Jump to content

Ξεκίνημα ενυδρείου


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, παρακολουθώ το site λίγο καιρό, πρώτη φορά γράφω. Χρόνια πολλά στο forum και καλή συνέχεια στα παιδιά που το τρέχουν.

 

Πριν ένα μήνα περίπου κέρδισα τα 2 χρυσόψαρα που δείχνω στη φωτογραφία. Μου τα έδωσαν σε γυάλα, αγόρασα ένα μικρό ενυδρείο και τα έβαλα. Μπορεί να μου πει κάποιος τι είδος είναι και ποιο το τελικό τους μέγεθος?

 

Θέλω να ξεκινήσω ένα δικό μου ενυδρείο και είμαι κάπου μεταξύ των 60 lit και 100 lit ανάλογα με το διαθέσιμο μπάτζετ. Για 60άρι για παράδειγμα έχω δει στο internet το http://m.petsupermarket.gr/7576/product/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-marina-premium-63lt.html στα 90 € με τα οποία παίρνω και 15 € δωροεπιταγή για να συμπληρώσω σε εξοπλισμό. Αν το τραβήξω θα μπορούσα να πάω μέχρι τα 120-130 € για ένα μεγαλύτερο ενυδρείο…

 

Για να επιστρέψω στην αρχή θα ήθελα να ξέρω, μπορώ να βάλω τα παραπάνω χρυσόψαρα + κάποια άλλα μικρότερα ψάρια διαφορετικού είδους στα ενυδρεία που σκέφτομαι? Από ότι έχω διαβάσει μάλλον όχι αλλά θα ήθελα και μια επιβεβαίωση. Αν δε γίνεται θα ήθελα κάποιες προτάσεις για μικρόσωμα ψαράκια μέχρι 10 cm, για τα παραπάνω λίτρα πάντα, τα οποία να είναι σχετικά εύκολα στη συντήρηση και να μη γεννάνε συχνά ώστε να μην έχω τί να τα κάνω. Θα ήθελα να βάλω διαφορετικά είδη (κοινωνικό ενυδρείο) και κάποια εύκολα φυτά αν είναι δυνατόν.

 

Το μικρό ενυδρείο που τα έχω τρέχει ένα μήνα περίπου. Δυστυχώς είχα βάλει τα ψάρια μέσα χωρίς να το στρώσω, αρχικά είχα κακές μετρήσεις, τώρα με αλλαγές νερού κάθε βδομάδα νομίζω έχουν φτιάξει κάπως. Στο pet shop που πήγα μου είπαν και αγόρασα μετρήσεις σε stick, όταν τελειώσουν θα προχωρήσω σε υγρά τεστ. Το νερό της περιοχής που μένω (Κρήτη) δεν έχει καθόλου χλώριο, έχει όμως αρκετά άλατα. Το ph είναι 7,2 με 7,6 αν δεν κάνω λάθος, θα το επιβεβαιώσω αργότερα.

 

Το ενυδρείο έχει φίλτρο, το άνοιξα προχθές να το καθαρίσω και από υλικά μέσα έχει ένα μαύρο πλαστικό (?) σφουγγάρι κάτω, ένα άσπρο υλικό στη μέση και κάποια μαύρα μπιλάκια σε θήκη πάνω. Όταν πάρω το μεγαλύτερο ενυδρείο (αν εν τω μεταξύ έχουν στρώσει οι μετρήσει του μικρού…), μπορώ να μεταφέρω νερό και το φίλτρο ώστε να γίνει γρηγορότερα το στρώσιμο του νέου?

 

ΥΓ. διάβασα οτι τα υλικά του φίλτρου τα ξεπλένουμε σε νερό που έχουμε βγάλει από το ενυδρείο. Όταν λέμε τα ξεπλένουμε εννοούμε για παράδειγμα να τα βάλω μέσα και να τα κουνήσω ελαφρά ή να τα καθαρίσω πολύ ώστε να φύγει η λάσπη/βρωμιά/μπίχλα που έχουν μαζέψει?

