Jump to content

Οι εμπειριες σας με Ramshorn απο θεμα τροφης στα φυτα?


Recommended Posts

Καλησπερα σας,

 

 Πριν λιγες μερες εβαλα μερικα ramshorn στο γαριδαδικο μου (20λ) και στο μεγαλυτερο φυτεμενο μου (180λ)

 

Ειχα διαβασει στο νετ σε διαφορα αρθρα πως ΔΕΝ τρωνε τα φυτα παρα μονο διαφορα ειδη αλγης,σαπια φυλα,αρρωστα φυλα πανω στα φυτα και ψιλοσαβουρα στον πυθμενα.

 

Οποτε βρηκα καμμια 40αρια μικρα και μεγαλα κοκκινα και μωβ.

 

Στο μεγαλο μου ενυδρειο μιας και υπαρχει αλγη (αλλα και helena) τα παρατηρω συνεχως να ειναι μονιμως κολλημενα πανω σε φυτα με bba.εβαλα τα μεγαλυτερα σε μεγεθος και καμμια 20αρια περιπου.

 

Το προβλημα μου ειναι στο μικρο γαριδαδικο,εχει μεσα 10 red cherry,5 αμανο, 3 zebra snail και 3 μωρα 1,5 cm tylomelania και μερικα turbeculata.μεχρι πριν 5 μερες που εβαλα τα ραμσορν,τα φυτα μου ηταν ολα οκ,δεν υπαρχουν αρρωστιες,(εχω διοξειδιο,λιπανση,υποστρωμα κτλ)

 

Εδω και 2 μερες παρατηρω σχεδον σε ολα τα φυτα (εκτος απο τα 2 ειδη moss και cladophora,cuba,φακη και ενα ειδος πολυ λεπτο που δε ξερω πως λεγεται), δλδ λευκοκεφαλλα,caroliniana,stargrass και java fern

τρυπες παντου,τριγυρω,μικρες ,πιο μεγαλες κτλ.

 

Ταιζω μπορω να πω γενναιοδωρα κιολας,ταμπλετες,spirulina pellets,jbl prawn balls και ταζιω και μια φορα την εβδομαδα καροτο και αγγουρι,δλδ θελω να πω πως φαγητο υπαρχει,αλλα αλγη οχι ιδιαιτερα.

 

Ειναι λογικο που μου τα τρωνε δλδ?τα zebra λογω βαρους τα εχω παρατηρησει και δεν μπορουν να ανεβουν στα φυλλα που βλεπω φαγωμενα ενω τα μικρα ραμσορν ολο βολτες εκει κανουνε,οποτε αποκλειω οτι τρωνε αυτα.το προβλημα ξεκινησε με το που εβαλα τα ραμσορν.

 

Τι μπορω να κανω για να μη δεν μου μεινει φυλλο ορθιο???

 

Ευχαριστω,Νικος

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι στα τρωνε τα σαλιγκαρια,παντα ειχα τετοια σαλιγκαρια στα φυτεμενα μου χωρις κανενα προβλημα.

Για βαλε φωτο με τα φυτα και τα προβληματα τους γιατι αυτο μπορει να ειναι ελειψη καλιου η σιδηρου.

Link to comment
Share on other sites

η java fern μου εχει 'θεματακι' λογω οτι δε συμπληρωνω καλλιο(παραγγειλα το συστημα λιπανσης el-dosing οποτε περιμενω βελτιωση) αλλα τα λευκοκεφαλλα και ειδικα η καρολινιανα δεν ειχαν ποτε τρυπουλες οσους μηνες το τρεχω,τωρα μεσα σε λιγες μερες εμφανιστηκαν :( 

 

σε λιγο ανεβαζω φωτος

Link to comment
Share on other sites

εγώ βλέπω τρυπες στα rosanervig  μου αλλα όχι σε όλα τα φύλα!επίσης οταν φεύγουν φύλα απο το φυτό,βλέπω πάνω στο πεσμένο φύλο σαλιγκάρια.Τροφή πέφτει κάθε μερα στο βυθό αλλα δεν ξέρω αν τρώνε όλα τα σαλιγκάρια!δεν ξέρω αν ειναι απο ασθένεια παντως με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φώτο!

Link to comment
Share on other sites

α και εγώ εχω θέμα με το java fern απο θεμα κάλιου μάλλον αλλά μόλις γυρίσω απο διακοπες θα τα αντικαταστήσω με νέα φυτά και θα ρίχνω λίπασμα!

Link to comment
Share on other sites

εδω ειμαστε

post-59972-0-33739900-1435236347_thumb.jpg

post-59972-0-46543200-1435236348_thumb.jpg

post-59972-0-76825900-1435236349_thumb.jpg

post-59972-0-85770900-1435236350_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την εντιπωση πως αυτο δεν ειναι απο σαλιγκαρια.

Τι φωτισμο εχεις?

