Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα, όπως λέει κι ο τίτλος έχω ένα παλιό (10ετίας) Juwel 100 συνολικά λίτρων, στο οποίο υπάρχουν 1 cherry barb (4 χρόνια) 4 cherry barb (3 μήνες) 1 Pleco (2 χρόνια), 8 lemon tetra (3 μήνες) και 5 neon tetra (3 μήνες). Λόγω βυθού (ηφαιστιογενή πέτρα) είναι αδύνατον να φυτέψω αληθινά φυτά οπότε έχω βολευτεί με τα πλαστικά. Από άλλο θέμα που ξεκίνησα στο φόρουμ ξέρω ότι δεν είναι κι ό,τι καλύτερο όπως επίσης κι ότι πρέπει να αλλάξω το φίλτρο μου απλά θα γίνουν όλα αυτά σε βάθος χρόνου λόγω της κατάστασης.  Εννοείται κάθε οδηγία - πρόταση δεκτή, ευχαριστώ εκ των προτέρων, Κώστας. 

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 1.00 Χ 30 Χ 43
Συνολικά Λίτρα: 105
Sump (λίτρα): 100


Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια: 1
xPterygoplichthys Pardalis (Pleco), 8xHyphessobrycon Pulchripinnis (Neon tetra) 5xParacheirodon Innesi (Neon tetra) 5xPuntius titteya (Cherry barb)

                 

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρος βράχος
Πέτρες: Οχι
Ξύλα: Ναι μάλλον Σαββάνας
Άλλα διακοσμητικά : Πλαστικά φυτά ελέω βυθού.
Υπόστρωμα: -
Βυθός: Ηφαιστιογενές πέτρωμα

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού 1 λάμπα φθορισμού Τ8 6000 kelvin

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες με χρονοδιακόπτη

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Εσωτερικό Juwel 400l/h juwel υαλοβάμβακας, juwel σφουγγάρι ενεργού άνθρακα, juwel σφουγγάρι αφαίρεσης νιτρικών, juwel σφουγγάρι μεγάλων πόρων, juwel σφουγγάρι μικρών πόρων.
Θέρμανση/ Ψύξη: αντίσταση scuba sicce 100w, ψύξη νερού ανεμιστηράκι ebm 15watt, ελεγχόμενα και τα δύο από controller eliwell 902
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Αεραντλία

Διατροφή: Sera vipan, omega one freeze dried blood worms, sera wels chips.


Παράμετροι
pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): >16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 25
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 260 - 270


Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% -40% μηνιαίως.

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Api stress coat+
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:


Φωτογραφίες: 


Βίντεο:

 

post-60981-0-70751400-1436609225_thumb.jpg

post-60981-0-21947700-1436609229_thumb.jpg

post-60981-0-45522700-1436609234_thumb.jpg

post-60981-0-66049000-1436609239_thumb.jpg

post-60981-0-31296200-1436609246_thumb.jpg

post-60981-0-83801800-1436609248_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατσε, με μπερδεψες, εχεις και σαμπ και φιλτρο; Τι απο τα δυο δουλευει; Βιολογικο δεν υπαρχει μεσα;

Στην ψαροσυνθεση εχεις κανει λαθος την common ονομασια των Hyphessobrycon Pulchripinnis!

Νιτρικα εχεις μπολικα! Καθε ποτε κανεις αλλαγες; Μια φορα τον μηνα;

Για τον πλεκο, τι τροφη ριχνεις; Τι θα τον κανεις οταν μεγαλωσει;

Ομορφα το εχεις διακοσμησει αν και ειναι με πλαστικα που δεν ειναι του γουστου μου! 

Τι σκεψεις εχεις για το ενυδρειο σου, εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δε βλέπω σάμπ, μάλλον κάποιο λάθος έκανες στην περιγραφή ε; Στο φίλτρο σου δεν έχεις καθόλου βιολογικό υλικό; Θα προτιμουσα κι εγω αληθινά φυτά. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις ανούμπιες που τις δένεις πάνω σε ξύλα ή πέτρες και δε χρειάζονται φύτεμα και ειναι και πολυ εύκολα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά παιδιά αν και 10 χρόνια με το ενυδρείο, πρώτη φορά ασχολούμαι σοβαρά γιατί οι pet shopάδες αν πας 10 φορές να τους ρωτήσεις θα πάρεις 10 διαφορετικές απαντήσεις. Το sump νόμιζα ότι ήταν η πραγματική χωρητικότητα ενυδρείου, αν μπορεί ένας συντονιστής να το διορθώσει θα του ήμουν ευγνώμων. 

