Jump to content

Ακούσατε, ακούσατε...


Recommended Posts

Το άκουσα κι έφριξα, ακόμα βγάζω αφρούς από το στόμα... :hysterical:

Πήγε ένας "άτυχος νεαρός" και αγόρασε ένα ενυδρείο, γιατί ήθελε να ασχοληθεί με το χόμπυ. Πήρε τελικά ένα ενυδρείο ~90λτ, φίλτρο, θερμοστάτη κ.α. Ρώτησε πότε μπορεί να βάλει ψάρια και ο καταστηματάρχης του είπε αμέσως.

Το αποτέλεσμα είναι ότι ο φίλος μας έφυγε από το μαγαζί με ενυδρείο, μερικά ζουμιά και 15 περίπου ψάρια. Το άκουσα και δεν το πίστευα!!!! Πήγε σπίτι του, γέμισε το ενυδρείο με νερό, έριξε αντιχλώριο και μια σκόνη και κάποιο ακόμα που δεν θυμόταν να μου πει τι είναι, και έβαλε τα ψάρια του.

Τα ψάρια ήταν 2 χρυσόψαρα, guppies, 2 αγγελόψαρα, 2 κλόουν και μερικά ακόμα. Βεβαιώς σήμερα βρήκε νεκρούς τους κλόουν. Επίσης η συμβουλή του πωλητή ήταν να βάλει και 2 κουταλιές αλάτι ("μαγειρικό κάνει") για να μην έχει θανάτους.

Και ερωτώ, καλά ο αγοραστής δεν ήξερε! Ο πωλητής για να κάνει αυτή τη δουλειά σε τέτοιο μαγαζί δεν ήξερε ότι θέλει στρώσιμο? Ότι δεν συμβαδίζουν τα ψάρια αυτά μεταξύ τους? Μόνο τα ευρώ ήθελε? Και σας ερωτώ πάλι: θα ξαναπάει αυτός ο άνθρωπος να ξαναψωνίσει από κει, τώρα που άκουσε κι έμαθε κάποια πράγματα?

Α ρε σανίδα βρεγμένη που θέλουν μερικοί !!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη όπως σε όλους τους χώρους έτσι και στον δικό μας, υπάρχουν βιαστικοί και ανυπόμονοι αγοραστές και κακοί πωλητές ή μαγαζάτορες.

Σκοπός είναι να αναπτυχθεί το χόμπι στη χώρα μας τόσο, έτσι ώστε και οι χομπίστες να είναι πιο ενημερωμένοι προκειμένουν να αγοράσουν το σωστό εξοπλισμό και ψάρι, αλλά βεβαίως και οι μαγαζάτορες να κερδίσουν από την άνοδο του χόμπι και να διευρύνουν την πελατεία τους και τα έσοδα τους.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη όπως σε όλους τους χώρους έτσι και στον δικό μας, υπάρχουν βιαστικοί και ανυπόμονοι αγοραστές και κακοί πωλητές ή μαγαζάτορες.

Σκοπός είναι να αναπτυχθεί το χόμπι στη χώρα μας τόσο, έτσι ώστε και οι χομπίστες να είναι πιο ενημερωμένοι προκειμένουν να αγοράσουν το σωστό εξοπλισμό και ψάρι, αλλά βεβαίως και οι μαγαζάτορες να κερδίσουν από την άνοδο του χόμπι και να διευρύνουν την πελατεία τους και τα έσοδα τους.

4558[/snapback]

Δυστυχώς όλοι μας έχουμε γίνει μάρτυρες τέτοιων περιπτώσεων σε κάποιο πετ σοπ.. Ο επαγγελματισμός και η ευσυνειδησία είναι κάτι που λείπει γενικά απο πολλούς και όχι μόνο στο χόμπυ μας.

Link to comment
Share on other sites

Το άκουσα κι έφριξα, ακόμα βγάζω αφρούς από το στόμα... :hysterical:

Πήγε ένας "άτυχος νεαρός" και αγόρασε ένα ενυδρείο, γιατί ήθελε να ασχοληθεί με το χόμπυ. Πήρε τελικά ένα ενυδρείο ~90λτ, φίλτρο, θερμοστάτη κ.α. Ρώτησε πότε μπορεί να βάλει ψάρια και ο καταστηματάρχης του είπε αμέσως.

Το αποτέλεσμα είναι ότι ο φίλος μας έφυγε από το μαγαζί με ενυδρείο, μερικά ζουμιά και 15 περίπου ψάρια. Το άκουσα και δεν το πίστευα!!!! Πήγε σπίτι του, γέμισε το ενυδρείο με νερό, έριξε αντιχλώριο και μια σκόνη και κάποιο ακόμα που δεν θυμόταν να μου πει τι είναι, και έβαλε τα ψάρια του.

Τα ψάρια ήταν 2 χρυσόψαρα, guppies, 2 αγγελόψαρα, 2 κλόουν και μερικά ακόμα. Βεβαιώς σήμερα βρήκε νεκρούς τους κλόουν. Επίσης η συμβουλή του πωλητή ήταν να βάλει και 2 κουταλιές αλάτι ("μαγειρικό κάνει") για να μην έχει θανάτους.