Μαλλον εχεις ελειψη καλιου αλλα και co2 οπως το βλεπω εγω.

Link to comment
Share on other sites

φωτισμο λογω καπακιου ενυδρειου μια αλλαγμενη λαμπα οσραμ απο 9W στα 13W.

διοξειδιο εχω ενα κιτ της nutrafin και το εβαλα πριν απο 10 μερες τελειως τυπικα μιας και γινοταν ζουγκλα εκει μεσα με 13 ειδη ευκολων φυτων που ειχα αλλα αφαιρεσα αρκετα για να βλεπω και τπτ.

με λιγα λογια το λευκοκεφαλλο δλδ ηταν παντα απο θεμα υγειας η εμφανισης σχεδον τελειο και καθε εβδομαδα κλαδευα και εχω βγαλει χωρις πλακα μετρα κλαδεματος σε 5 μηνες.θελω να πω πως οι τρυπες που βλεπω σε αυτο,

δεν υπηρχαν τοσους μηνες με ελλειψη οσων αναφερεις αλλα εμφανιστηκαν αφου εβαλα τα σαλιγκαρια.τωρα το java fern ποτε δεν ηταν τελειο.τι να πω μαλλον τα δικα μου ραμσορν παροτι και οτι ταιζω απολα,εχουν μια ταση να τα τρωνε :(

Έγινε επεξεργασία - Marko Ramius
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι τα σαλιγκαρια.

Το οτι δεν υπηρχε ελειψη τοσο καιρο δεν λεει κατι,τωρα που εβαλες το co2 και αλλαξες και λαμπα τα φυτα εχουν περισσοτερες αναγκες σε θρετπικα και καταναλωσαν πιο γρηγορα οτι υπηρχε στο νερο με αποτελεσμα να ερθουν οι ελειψεις.

Εγω σου λεω οτι πρεπει να ξεκινησεις καλιο και σιδηρο.

Link to comment
Share on other sites

χμ,σωστα αυτο δεν το ειχα υπολογισει!

 

απο δευτερα περιμενω τα ολοκληρωμενα λιπασματα χομπιστα el-dosing τροπου και ελπιζω να ανακαμψουν και να δω αν θα συνεχιστει.

Δλδ μην τα απομακρυνω τα ramshοrn? (και να θελα,πρεπει να εχουν αφησει ηδη δεκαδες σακους με αβγα)

Τα ταιζεις κατι συγκεκριμενα η οτι προανεφερα και εγω πριν απο ταισμα?

Και κατι τελευταιο.για να γεννηθουν με το ροζ κελυφος,ισχυει πως το ενυδρειο πρεπει να εχει μεσα μονο κοκκινα και μωβ σαλιγκαρια?

ευχαριστω και παλι

 

Σημ.εχω βαλει πιστια στρατιωτες και καλυπτουν την μιση επιφανεια και 'καθονται' πανω απο τα φυτα που εχω το προβλημα,υπαρχει περιπτωση να εχουν τρυπες λογω λιγοτερου φωτισμου?

 

Έγινε επεξεργασία - Marko Ramius
Link to comment
Share on other sites

χμ,σωστα αυτο δεν το ειχα υπολογισει!

 

απο δευτερα περιμενω τα ολοκληρωμενα λιπασματα χομπιστα el-dosing τροπου και ελπιζω να ανακαμψουν και να δω αν θα συνεχιστει.

Δλδ μην τα απομακρυνω τα ramshοrn? (και να θελα,πρεπει να εχουν αφησει ηδη δεκαδες σακους με αβγα)

Τα ταιζεις κατι συγκεκριμενα η οτι προανεφερα και εγω πριν απο ταισμα?

Και κατι τελευταιο.για να γεννηθουν με το ροζ κελυφος,ισχυει πως το ενυδρειο πρεπει να εχει μεσα μονο κοκκινα και μωβ σαλιγκαρια?

ευχαριστω και παλι

 

Σημ.εχω βαλει πιστια στρατιωτες και καλυπτουν την μιση επιφανεια και 'καθονται' πανω απο τα φυτα που εχω το προβλημα,υπαρχει περιπτωση να εχουν τρυπες λογω λιγοτερου φωτισμου?

 

Αυτο που εχω σημειωσει με κοκκινο τι ειναι?

Προσωπικα δεν ταιζα κατι ιδιαιτερο,οτι επεφτε απο τα ψαρια και στο γαριδαδικο οτι ετρωγαν οι γαριδες.

Δεν νομιζω οτι βγαινουν ετσι τα ροζ σαλιγκαρια,ειναι ποικιλια που πρεπει να εχεις στο ενυδρειο σου,δεν νομιζω οτι γινεται συνδιασμος χρωματων για να βγει καποιο αλλο,ουτε στις γαριδες ισχυει αυτο,τουλαχιστον στις neocaridina.

Δεν νομιζω οτι φταιει το φως για τις τρυπες.

 

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολυ.σου στελνω pm για το marking.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...