Βιολογικό έχω ό,τι γράφει στην παρουσίαση, όπως είπα στο άλλο θέμα που έχω με συμβούλεψαν να πάρω σωστό βιολογικό οπότε θα γίνει κάποια στιγμή.

Για την ψαροσύνθεση να σου πω την αλήθεια ακόμα δεν κατάλαβα, αν το γραψα λάθος ας το διορθώσουν οι συντονιστές κι αυτό αν μπορούν. 

Για τον πλέκο ρίχνω κάτι ταμπλέτες πράσινες κάθε δύο μέρες, sere wels chips. Τον έχω παρατηρήσει μετά από 2-3 λεπτά τη μυρίζεται και βγαίνει και ψάχνει να τη βρει. Δεν είναι σωστή η τροφή; Μπορώ να την εμπλουτίσω με κάτι άλλο; Τι εννοείς τι θα τον κάνω όταν μεγαλώσει; Θα τον κρατήσω κι αν μεγαλώσει πολύ θα τον δώσω σε κάποιον με μεγαλύτερο ενυδρείο. Για την ανούμπια που λέτε, θα δώσει το κατάλληλο περιβάλλον σα κρυψώνα και ταυτόχρονα να δείχνει όμορφο; Οταν λέτε τι σκέψεις έχω για το ενυδρείο τι εννοείτε; Το ενυδρείο μου το χάρισαν πριν 10 χρόνια κι απλά κάθε 2-3 χρόνια που ψοφάνε τα ψάρια αλλάζω και βάζω καινούρια. Το είχα καιρό παρατημένο σχεδόν 3 χρόνια μόνο με τον πλέκο κι ένα cherry barb αλλά είπα πριν κανά 3μηνο να το ζωντανέψω, μας αρέσει να το χαζεύουμε οικογενειακώς και κυρίως τα 2 παιδιά μου οπότε είπα να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά. 

Για την ανούμπια, θα μπορώ να καθαρίζω με τη σκούπα βυθού ή θα μου μένουν περιοχές ακαθάριστες;

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Mην αγχωνεσαι, ολα θα τα φτιαξουμε αν το θες κι εσυ!

Βιολογικο υλικο, αυτο που λεμε μακαρονι δηλαδη, στο οποιο αναπτυσσονται αποικιες ωφελιμων βακτηριων. Το ιδιο συμβαινει και στα σφουγγαρια αλλα σε μικροτεο βαθμο και οταν εχεις αρκετα ψαρια, ισως να ειναι προβλημα!

Οταν λεω οτι εγρψες λαθος, ειναι μια λεπτομερεια 8xHyphessobrycon Pulchripinnis (Neon tetra)

Οταν λεω τι σκεφτεσαι για το ενυδρειο σου, εννοω, θελεις να παραμεινει ως εχει ή να φτιαξεις κατι πιο φυσικο με ζωντανα φυτα, καλυτερο και καταλληλοτερο βυθο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mην αγχωνεσαι, ολα θα τα φτιαξουμε αν το θες κι εσυ!

Βιολογικο υλικο, αυτο που λεμε μακαρονι δηλαδη, στο οποιο αναπτυσσονται αποικιες ωφελιμων βακτηριων. Το ιδιο συμβαινει και στα σφουγγαρια αλλα σε μικροτεο βαθμο και οταν εχεις αρκετα ψαρια, ισως να ειναι προβλημα!