 

Ελπίζω να μην κούρασα,

        Μανόλης

post-61171-0-87025700-1438239427_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου καλώς ήρθες.

Τα ψάρια σου είναι τα κλασσικά χρυσόψαρα COMET/COMMON.

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω το μικρό ενυδρείο ή το 60αρι ή το 100αρι που θες να πάρεις δεν κάνει για αυτά τα ψάρια, τα συγκεκριμένα ψάρια φτάνουν ακόμα και τους 35 πόντους. Για να τα έχουμε πολλά χρόνια (ζούνε πάνω από 25 χρόνια) καλό είναι να τους έχουμε καλές συνθήκες και τον απαραίτητο χώρο, για αυτό πρέπει να υπολογίσουμε πως το κάθε ψάρι θέλει περίπου 80 λίτρα νερό και το ενυδρείο να έχει μήκος από 1,20 και πάνω. Όσο είναι μικρά μπορούμε να τα έχουμε και σε μικρότερο χώρο αλλά σύντομα θα πρέπει να τα μεταφέρουμε σε μεγαλύτερο. 

Στο ενυδρείο που τα έχεις τώρα, επειδή οι μετρήσεις με χαρτάκια δεν είναι αξιόπιστες θα πρέπει κάποια στιγμή να πάρεις υγρά τεστ, και επειδή δεν είναι σίγουρο πόσο καλά στρωμένο είναι το φίλτρο σου θα σου πρότεινα να αλλάζεις μέρα παρά μέρα πάνω από το 30% του νερού , ίσως και 50%, αν όμως μπορείς να κάνεις σωστά τεστ τότε θα μπορούμε να ξέρουμε καλύτερα τη κατάσταση του ενυδρείου και να κάνεις μόνο τις απαραίτητες αλλαγές που θα τις καταλάβουμε από τις μετρήσεις που θα δείξουν τα υγρά τεστ.

Το φίλτρο , και ειδικά τα μικρά φίλτρο όπως έχεις εσύ , πρέπει να τα ξεπλένουμε ελαφριά με νερό που έχουμε βγάλει από το ενυδρείο και όχι με νερό βρύσης, για αυτό θα βγάζεις σε ένα καθαρό κουβά λίγο νερό από το ενυδρείο και θα πλένεις τα σφουγγάρια που έχει το φίλτρο μέσα σε αυτό το νερό. Επίσης να ξέρεις πως τα χρυσόψαρα είναι ρυπογόνα ψάρια και για αυτό χρειάζονται δυνατή φίλτρανση, για αυτό το λόγο όταν αποφασίσεις για πιο ενυδρείο να πάρεις , να φροντίσεις να πάρεις και ένα δυνατό φίλτρο, εξωτερικό κατά προτίμηση, για να μπορεί να κρατάει το νερό καθαρό για τα ψάρια, και όταν λέω καθαρό δεν εννοώ τα σκουπιδάκια που βλέπουμε στο νερό, αλλά καθαρό από αμμωνία και απόβλητα που βγάζουν τα ψάρια και είναι δηλητηριώδη για αυτά

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις εδώ για τα χρυσόψαρα, θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CF%8C%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B1/

και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/forum/23-%CF%88%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CF%8D%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/

και εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες για αρχάριους

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF/

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ takis_gt για την άμμεση απάντηση.

 

Τα παραπάνω link τα είχα διαβάσει κατά καιρούς, δυστυχώς επιβεβαίωσες αυτό που σκεφτόμουν. Έχοντας κατά νου ότι δεν θέλω να πάω σε μεγάλο ενυδρείο, δε μπορώ να κρατήσω τα χρυσόψαρα για καιρό αφού θα μεγαλώσουν αρκετά. Θα τα κρατήσω για κάποιο διάστημα και θα τα πάω στο pet shop για αλλαγή (αν τα κρατήσουν...) ή για να αγοράσω νέα.

