Jump to content

Τα Koi μου 8 μήνες μετά !!


Recommended Posts

Με την τελευταια φωτογραφια μπορω να πω οτι με εκανες να ζηλεψω,με την καλη εννοια παντα,οχι μονο την λιμνη αλλα και τον περιβαλλοντα χωρο!! :D

Μιας και εμαθα ομως και για το πατοφτυαρο :P να υποθεσω οτι εχεις φτιαξει και δικες σου καλλιεργειες με γεωσκοληκες

γιατι να προσπαθεις να το παιξεις χαρωπη αγροτισσα σαν την κυρια της φωτογραφιας χλωμο το κοβω :P

 

Σε ευχαριστώ πολύ , για εμας που την φτιάξαμε με τα χερακια μας και πιστεψέ με έπεσε πολύ πατόφτυαρο , είναι ότι καλύτερο να ακούμε καλά λόγια :) Καλά υποθέτεις , για τους γεωσκώληκες , θέλω το καλύτερο για τα ψάρια μας τουλάχιστον να είναι ευτυχισμένα ....

Αυτό ειναι το βίντεο της κατασκευής μας :

 

Και η σημερινή κατάσταση της αυλής μας κάνουμε μια μικροτερη Λίμνη 2,5 κυβικά για χρυσόψαρα και ένα γεφυράκι απο πάνω .... σήμερα ήρθε το epdm αύριο θα πάω να το πάρω . Γιατι κανείς δεν μπορεί να κάνει μόνο μία .... "Λίμνη"  :w00t: 

 

4_zpsq1xn0blx.jpg

 

28_zpsij0mywag.jpg

 

35_zps90utwpbe.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πςςς.......... Την ερωτεύτηκα την λίμνη σας παιδιά είναι χάρμα οφθαλμών :)να την χαίρεστε.

Link to comment
Share on other sites

Πςςς.......... Την ερωτεύτηκα την λίμνη σας παιδιά είναι χάρμα οφθαλμών :)να την χαίρεστε.

 

Σε ευχαριστούμε πολύ !!!! Να είσαι καλά και εσυ να χαίρεσαι τα όμορφα σου τα χρυσόψαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κάνη μελέτες στην αυλή όταν με το καλω το σπίτι μήνη σε εμένα και παντρευτώ με την κοπελιά μου θα φύγει ο τεχνητός κήπος θα σκάψω λίγο να δώσω βάθος θα την σηκώσω και λίγο περιμετρικά και αν υπολογίζω σωστά θα μου βγει γιρο στα 40.000 λίτρα. Έχω μικρό μελέτες μιας και ο πατέρας μου δούλευε σε πισίνα και ξέρει απο αυτά :D είναι πολυ μελλοντική αλλά θα γίνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κάνη μελέτες στην αυλή όταν με το καλω το σπίτι μήνη σε εμένα και παντρευτώ με την κοπελιά μου θα φύγει ο τεχνητός κήπος θα σκάψω λίγο να δώσω βάθος θα την σηκώσω και λίγο περιμετρικά και αν υπολογίζω σωστά θα μου βγει γιρο στα 40.000 λίτρα. Έχω μικρό μελέτες μιας και ο πατέρας μου δούλευε σε πισίνα και ξέρει απο αυτά :D είναι πολυ μελλοντική αλλά θα γίνει ;)

 

Γιάννη με κούφανες τώρα .... 40000 λίτρα ?????? Καλό κουράγιο , τι να πώ με το καλό να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου να σε δώ τι μηχανήματα θα βάλεις ..... Θα περιμένω όταν με το καλό την κάνεις . Εγώ σκεφτόμουνα να κάνω Λίμνη τα τελευταία 5 χρόνια , αλλά όταν χτίζεις σπίτι ποτέ δεν σε φτάνουν τα λεφτά .... και έτσι περίμενα και περίμενα μέχρι που μια μέρα βγήκα στην αυλή και είπα σήμερα θα την σχεδιάσω και ξεκινάω σκάψιμο . Το τι άκουγα απο άσχετους , δεν μπορείς να φανταστείς θα έχετε κουνούπια , φίδια μέχρι και ότι θα πέσει κανένας να πνιγεί άκουσα αλλά εγω εκεί συνέχισα .... Το αποτέλεσμα πιστεύω με δικαίωσε , γι' αυτο δεν πρέπει να εγκαταλείπουμε τα όνειρά μας :)

Άσχετο τι εννοείς τεχνητός κήπος?

