Jump to content

Ξεκίνημα ενυδρείου


Recommended Posts

Μου πρότειναν στο petshop και πήρα ένα τεστ για ορισμένες μετρήσεις. Δεν έχει όμως για ΝH3/NH4, θα κοιτάξω να πάρω ξεχωριστά για αυτό.

Το νερό του δικτύου είναι γενικά σκληρό (στο σπίτι πίνουμε εμφιαλωμένο). Είναι καλό που δεν ενοχλεί τα χρυσόψαρα αλλά, όπως έχω αναφέρει νωρίτερα, δε θα τα κρατήσω λόγω τελικού τους μεγέθους. Όταν καταλήξω στο ενυδρείο που θα πάρω θα επανέλθω σχετικά με την ψαροσύνθεση. Να στρώσει πρώτα το μικρό ενυδρείο, να μάθω για τις μετρήσεις του νερού, να πάρω κάποιες εμπειρίες και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

μετά από 2 μεγάλες αλλαγές νερού και 3 μικρότερες και με καθημερινό ελάχιστο τάϊσμα έχω Νο2=1 και Νο3=10 (πάει προς το 5 όσο περνάνε οι μέρες). Αμμωνία όπως μου είπαν τα παιδιά παραπάνω δεν έχω μετρήσει ακόμα, ελπίζω να μπορέσω να πάρω τα test στο τέλος της εβδομάδας.

 

Τα ψάρια πάντως φαίνονται σε καλή κατάσταση. Είναι κινητικά, κολυμπάνε ζωηρά και ρουφάνε και φτύνουν την άμμο (γιατί το κάνουν αυτό?). Τους έβαλα και μία πέτρα στο ενυδρείο και την έχουν καταβρεί.

 

ΥΓ. Έχω καταλήξει σε κάποια ενυδρεία 90 λίτρων από site αλλά θέλω να συγκρίνω και με petshop για να δω τιμές και εξοπλισμό που προσφέρουν. Πριν αγοράσω θα κάνω μια ανάρτηση να μου πείτε αν είναι καλή επιλογή σε σχέση με τα ψάρια που θέλω να βάλω. Από ότι θυμάμαι μου είχατε πει ότι τα common/comet δε χωράνε ούτε σε 100 λιτρα οπότε θα πρέπει να επιλέξω από την αρχή.

post-61171-0-70954200-1438752022_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. Έχω καταλήξει σε κάποια ενυδρεία 90 λίτρων από site αλλά θέλω να συγκρίνω και με petshop για να δω τιμές και εξοπλισμό που προσφέρουν. Πριν αγοράσω θα κάνω μια ανάρτηση να μου πείτε αν είναι καλή επιλογή σε σχέση με τα ψάρια που θέλω να βάλω. Από ότι θυμάμαι μου είχατε πει ότι τα common/comet δε χωράνε ούτε σε 100 λιτρα οπότε θα πρέπει να επιλέξω από την αρχή.

 

 

Τα μακρόστενα χρυσόψαρα (common,commet και shumbunkin) θα πρέπει να μπαίνουν σε ενυδρείο με μήκος από 1,20 και πάνω και 80 λίτρα νερό ανά ψάρι. Ενδεικτικά να σου πω πως το δικό μου ενυδρείο είναι 1,20 (1,18 για την ακρίβεια) και το μεγάλο μου Comet πριν μερικούς μήνες ήταν 30 πόντους με την ουρά (περίπου 20 χωρίς την ουρά), με μία απλωτή το ψάρι έχει φτάσει από τη μία άκρη στην άλλη, και να υπολογίσεις πως το ψάρι με καλές συνθήκες (αυτό είναι το ζητούμενο) μπορεί να φτάσει και τους 35 πόντους (ψαρούκλα δηλαδή και όχι αστεία).

Για αυτό φρόντισε σύμφωνα με τις δυνατότητες που έχεις, από οικονομικής άποψης αλλά και χώρο που διαθέτεις, να κάνεις το μέγιστο για να μη χρειάζονται διορθωτικές κινήσεις στο μέλλον , που μπορεί να σε κουράσουν αλλά θα έχουν και επιπλέον οικονομικό κόστος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια λιμνούλα αν έχεις μπαλκόνι, αυλή ή κήπο! 