 

Το επόμενο διάστημα θα κοιτάξω να καταλήξω στο ποιο ενυδρείο θα πάρω (ελπίζω να βρώ κάποιο κοντά στα 90 lit σε καλή τιμή). Μέχρι τότε, μπορείτε να μου προτείνετε εύκολα ψάρια που θα μπορούσα να πάρω? Επαναλαμβάνω με ενδιαφέρουν έως 10 cm το πολύ (σε καμία περίπτωση τα μεγέθη που φτάνουν τα commet/common). Να κοιτάξω για κρύου νερού ή όχι? Ένας φίλος μου πρότεινε να μου δώσει κιχλιδες convinct από την τελευταία του γέννα. Από ότι διάβασα όμως αυτές γεννάνε αρκετά και θα έχω πρόβλημα στη διατήρησή τους.

 

ΥΓ. το ξέρω ότι τα υλικά του φίλτρου τα ξεπλένουμε σε νερό του ενυδρείου και όχι της βρύσης. Αυτό που ρωτάω είναι κάνουμε ένα απλό ξέπλυμα ή τα καθαρίζουμε εντελώς από τη “λάσπη” που έχουν μαζέψει? Μάλλον το πρώτο αφού αν φύγει η λάσπη θα φύγει και η όποια βιολογία έχει αναπτυχθεί σε αυτή, σωστά?

 

Ευχαριστώ και πάλι,

     Μανόλης

Link to comment
Share on other sites

*** Θα τα κρατήσω για κάποιο διάστημα και θα τα πάω στο pet shop για αλλαγή (αν τα κρατήσουν...) ή για να αγοράσω νέα.

 

εννοούσα διαφορετικά ψάρια, όχι καινούργια χρυσόψαρα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά (κι επειδή κι εγώ στο ξεκίνημα έβαλα βαθιά το χέρι στη τσέπη), θα σου πρότεινα να κάνεις λιγη υπομονή, να κάνεις καλή έρευνα αγοράς, μήπως βρεις κάποιο ενυδρείο μεταχειρισμένο & σε καλή κατασταση

πχ στις αγγελίες του φόρουμ αυτή τη στιγμή νομίζω έχει καλές ευκαιρίες

Γενικά - προσωπικα - προτιμώ να αγοράζω σκέτες γυάλες και στη συνέχεια να προσθέτω τα σωστα εξαρτήματα (φωτισμό, φιλτρο κλπ) - Συνήθως τα εργοστασιακά ενυδρεία έχουν υποδιέστερα εξαρτήματα από τις πραγματικές ανάγκες του ενυδρείου. Φυσικά όλα εξαρτώνται και από τα ψάρια & φυτά που θα επιλέξεις

 

Για την ερώτηση που κάνεις, εφόσον έχεις φίλτρο με αρκετό βιολογικό υλικό, τότε μπορείς να ξεπλύνεις καλά τα σφουγγάρια - χωρίς φυσικά να τα κάνεις σαν καινούργια

Είναι περισσότερο εμπειρικο, με την έννοια πως όταν βλέπεις τη ροή του φίλτρου να μειώνεται, τότε τα σφουγγάρια θα θέλουν καθάρισμα και ο ενυδρειακός υαλοβάμβακας αντικατάσταση

 

Στα 90 λίτρα οι επιλογές είναι αρκετές

Εξαρτάται από το εάν θέλεις να φτιάχνεις το νερό ή αν θα βάζεις νερό από τη βρύση και φυσικά εξαρτάται κι από τα γούστα σου

πχ αρκετοί δεν συμπαθούν τα χρυσόψαρα, αρκετοί θέλουν φυτεμένα ενυδρεία, άλλοι οχι, κλπ

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και και καλώς ήρθες. 

 

Έχουν δίκιο τα παιδιά κάνε λίγο υπομονή και για αρχή για να μην έχεις μεγάλο κόστος δες τι παίζει στις αγγελίες σαν σκέτη γυάλα αρχικά ή με φίλτρο αν σε εξυπηρετεί η τιμή.Μην απογοητεύεσαι με τις τιμές που βλέπεις στα petshop γιατί θα δεις μεγάλες διαφορές σε μεταχειρισμένα.