Οταν λεω οτι εγρψες λαθος, ειναι μια λεπτομερεια 8xHyphessobrycon Pulchripinnis (Neon tetra)

Οταν λεω τι σκεφτεσαι για το ενυδρειο σου, εννοω, θελεις να παραμεινει ως εχει ή να φτιαξεις κατι πιο φυσικο με ζωντανα φυτα, καλυτερο και καταλληλοτερο βυθο;

 

Το θέμα δεν είναι αν το θέλω, το θέμα είναι το οικονομικό, είμαι εδώ και 2 βδομάδες άνεργος προσωρινά απ τη δουλιά μου και τα έξοδα τρέχουν, (ενοίκιο, η γυναίκα δε δουλεύει κι έχω και δύο παιδιά). Οπως καταλαβαίνετε λοιπόν προτεραιότητα έχω εγώ με την οικογένειά μου και μετά τα ψάρια. Μ ενδιαφέρει προς το παρόν με ό,τι φυσικά μέσα υπάρχουν ή τρικ να φέρω το νερό σε φυσιολογικά επίπεδα. Μετά από χθες το πρωί που έριξα bio nitrivec, πήρα σήμερα μια μέτρηση και τα πράγματα ήταν ελαφρώς καλύτερα με pH= 6,8, KH= 60  GH >10 NO=0 και NO3=20.

Οσον αφορά τη σκέψη για καλύτερο ενυδρείο εννοείται προτιμώ τα φυτεμένα ενυδρεία, πρώτα απ όλα όμως πρέπει να δούμε αν είναι εφικτό με 19 ψάρια μέσα και δεύτερον το οικονομικό που στην παρούσα φάση είναι μεγάλο πρόβλημα. Είμαι ανοικτός σε προτάσεις, ώστε να υπάρχουν στο νήμα μου και σιγά σιγά βλέποντας και κάνοντας μόλις ομαλοποιηθούν τα οικονομικά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλα αδερφε τωρα εννοειται πως το οικονομικο μας εχει επιρεασει ολους! Δεν το συζηταμε αυτο!

Για αρχη ξεκινα εβδομαδιαιες αλλαγες 30%.

Αν μενεις Αθηνα, ξεκινα να ερχεσαι και σε καμια συγκεντρωση, ολο και καποιο κλαδεμα θα παρεις δεξια κι αριστερα. 

Για ξυλο μπορεις να παρεις απο την φυση και υπαρχει και θεμα γιαυτο αλλα ειμαι απο κινητο και δεν μπορω να το ψαξω!

Καποια στιγμη καλο θα ηταν να αλλαζες και τον βυθο σου!

Link to comment
Share on other sites

Με υπομονή , επιμονή και ην βοήθεια των παιδιών εδώ , θα φτιάξεις ένα εδυνδρείο που θα το χαίρεστε εσείς και τα ψαράκια σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν το θέλω, το θέμα είναι το οικονομικό, είμαι εδώ και 2 βδομάδες άνεργος προσωρινά απ τη δουλιά μου και τα έξοδα τρέχουν, (ενοίκιο, η γυναίκα δε δουλεύει κι έχω και δύο παιδιά). Οπως καταλαβαίνετε λοιπόν προτεραιότητα έχω εγώ με την οικογένειά μου και μετά τα ψάρια. Μ ενδιαφέρει προς το παρόν με ό,τι φυσικά μέσα υπάρχουν ή τρικ να φέρω το νερό σε φυσιολογικά επίπεδα. Μετά από χθες το πρωί που έριξα bio nitrivec, πήρα σήμερα μια μέτρηση και τα πράγματα ήταν ελαφρώς καλύτερα με pH= 6,8, KH= 60  GH >10 NO=0 και NO3=20.

Οσον αφορά τη σκέψη για καλύτερο ενυδρείο εννοείται προτιμώ τα φυτεμένα ενυδρεία, πρώτα απ όλα όμως πρέπει να δούμε αν είναι εφικτό με 19 ψάρια μέσα και δεύτερον το οικονομικό που στην παρούσα φάση είναι μεγάλο πρόβλημα. Είμαι ανοικτός σε προτάσεις, ώστε να υπάρχουν στο νήμα μου και σιγά σιγά βλέποντας και κάνοντας μόλις ομαλοποιηθούν τα οικονομικά. 

 

PH 6,8 στην Αθηνα και χωρις επεξεργασια δεν υπαρχει,το ph σου ειναι μια μοναδα παραπανω,δηλαδη7,8,τα τεστ σε στικ δεν μετρανε σωστα.

Νιτρικα θα πρεπει να εχεις κατω απο 20,οπως σου ειπα και στο αλλο θεμα σου,θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου συχνοτερα για να τα κρατας χαμηλα,ξεκινα με αλλαγες νερου 30% ανα εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω με τους προλαλησαντες! :)

Ξεκινας με εβδομαδιαιες αλλαγες νερου γιατι εχεις και αρκετα ψαρακια κατα την προσωπικη μου βεβαια γνωμη και βαζεις στο προγραμμα με την πρωτη ευκαιρια βιολογικο υλικο.