Με λιγότερα χρήματα θα έχεις περισσότερα λίτρα και τα ψάρια θα είναι τρισευτυχισμένα!

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μία λεκάνη λίμνης ή ένα δοχείο πολυαιθυλενίου, ένα φίλτρο και κανένα φυτό, π.χ. νούφαρο ή πάπυρος, κλπ.

Δες εδώ τα θέματα όσων έχουμε φτιάξει τέτοιες λιμνούλες! ;)

     Παρουσίαση Λιμνούλας    

     Η Λιμνη Του Αquazone Meeting Point    

     τοποθέτηση λίμνης απο πολυαιθυλένιο στη ταράτσα μου    

     Λίμνη Στο Μπαλκόνι 160Λτ    

κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Ισως θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά και στα μεταχειρισμένα ενυδρεία που πωλούνται μέσα στο φόρουμ.

Πολλές φορές υπάρχουν πραγματικά μεγάλες ευκαιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

    είμαι στο στάδιο του να διαλέξω πιο ενυδρείο θα αγοράσω και θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχω καταλήξει στα παρακάτω 3:

 

     http://www.petamazon.gr/index.php/fish-petamazon/accessorize-fish-petamazon/aquarium-fish-petamazon/enudreio-aquatlantis-bermudes-80-led-mauro-detail

 

     http://www.petsite.gr/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BF-rio-125-%CE%BC%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF-juwel-aquariums

 

     http://www.pet4u.gr/juwel-rekord-800.html

 

     Το πρώτο είναι πιο μικρό αλλά πιο πλήρες από εξοπλισμό, το δεύτερο είναι το πιο μεγάλο από τα τρία αλλά δεν έχει φίλτρο (?) και το τρίτο είναι πλήρες αλλά είναι και το πιο ακριβό. Με βάση την εμπειρία σας, πιο από όλα είναι πιο value for money επιλογή? Δεκτές και άλλες προτάσεις αν υπάρχει και κάποιο που δεν έχω δει...

Link to comment
Share on other sites

Από τα 3 που πόσταρες, εγώ θα επέλεγα το Rio125 - αλλά εννοείται πως πρέπει να δώσεις άλλο ένα 60αρι (το λιγότερο) για ένα εξωτερικό φίλτρο

Στο juwel φωτισμός μου φαίνεται ανεπαρκής, αλλά περίμενε τις γνώμες κι άλλων

Το aquatlantis είναι 90λιτρο...

 

Εναλλακτικά μπορείς να ρωτήσεις για τα παρακάτω

http://www.petsupermarket.gr/4009/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/water-home-80x35x45cm-126lt.html (νομιζω πως έχει λάμπες, χωρίς να ειμαι σίγουρος)

http://www.aquavivere.gr/shop-products/enudreia-enudreia-chwris-basi-sun-sun/sunsun-hrx-800h-enudreio-157l-4430  - 157λιτρα με "καλο" φωτισμό και φίλτρο (δεν ξερω πόσο καλό φιλτρο εχει)

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

    έχει κανείς εμπειρία από τα ενυδρεία που κατασκευάζει το petexperts? σκέφτομαι να αγορασω ένα από ααυτά http://www.petexperts.gr/product_detail.jsp?prdId=enidrio9&extLang=

 

    Επίσης, να το πάρω με λάμπα T5 ή με τα led που επίσης το δίνουν? Η διαφορά είναι στα 25 €.

 

    Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή.

 

   

Link to comment
Share on other sites

Φωτιστικο παιρνεις σιγουρα με Τ5.

Ευκολη αντικατασταση λαμπτηρων,καλος και αξιοπιστος φωτισμος με πολλες επιλογες.

Δωσε μας λεπτομερειες για διαστασεις ενυδρειου κλπ.