 

Γιώργος

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

   Για να πω την αλήθεια θα προτιμούσα να πάρω ένα έτοιμο, πλήρες ενυδρείο για να αποφύγω να μπω στη διαδικασία να το εξοπλίσω, αφού δεν ξέρω τι χρειάζεται να βάλω σε πρώτη φάση. Κοίταξα λίγο τις αγγελίες για μεταχειρισμένο ενυδρείο ή γυάλα. Ειδικά για τη γυάλα, αν υπολογίσω και το κόστος μεταφοράς, δε νομίζω να με συμφέρει να πάρω. Ευκολότερο και οικονομικότερα θα μου βγει να παραγγείλω τα τζάμια και να κολλήσω εγώ μία. Μετά βέβαια θα πρέπει να με καθοδηγήσετε ώς προς τον εξοπλισμό... Θα το ψάξω λίγο παραπάνω και βλέποντας και κάνοντας.

  

   Στα 90 λίτρα οι επιλογές είναι αρκετές. Εξαρτάται από το εάν θέλεις να φτιάχνεις το νερό ή αν θα βάζεις νερό από τη βρύση και φυσικά εξαρτάται κι από τα γούστα σου πχ αρκετοί δεν συμπαθούν τα χρυσόψαρα, αρκετοί θέλουν φυτεμένα ενυδρεία, άλλοι οχι, κλπ.

 

   Προς το παρών κάνω αλλαγή περίπου 30% μία φορά την εβδομάδα και βάζω μισό από τη βρύση - μισό εμφιαλομένο (δυστυχώς έχουμε πολλά άλατα). Βάζω sera aquatan στο νερό για βελτιωτικό αλλά μάλλον δε χρειάζεται αφού το νερό του δικτύου δεν έχει χλώριο. Μου είπαν στο pet shop και αγόρασα τα ξυλάκια amtra pro nature multi check 6 για έλεγχο του νερού. Σήμερα που μέτρησα (και με αλλαγή 30% νερού πριν από 5 μέρες) έχω: cl2=0, pH=7.2, kH=15, GH= >10, NO2=5 και ΝΟ3=50. Αμμέσως μετά την αλλαγή νερού έχω τα ίδια με τα παραπάνω με την εξαίρεση οτι το ΝΟ3=25.

 

Από ότι έχω δει θα έπρεπε να έχω χαμηλότερες τιμές στα ΝΟ2 και ΝΟ3. Αν γίνεται πείτε καμιά ιδέα για το πως θα τις διορθώσω ώστε να μαθαίνω για το μεγαλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

   Για να πω την αλήθεια θα προτιμούσα να πάρω ένα έτοιμο, πλήρες ενυδρείο για να αποφύγω να μπω στη διαδικασία να το εξοπλίσω, αφού δεν ξέρω τι χρειάζεται να βάλω σε πρώτη φάση. Κοίταξα λίγο τις αγγελίες για μεταχειρισμένο ενυδρείο ή γυάλα. Ειδικά για τη γυάλα, αν υπολογίσω και το κόστος μεταφοράς, δε νομίζω να με συμφέρει να πάρω. Ευκολότερο και οικονομικότερα θα μου βγει να παραγγείλω τα τζάμια και να κολλήσω εγώ μία. Μετά βέβαια θα πρέπει να με καθοδηγήσετε ώς προς τον εξοπλισμό... Θα το ψάξω λίγο παραπάνω και βλέποντας και κάνοντας.