Στο φιλτρο της juwel μπορεις να αφησεις δυο σφουγγαρια και το ενυδρειακο βαμβακι για να βαλεις το βιολογικο.

Φυτα που δενονται σε ξυλα ειναι η ανουμπια και το μικροσορουμ

Υπαρχουν πολλα ειδη ανουμπια,οχι μονο αυτο που σου εβαλα....

Σε καμια συναντηση απο Σεπτεμβρη ολο και καποιος θα εχει να σου δωσει....μεχρι τοτε βλεπουμε....προεχει ομως το βιολογικο υλικο! :)

 

Link to comment
Share on other sites

PH 6,8 στην Αθηνα και χωρις επεξεργασια δεν υπαρχει,το ph σου ειναι μια μοναδα παραπανω,δηλαδη7,8,τα τεστ σε στικ δεν μετρανε σωστα.

Νιτρικα θα πρεπει να εχεις κατω απο 20,οπως σου ειπα και στο αλλο θεμα σου,θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου συχνοτερα για να τα κρατας χαμηλα,ξεκινα με αλλαγες νερου 30% ανα εβδομαδα.

 

Αμα δεν μετράνε σωστά τα στικς την κάτσαμε, λεφτά για υγρά δε δίνω εκτός αν δε μέτρησα σωστά, στα 60 δευτερόλεπτα που λέει για αναμονή αποτελεσμάτων έδειξε 6,8, όταν πέρασε άλλο ένα λεπτό έδειχνε 7,6. Αλλαγή θα κάνω σήμερα, αλλά κάτι διάβαζα για μια επεξεργασία που κάνετε, μπορείτε να μου την εξηγήσετε κι αν γίνεται χωρίς ειδικό εξοπλισμό;
 
 

Συμφωνω κι εγω με τους προλαλησαντες! :)

Ξεκινας με εβδομαδιαιες αλλαγες νερου γιατι εχεις και αρκετα ψαρακια κατα την προσωπικη μου βεβαια γνωμη και βαζεις στο προγραμμα με την πρωτη ευκαιρια βιολογικο υλικο.

Στο φιλτρο της juwel μπορεις να αφησεις δυο σφουγγαρια και το ενυδρειακο βαμβακι για να βαλεις το βιολογικο.

Φυτα που δενονται σε ξυλα ειναι η ανουμπια και το μικροσορουμ

Υπαρχουν πολλα ειδη ανουμπια,οχι μονο αυτο που σου εβαλα....

Σε καμια συναντηση απο Σεπτεμβρη ολο και καποιος θα εχει να σου δωσει....μεχρι τοτε βλεπουμε....προεχει ομως το βιολογικο υλικο! :)

 

Για την ανούμπια διάβασα το λινκ λέει για μέρος σκιερό, πως θα γίνει αυτό αφού το φως είναι από πάνω; Μπορώ να το γεμίσω ως ένα σημείο μόνο με ανούμπιες δηλαδή για να έχουν κρυψώνες τα ψάρια και πόσο κάνει αυτό το φυτό; 

Τι εννοείς σε καμιά συνάντηση, τι να μου δώσουν; 

Για δείξτε μου στην παρακάτω φωτό που απεικονίζεται το φίλτρο (το δικό μου δεν έχει το 5 κι έχει 1 απ το 6) ποια θα αφήσω και που θα βάλω το βιολογικό; 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, ξέρω ότι σας κουράζω κι όταν δεν υπάρχουν λεφτά είναι ακόμα πιο δύσκολο όμως όπως είπα πιο πάνω θα κάνω τώρα ό,τι μπορώ χωρίς εξοπλισμό κι αν φτιάξουν τα οικονομικά σιγά σιγά να το συμμορφώσω, οπότε προκαταβολικά ευχαριστώ για την κατανόηση και την υπομονή σας. 