Για το καταστημα δεν εχω κατι να σου πω αλλα αν εχεις δει δουλεια τους,σου δινουν και καποια εγγυηση και σε συμφερει οικονομικα γιατι οχι!!

Αλλιως ριξε και καμια ματια στος αγγελιες ...

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις είναι 100 x 35 x 42 με βασικό εξοπλισμό φίλτρο, θερμοστάτη και το φωτιστικο. Στη συνέχεια και ανάλογα με τις ανάγκες συμπληρώνω ότι χρειάζεται.

 

Έχω δει τις αγγελίες, αλλά δε θα ήθελα να πάρω από δεύτερο χέρι. Δεν ξέρω κατά πόσο θα με συνέφερε οικονομικά αν υπολογίσω τα μεταφορικά, αλλά εκτός αυτού, το καινούργιο είναι αλλιώς...

 

Θα ρωτήσω πάντως το μαγαζί για την εγγύηση που δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

   μετά από αρκετό ψάξιμο και έρευνα αγοράς, παράγγειλα ένα Rio 180 το οποίο παρέλαβα σήμερα. Ήρθε μαζί με κυκλοφορητή Bioflow 600, θερμαντήρα 200W, φίλτρο με υλικά φιλτραρίσματος και 2 λάμπες Τ5 45W. Προς το παρών το έβαλα σε μια άκρη και το γέμισα με νερό ελέγχοντας για διάρροές. Μέσα στη βδομάδα θα ετοιμάσω ένα έπιπλο για να το βάλω και θα το στήσω στη θέση του.

 

    Όπως έχω αναφέρει παλιότερα έχω δύο common χρυσόψαρα σε ένα ενυδρείο 15 lit τα οποία και θα μεταφέρω στο μεγάλο. Το ενυδρείο τρέχει πάνω από δύο μήνες και οι μετρήσεις του είναι

 

   cl2=0
   pH=7.2-7.6
   kH=20 

   GH= >16
   NO2=0

   ΝΟ3=10

   NH3/NH4=0 (ή κοντά στο μηδέν)

 

   όλες οι μετρήσεις γίνονται με stick εκτός από τις NH3/NH4 που γίνονται με υγρό τεστ της sera.

 

   Μπορώ να χρησιμοποιήσω σα μπόλι υλικό από το μικρό ενυδρείο για να κάνω το στρώσιμο στα γρήγορα? Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το χαρείς εύχομαι!

 

Μεταφέρεις όλο το βιολογικό υλικό από το μικρό φίλτρο, στο καινούργιο

Συμπληρώνεις επιπλέον βιολογικό υλικό στο καινούργιο

Στύψε και τα σφουγγάρια από το παλιό, στα σφουγγάρια του καινούργιου

Μετέφερε όλο το νερό από το παλιο στο νεο, συμπληρωσε με νερό ίδιας θερμοκρασίας στο οποίο θα έχεις προσθέσει αντιχλώριο

 

Προσωπικά θα συμπληρώνα και βακτήρια

 

Μετά βάζεις τα ψάρια. Σε δυο μέρες κάνε μια μέτρηση να δεις τι γινεται με το νερο

 

Αν εχεις δυνατότητα αγόρασε υγρά τεστ. Τα στικς από τη στιγμή που θα τα ανοίξεις, μετά δείχνουν ότι να ναι

Link to comment
Share on other sites

Επισης στα παραπανω θα προτεινα αναβαθμιση των μαμα υλικων που περιεχει το φιλτρο και επιπλεον το χαλικι που εχεις για βυθο στο μικρο να μπει στο μεγαλο κατω κατω και ας βαλεις κατι διαφορετικο να το καλυψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Το φίλτρο ήρθε με τα υλικά που φαίνονται στη φωτογραφία. Συνοδεύεται και με κάποια manual οπότε ψιλοπήρα μία ιδέα για το πως θα τα στήσω.

 

Θα ακολουθήσω τη διαδικασία που περιγράψατε παραπάνω. 2 ερωτήσεις:

 

α) Λέω να βάλω τα καινούργια σφουγγάρια για 1-2 μέρες στο μικρό ενυδρείο για να αναπτύσουν βιολογία σιγά σιγά και μετά να στήσω το μεγάλο φίλτρο. Έχει λογική αυτό ή είναι περιττό?