  

 

 

Αν δεν έχεις ξανακολλήσει δεν θα στο πρότεινα...μια λάθος κίνηση και θα μαζεύεις νερά μελλοντικά. Υπάρχουν παιδιά ή τζαμάδες που κάνουν την δουλειά αυτή. Βέβαια θέλει ψάξιμο για να βρεις κάτι οικονομικό για δες και σε αυτό το θέμα και να το πάρεις έτοιμο στις διαστάσεις που θέλεις εσυ χωρίς να μπλέξεις με σιλικόνες κτλ κτλ

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/99852-oeiyo-ocaiethi/

Link to comment
Share on other sites

 

   Προς το παρών κάνω αλλαγή περίπου 30% μία φορά την εβδομάδα και βάζω μισό από τη βρύση - μισό εμφιαλομένο (δυστυχώς έχουμε πολλά άλατα). Βάζω sera aquatan στο νερό για βελτιωτικό αλλά μάλλον δε χρειάζεται αφού το νερό του δικτύου δεν έχει χλώριο. Μου είπαν στο pet shop και αγόρασα τα ξυλάκια amtra pro nature multi check 6 για έλεγχο του νερού. Σήμερα που μέτρησα (και με αλλαγή 30% νερού πριν από 5 μέρες) έχω: cl2=0, pH=7.2, kH=15, GH= >10, NO2=5 και ΝΟ3=50. Αμμέσως μετά την αλλαγή νερού έχω τα ίδια με τα παραπάνω με την εξαίρεση οτι το ΝΟ3=25.

 

Από ότι έχω δει θα έπρεπε να έχω χαμηλότερες τιμές στα ΝΟ2 και ΝΟ3. Αν γίνεται πείτε καμιά ιδέα για το πως θα τις διορθώσω ώστε να μαθαίνω για το μεγαλύτερο...

 

Αυξησε τις αλλαγές, είναι άστρωτο το φίλτρο, για καμια εβδομάδα κάνε 50% κάθε ημερα , τώρα κάνε μια αλλαγή όσο πιο μεγάλη μπορείς , κάνε ακόμα και 2 αλλαγές 60%-70%, έχεις ΝΟ2 και τα ΝΟ3 είναι ψηλά. Κάνε αλλαγή και με νερό βρύσης αρκει να μην έχει χλώριο και η θερμοκρασία να είναι ίδια με του ενυδρείου και 0,5 βαθμό χαμηλότερη. Τα ΝΟ2 πρέπει να είναι 0 και τα ΝΟ3 < 20, τα ΝΟ2 όμως δηλητηριάζουν τα ψάρια , και πολύ φοβάμαι πως θα έχεις και ΝΗ3/ΝΗ4 που και αυτό είναι δηλητήριο για τα ψαρια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επισης καλο θα ειναι για οσο καιρο μετρας νιτρωδη να ταίζεις μια φορα ανα 2-3 μερες ελαχιστα.

Καλως ηρθες στην παρεα μας :)

Link to comment
Share on other sites

Έγινε μια μεγάλη αλλαγή νερού, τα 4/5 περίπου, και θα συνεχίσω με ημερίσιες 50%.

Άυριο ταίζω καθόλου? Αν όχι, πότε; μέχρι τώρα τάιζα πρωί-απόγευμα από λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βάλεις  μια αγγελία στο forum και να ζήτήσεις  άμεσα μπόλι, από κάποιον συγχομπίστα στην περιοχή σου, για να αποφύγουν τα ψαράκια σου τη μεγάλη ταλαιπωρία και συγχρόνως ψάχνεσαι και για κάτι μεγαλύτερο,

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που δεν το έχεις δει ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF/ και σίγουρα θα σου λυθούν πολλές απορίες, και θα σου γεννηθούν και άλλες τόσες, που μπορούμε να συζητήσουμε, :D 

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μεγάλη αλλαγή σήμερα και από αύριο συνεχίζω με 50%. Μετά από πόσες μέρες θα πρέπει να περιμενω βελτίωση στις μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον τρεχει ενα μηνα φυσιολογικα σε καμια 10ρια μερες θα εισαι ετοιμος.

Κανονικα πρεπει να μετρας καθημερινα αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα κ να πραττεις αναλογος.

