Jump to content

Τα Koi μου 8 μήνες μετά !!


Recommended Posts

 

Αγόρασες και γεωύφασμα?
 
Συνήθως πρώτα βάζουν μια στρώση από άμμο και μετά το γεωύφασμα. Πάνω από το γεωύφασμα μπαίνει το Liner. Έτσι δεν έχεις φόβο ότι κάποια πέτρα από το έδαφος θα μπορέσει ποτέ να σου κάνει ζημία. Γενικώς βοηθάει ένα μαλακό υπέδαφος.

 

Έχουμε κάνει προετοιμασία ..... την στρώσαμε όλη την επιφάνεια με σοβά (τσιμέντο) και τρίψαμε όλη την επιφάνεια , δεν υπάρχει τίποτα να σκαλώνει .... και όλο αυτό το κάναμε για να το προστατέψουμε απο τις ρίζες των δέντρων που έχουμε .

Επίσης πρίν το epdm θα βάλουμε και μία πλαστική μεμβράνη .

Είδες τις φωτο πιο πάνω???

 

Link to comment
Share on other sites

@Aliens εφοσον το εχει ισιωσει και το εχει τσιμενταρει κρινεται απαραιτητο για την προστασια του να μπουν απο κατω ολα αυτα που περιγραφεις ή δεν εχει αναγκη το liner?

 

Δεν νομίζω ότι το χρειάζεται απλά μπορεί να μην ειδε τις φωτό ή να μην κατάλαβε .... κανονικά αν δεν κάναμε το τσιμέντο θα έπρεπε να βάλω όλα τα παραπάνω γιατι είχαμε και πέτρες μικρές και ρίζες απο τα δέντρα .

 

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι να μην είδα και τις φωτογραφίες. Μόνο μια και δυο ? :)

 

Για αυτό αναφέρω "Συνήθως πρώτα βάζουν...". Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο χρειάζεται στην δικά σου περίπτωση και κατά πόσο με τον τρίψιμο στον σοβά είσαι καλυμμένη. Δεν θα επιμείνω.

 

Κάτι άλλο που θα επιμείνω.... Τι εννοείς "πριν το epdm θα βάλουμε και μία πλαστική μεμβράνη". Θα είναι μονοκόμματη σαν το epdm ? Αν ναι... άκου την διάβασα σε ξένα forum. Υπάρχει πιθανότητα μετά από μεγάλη βροχή να περάσει νερό μεταξύ του epdm και της πλαστική μεμβράνης. Εκεί θα εγκλωβιστεί το νερό. Αυτό θα ανασηκώσει το epdm χωρίς την παραμικρή αντίσταση αφού από πάνω και από κάτω του λινερ θα έχει νερό. Σαν πούπουλο στον άνεμο θα είναι. Όσο ποιο πολύ νερό μπαίνει ανάμεσα από τις 2 επιφάνειες, τόσο ποιο πολύ σηκώνεται προς τα πάνω το λινερ, τόσο ποιο πολύ νερό θα εκτοπίζει και αυτό με την σειρά του θα πηγαίνει ανάμεσα στα 2 υλικά μέχρι να βρεθεί το λινερ στην επιφάνεια.

 

Για αυτό κάνε τρύπες στην μεμβράνη που θα βάλεις για να μην συγκρατεί νερό.

Link to comment
Share on other sites

 

Ε όχι να μην είδα και τις φωτογραφίες. Μόνο μια και δυο ? :)
 
Για αυτό αναφέρω "Συνήθως πρώτα βάζουν...". Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο χρειάζεται στην δικά σου περίπτωση και κατά πόσο με τον τρίψιμο στον σοβά είσαι καλυμμένη. Δεν θα επιμείνω.
 
Κάτι άλλο που θα επιμείνω.... Τι εννοείς "πριν το epdm θα βάλουμε και μία πλαστική μεμβράνη". Θα είναι μονοκόμματη σαν το epdm ? Αν ναι... άκου την διάβασα σε ξένα forum. Υπάρχει πιθανότητα μετά από μεγάλη βροχή να περάσει νερό μεταξύ του epdm και της πλαστική μεμβράνης. Εκεί θα εγκλωβιστεί το νερό. Αυτό θα ανασηκώσει το epdm χωρίς την παραμικρή αντίσταση αφού από πάνω και από κάτω του λινερ θα έχει νερό. Σαν πούπουλο στον άνεμο θα είναι. Όσο ποιο πολύ νερό μπαίνει ανάμεσα από τις 2 επιφάνειες, τόσο ποιο πολύ σηκώνεται προς τα πάνω το λινερ, τόσο ποιο πολύ νερό θα εκτοπίζει και αυτό με την σειρά του θα πηγαίνει ανάμεσα στα 2 υλικά μέχρι να βρεθεί το λινερ στην επιφάνεια.
 