 

β) Μετά τη μεταφορά των ψαριών, να βάλω και το μικρό φίλτρο μαζί τους για κάποιες μέρες ή όχι?

post-61171-0-46052600-1441647326_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μεταφέρεις όλο το βιολογικό υλικό από το μικρό στο μεγάλο και στύψεις και τα σφουγγάρια, τα παραπάνω είναι περιττά

 

Το μικρό δεν εχει νοημα να τρεξει στο νεο ενυδρειο, εφόσον πλεον δεν θα εχει βιολογία

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για την διάταξη των υλικών στο συγκεκριμένο φίλτρο θα ακούσεις πολλούς συνδυασμούς.

Εγώ θα σου προτείνω αυτόν που έχω και μου δίνει γάργαρο νεράκι. . .

Τέρμα κάτω λοιπόν θα βάλεις το μπλε σφουγγάρι με τις χοντρές τρύπες.

Τέρμα πάνω θα βάλεις το πράσινο και πάνω από αυτό το ασπρο(filterwool ή ενυδρειακό βαμβάκι)

Όλο τον υπόλοιπο χώρο θα τον γεμίσεις με βιολογικό υλικό.

Τα καλαθάκια δεν θα τα καταργήσεις σε καμία περίπτωση και το βιολογικό υλικό θα το βάλεις σε ενυδρειακή κάλτσα για να είναι ευκολος

ο καθαρισμός του.

Ενυδρειακό βαμβάκι δεν χρειάζεται να αγοράζεις τα πανάκριβα pads της juwel αλλά αν ζητήσεις σε κάποιο ψαρομάγαζο το συγκεκριμένο υλικό

θα σου δώσουν μια ωραιότατη σακούλα με αφθονο από αυτό σε πολύ καλύτερη τιμή.

 

Αν θέλεις μόλις ετοιμάσεις το ενυδρείο και πριν βάλεις τα ψάρια μέσα καλό θα είναι να το τρέξεις 1-2 μέρες με το μαυρο σφουγγάρι(ανθρακας).

Μετά το αφαιρείς φτιάχνεις την διάταξη των υλικών με τον τρόπο που θεωρείς εσύ πιο σωστό,κάνεις απαραίτητα αυτα που σου πρότεινε ο chocolate_puma

και μπλουμ τα ψαράκια σου.

 

Μελλοντικά πάντως να έχεις υπόψην σου οτι ίσως το φίλτρο δεν σε καλύψει για τα χρυσόψαρα αλλά αυτό το βλέπουμε όταν έρθει η ώρα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είπα να μη ρωτήσω, αλλά... όταν λέμε βιολογικό υλικό στο φίλτρο, τί ακριβώς εννοούμε;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον αγαπάς τα λεφτουδάκια σου να ρωτάς. . .

 

Ρίξε μια ματια στα θεματάκια παρακάτω και θα σου λυθούν πολλές απορίες ;)

 

Η Πρώτη Επαφή Με Το Ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μόλις ετοιμάσεις το ενυδρείο και πριν βάλεις τα ψάρια μέσα καλό θα είναι να το τρέξεις 1-2 μέρες με το μαυρο σφουγγάρι(ανθρακας).

Μετά το αφαιρείς φτιάχνεις την διάταξη των υλικών με τον τρόπο που θεωρείς εσύ πιο σωστό,κάνεις απαραίτητα αυτα που σου πρότεινε ο chocolate_puma

και μπλουμ τα ψαράκια σου.

 

Μελλοντικά πάντως να έχεις υπόψην σου οτι ίσως το φίλτρο δεν σε καλύψει για τα χρυσόψαρα αλλά αυτό το βλέπουμε όταν έρθει η ώρα :)

 

Το τρέχω 1-2 μέρες με τον άνθρακα και μετά τον αφαιρώ? Υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να μείνει μόνιμα μέσα?