post-60981-0-76697100-1436709310_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Αμα δεν μετράνε σωστά τα στικς την κάτσαμε, λεφτά για υγρά δε δίνω εκτός αν δε μέτρησα σωστά, στα 60 δευτερόλεπτα που λέει για αναμονή αποτελεσμάτων έδειξε 6,8, όταν πέρασε άλλο ένα λεπτό έδειχνε 7,6. Αλλαγή θα κάνω σήμερα, αλλά κάτι διάβαζα για μια επεξεργασία που κάνετε, μπορείτε να μου την εξηγήσετε κι αν γίνεται χωρίς ειδικό εξοπλισμό;
 
 

 

Για την ανούμπια διάβασα το λινκ λέει για μέρος σκιερό, πως θα γίνει αυτό αφού το φως είναι από πάνω; Μπορώ να το γεμίσω ως ένα σημείο μόνο με ανούμπιες δηλαδή για να έχουν κρυψώνες τα ψάρια και πόσο κάνει αυτό το φυτό; 

Τι εννοείς σε καμιά συνάντηση, τι να μου δώσουν; 

Για δείξτε μου στην παρακάτω φωτό που απεικονίζεται το φίλτρο (το δικό μου δεν έχει το 5 κι έχει 1 απ το 6) ποια θα αφήσω και που θα βάλω το βιολογικό; 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, ξέρω ότι σας κουράζω κι όταν δεν υπάρχουν λεφτά είναι ακόμα πιο δύσκολο όμως όπως είπα πιο πάνω θα κάνω τώρα ό,τι μπορώ χωρίς εξοπλισμό κι αν φτιάξουν τα οικονομικά σιγά σιγά να το συμμορφώσω, οπότε προκαταβολικά ευχαριστώ για την κατανόηση και την υπομονή σας. 

 

 

Χωρις επιπλεον εξοπλησμο δεν μπορεις να επεξεργαστεις το νερο και να το μαλακωσεις.

Διαβασε εδω για την Τύρφη και εδω για την αντιστροφη οσμωση.

Το ph σου ειναι σιγουρα αυτο που σου λεω.

Στο φιλτρο ασε οποιο σφουγγαρι θες,εκτος απο το μαυρο,βαλτο κατω κατω,απο πανω βαλε σε διχτυ βιολογικο οσο χωραει στο κουτι του φιλτρο και τελος πανω πανω ενυδρειακο βαμβακι.

 

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε σ ευχαριστώ πολύ, άκρως ενδιαφέρον το άρθρο δύσκολα στην παρούσα φάση για μένα. Να ρωτήσω, τα σκευάσματα που πουλάνε π.χ. pH minus, δεν κάνουν τίποτε ή έχουν παρενέργειες; Επίσης θα μπορούσα να βάλω σε ένα πλαστικό μπουκαλάκι νερό απ το ενυδρείο μου και να το πάω σε κάποιο χημείο για ακριβή αποτελέσματα; Ξέρουμε αν υπάρχει κοντά χημείο στο Περιστέρι;

Link to comment
Share on other sites

 

Αμα δεν μετράνε σωστά τα στικς την κάτσαμε, λεφτά για υγρά δε δίνω εκτός αν δε μέτρησα σωστά, στα 60 δευτερόλεπτα που λέει για αναμονή αποτελεσμάτων έδειξε 6,8, όταν πέρασε άλλο ένα λεπτό έδειχνε 7,6. Αλλαγή θα κάνω σήμερα, αλλά κάτι διάβαζα για μια επεξεργασία που κάνετε, μπορείτε να μου την εξηγήσετε κι αν γίνεται χωρίς ειδικό εξοπλισμό;
 
 

 

Για την ανούμπια διάβασα το λινκ λέει για μέρος σκιερό, πως θα γίνει αυτό αφού το φως είναι από πάνω; Μπορώ να το γεμίσω ως ένα σημείο μόνο με ανούμπιες δηλαδή για να έχουν κρυψώνες τα ψάρια και πόσο κάνει αυτό το φυτό; 

Τι εννοείς σε καμιά συνάντηση, τι να μου δώσουν; 

Για δείξτε μου στην παρακάτω φωτό που απεικονίζεται το φίλτρο (το δικό μου δεν έχει το 5 κι έχει 1 απ το 6) ποια θα αφήσω και που θα βάλω το βιολογικό; 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, ξέρω ότι σας κουράζω κι όταν δεν υπάρχουν λεφτά είναι ακόμα πιο δύσκολο όμως όπως είπα πιο πάνω θα κάνω τώρα ό,τι μπορώ χωρίς εξοπλισμό κι αν φτιάξουν τα οικονομικά σιγά σιγά να το συμμορφώσω, οπότε προκαταβολικά ευχαριστώ για την κατανόηση και την υπομονή σας. 

