Jump to content

Τα Koi μου 8 μήνες μετά !!


Recommended Posts

Όσο περνάει ο καιρός μαθαίνουμε και την επόμενη φορά όλα γίνονται πιο εύκολα και για εμάς και τα ψαράκια....

Είμαι σίγουρη πως φέτος θα πάνε τα πράγματα πολύ καλύτερα!!!

 

Αυτό είναι αλήθεια Μαίρη , κάθε αρχή και δύσκολη :) Αλλά δεν είναι το ίδιο εύκολο όσο ένα κλειστό ελεγχόμενο κύκλωμα όπως τα ενυδρεία... εδώ έχουμε να αντιμετωπίσουμε Καιρικές συνθήκες και περυσι είχαμε βαρύ χειμώνα :( Να δούμε τι θα κάνει φέτος πάντως η αληθεία είναι ότι θα είμαι καλύτερα προετοιμασμένη :)

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι για να ζεστάνεις ένα τέτοιο κύκλωμα στην Ελλάδα πρέπει να γίνεις συνέταιρος με την ΔΕΗ , μιλάμε για κατανάλωση 2kw την ώρα.... κανένας δεν νομίζω ότι έχει αυτη την πολυτέλεια . Θα το παλέψουμε όμως :)

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται πως η επομενη επενδυση θα ειναι πανελ για να ηλεκτροδοτεις τα ηλεκτρικα των λιμνων....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται πως η επομενη επενδυση θα ειναι πανελ για να ηλεκτροδοτεις τα ηλεκτρικα των λιμνων....

 

Για να ηλεκτροδοτήσω τα μηχανήματα δεν νομίζω δεν χρειάζεται όλα τα μηχανημάτα αυτή την στιγμή και στις 2 Λίμνες έχουν κατανάλωση 250 watt To μήνα είναι 27,50 ευρώ τίποτα δηλαδή .... Και αυτο γιατί όταν αγόραζα τα μηχανήματα ήξερα ότι είναι πανάκριβα αλλά είχαν χαμηλή κατανάλωση και όταν δεν τα κλείνεις ποτέ, δεν αξίζει να πάρεις φθηνά (συνήθως κινέζικα) θα δώσεις στην ΔΕΗ το πενταπλάσιο ποσό .

Πάνελ θα έβαζα για να την θερμάνω σίγουρα , αλλά δεν το έχω με τις diy κατασκευές άσε που δεν ξέρω απο ηλεκτρολογικά :bbq:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι θα έλεγες για μετατροπή μικρού ηλιακού θερμοσίφωνα?? (εντάξει πλάκα κάνω!!!)

 

Πέρα απ' όλα αυτά, δεν ξέρω από λίμνες αλλά είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε μια χαρά. Και συμφωνώ μαζί σου για τα μηχανήματα. Ένας από τους λόγους που και εμείς προτιμήσαμε να δώσουμε για την αγορά εξωτερικού φίλτρου κάτι παραπάνω είναι αυτό ακριβώς που αναφέρεις. Είχε και μικρότερη κατανάλωση και κάποια υλικά μέσα. Στο κινέζικο που έβρισκα εδώ (σε Ελληνικά καταστήματα) ήταν άδειο από υλικά και το τελικό κόστος (με το επιπλέον βιολογικό υλικό) έβγαινε σχεδόν το ίδιο.... Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για λίμνη όπου οι απαιτήσεις είναι πολύ αυξημένες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το καλοκαίρι έφυγε ...
Ταϊζουμε και χαιρόμαστε όσο ακόμα μπορούμε .... σήμερα όλη μέρα έβρεχε , κάποια νούφαρα ακόμα ανθίζουν και τα Κόι ακόμα τρώνε, μακάρι να κρατήσει ακόμα κανένα μήνα ο καιρός .... :)

 

1_zpsaff2ob5t.jpg

2_zpsqpjqeozf.jpg

3_zpsymz50nf1.jpg

m2_zpsnq1iqnog.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβερα, μπραβο!!  :bowdown:

 

Σε ευχαριστώ πολύ !!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα ανέβηκε η θερμοκρασία ταίσα το αγαπημένο τους φαγάκι :) να βγάλουμε τον χειμώνα  Μέχρι και νούφαρο ανθισμένο βρήκα ....  θα μας τρελάνει ο καιρός ...
βίντεο :

 

 

98_zpseogzgzw5.jpg

97_zpsqwwqbake.jpg

100_zps1bjotwyv.jpg

99_zpscuqlseve.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα σκουλήκια στο βίντεο μοιάζουν μικρά σε σχέση με τα ψάρια..