Και ερωτώ, καλά ο αγοραστής δεν ήξερε! Ο πωλητής για να κάνει αυτή τη δουλειά σε τέτοιο μαγαζί δεν ήξερε ότι θέλει στρώσιμο? Ότι δεν συμβαδίζουν τα ψάρια αυτά μεταξύ τους? Μόνο τα ευρώ ήθελε? Και σας ερωτώ πάλι: θα ξαναπάει αυτός ο άνθρωπος να ξαναψωνίσει από κει, τώρα που άκουσε κι έμαθε κάποια πράγματα?

Α ρε σανίδα βρεγμένη που θέλουν μερικοί !!!  :blush:

4547[/snapback]

Τι να κάνει Γιάννη η σανίδα. Μυαλό και συνήδηση με το ξύλο δε μπαίνει δυστηχώς.

Εξάλλου το πες μόνος σου

Και σας ερωτώ πάλι: θα ξαναπάει αυτός ο άνθρωπος να ξαναψωνίσει από κει, τώρα που άκουσε κι έμαθε κάποια πράγματα?

Άλλες 10αριά φορές να το κάνει θα πάει πάτο απο πελατεία.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εχω ακουσει αυτο! Και χειροτερα: υπαλληλος σε μαγαζι, ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ, συμβουλεψε πελατη που πηγε με προβλημα ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΑΠΟΥΝΙΣΕΙ (για να φυγουν τα μικροβια!). Φυσικα το προβλημα ειναι οτι σε ολα τα μαγαζια περνουν υπαλληλους για να πουλανε. Σε pet shop ομως αυτο δεν αρκει, χρειαζεται οι υπαλληλοι να ξερουν απο ψαρια, δηλαδη κατ' ουσια να ειναι χομπιστες!

Παντως για το μαγειρικο αλατι ειχε δικιο! Αν του ελεγε επιτραπεζιο θα ηθελε οντως σανιδα!

Τωρα με το φιλο σου τι γινεται? Θα καταφερετε να σωσετε τα υπολοιπα? Εχεις βακτηριδια να του δωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Παντως για το μαγειρικο αλατι ειχε δικιο! Αν του ελεγε επιτραπεζιο θα ηθελε οντως σανιδα!

Ποια η διαφορά μαγειρικού από επιτραπέζιο? Δεν είναι και τα δύο το αλάτι που ρίχνουμε στο φαί? Γιατί αυτό του είπε!

Τωρα με το φιλο σου τι γινεται? Θα καταφερετε να σωσετε τα υπολοιπα? Εχεις βακτηριδια να του δωσεις?

4597[/snapback]

Επειδή στην πραγματικότητα είναι φίλος φίλου....και μένει σχετικά μακριά, του είπα να πάει να πάρει οπωσδήποτε βακτήρια, του έδωσα 2-3 μάρκες και όποια βρει να βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά μαγειρικού από επιτραπέζιο? Δεν είναι και τα δύο το αλάτι που ρίχνουμε στο φαί? Γιατί αυτό του είπε!

Επειδή στην πραγματικότητα είναι φίλος φίλου....και μένει σχετικά μακριά, του είπα να πάει να πάρει οπωσδήποτε βακτήρια, του έδωσα 2-3 μάρκες και όποια βρει να βάλει.

4606[/snapback]

O Χριστος και η Παναγια! :blush: Διαφορα τεραστια, το επιτραπεζιο εχει στερεοποιητες μεσα! Απαγορευεται!

Τα μπουκαλακια με τα βακτηριδια δεν βοηθανε ... θελει ζωντανα! Κριμα τα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

O Χριστος και η Παναγια!  :blush: Διαφορα τεραστια, το επιτραπεζιο εχει στερεοποιητες μεσα! Απαγορευεται!

4648[/snapback]

Και βελτιωτικα ροης με σκοπο ευκολα να πεφτει απο τη συσκευασια στο πιατο μας ομοιομορφα.

Link to comment
Share on other sites

Mε μπερδέψατε!!! Νόμιζα ότι το επιτραπέζιο με το μεγειρικό είναι το ίδιο. Άυτό που τρώμε ποιο είναι τελικά? Ήξερα ότι αυτό που τρώγεται απαγορεύεται για το ενυδρείο (right?) και πως υπάρχει αλάτι από τα Pet shops ειδικό για ενυδρεία (right again?).

Όσο για βακτήρια μένει μακριά, η δουλειά του είναι μέχρι τις 11 το βράδυ και δεν μπορεί να περάσει να του δώσω υλικά από το φίλτρο μου (του το είπα κι αυτό). Δυστυχώς αποκαρδιώθηκε και μου είπε τηλεφωνικά ότι θα τα αφήσει όπως είναι και όσα ζήσουν, και αν του ψωφήσουν όλα, τότε θα το ξεκινήσει όπως πρέπει.