Για αυτό κάνε τρύπες στην μεμβράνη που θα βάλεις για να μην συγκρατεί νερό.

 

 

Χμ :blink: αυτό δεν το είχα σκεφτεί με την κάτω μεμβράνη αλλά απο που θα μπει νερό ? αφού το epdm διπλώνει πάνω απο το εξωτερικό πηχάκι ?? Θα κάνουμε δοκιμή την μεμβράνη και θα σου πώ ... σήμερα βάζουμε κεραμίδια στο Κιόσκι .

Πάντως έχεις δικαιο για το αν περάσει νερό τι θα συμβεί .... :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Non stop οι εργασίες στον κήπο. . .

Ωραία πράγματα!!!

 

Πολύ κούραση ....... νυστάζω , ακόμα ούτε η μισή σκεπή δεν έγινε :hot: Είμαι και μέσα στο άγχος συνέχεια φοβάμαι μην πέσει τιποτα μέσα στην Λίμνη , που πάντα την σκεπάζω αλλά η ψυχή μου το ξέρει...

 

20150828_134652_zpsyfpwqjfk.jpg

20150828_163714_zpsfx5hkwgr.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως χρεαζεστε κανεναν εργατη??? :usd:

 

Είσαι κοντά η να σε βγάλω εισητήριο ??? :bow: :bow: :bow:

Να είσαι καλα για την προσφορά :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τέλος και το Κιόσκι, περίπου ..... :)

 

post-60205-0-13747800-1440873121_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και μας αφήνεις συεχώς έκπληκτους με τις σκέψεις και τις κατασκευές σου όσον αφορά το κιόσκι

νομίζω οτι πλέον έχουν μείνει τα εύκολα. . .

Μετά έχουν σειρά της λίμνης τα ευχάριστα . . . :D

 

Ωραίο και μυστήριο το πράσινο κεραμίδι ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και μας αφήνεις συεχώς έκπληκτους με τις σκέψεις και τις κατασκευές σου όσον αφορά το κιόσκι

νομίζω οτι πλέον έχουν μείνει τα εύκολα. . .

Μετά έχουν σειρά της λίμνης τα ευχάριστα . . . :D

 

Ωραίο και μυστήριο το πράσινο κεραμίδι ;)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά για τα καλά σου λόγια !!!! :bow: :bow: :bow:

Ευτυχώς απο εδώ και πέρα θα ασχοληθώ μόνο με το στήσιμο της μικρής Λίμνης . :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πανέμορφα στον κήπο σου!!!

Μόλις τελειώσουν οι κατασκευές θα κάνουν ουρά για ένα καφέ μαζί σας....

Link to comment
Share on other sites

Είναι πανέμορφα στον κήπο σου!!!

Μόλις τελειώσουν οι κατασκευές θα κάνουν ουρά για ένα καφέ μαζί σας....

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια :) εμείς εδώ είμαστε όποιος θέλει έρχεται 1000 καλοί χωράμε !!! όποιος είναι κοντά στην Κομοτηνή και θέλει να ρθεί να μας δεί ειναι ευπροσδεκτος !! :thumbsu:

Υ.Γ. Υπόσχομαι ότι δεν θα βάλω κανέναν να κάνει δουλειά :lolu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το ήθελα πολύ μιας και έχω συγγενείς εκεί.... αλλά πέφτει κομμάτι μακριά....

Περιμένω πολλές φωτογραφίες όμως!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα το ήθελα πολύ μιας και έχω συγγενείς εκεί.... αλλά πέφτει κομμάτι μακριά....

Περιμένω πολλές φωτογραφίες όμως!!!

 

Τελικά μικρός είναι ο κόσμος μας , εσυ έχεις συγγενεις εδώ και εγω στην Αθήνα ....

Θα ανεβάζω φωτό :) Αν σε φέρει ο δρόμος βρισκόμαστε .... Σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και τα καλά σου λόγια :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θα βρεθούμε αν μας βγάλει ο δρόμος!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε Αρτεμησια τι ομορφος κηπος ειναι αυτος! Συγχαρητηρια για το μερακι και την υπομονη σου να φτιαξεις κατι τοσο ιδιαιτερο και τοσο ομορφο.

Καινμετα σου λεει Αθηνα. Σιγα, βουρ για επαρχια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε Αρτεμησια τι ομορφος κηπος ειναι αυτος! Συγχαρητηρια για το μερακι και την υπομονη σου να φτιαξεις κατι τοσο ιδιαιτερο και τοσο ομορφο.

Καινμετα σου λεει Αθηνα. Σιγα, βουρ για επαρχια!

