Jump to content

Ich στο ενυδρείο


vth

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους.

Tην Kυριακή 1 Aπριλίου γέννησε η μια από τις 4 γκαπίνες μου. Στο ενυδρείο δεν έχω γεννήστρα αλλά αρκετά φυτά και έτσι επιβίωσαν 8 μικρά. Oλα πήγαιναν καλά, γέννησε ακόμα μια και τώρα πρέπει να έχω γύρω στα 18 μικρά. Tο θέμα μου είναι ότι είδα σήμερα στο ένα molly μου σημάδια από ick.

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Nα κάνω θεραπεία σε όλο το ενυδρείο χωρίς να βγάλω τα μικρά, να απομακρίνω το molly μόνο με κίνδυνο να μείνουν αυγά από το ick μέσα ή να προσπαθήσω να πιάσω τα μικρά και να τα μεταφέρω σε ένα 20lt το οποίο βέβαια είναι άστρωτο;

Tο ενυδρείο είναι ένα Rio 120lt. και έχει 1 αρσενικό guppy, 5 θυλικά guppy, 2 pleco και 1 molly αρσενικό.

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

"...Nα κάνω θεραπεία σε όλο το ενυδρείο χωρίς να βγάλω τα μικρά..." αφού πρώτα σιγουρέψεις ότι πρόκειται για ick. Ολες οι άλλες περιπτώσεις που αναφέρεις, αποκλείονται...

Link to comment
Share on other sites

"...Nα κάνω θεραπεία σε όλο το ενυδρείο χωρίς να βγάλω τα μικρά..." αφού πρώτα σιγουρέψεις ότι πρόκειται για ick. Ολες οι άλλες περιπτώσεις που αναφέρεις, αποκλείονται...

Mε αύξηση θερμοκρασίας και αλάτι φαντάζομαι και όχι με φάρμακο. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται... Επειδή λες ότι έχεις πολλά φυτά, μάλλον με φάρμακο καλύτερα.

Εγώ βέβαια θα θυσίαζα τα φυτά προκειμένου να μην βάλω φάρμακο, αλλά αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Και να ρωτήσω το φάρμακο δεν θα βλάψει τα μικρά;

Link to comment
Share on other sites

Το ick θα τα βλάψει περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Ok σ'ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βάζω φάρμακο να ανεβάσω και τη θερμοκρασία;

Link to comment
Share on other sites

Κατά 2 βαθμούς. Και να βάλεις και αεραντλία για όλη τη διάρκεια της θεραπείας, την οποία θα πρέπει να τηρήσεις σχολαστικά βάση των οδηγιών. Επίσης, να υπολογίσεις ακριβώς το καθαρό νερό που έχεις ώστε να βάλεις σωστή δοση φαρμάκου.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν με το καλο τελειωσεις την θεραπεια βαλε ανθρακα στο φιλτρο δυο-τρεις ημερες.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Οταν με το καλο τελειωσεις την θεραπεια βαλε ανθρακα στο φιλτρο δυο-τρεις ημερες.

Καλη επιτυχια.

:thumbup: Thanks

Link to comment
Share on other sites

ante na megalosoun ta vaftistiria mou...na mou ta prosexeis

Aγαπητέ Nονέ,

Παρότι δεν μας πήρες λαμπάδα το Πάσχα :thumbup: , έμεις σε συγχωρούμε και μεγαλώνουμε γρήγορα, γρήγορα για να μας βλέπεις και να μας καμαρώνεις! Aρχίζουμε να αποκτάμε και χρωματάκια.

Φιλιά

Tα βαφτιστήρια σου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...