό γιατί τις ζεστές μέρες κατεβαίνει αρκετά το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο αέρας που φυσανε μεσα τα 4 ανεμηστηρακια εχουν σημείο διαφυγής εξω απο καποια τρυπα ή καποιο ανεμιστηράκι να τραβαει εξω την εξάτμιση του νερου ??? Αν οχι γυρνα ενα να φυσαει εξω και πες μας αν δεις διαφορά.... εγω ειδα μεγαλη...

Έχεις δίκιο. Από κάπου πρέπει να φεύγει ο αέρας.

Αλλά με το να γυρίσεις ένα προς τα έξω, χάνεις το 1/4 της συνολικής ροής αέρα στην περίπτωση που έχεις 4 ανεμιστηράκια. Αν έχεις 3, είναι ακόμα μεγαλύτερη η απώλεια.

Επίσης νομίζω ότι αυτό που φυσάει έξω, θα τραβάει και υγρασία με αποτέλεσμα να χαλάσει γρηγορότερα.

Γι αυτό εγώ προτιμώ να τους έχω όλους προς τα κάτω με μισάνοιχτο καπάκι με 3 αποστάτες.

Με βολεύει βέβαια γιατί έχω 2 καπάκια και στο πίσω έχω προσαρμόσει τους ανεμιστήρες και αφήνω μισάνοιχτο το μπροστά. Έτσι έχω πολύ καλή ροή αέρα σε όλη την επιφάνεια του ενυδρείου.

Ίσως σε άλλου σχεδιασμού ενυδρεία να μην μπορεί να γίνει αυτό και να πρέπει υποχρεωτικά να γυρίσεις τον έναν προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ενα δωματιο που ανοίγεις το παραθυρο και εξω περνει τον κοσμο.... μεσα ποσο θα φυσαει???

Στο ιδιο δωματιο τωρα ανοίγεις και ενα παραθυρο απο την απέναντι πλευρα του πρωτου.. θα σε παρει και θα σε σηκώσει!!!! Η υγρασια ειναι εξάτμιση και η εξάτμιση ριχνει θερμοκρασία και σταθμη νερου!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ενα δωματιο που ανοίγεις το παραθυρο και εξω περνει τον κοσμο.... μεσα ποσο θα φυσαει???

Στο ιδιο δωματιο τωρα ανοίγεις και ενα παραθυρο απο την απέναντι πλευρα του πρωτου.. θα σε παρει και θα σε σηκώσει!!!! Η υγρασια ειναι εξάτμιση και η εξάτμιση ριχνει θερμοκρασία και σταθμη νερου!!!

Αυτό λέω κι εγώ. Με την διαφορά ότι εγώ για παράθυρο αφήνω μισάνοιχτο το καπάκι.

Κοίτα με απλή λογική: αν η δυναμικότητα του κάθε ανεμιστήρα είναι υποθετικά 50 κυβικά μέτρα το λεπτό τότε και οι τέσσερις αποδίδουν 200 αρκεί να έχουν ελεύθερη διέξοδο. Τώρα αν οι τρεις σπρώχνουν με μοναδική διέξοδο τον έναν που τραβάει, κάτσε και υπολόγισε την τελική ροή. Θα είναι στην καλύτερη 150 αν υποτεθεί ότι ο ένας που τραβάει θα μπορέσει να ανταποκριθεί.

Όλα αυτά βέβαια δεν έχουν σημασία αν κάνεις την δουλειά σου και κατεβάζεις την θερμοκρασία εκεί που πρέπει με οποιονδήποτε τρόπο.

Τώρα αναφορικά με την εξάτμιση μάλλον δεν πρόσεξες ότι αναφέρομαι ξεκάθαρα στην βλάβη που μπορεί να προκαλέσει στο ανεμιστηράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...