 

 

Η ανουμπια η αληθεια ειναι οτι θελει λιγο σκια γιατι αλλιως μαυριζουν τα φυλλα της επιφανειακα....θα την βαλεις στις ακριες ή σε καμια πισω γωνια....δεν νομιζω να εχεις τοσο πολυ φως παντου... :)

 

Οταν λεω συναντηση,εννοω το καφεδακι που μαζευομαστε και πινουμε καθε δευτερο Σαββατο του μηνα....ολο και καποιου θα του περισσευει καμια ανουμπια ή κανα μικροσουρομουμ να το χαρισει.....μπορεις βεβαια καποια στιγμη οταν θα εχεις τα χρηματα να κοιτας και στις αγγελιες......μακαρι να ειχα εγω να σου εδινα αλλα δυστυχως αυτα τα φυτα τα εχω δωσει ολα καιρο τωρα..... :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε σ ευχαριστώ πολύ, άκρως ενδιαφέρον το άρθρο δύσκολα στην παρούσα φάση για μένα. Να ρωτήσω, τα σκευάσματα που πουλάνε π.χ. pH minus, δεν κάνουν τίποτε ή έχουν παρενέργειες; Επίσης θα μπορούσα να βάλω σε ένα πλαστικό μπουκαλάκι νερό απ το ενυδρείο μου και να το πάω σε κάποιο χημείο για ακριβή αποτελέσματα; Ξέρουμε αν υπάρχει κοντά χημείο στο Περιστέρι;

 

Δεν χρειάζεται να πας νερό σε χημείο για να σου κάνει δυο τρεις βασικές μετρήσεις που χρειάζεσαι. Θα μπορούσε πιστεύω να σε βοηθήσει κάποιος συνχομπίστας που μένει κοντά σου η και κάποιο pet shop που εφοδιάζεσαι τροφές συντηρητικά. Αν δεν βρεις ακρη εδώ είμαστε και εμείς, Περιστερι - Μενίδι ένα τέταρτο δρόμος είναι.

 

Link to comment
Share on other sites

Η ανουμπια η αληθεια ειναι οτι θελει λιγο σκια γιατι αλλιως μαυριζουν τα φυλλα της επιφανειακα....θα την βαλεις στις ακριες ή σε καμια πισω γωνια....δεν νομιζω να εχεις τοσο πολυ φως παντου... :)

 

Οταν λεω συναντηση,εννοω το καφεδακι που μαζευομαστε και πινουμε καθε δευτερο Σαββατο του μηνα....ολο και καποιου θα του περισσευει καμια ανουμπια ή κανα μικροσουρομουμ να το χαρισει.....μπορεις βεβαια καποια στιγμη οταν θα εχεις τα χρηματα να κοιτας και στις αγγελιες......μακαρι να ειχα εγω να σου εδινα αλλα δυστυχως αυτα τα φυτα τα εχω δωσει ολα καιρο τωρα..... :)

Μία λάμπα έχω αλλά το θέμα είναι ότι έτσι όπως το βλέπω το φως είναι ομοιόμορφο, άσε που έχω μόνο ένα ξύλο στη μέση για τον πλέκο για να δέσω το φυτό, όλο το υπόλοιπο θα μείνει άδειο; Το θέμα είναι να είναι λίγο πυκνό και για τα ψάρια για κρυψώνες αλλά και για αισθητικούς λόγους, οπότε δε με βλέπω να κάνω δουλιά προς το παρόν με αληθινά φυτά.

Για τη συνάντηση που λες τώρα, ήδη κάθε Σάββατο σχεδόν έχουμε παρόμοια εκδήλωση στο άλλο φόρουμ που είμαι μέλος του κυρίως χόμπι μου και μάλιστα πρόσφατα μου έκαναν και την τιμή να με κάνουν συντονιστή κατηγορίας, οπότε πρόσθετος χρόνος και χρήμα αυτή την περίοδο με περιορίζουν λιγάκι αφού ήδη έχω να πατήσω εκεί 3 εβδομάδες λόγω των τελευταίων εξελίξεων,  θα προσπαθήσω πάντως να σας επισκεφθώ μιας και βλέπω προθυμία και διάθεση για βοήθεια σε άπειρα μέλη όπως εγώ με το χόμπι αυτό. Ευχαριστώ πάντως για τη διάθεση, και μόνο η σκέψη είναι σα να μου έδωσες ήδη φυτό, α και μένα τα ψάρια ακούνε ροκ!!!!