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία είναι στρομενο τσιμέντο κάτω στην αυλή και ο παππούς έδωσε λίγο ύψος ρίχνοντας περιμετρικά μια πλάκα ακόμα τσιμέντο και στην μέση έχει δημιουργιση ένα μικρό κιπο

Link to comment
Share on other sites

Έχω γνωστούς σπο την εταιρεία που επόντουσαν και έκαναν συντήρηση όλα τα μηχανήματα της πισίνας οπου δούλευε ο πατέρας μου. Με λίγα λόγια θα φτιάξω μια μικρή πισίνα όσο για τα 40000 λίτρα κάπου κάνω λάθος στο μετριμα γιατί έχει πολες γονιες ο άτιμος ο κήπος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γνωστούς σπο την εταιρεία που επόντουσαν και έκαναν συντήρηση όλα τα μηχανήματα της πισίνας οπου δούλευε ο πατέρας μου. Με λίγα λόγια θα φτιάξω μια μικρή πισίνα όσο για τα 40000 λίτρα κάπου κάνω λάθος στο μετριμα γιατί έχει πολες γονιες ο άτιμος ο κήπος.

 

Με το καλό ευχομαι Γιάννη , όταν ξεκινήσεις μήν ξεχάσεις το φόρουμ να βλέπουμε και εμείς εεεεεε :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιγα τα σχεδια με της μετρήσεις που είχαμε κάνη και βάσει των υπολογισμών θα είναι λίγο παραπάνω απο 14.000 λίτρα κάτι έκανα λάθος που το υπολόγισα πρην στους πολλαπλασιασμούς

Link to comment
Share on other sites

Εε θα αργήσω ακόμα τουλάχιστον 2 χρόνια. Γιατί πάνω απολα έχει πολυ τρύπημα για να φτάσω τα 3 μέτρα βάθος και έχει λίγο παραπάνω από μισό μέτρο!

Link to comment
Share on other sites

Εε θα αργήσω ακόμα τουλάχιστον 2 χρόνια. Γιατί πάνω απολα έχει πολυ τρύπημα για να φτάσω τα 3 μέτρα βάθος και έχει λίγο παραπάνω από μισό μέτρο!

 

Αν δεν μπαίνουν μηχανήματα μέσα στην αυλή σας και πρέπει να την σκάψεις με το χέρι καλό κουράγιο σου εύχομαι :) Όσο για τα 2 χρόνια εδώ θα είμαστε ...... κοίτα ως τότε μην κάνω εγω την 3η Λίμνη και μου πείς είμαι στο 1,5 μέτρο :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπενη δυστυχώς. Και θα χρειαστώ να βγάλω οοολο το χώμα και από κάτω εχι μπαζα κοτρόνες και τσιμέντο έχω να σκάψω τσιμεεεντο πάλη καλά θα δανειστώ το τριπανη χειρός που σκάβουν τους δρόμους απο έναν φίλο

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπενη δυστυχώς. Και θα χρειαστώ να βγάλω οοολο το χώμα και από κάτω εχι μπαζα κοτρόνες και τσιμέντο έχω να σκάψω τσιμεεεντο πάλη καλά θα δανειστώ το τριπανη χειρός που σκάβουν τους δρόμους απο έναν φίλο

 

Καλή ευκολία τότε Γιάννη , κουράγιο και υπομονή  :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπραβο ειναι σιγουρα παρα πολυ λιγο!!!

Καλλιτεχνικες δουλειες σε ολα τα σταδια και αψογο αποτελεσμα!!

Respect για τους περιβαλλοντες χωρους αλλα και για το ¨κιοσκι ¨ !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα μπραβο ειναι σιγουρα παρα πολυ λιγο!!!

Καλλιτεχνικες δουλειες σε ολα τα σταδια και αψογο αποτελεσμα!!

Respect για τους περιβαλλοντες χωρους αλλα και για το ¨κιοσκι ¨ !!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα τόοοοοσο καλά σου λόγια :)

Link to comment
Share on other sites

 Το μεράκι δεν κρύβεται!! Περιμένουμε και την παρουσίαση της νέας λίμνης!!