Φτού φτού!!! Πως πάνε οι προετοιμασίες για το χειμώνα?

 

Να σου πω και εγώ τους μιλάω... Μία φορά ήταν πολύ αστείο μάλιστα. Μόλις τους είχα ρίξει κατεψυγμένα bloodworms και ένα είχε πέσει πάνω σε ένα ξύλο. Η θηλυκιά μου λοιπόν είχε σταθεί και με κοίταζε ενώ πίσω στο ξύλο την περίμενε το σκουλίκι. Τις το έδειχνα και τις έλεγα "πίσω σου είναι φάτω" και ξαφνικά εκεί που της μίλαγα, αντέδρασε σαν να με άκουσε (φοβερή σύμπτωση) γύρισε προς το ξύλο και το έφαγε! Μου φάνηκε πολύ αστείο και έφαγα και το δούλεμα τις αρκούδας από το σύζυγο βέβαια....

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα σκουλήκια στο βίντεο μοιάζουν μικρά σε σχέση με τα ψάρια..

Φτού φτού!!! Πως πάνε οι προετοιμασίες για το χειμώνα?

 

Να σου πω και εγώ τους μιλάω... Μία φορά ήταν πολύ αστείο μάλιστα. Μόλις τους είχα ρίξει κατεψυγμένα bloodworms και ένα είχε πέσει πάνω σε ένα ξύλο. Η θηλυκιά μου λοιπόν είχε σταθεί και με κοίταζε ενώ πίσω στο ξύλο την περίμενε το σκουλίκι. Τις το έδειχνα και τις έλεγα "πίσω σου είναι φάτω" και ξαφνικά εκεί που της μίλαγα, αντέδρασε σαν να με άκουσε (φοβερή σύμπτωση) γύρισε προς το ξύλο και το έφαγε! Μου φάνηκε πολύ αστείο και έφαγα και το δούλεμα τις αρκούδας από το σύζυγο βέβαια....

 

Οι προετοιμασίες για τον χειμώνα , καλά πάνε . Κλάδεψα τα φυτά και κάθε μέρα κλαδευω και απο κάτι, τον πάπυρο τον έβαλα μέσα στο σπίτι τις αντλίες τις καθάρισα και τις ανέβασα πιό πάνω ..... αααχχχ εφυγε το καλοκαίρι :(

Χαχαχαχαχαχα, Τελικά μονο εμείς οι γυμαίκες μιλάμε στα ψάρια μας ? δεν το νομίζω απλά οι άντρες δεν το παραδέχονται πιστεύω .... Εγώ είμαι σίγουρη οτι τα ψάρια ξεχωρίζουν αυτούς που τους ταϊζουν και τους μιλάνε ;)

Το ίδιο αντιδρούν τα ψάρια σου σε εσένα το ίδιο σε άλλο μελος της οικογένειας ?? Για πές .

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και να αντιδρούν το ίδιο!! Εγώ τα ταΐζω και τα ξεσκατίζω σε άλλον θα κάνουν χαρές? Δεν λέει!!

Όλα αντιδρούν ανάλογα με το ποιος τα πλησιάζει. Τα μελισσάκια  (buble bee gobies) όταν πλησιάζω και τους μιλάω μόνο που δεν πηδάνε έξω ... περιμένοντας το φαΐ βέβαια.

Τα κριμπς δεν με φοβούνται πια και ο πατέρας όταν έχει μωρά και τους ρίχνω φαγητό με την σύριγγα δεν τα κρύβει ούτε με χτυπάει όπως παλιά. Τα δύο παιδιά τους που ξέμειναν μέσα στο μεγάλο ενυδρείο είναι αστέρια στο να ξεγλιστράν και δεν πλησιάζουν την απόχη ούτε στα 20εκ. από τότε που ήταν ενάμιση μηνών.

Ούτε όταν πλησιάζουν τα παιδιά κρύβονται. Όταν όμως έρχεται άγνωστος εξαφανίζονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με βροχούλα και 2 ανθισμένα νούφαρα
Περιμένω και τα δύο μου καινούρια Κόι

101_zpsmvxjpzab.jpg

103_zpsgjken2oq.jpg

102_zpsb6fxl9ig.jpg

104_zpsuhvldlja.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλοκαιρία τέλος ....  Ανέβασα τις αντλίες πιο πάνω (σε δύο διαφορετικά σημεία) Ανέβασα και την αεραντλία κούρεψα ότι είχε μείνει απο φυτά έκλεισα και τον καταράκτη , έβαλα τις εξόδους του νερού σε 2 σημεία και ελπίζω φέτος να την γλιτώσω απο τον πάγο .... Άντε να δούμε

20151022_122318_zps3hfe3nvc.jpg

20151022_122233_zpsihtctsyy.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βαρύ και στενάχωρο το χειμωνιάτικο look . . .