Αλήθεια αυτός ο καφές που λαμβάνει χώρα αν επιτρέπεται; 

 

Δεν χρειάζεται να πας νερό σε χημείο για να σου κάνει δυο τρεις βασικές μετρήσεις που χρειάζεσαι. Θα μπορούσε πιστεύω να σε βοηθήσει κάποιος συνχομπίστας που μένει κοντά σου η και κάποιο pet shop που εφοδιάζεσαι τροφές συντηρητικά. Αν δεν βρεις ακρη εδώ είμαστε και εμείς, Περιστερι - Μενίδι ένα τέταρτο δρόμος είναι.

 

Ευχαριστώ και σένα Σωτήρη για την προσφορά σου, μιας και δεν έχω σοβαρό πρόβλημα τουλάχιστον με θανάτους ψαριών, δεν θα μπω προς το παρόν στον κόπο, θα σε έχω όμως υπόψιν μου κάποια στιγμή στο μέλλον αν το χρειαστώ. 

Μιας κι ανάφερα για θανάτους, αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση και πιο παλιά αλλά και τώρα πριν κανά δίμηνο που δοκίμασα, ποτέ δεν κατάφερα να κρατήσω gourami (red) στο ενυδρείο, σχεδόν μετά από ένα μήνα μου ψοφάνε, έχουμε κάποια ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό; 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα....το ιδανικο θα ηταν καποια στιγμη να ξεστηνες το ενυδρειο και να αλλαζες βυθο για να βαλεις ο,τι φυτακι σου αρεσει αλλα ξερω καλα οτι αυτο ειναι δυσκολο οποτε κανεις λιγο υπομονη και το βαζεις στο προγραμμα....φυτα θα βρεις πολλα και πολυ φθηνα (στις αγγελιες) και πολυ πιθανο να βρεις και τσαμπα....μονο το χαλικι ή αμμο που θα παρεις και παλι κι αυτο θα το βρεις σιγουρα καποια στιγμη σε καμια αγγελια.....  :)

 

Οι συναντησεις μας ειναι εδω :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου, έκανα την υπέρβαση κι αγόρασα υγρά τεστ της Sera κι είχατε δίκιο σχεδόν σε όλα οπότε παραθέτω και τις τιμές να μου πείτε τη γνώμη σας. 

pH κάπου ανάμεσα 7,5 με 8.0 δεν ήταν ξεκάθαρη η τιμή και δεν έχει άλλη διαβάθμιση για να μαι σίγουρος οπότε υπολογίζω 7,8; ΚΗ=8 GH=11, ΝΟ2=0 ΝΟ3=10 ίσως και λιγότερο. Οπως βλέπετε έχω ψηλή τιμή pH, η γενική σκληρότητα νομίζω είμαι μέσα στα όρια (είναι η πιο ακριβής μέτρηση αυτό το τεστ), νιτρώδη δεν έχω και νιτρικά τελικά είναι πολύ καλά νομίζω στα 10 μάλιστα στο τεστ ίσως αν είχε κι άλλη διαβάθμιση ίσως να έδειχνε κι 9. Αρα μπορώ να συνεχίσω να αλλάζω το νερό κάθε μήνα; Τώρα ρώτησα τον τύπο που πήρα τα τεστ και μου είπε για να έχω μόνιμα πιο χαμηλή τιμή pH να πάρω τύρφη την οποία να την προετοιμάζω κάθε φορά που αλλάζω νερό ως εξής: να παίρνω νερό απ το θερμοσίφωνα να είναι πολύ καυτό μου είπε, να βάζω μέσα την τύρφη και να το ανακατεύω μέχρι να γίνει το νερό μαύρο, μετά να ρίχνω αυτό το νερό στο ενυδρείο κι είμαι οκ. Την τύρφη μετά πως τη φυλάω; Τη βάζω όπου να ναι κι ας στεγνώσει; Είναι σωστή αυτή η διαδικασία; Με τις τιμές πως τα βλέπετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου ειπε για την τυρφη ειναι λαθος...

