Jump to content

απλό ενυδρείο η prepared


persa

Recommended Posts

βασική απορία αρχάριας: προτιμούμε ένα άδειο, απλό ενυδρείο που το εξοπλίζουμε εμείς σιγα - σιγά ή τα έτοιμα ενυδρεία με φίλτρο, θερμοστάτη κτλ που βρίσκω στο ίντερνετ; εσωτερικό φίλτρο ή εξωτερικό; και τέλος έχω τρεις πιθανές επιλογές να τοποθετήσω το μεγαλύτερο ενυδρείο μου. καμία δεν είναι ιδανική 1) σε ειδικό έπιπλο για ενυδρεία σε μέρος ηλιόλουστο, που όμως έχει κοντά καλοριφέρ 2) σε έπιπλο με ύψος 1.5 μέτρο, θα με δυσκολέψει πολύ στις αλλαγές; 3) σε έπιπλο απο γυψοσανίδα, το θέμα μουείναι ένα 60αρι πόσο βάρος έχει;

 

Link to comment
Share on other sites

βασική απορία αρχάριας: προτιμούμε ένα άδειο, απλό ενυδρείο που το εξοπλίζουμε εμείς σιγα - σιγά ή τα έτοιμα ενυδρεία με φίλτρο, θερμοστάτη κτλ που βρίσκω στο ίντερνετ; εσωτερικό φίλτρο ή εξωτερικό; και τέλος έχω τρεις πιθανές επιλογές να τοποθετήσω το μεγαλύτερο ενυδρείο μου. καμία δεν είναι ιδανική 1) σε ειδικό έπιπλο για ενυδρεία σε μέρος ηλιόλουστο, που όμως έχει κοντά καλοριφέρ 2) σε έπιπλο με ύψος 1.5 μέτρο, θα με δυσκολέψει πολύ στις αλλαγές; 3) σε έπιπλο απο γυψοσανίδα, το θέμα μουείναι ένα 60αρι πόσο βάρος έχει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα σκέτο το ενυδρείο και χωριστά να πάρω το εξωτερικό φίλτρο.ΕΚτος αν είναι για κανά 30αρι το πολύ για ένα μονομάχο, όποτε θα σε καλύψει το φίλτρο που δίνεται σετ.

Επίσης το ενυδρείο όχι σε ηλιόλουστο μέρος θα γεμίζει άλγες εκεί που θα το βαράει ο ήλιος.

Ούτε δίπλα σε καλοριφέρ, θα έχεις θέμα με την ζέστη.

Καλύτερα σε έτοιμη βάση ενυδρειων, για να βολεύει η αλλαγή νερού, να μην κουράζεσαι.

Τώρα για το σύνολο του βάρους μαζί με άμμο και νερό και διακοσμητικά, μην νομίζεις, μπορεί να πιάσει και 100 κιλά.

Αν όμως πάρεις την βάση του εμπορίου, είναι όλα υπολογισμένα....όποτε μην σκοτίζεσαι.

Άντε και καλή αρχή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καμια επιλογη δεν ειναι σωστη απο τις τρεις.. Αμα το βλεπει ηλιος θα εχεις προβλημα με θερμοκρασία και άλγες, στο καλοριφερ θα εχεις προβλημα παλι με θερμοκρασία και το ψηλο ραφι δεν θα σε βολεψει.. Εγω θα προτιμουσα απλη γυαλλα, και θα εβαζα εγω τον εξοπλισμό. Η ετοιμο και θα εβαζα καλθτερο φίλτρο.. Γιατι ψαρια μιλαμε.?

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι όταν πέφτει ο ήλιος απευθείας πάνω στο ενυδρείο ή όταν βρίσκεται σε φωτεινό δωμάτιο;

Link to comment
Share on other sites

βασική απορία αρχάριας: προτιμούμε ένα άδειο, απλό ενυδρείο που το εξοπλίζουμε εμείς σιγα - σιγά ή τα έτοιμα ενυδρεία με φίλτρο, θερμοστάτη κτλ που βρίσκω στο ίντερνετ; εσωτερικό φίλτρο ή εξωτερικό; και τέλος έχω τρεις πιθανές επιλογές να τοποθετήσω το μεγαλύτερο ενυδρείο μου. καμία δεν είναι ιδανική 1) σε ειδικό έπιπλο για ενυδρεία σε μέρος ηλιόλουστο, που όμως έχει κοντά καλοριφέρ 2) σε έπιπλο με ύψος 1.5 μέτρο, θα με δυσκολέψει πολύ στις αλλαγές; 3) σε έπιπλο απο γυψοσανίδα, το θέμα μουείναι ένα 60αρι πόσο βάρος έχει;

Καλυτερα μια σκετη γυαλα και να βαλεις εσυ οτι θελεις μεσα, αποψη μου!

Εξωτερικο φιλτρο.

Το επιπλο που θα μπει το ενυδρειο, θα πρεπει να εισαι σιγουρη οτι θα αντεξει το βαρος του ενυδρειου! Αυτο με την γυψοσανιδα δεν νομιζω να αντεξει. Αν το βαλεις σε επιπλο 1,5 μετρα, θα φτασει 20 μετρα το ενυδρειο. Οχι μονο δεν θα σε βολεψει, αλλα δεν θα ειναι και ομορφο!

Το δωματιο δεν εχουμε προβλημα αν ειναι φωτεινο, το θεμα ειναι να μην το βαραει απευθειας ο ηλιος.