Οι καθημερινες και μεγαλες αλλαγες βασικα καθυστερουν το στρωσιμο αλλα αφου εχεις μεσα ζωντανα δεν μπορεις να τις αποφυγεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μετά από 2 μεγάλες αλλαγές (χθες και προχθές άνω του 70%) με νερό βρύσης και με ελάχιστο τάισμα τα πρωϊνά, είχα σήμερα τις παρακάτω τιμές:

cl2=0 παρέμεινε σταθερό

pH=7.2 παρέμεινε σταθερό

kH=15 παρέμεινε σταθερό

GH= >16 αυξήθηκε από >10 που ήταν

NO2=1-5 περισσότερο κοντά στο 1, μειώθηκε σε σχέση με το 5 που είχα

ΝΟ3=25 μειώθηκε από 50 που είχα

Τα NO2 και ΝΟ3 έχουν αρχίσει να πέφτουν, το GH αυξήθηκε. Θα συνεχίσω με μικρότερες αλλαγές (περίπου 50% όπως είχαμε πει) καθημερινά αλλά από τάϊσμα τι κάνω?

Η αύξηση του GH θα πρέπει να με απασχολεί? Επειδή γενικά έχουμε σκληρό νερό στο δίκτυο, παλιότερα που έκανα μικρότερες αλλαγές, αντικαθιστούσα με εμφιαλωμένο. Να κάνω το ίδιο πάλι?

Ευχαριστώ,

Μανόλης

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην ταΐζεις κάθε μέρα. Δεν θα πάθουν απολύτως τίποτα τα ψάρια ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις 2 μεγάλες αλλαγές (άνω του 70%), έκανα μια μικρότερη χθες, περίπου 40%. Μέτρησα σήμερα το πρωί και πήρα:

cl2=0         παρέμεινε σταθερό
pH=7.2       παρέμεινε σταθερό
kH=20        αυξήθηκε
GH= >16    παρέμεινε σταθερό
NO2=1        μειώθηκε
ΝΟ3=10      μειώθηκε

Τα NO2 και ΝΟ3 έχουν πέσει αρκετά, οπότε θεωρώ είμαι σε καλό δρόμο. Οι σκληρότητα όμως είναι ψηλά, θα πρέπει να με απασχολεί?

 

ΥΓ. Υπάρχει περίπτωση να ξε-στρώσει ένα ενυδρείο και αν ναι τί πρέπει να προσέχω?

Ευχαριστώ,
  Μανόλης

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε καλό δρόμο μεν, ........αλλά όσο μετρας no2 δεν έχεις φτάσει στο τέρμα του. Η σκληρότητα μην σε απασχολεί προς το παρόν. 

Δεν έχεις μετρήσει καθόλου αμμωνία, αμμωνιο?

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς NH3/NH4, όχι. Δεν έχω τεστ για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς NH3/NH4, όχι. Δεν έχω τεστ για αυτά.

 

Για τα ενυδρεία που βρίσκονται στα αρχικά τους στάδια και για αρκετό καιρό μετά, το τεστ NH3/NH4 είναι ακρως απαραίτητο. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να μη "ξεστρώσει" ή καλύτερα για να μη χαθεί η βιολογία θα πρέπει να υπάρχει πηγη αμμωνίας, και αυτή είναι τα ψάρια , αν δεν έχουμε ψάρια ρίχνουμε καθημερινά τόσο τροφή και λίγο παραπάνω σαν να είχαμε ψάρια για να δημιουργείται αμμωνία, και καλό είναι τη τροφή να την  έχουμε σε ένα τούλι για να τη βγάζουμε πριν σαπίσει και πιάσει μούχλα ή μύκητες.

Αφου θα έχεις χρυσόψαρα να μην ασχοληθείς με τη σκληρότητα, εκτός και αν το νερό σου είναι σκέτο ασβέστη , τότε θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα εσυ που το πίνεις παρά τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σου πω για τα τεστ, ενυδρείο χωρίς τεστ και ειδικά στο αρχικό στάδιο  είναι σαν να οδηγάς νύχτα σε ερημια με γκρεμούς χωρίς φώτα και χωρίς φεγγάρι και με συννεφιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...