Και άσε του άλλους να λένε... δεν μπορούν ούτε να φανταστούν πως είναι να πίνεις καθημερινά τον καφέ σου δίπλα στην δική σου λίμνη.....

 

:bigemo_harabe_net-143:

Link to comment
Share on other sites

 Το μεράκι δεν κρύβεται!! Περιμένουμε και την παρουσίαση της νέας λίμνης!!

Και άσε του άλλους να λένε... δεν μπορούν ούτε να φανταστούν πως είναι να πίνεις καθημερινά τον καφέ σου δίπλα στην δική σου λίμνη.....

 

:bigemo_harabe_net-143:

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια !! :) Αυτοί που λέγανε διαφορα κατα την κατασκευη , τώρα παρακαλάνε να ρθούνε .... δεν έχει τέτοια όμως σπίτι τους , και γω εδώ δίπλα τους να απολαμβάνω τον καφέ μου με χαλαρή διάθεση και να ταϊζω τα ψαράκια μου :)

Καταλαβαίνω πραγματικα ότι όλοι δεν έχουμε τα ίδια χόμπι και γούστα , αλλά πρέπει να σέβεσαι τον άλλον και να μην τον προσβάλεις , εμένα μου κάνανε πραγματικα πόλεμο απο το διπλανό σπίτι ......... γι άυτο και εγω τους έριξα "Χ" και ησύχασα .

Αχ πήγα σήμερα να πάρω το epdm και τελικα βγήκε πρόβλημα .......... αυριο τώρα . Παρουσίαση της νέας Λίμνης εδω θα την κάνω , για να μήν ανοίγω 100 θέματα :

2_zps14g9idxe.jpg

9_zpsr7ot0cal.jpg

12_zpsjiwyzjwb.jpg

27_zpszsytqgso.jpg

28_zpsij0mywag.jpg

34_zpstenbli6y.jpg

35_zps90utwpbe.jpg

Έγινε επεξεργασία - Artemisia Kou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελειο φιλε μου! να τα βλεπουμε και εμεις και να περνουμε ιδεες για το δικο μας σπιτι

ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΕ!!! :D:)

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, με το καλό να κάνετε και εσείς, Άρτεμις :)

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το liner !!!! :thumbsu:

Ξεκινάμε με προβλήματα , λοιπόν θέλω κόλλα για epdm όποιος μπορεί ας βοηθήσει....... έχει μια μικρή τρύπα , ευτυχώς πάνω πάνω στο μισό μετρο και μου το μπάλωσαν με κόλλα για pvc τώρα που το έπλυνα , δεν το βλέπω να κρατάει εκείνο το κομμάτι. Βέβαια μπορεί να μην είναι μεσα στο νερό , αλλά καλού κακού ας πάρω μια .....

1_zpsog89qylp.jpg

2_zpsxasxidsy.jpg

3_zpsunpjxmra.jpg

4_zps2ybki4yn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ατυχία :(

Με τον προμηθευτή μίλησες μήπως έχει εκείνος καμιά ιδέα??

 

Μίλησα αλλά για το συγκεκριμένο epdm έχουν κόλλα 5 λίτρα , δεν έχουν μικρότερη συσκευασία .... αλλά βρήκα αυτη που ειναι για epdm http://www.e-garden-shop.gr/oase-unifix-el/ . Θα περιμένω όμως να βάλω την μεμβράνη για μια πρόβα να δω που πατάει αυτό το μπάλωμα που μου κάνανε και αν δεν είναι μέσα στην περιοχή με το νερό δεν θα χρειαστεί... ας ελπίζουμε να μην χρειαστεί  . :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασες και γεωύφασμα?

 

Συνήθως πρώτα βάζουν μια στρώση από άμμο και μετά το γεωύφασμα. Πάνω από το γεωύφασμα μπαίνει το Liner. Έτσι δεν έχεις φόβο ότι κάποια πέτρα από το έδαφος θα μπορέσει ποτέ να σου κάνει ζημία. Γενικώς βοηθάει ένα μαλακό υπέδαφος.

Link to comment
Share on other sites

@Aliens εφοσον το εχει ισιωσει και το εχει τσιμενταρει κρινεται απαραιτητο για την προστασια του να μπουν απο κατω ολα αυτα που περιγραφεις ή δεν εχει αναγκη το liner?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...