Jump to content

Γέννα Τέξας


antony-2

Recommended Posts

Καλησπέρα!!Εχθές το βράδυ είχα γέννα μέσα στο ενυδρείο απο κιχλίδα Τέξας!!!!Δέν μπορώ να μετρήσω πόσα έκανε,αλλά σίγουρα πάνω απο 50!!!!Αμέσως τα ξεχώρισα και τα έβαλα σε άλλο ενυδρείο.Ετυχε και χάζευα το ενυδρείο και ξαφνικά βγήκαν μέσα απο ένα πυθαράκι που είχε κάνει φωλιά η μία.Τα ταίζω τροφή γόνου.Μήπως χρειάζεται και κάτι άλλο να κάνω??π.χ. παίζει ρόλο ο φωτισμός η κάτι άλλο?Λόγο καλοκαιριού το νερό μου είναι στους 29 βαθμούς και το νερό είναι σκληρό.Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα ξεχώρισες ?

Link to comment
Share on other sites

Τα ξεχώρισα γιατί η άλλη κιχλίδα,όχι η μάνα,τους έκανε πέσιμο.Οπότε τα έβαλα μόνα τους για να ζήσουν όσο πιο πολλά μπορέσουν.Τώρα μόλις τα τάισα και είναι πολύ ζωιρά!!Μια χαρά φαίνονται!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνχαρητηρια!Σε ποσα λιτρα ειναι οι γονεις κ τι αλλα ψαρια εχεις μεσα?Σε ρωταω γιατι με ενδιαφερουν οι αναπαραγωγες.Βαλε κ καμια φωο να παρουμε λιγο ματι...

Link to comment
Share on other sites

Τα ξεχώρισα γιατί η άλλη κιχλίδα,όχι η μάνα,τους έκανε πέσιμο.Οπότε τα έβαλα μόνα τους για να ζήσουν όσο πιο πολλά μπορέσουν.Τώρα μόλις τα τάισα και είναι πολύ ζωιρά!!Μια χαρά φαίνονται!!!

 

Δεν χρειαζόταν οι γονείς τα ταΐζουν και τα προστατεύουν απο άλλα ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζόταν οι γονείς τα ταΐζουν και τα προστατεύουν απο άλλα ψάρια .

 

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι, οι γονείς λογικά τα προστατεύουν, με την μετακίνηση πιστεύω ότι θα τα στρεσάρεις και μην ταΪζεις για λίγες μέρες δεν θα πάθουν τίποτα

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Για να μην τα ενοχλεί, λογικά το θηλυκό δεν θα πρέπει να φεύγει πάνω από τα αυγά τώρα και δεν θα τρώει κιόλας, εάν τα τρομάξει υπάρχει περίπτωση να εγκαταλείψει τα αυγά.

 

Link to comment
Share on other sites

Το αντίστροφο , πρέπει να είναι καλοταϊσμένοι οι γονείς για να αντεπεξέλθουν στη διαδικασία .

Τα cichlasoma είναι ψάρια που ταΐζουν τα μικρά τους με τις τροφές που τους δίνουμε .

Γι αυτό και θα πρέπει κάθε δύο ώρες να τα ταΐζουμε .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά τα έχω σε 120 λίτρα.Προσπαθώ να βγάλω φωτο άλλα δέν βγαίνει καλά.Στο ενυδρείο αυτό είχα αφήσει μόνο 3 τέξας που είχα πάρει τον Νοέμβριο.Πριν 3 εβδομάδες τα δύο απο αυτά άρχισαν άγριους τσακωμούς σε σημείο που το ένα ψόφησε.Μετά άλλαξε η συμπεριφορά τους.Τα δύο που έμειναν πήγαιναν παντού μαζί.Είχαν μεγάλη διαφορά στο μέγεθος τους με το μικρότερο να είναι πιο επιθετικό αλλα γενικά ησύχασαν.Μέχρι που μπήκαν και τα 2 στο πυθάρι που έχω και καθόντουσαν με τα σώματα τους δίπλα-δίπλα.Εκεί κατάλαβα οτι η μάχη είχε γίνει για τα μάτια μίας κιχλίδας!!!Προχθές όταν είδα τα μωρά το πιο μεγάλο έκανε πέσιμο στα μικρά. Δέν σκέφτηκα τίποτα εκείνη την ώρα.Ανοίγω καπάκι, ξηλώνω ρίζες κλπ. και τα βγάζω και τα έβαλα σε ένα ενυδρείο που έχω μόνο ένα αστακό. Δέν φαίνονται να έχουν κανένα θέμα οι γονείς.Ξέχασα να πώ οτι δύο μέρες πρίν γεννήσει η μάνα έγινε ξαφνικά λευκή η μισή. Απο το κεφάλι και πίσω.Εκεί είπα οτι κάτι δέν πάει καλά και την πρόσεχα αλλά δέν έδειχνε να έχει χάσει τίποτα σε ζωντάνια και δέν έβγαζα άκρη.Τώρα έχει επανέλθει στα κανονικά της χρώματα.Οσο για τα μωρά πηγαίνουν όλα μαζί και είναι σαν να έχει μια θολούρα το ενυδρείο!!!Τώρα ψάχνω φίλους και μαγαζιά να σπρώξω κανένα ψάρι πιο μετά γιατί όπως καταλαβαίνετε δέν θα χωράνε πουθενά πιο μετά!!

Link to comment
Share on other sites

Εχε το νου σου,παλιοτερα αστακος blue lobster μου ετρωγε τη νυχτα νεογεννητες (περιπου δυο εβδομαδων) κιχλιδες μπουνα που ειχα μαζι του,χωρις τους γονεις τους.Ευχομαι ολα να σου πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω τα μωρά με τον αστακό.Τους γονείς έβαλα.Τα μωρά τα έχω μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...