Δυστυχώς όπως καταλαβαίνετε, υπήρξε από την αρχή κακή πληροφόρηση για το χόμπυ, τις απαιτήσεις του και τις προσδοκίες που μπορεί να περιμένει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν του λες να δωσει τα ψαράκια και όταν είναι έτοιμος να τα πάρει πίσω αμαρτία είναι ή να τα πάει πίσω σ' αυτόν τον έξυπνο, άντε μην πω τίποτα. Βέβαια δεν είναι όλοι το ίδιο υπάρχουν και άτομα που θα σου πουν όχι δεν θα πάρεις και δεν σου πουλάω, (μου έχει τύχη να θελω ψαρι, ήξερα πως δεν.... αλλά ξέρετε πως είναι άμα σου κάτσει κάτι, και μου είχε πει απο μένα δεν πέρνεις).

Πόσα γκαπάκια είναι αν μπορώ να τα φιλοξενίσω εγώ μέχρι να στρώσει, και τα χρυσόψαρα θα έπερνα αλλά χώρος δεν άσε που τα δικά μου είναι μεγάλα και δενξέρω πως θα αντιδρούσαν μπορεί να πέφταν πολλές φάπες. Για τα αγγελόψαρα δεν μπορώ δεν είναι συμβατα με τα δικά μου αλλά όλο και κάποιος θα μπορούσε :blush:

Link to comment
Share on other sites

Mε μπερδέψατε!!! Νόμιζα ότι το επιτραπέζιο με το μεγειρικό είναι το ίδιο. Άυτό που τρώμε ποιο είναι τελικά? Ήξερα ότι αυτό που τρώγεται απαγορεύεται για το ενυδρείο (right?) και πως υπάρχει αλάτι από τα Pet shops ειδικό για ενυδρεία (right again?).

Γιαννη το μαγειρικο αλατι ειναι αυτο που λεμε χοντρο, το επιτραπεζιο ειναι το ψιλο! Δεν ειναι το ιδιο αλατι. Το μαγειρικο επειδη δεν μπαινει στο πιατο (μπαινει στην κατσαρολα και διαλυεται) δεν εχει περασει απο χημικες βελτιωτικες διαδικασιες, ειναι πιο αγνο.

Αυτο που τρωγεται ειναι το επιτραπεζιο (αυτο που βαζεις στη σαλατα σου), και σωστα, απαγορευεται για το ενυδρειο.

Υπαρχει ειδικο αλατι για ενυδρεια - αλλα φυσικα ειναι πιο ακριβο απο το μαγειρικο. Τωρα οι αποψεις επι αυτου διιστανται, υπαρχουν πολλοι χομπιστες που χρησιμοποιουν μονο το ειδικο αλατι (και εγω τετοιο χρησιμοποιουσα παλιοτερα) με το σκεπτικο οτι το μαγειρικο η το reef εχει ιωδιο, το οποιο βλαπτει τα τροπικα. Αυτο ηταν παλια η επικρατουσα αποψη και μερικοι την ακολουθουν ακομα. Εκτοτε ομως εχει αποδειχθει οτι και στα τροπικα δημιουργουνται προβληματα με το θυρεοειδη τους αν δεν παιρνουν ιωδιο, τα οποια μεταξυ αλλων εχουν αρνητικες επιπτωσεις στην αναπτυξη τους. Οποτε αν δεις τις καλες τροφες για τροπικα εχουν μεσα ιωδιο. Αρα, ανετα χρησιμοποιεις και μαγειρικο αλατι στο τροπικο ενυδρειο. Εγω τωρα χρησιμοποιω αλατι reef λογω ιχνοστοιχειων.

Η Τζινια εχει δικιο, κριμα τα ψαρακια ... δεν ειναι σωστο να παιζει με ζωες γιατι απογοητευθηκε ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κλασσική πρακτική σε καταστήματα του χώρου μας να πουλάνε 1 ντουζίνα ψάρια όλων των ειδών στον κάθε πελάτη που θα αγοράσει το πρώτο του ενυδρείο, να του πουλάνε μαζί προϊόντα που θα 'κάνουν το νερό καλύτερο' και να του πουλάνε και ένα μπουκαλάκι βακτηρίδια 'που αν το βάζει συχνά θα πάνε όλα καλά'.

Η λέξη πουλάνε δεν έχει μπεί ως πλεονασμός, αλλά γιατί αυτή είναι η όλη ουσία της συμπεριφοράς αυτών των ατόμων.

Καμία ενημέρωση στον αρχάριο χομπίστα, κανένα ενδιαφέρον για τις ανάγκες των ζωντανών που εμπορεύονται, καμία έννοια για τη ζωή τους.

Αν το σκεφτόντουσαν βέβαια λίγο πιο μακροπρόθεσμα θα ανακάλυπταν ότι δεν έχουν και κανένα μακροπρόθεσμο στόχο και προοπτική, για να κρατήσουν τον πελάτη, αλλά στοχεύουν μόνο στην κλασσική 'αρπαχτή'!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...