Καλο θα ηταν λιγο μακρια απο καλοριφερ! Οταν λες κοντα, ποσο κοντα το εννοεις;

Αν σκεφτεσαι για 60αρι, μου φαινεται πως ειναι μικρο για 3 χρυσοψαρα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει να ειναι φωτεινο το δωματιο το να το χτυπαει ο ηλιος ειναι το προβλημα, τι 60αρι κανει μονο για ενα χρυσοψαρο και θελεις ενα μικρο εξωτερικό φιλτρακι για τρια θέλεις 150λτ το λιγοτερο και μεγαλο εξωτερικο φιλτρο..

Link to comment
Share on other sites

Μονο το τελευταιο ειναι(οριακα) για τα ψαρακια σου, αν και εγω θα προτηνα κατι πιο μεγαλο, 150λ τουλαχιστον οπως ειπε ο φιλος πιο πανω...

Διαλεξε μια βαση τυπου ντουλαπι, να βαζει τροφουλες και συναφη, ειναι πιο ομορφα απ τις βασης τυπου ραφια(πιανουν και σκονη συχνα)....

Βαλε και ενα καλο εξωτερικο φιλτρο γιατι τα χρυσοψαρα "λερωνουν" πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δείξε μας μια φωτογραφία με τα χρυσόψαρα,

αν είναι τα κλασσικά χρυσόψαρα θα χρειαστείς ενυδρείο με μήκος πάνω από 1,20 και 240 λίτρα τουλάχιστον, τα ψάρια αυτά μπορούν να φτάσουν και να ξεπεράσουν τους 30 πόντους μήκος άνετα,

αν είναι funcy θα χρειαστείς ενυδρείο με μήκος πάνω από 80 πόντους και τουλάχιστον 120 λίτρα.

Ενδεικτικά να σου πω πως φέτος το χρυσόψαρο μου έκλεισε τα 3 χρόνια μαζί μου , και παρόλο που ξεκίνησα πολύ στραβά , τώρα έχει φτάσει τους 30 πόντους μήκος (με την ουρά, 20 χωρίς την ουρά), ίσως αν είχα ξεκινήσει πιο σωστά τώρα μπορεί να ήταν και 35 πόντους, και να ξέρεις πως τα χρυσόψαρα θα τα έχεις για μια ζωή, σε καλές συνθήκες ζούνε πάνω από 20-25 χρόνια σε ενυδρείο (έχει καταγραφεί πως χρυσόψαρο έζησε πάνω από 45 χρόνια σε ενυδρείο)

Για τα υπόλοιπα , βάση ενυδρείου θεση κλπ ότι σου ειπαν τα παιδιά

Link to comment
Share on other sites

είναι common χρυσόψαρα

 

πας για το μεγάλο, σε 60αρι δεν χωράει ουτε ένα, και θες και καλό φίλτρο, τα χρυσόψαρα είναι ρυπογόνα, τρώνε

 

σε 2-3 χρόνια δες πόσο μπορεί να γίνει

 

02062015656_zpsf3dvx4cr.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου μικρή εμπειρία λέει πως ο ηλιος, στα ενυδρεία με χρυσόψαρα, δεν κάνει κακό

Τι εννοω:

 

Η όποια ενδεχόμενη άλγη εμφανιστεί, λόγω "ήλιου", αν δεν ενοχλεί το ματι - τα ψάρια δεν τα ενοχλεί

Και δεν ειναι ένα είδος άλγης που θα κάνει κακό στα φυτά

Επιπλέον - με τη χρήση μιας τηλεκάρτας ή ενός μαγνήτη, μπορείς να καθαρίζεις τα μπροστινά τζάμια όποτε θες

 

Εφόσον μιλάμε για common, τότε χρειάζεσαι ένα 200λιτρο, με ένα καλό εξωτερικό φίλτρο

Υπολόγιζε περίπου 230-250 κιλά βάρος, το λιγότερο (εξαρτάται τι υλικά θα επιλέξεις)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το μεγαλύτερο που έχεις την δυνατότητα και από οικονομικής άποψης, αλλά και από λίτρα.και εγώ με μια γυάλα 15 λτ ξεκίνησα με τις βλακείες που μου έλεγε ο πετ σοπας.

Μακάρι να είχα χώρο για μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Soulaki.

Πάρε το μεγαλύτερο που μπορείς με βάση τα οικονομικά σου αλλά εξόπλισε το όσο το δυνατόν καλύτερα.

Προσπάθησε να μην είναι κάτω από 60 λίτρα και κράτησε όσα ψαράκια χωράνε σε αυτό.Για αρχή αν είναι μικρά ίσως μπορείς να

τα κρατήσεις όλα :)

Άσε τις βάσεις και τα έπιπλα για να μην ανεβάζεις το budget και όλο και κάποιο επιπλάκι θα έχεις για να το τοποθετήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι τις αποψης πως τα ενυδρεια, ειδικα τα μεγαλα δεν μπαινουν σε επιπλα. Ειδικα σε επιπλα αμφιβολου σταθεροτητας!

Περσα, τα ενυδρεια που εδειξες κοστιζουν τοσο χωρις βαση!

Για κοιτα εδω. Αυτα νομιζω τα δινει με την βαση στην τιμη!

Αλλιως υπαρχουν και οι αγγελιες του φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...