 

Άστα να πάνε ... :( και ο καιρός χειροτερεύει ... Σήμερα βρήκα 2 ψάρια έξω απο την λίμνη (πηδάνε λόγω καιρού ) :(

το ένα κατάφερα να το σώσω μετά απο πολλές ώρες και τωρα είναι σε καραντίνα και αναρρώνει απο αυριο θα βάλω και πλέγμα γυρώ απο την λίμνη . Δεν ξεκινήσαμε καλά :(

Link to comment
Share on other sites

Πηδάνε; Ο λόγος;

 

Όλα τα είδη Κυπρίνου πηδάνε συμπεριλαμβανομένου και των χρυσόψαρων , αυτό συμβαίνει στους εξωτερικούς χώρους όταν αλλάζει ο καιρός (κυριώς όταν βρέχει) ή το περιβάλλον διαβίωσης (άν μετακινηθούν απο ένα χώρο "Α" σε "Β" ) ή όταν τρομάξουν . Στις λίμνες καλό είναι να έχουμε επίπεδα με σκαλιά γιατι συνήθως παίρνουν φόρα για να πηδήξουν απο το βαθύτερο σημείο . Ένα χρόνο που τα έχω τώρα τα έβλεπα να πηδούν όταν έβρεχε αλλά πάντα απο το βαθύ σημείο και πέφταν ξανα μέσα στην λίμνη σήμερα δυστυχώς βρήκα 2 έξω απο την λίμνη στο ίδιο σημείο και τα δύο .

Τώρα δεν μου μένει παρα να βάλω δίχτυ , τουλάχιστον για τον χειμώνα που βρέχει συχνα .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλή Χρονιά σε όλους !!! Εχθές ξεκίνησε να χιονίζει και έκανα ένα βίντεο :) ως το βράδυ το είχε στρώσει για τα καλά και σήμερα το πρωί καθάρισα τις λίμνες απο το χιόνι :)

 

20160104_083140_zpsesc2tjgp.jpg

20160104_134039_zpse1tcoige.jpg

Έγινε επεξεργασία - Artemisia Kou
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kαλή Χρονιά σε όλους !!! Εχθές ξεκίνησε να χιονίζει και έκανα ένα βίντεο :) ως το βράδυ το είχε στρώσει για τα καλά και σήμερα το πρωί καθάρισα τις λίμνες απο το χιόνι :)

 

20160104_083140_zpsesc2tjgp.jpg

20160104_134039_zpse1tcoige.jpg

Καλησπέρα άρχισαν τα δύσκολα με τα χιονιά για σας η λιμνούλα μου σήμερα είχε 14 βαθμ. μεγάλη διάφορα.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά Άρτεμις. Φοβερά τα ψάρια σου και η λιμνούλα. Με κάνεις να σκέφτομαι πλέον των χρυσόψαρων να κάνω και λίμνη στο κτήμα μας.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα άρχισαν τα δύσκολα με τα χιονιά για σας η λιμνούλα μου σήμερα είχε 14 βαθμ. μεγάλη διάφορα.   

Εδώ τα δύσκολα άρχισαν πρίν καιρό :) ευτυχώς χιόνισε και ανέβηκε λίγο η θερμοκρασία πριν 4 μέρες είχαμε -12 ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά Άρτεμις. Φοβερά τα ψάρια σου και η λιμνούλα. Με κάνεις να σκέφτομαι πλέον των χρυσόψαρων να κάνω και λίμνη στο κτήμα μας.  

 

Καλή Χρονιά με υγεία !! :)

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια . Κάνε μια λίμνη στα χρυσόψαρα είναι πολύ εύκολο και θα την χαρείς και εσυ και αυτά πιό πολύ !!!

Αυτή είναι η δικιά μου κατασκευή για τα χρυσόψαρα :

http://www.aquazone.gr/forums/topic/101472-%CF%80%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-2%CE%B7-%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%BD%CE%B7/

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα δύσκολα άρχισαν πρίν καιρό :) ευτυχώς χιόνισε και ανέβηκε λίγο η θερμοκρασία πριν 4 μέρες είχαμε -12 ;)

Μόνο που τις ακούω αυτές τις θερμοκρασίες κρυώνω,έπεσε 2-3 ημέρες στο+1 και λέγαμε ότι κάνει κρύο  σήμερα το πρωί 17  το μεσημέρι 20.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι, ωραία πράγματα ; )

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...