 

Από βιολογικό υλικό έχω κάποια μικρά μαύρα μπιλάκια μέσα σε ένα πλαστικό καλαθάκι στο φίλτρο που τρέχει στο υπάρχον ενυδρείο. Κατά τη μεταφορά θα τα βάλω στο μεγάλο, μεταξύ των σφουγγαριών.

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα τον χρησιμοποιουμε τις πρωτες μερες που στηνουμε το ενυδρειο μας για να απορροφησει τυχον βλαβερες ουσιες που εχουμε μεταφερει με τα υλικα που εχουμε προσθεσει σε αυτο.

Αλλη μια πριπτωση που χρησιμοποιουμε ανθρακα στο ενυδρειο μας ειναι μετα απο θεραπεια για να απομακρυνουμε το φαρμακο απο το νερο.

Γενικα δεν τον αφηνουμε μονιμα μεσα στο φιλτρο μας γιατι μολις χασει την δραση του υπαρχει η πιθανοτητα να ξερασει μεσα στο ενυδρειο μας ολα αυτα που εχει απορροφησει.

Στο φυτεμενο επισης τον αποφευγουμε γιατι απορροφα πολυτιμα συστατικα που χρειαζονται τα φυτα μας.

Τα μαυρα μπιλακια που συζητας οτι εχεις στο παλιο σου φιλτρο προφανως ειναι ανθρακας οποτε και τα πετας. . .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

   έτοιμο το diy έπιπλο για το ενυδρείο και από απόγευμα ξεκινάω γέμισμα και στήσιμο σιγά σιγά... μπήκαν βαρέως τύπου υλικά, μάλλον παραπάνω από ότι χρειαζόταν, αλλά βγήκε καλό.

 

2-3 γρήγορες ερωτήσεις:

  • τον θερμαντήρα είναι απαραίτητο να τον βάλω από τώρα στο ενιδρείο? θα μου χρειαστεί γενικότερα στην περίπτωση που έχω μόνο χρυσόψαρα?
  • στο μικρό ενυδρείο που έχω τώρα τα χρυσόψαρα έχω λευκή χαλαζιακή άμμο. Χθες έκανα αλλαγή νερού και καθάρισα αλλά όταν ξαναέβαλα το νερό, έγινε ανατάραξη και εμφανίστηκαν διάφορα... προφανώς δεν καθάρισα καλά. Υπάρχει τρόπος για εύκολο, αποτελεσματικό και φτηνό καθαρισμό?
  • όπως είπα παραπάνω ήδη έχω κάποια ποσότητα λευκής χαλαζιακής άμμου. Για το μεγάλλο ενυδρείο (rio 180) δε θα φτάσει ούτε για ζήτω, οπότε θα πρέπει να αγοράσω αρκετή για να συμπληρώσω. Μπορώ να βάλω άμμο από τη θάλασσα στο ενυδρείο (για χρυσόψαρα, επαναλαμβάνω)? Θα το προτιμούσα και για λόγους οικονομίας και επειδή θα είναι πιο σκούρα από την λευκή που έχω οπότε θα φαίνεται η βρωμιά πιο δύσκολα.

 

 

post-61171-0-23996400-1442218330_thumb.jpg

post-61171-0-47687700-1442218337_thumb.jpg

post-61171-0-96733500-1442218342_thumb.jpg

post-61171-0-49922500-1442218349_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) ο θερμοστατης  κατα το στρωσιμο βοηθαει την αναπτυξη της βιολογιας... σε θερ. 20-25 βαθμους ( δεν θυμαμαι ακριβες νουμερο) αναπτυσσεται πιο γρηγορα η βιολογια στο φιλτρο....

2) Γενικα καλο ειναι να προσεχεις να μην γινεται αναταραξη του βυθου οταν βαζεις νερο.... μπορει να ειναι και επικινδυνο για τα ψαρια απο οσο διαβαζω... για αυτο ας απαντησει καποιος πιο εμπειρος...

αυτα απο εμενα.... :/ θα μπει και καποιος πιο γνωστης να σου πει :D 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...