Αν διαβασεις το αρθρο για την τυρφη που σου εδωσα,λεει αναλυτικα τους τροπους που μπορεις να επεξεργαστεις το νερο της βρυσης.

Εγω θα σου προτεινα να μην κανεις αλλαγες νερου καθε μηνα,δεν ειναι μονο οι μετρησεις που αλλαζουν κανοντας αλλαγη νερο,αλλα και αλλα πραγματα που ειναι ευεργετικα για τα ψαρια και τα φυτα μας.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σ ευχαριστώ για άλλη μία φορά, πάλι όμως θα σε χρειαστώ. Διαβάζοντας το άρθρο με βολεύει προς το παρόν την τύρφη να τη βάλω στο φίλτρο. Με βάση αυτά που γράφεις χρειάζομαι 250ml τύρφης, στη φωτό πιο πάνω με το φίλτρο μου, που θα πρέπει να τοποθετηθεί η τύρφη; Επίσης αυτά τα 250ml, πόσο θα κρατήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σ ευχαριστώ για άλλη μία φορά, πάλι όμως θα σε χρειαστώ. Διαβάζοντας το άρθρο με βολεύει προς το παρόν την τύρφη να τη βάλω στο φίλτρο. Με βάση αυτά που γράφεις χρειάζομαι 250ml τύρφης, στη φωτό πιο πάνω με το φίλτρο μου, που θα πρέπει να τοποθετηθεί η τύρφη; Επίσης αυτά τα 250ml, πόσο θα κρατήσουν;

Αν αντί γι αυτόν τον τρόπο πάω με χημικό τρόπο, επειδή δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει χώρος και για βιολογικό φίλτρο αλλά και για τύρφη, δηλαδή αγοράσω ένα σκεύασμα pH down και βάλω στο ενυδρείο, μπορώ μετά να βάζω αυτό το σκεύασμα μόνο στο νέο νερό κάθε φορά που θα κάνω αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβγαλα και φωτογραφία το φίλτρο για να καταλάβετε πως είναι και του έκανα και μία μετατροπή μέχρι να μπορέσω να πάρω siporax και τύρφη. 

Το φίλτρο πριν τη μετατροπή:

Nv1KeFZm.jpg

 

Το φίλτρο μετά τη μετατροπή:

1bJOfPLm.jpg

 

Οπως βλέπετε τραβάει από δύο μεριές, μία ανάμεσα απ τα φίλτρα απ το μεγάλο τετράγωνο και μία απ τον πάτο κι η έξοδος είναι από πάνω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά εννοείς οτι πρόσθεσες σφουγγάρια.

Απλά να κρατήσεις στο μυαλό σου οτι δεν χρησιμεύουν και τόσο όσο το βιολογικό υλικό και σε καμία περίπτωση δεν μπορούν

να το αντικαταστήσουν.

 

Κατ` εμέ. . .

Όταν με το καλό πάρεις το siporax κρατάς το πράσινο με τις μικρές τρύπες και το μπλε με τις μικρές(το χοντρό).

Από κάτω προς τα επάνω βάζεις μπλε-βιολογικό σε ενυδρειακή κάλτσα-πράσινο-ενυδρειακό βαμβάκι.

Σε καμία περίπτωση δεν καταργείς τις πλαστικές θήκες εφόσον είναι δυο γιατί τα κενά που δημιουργούν μεταξύ τους

βοηθούν στην σωστή κυκλοφορία του νερού και όπως είπαμε και νωρίτερα βοηθάνε να βγάζεις τα υλικά σου πιο εύκολα

από το φιλτροκούτι για καθαρισμό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ευχαριστώ, στο ερώτημά μου για την τύρφη ποια είναι η άποψή σου; Σε ποιο σημείο του φίλτρου να τη βάλω, πόσο θα κρατήσει, πόσο να βάλω κ.λ.π.;

Link to comment
Share on other sites

Για την τύρφη και τον τρόπο χρήσης της σου έχει δοθεί στο post #12 της προηγούμενης σελίδας ένα πολύ ενδιαφέρον

και χρήσιμο άρθρο.

Γενικά να ξέρεις πάντως οτι αποφεύγουμε να την βάζουμε στο φίλτρο του ενυδρείου μας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...