 

Παρασκευά σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ , που σου άρεσε ο κήπος μου με τα χεράκια μου τον συντηρώ :D :D :D

Εγώ επειδή αρκετά χρόνια ήμουνα στην Αθήνα την νοσταλγώ .... αλλά το σπίτι μου δεν το αλλάζω με τίποτα (μην παρεξηγηθώ) όχι για τα μπετά κλπ αλλά για τα ζωάκια μου  :)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το μονο καλο που εχει η Αθηνα ειναι οτι μπορεις να βρεις αυτο που θες οτι ωρα θες!!

Κατα τα αλλα προσωπικα τουλαχιστον δεν μπορω με τιποτα μα συγκρονω την ομορφια του κηπου που μας παρουσιαζεις αλλα και πλοκληρο το τοποο γυρω σου με τα μπετα...

Στο θεμα μας τωρα...

Πως παμε εδω ? ε? ε ? ε ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την 2η Λίμνη μου έκανα καινούριο θέμα συνέχεια εδώ :

http://www.aquazone.gr/forums/topic/101472-%CF%80%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-2%CE%B7-%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%BD%CE%B7/

Ευχαριστώ !!! :geek:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα με την καλή κουβέντα Βασίλη , :bow: Θα βαρεθείς να σου λέω ευχαριστώ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ταϊσα τα Κόι μου πρώτη φορά με το χέρι Δεν μπορείτε να καταλάβετε για αυτόν που μεγαλώνει Κόι πόση χαρά παίρνει.... Απίστευτο συναίσθημα
Να πώ επίσης γιατι εχω δει διάφορες τεχνικές για να το καταφέρεις αυτο , ότι τα ψάρια μου δεν τα αφησα ποτέ νηστικά , ίσα ίσα τους έδινα ότι τους άρεσε πιο πολύ. Επίσης κάθε μέρα τους μιλάω " όχι δεν είμαι τρελλή" και επίσης όταν τους ταϊζω φροντίζω να είμαι μόνη μου να βλέπουν μόνο εμένα , τα Κόι έχουν τρομερή ακοή και ξέρουν να σε ξεχωρίζουν απο τα βήματα σε ξεχωρίζουν ακόμα και απο την μορφή σου . Τρομερή εμπειρία και να φανταστείς ότι τα έχω μόλις 1 χρόνο

78_zpsvvtya16e.jpg

88_zpseztpimp9.jpg

20150909_125125_zpsxlya2gfe.jpg

123_zpsqaqxdwvl.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως απιστευτα!!

Αληθεια ο χειμωνας πως κυλησε??

Θερμοκρασιες,χιονια,παγωνιες??

Ειχες παρει καποια μετρα?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως απιστευτα!!

Αληθεια ο χειμωνας πως κυλησε??

Θερμοκρασιες,χιονια,παγωνιες??

Ειχες παρει καποια μετρα?

 

Σε ευχαριστώ πολύ Βασίλη!!!!!! :bigemo_harabe_net-193:

Ο περσινός χειμώνας που ήταν και ο πρώτος της ζωής τους Κύλησε πολύ δύσκολα .... Είχαμε -17 για 1 μηνα συνεχόμενα , Πάγο είχα στην Λίμνη για μεγάλο διάστημα δεν πάγωνε μόνο στην στην σωλήνα εισαγωγής του νερού και εκει που έχω την αεραντλία επειδή τα ψάρια ήταν πολύ μικρά 5 εκατ. περίπου έχασα και 2 , μετά απο τα παραπάνω αγόρασα θερμοστάτη όχι να ζεσταίνει όλη την Λίμνη αλλά να μην πάγώνει τόσο η επιφάνεια .

Με τα φύλλα απο τα δέντρα του διπλανού έχω πρόβλημα αλλά θα βάλω ακόμα 1 δίχτυ στην περίφραξη , πάνω στην λίμνη δεν μπορώ να βάλω δίχτυ δυστυχώς γιατι μπορεί τα άλλα μου ζωάκια να πέσουν μέσα απο την περιέργια τους ...θα βάλω ένα μικρό περιμετρικά για να μην μαζευω φύλλα συνέχεια .

Τον χειμώνα έχω και επισκέπτες που έρχονται να ξεχειμωνιάσουν , Σαλαμάνδρες ούτε ήξερα πως υπάρχουν....

Να πώ σε αυτό το σημείο ότι τα Κοι αντέχουν το κρύο (όταν είναι μεγάλα) αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τους αρέσει κιόλας , θα προτιμούσαν μια σταθερή θερμοκρασία  .

Φέτος θα προσπαθήσω να κάνω την ζωή τους λίγο πιο ευκολή :)

DSC01025_zpssroqae8k.jpg

DSC01020_zpsflweezo0.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει ο καιρός μαθαίνουμε και την επόμενη φορά όλα γίνονται πιο εύκολα και για εμάς και τα ψαράκια....

Είμαι σίγουρη πως φέτος θα πάνε τα πράγματα πολύ καλύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...